Verschillige tijdingen. Onder de belooningen loegeslaan aan de tentoonslellers te Antwerpen in de afJecling onderwijs, vinden wij de nijverheidsschool van Veurne, aan welke een diploom en een bronzen eermetaal is toegekend. Een gelijk diploom met bronzen eerme- i Heel* terlijke lironljk. Zijn door de korrektionnele rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van 29 Augusti. Defever Eu phrasia en Kerckhove Leonia, kantwerk sters te Merckem, de eerste tol 26 fr. boel of 8 dagen gevang, voor eerroof; de tweede tot 20 fr. boet, voor scheldwoorden. Beauprez David, werkman. Beauprez Virginia, dienstmeid, en Debruyne Alois, werkman, allen te Merckem, de eerste cn tweede elk lot 26 fr. boet, voor slagen enwondcn.de derde tot 15 fr. boet, voor scheldwoorden. Desodt Hendrik, werkman te Woumen, tol 26 fr. boel, voor bedriegelijke ontvreem ding. Vannecke Norbert, hovenier le Wrstende, en Vanmaldeghim Fideel, dienstknecht te Caeskerke, elk lol 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Devynck Thoofiel en Devinck Juliette, scholieren te Nieuporl, elk tot 4 dagen ge vang, voor bedriegelijke ontvreemding. Gruypl’ind’aerde Joanna, huisvrouw van Karei Wyckaerl, huishoudster, en Labyt Rosalia, huisvrouw van Alb Kerckhove, beide te Isenberghe, elk tol u Ir. boel, voor rooverij. Lauwers Livinus, werkman te Woumen, tol 15 dagen gevang en 50 fr. boel, voor eerroof. Zitting van den 31 Augnsli. Deman Julia en Beauprez Rosalia, werksters le Zar- ren, de eerste tot 26 fr. boet, voor eerroof; de tweede tol 5 fr. boel, voor scheldwoor den. Swaels Emilia, huisvrouw van Karel De fever. werkster le Merckem, lol 8 dagen gevang, voor eerroof. Deraeve David, werkman le Zarren, tot 8 dagen gevang cn 26 fr. boet, vooreerroof. Uitvoering der schoolwet. De Mamteur van vrijdag deelt de ko- ïtinklijke besluiten mede waarbij vijl ge meenten worden gemachtigd om hunne ofliciele scholen af le schaften en vrije scholen in de plaats aan le nemen. Deze gemeenten zijn Desselghem (West-VI.), waar de ge- ■meentescbool gansch ledig staat en waar de vrije knechtjesschool 112 leerlingen telt; Marckeghem (Wesl-VL), waar de ge meenteschool geen enkel leerling heeft, terwijl de vrije school bezocht is door ■90 leerlingen; Zerkeghem (West-VL), waarvan de gemeenteschool insgelijks verlaten is, al de leerlingen, ten getalie van 98, zijn in de vrije school; Marckhoven (Antwerpen), waar men leerlingen in de ofliciele school telt, tegen 100 ia de vrije school; Austruweel (Antwerpen), waar slechts 11 leerlingen de gemeenteschool vol gen, terwijl de vrije school er 141 heeft. Zeventien leerlingen voor 5 ofliciele scholen, tegen 541 voor vijf vrije aange komene scholen, die voorlaan aan hel officieel toezicht onderworpen, deel zul len maken van het openbaar onderwijs, waartoe zij door de ofliciele toezieners waardig zijn bevonden. De liberale bladen zullen zich wel wachten deze opgaaf aan hunne lezers te laten kennen; zij zullen weer gaan schreeuwen van vernieling en rnoor- -derij van lager onderwijs, vergelen de dal men niets vernielt ol moordt zon der dal het beslaat. ■daan in 1880 aan hel bureel van Wel daad-en goedgekeurd bij koninklijk be sluit van 8 October 1880, worden ins gelijks met algemeenc stemmen aange nomen. Zij bestaan in 7 centimen op de grondbelasting en 4 cent, op hel per- sooneel. Deze leening is aangegaan geweest voor hel leggen van voetpaden, het af leggen van een kapitaal van 7000 fr. en andere buitengewoone werken. In Duitschland en namelijk te Berlijn heeft men met kalmte die gebeurtenis sen vernomen. Men verwacht er, dat de Spaansche opwinding van koiten duur zal zijn. Wat den smaad aangaat dien het na tionaal vaandel ondergaan heeft, daar over zeggen de oflicieuse dagbladen dat Spanje moeilijk eene genoegdoening zal kunnen weigeren. Wal er van zij, zegt de oflicieuse Norddeutsche Zeitung, hel is onbetwist baar dal als wij recht hebben, dat recht zal volgehouden worden daartoe heb ben wij de noodige macht en Spanje is verre van onkwetsbaar te zijn. mener, alhoewel hij niet zwemmen kon, sprong zijn kind achterna in de hoop het te kunnen redden, doch hij ver dween insgelijks onder het water. Te vergeefs werden zoo gauw moge lijk reddingsmiddelen aangewend, men gelukte er slechts in eene halve uur daarna twee lijken op te halen. Men oordeele over de wanhoop der familie Kammener die te Oostende woont en over den schrikkelijken toestand der vrouw Kammener, die le Brussel ge bleven was, toen zij vernomen heeft dal zij haren echtgenoot en haar zoontje, eenen steun en eenen troost verloren had. Donderdagavond, rond 8 ure, is een smartelijk ongeluk in de statie van Corle- marcq voorgevallen. De treinwachter Deo- dalus-Jozef Sprehniont, van de linie van Gent-Duinkerke. oud 21 jaar, woonachtig te Gent, zich willende zwichten voor den trein n° 1212, komende van Nieuport, plaatste zich op de baan op welke de trein waarop hij in dienst was, stil stond, doch bij werd verrast door het stoomtuig van den trein n" 1211 dal manmuvtcerde, niet het onge lukkig gevolg dal hij gansch in stukken werd gereden. Naar men verzekert was het de voorlaatste dag dat hij nog in dienst was; hij had zijn ontslag g> g ven en moest zondag bij zijne familie leiugkeeren Den 3 dezer zijn te Mariakeike, bij Oostende, eene larwevm en eene sucrircn- vim opgebrand, bdiooiende aan Eduard Tournoy. landbouwei. De schade bedraagt 2300 fr., daar een wagen van 250 fr. insge lijks de prooi der vlammen is geworden. De oorzaak is toe le scluijven aan twee kin deren van 6 jaar die een vuurtje lusschen de vimmen hadden gemaakt. Niels was ver zekerd. D< nzelfden dag heeft op het grondgebied van Manakerke een ongeval plaats gehad, welk een menschenleven had kunnen kosten. G. Plauys. van Wenduine, sedert lar.g ge hecht aan den reddingsdienst van Blanken- berghe, thans in verlof, nam rustig een ontbijt op hel strand van Manakerke, toen eensklaps een schrikkelijk geschreeuw hem trof, 't Was een onvoorzichtige bader, een bediende van het LMtel de Vi»ure, die ia doodsgevaar verkeerend. den hulpkieet loste. Hij snelde oi.middelijk ter hulp van ■den drenkeling, en met groole monie ge lukte hij. afgemat en zelfs in doodsgevaar verkeerend, den drenkeling te heie.ken en vast te krijgen, liet was hoog lijd dat ecu reddingsboot ter hulp kon snellen zoo niet vonden redder cn drenkeling de dood in de golven. Pladys is aan zijn proefstuk niet op het gebied van zcllsopoiïering voor zijn even- mensch; meer dan zes menschen heeft hij van de dood gered, zonder ooit eene be- loor.ing gevraagd of verkregen te hebben. Er is ernstig spraak van een ontwerp van buurtspoorweg die Rousselaerc met Dix- nuide zou verbinden, langs Hooglede. Sla- deu, Clerckcn en Woumen of Eessen. Te Brussel is-Cr een vlaamsch week blad verschenen dal J<’landria heel. Zijn programmals: «Instandhouding der ge beide moedertaal tegen haren aartsvijand Frankrijk. De hoofdopsteller is de heer II. Haciynck De twee ccrsle num mers van het blad zijn verschenen en lel len acht bladzijden van onderscheiden en degelijken inhoud. - De moord van Ltdeberg. Drucz, zoon, heeft bekend de moord op mad. La- pieire gipleegd le hebben. Hij heeft de moord alleen bedreven. Hij is naar den zolder van zijn huis ge gaan, die zonder dakvenster is. Hij heeft er eenige pannen uitgenomen, is door hel aldus gemaakte gat langs het dak voorlgekropeu tot aan hel dakvenster van het huis van Lapierre en heeft dat venster geo|*end. Hij is naar hel eerste verdiep gegaan, heeft daar eene bedfluwijn genomen en er drie galen in gesneden, Iwec om er met de oogen door le kunnen zien, het derde om er met den mond door te kunnen adem ha len Hij heeft dan die fluwijn over zijn hoofd getrokken en aldus vermomd hel tehuis komen van mad. Lapierre afgewachl. die was uitgegaan. Men moet welen dat zij uit haar huis was gelokt door een valsch briefje. Drucz verborg zich achter ’t bed. Wanneer mad. Lapierre is te huis ge komen. is zij naar boven gegaan en heeft op de achter kamer haren waterproof af gelegd; op de voorkamer komende, heeft Drucz, zoon, haar vastgegrepen en op den grond geworpen; hij heelt de ongelukkige vrouw eene prop in den mond geduwd, haar verwurgd en eene matras op haar ge worpen. Hij is naar den coffre-fort gegaan, maar er niel in kunnende geraken, heeft hij zich meester gemaakt van hel geld, juweelen, eeu En de gevolgen? De val van het katholiek ministerie in Spanje schijnt onvermijdelijk. Hel zal in dat geval door liberalon opgevolgd worden. De liberalen zijn er allen republi- keinsch zelfs de zoogenoemde dynas tieke linkerzij, die enkel uil opportunis ten bestaat. Hel liberaal ministerie zal niel meer dan de katholieken openlijk den oorlog aan Duitschland durven ver klaren, maar hel zal den burgeroorlog, die nog steeds aan ’t smeulen is, aan hitsen en wellicht lot eene omwenteling geraken. liet koninkdorn in Spanje loopt ook groot gevaar. Bij de minste verwikke lingen zullen ook wel andere preten denten opstaan, die de zaken nog wal meer in verwarring zullen brengen. En dat alles voor eenige eilanden, waar nooit een Spanjaard den voel opgezet Heeft. Hel is, wel is waar 200 jaar geleden, dal de naam van Keizer Karei aan de betwiste eilanden gegeven weid, maar sedert dien had Spanje zoo weinig noodig geacht ze te bezet ten, dat hel ze nooit leitelijk bezet en er nooit eenen voel grond ontgind heelt. Overigens, zulke rooverijen, ge lijk men te Madrid de inbezitnemeng der eilanden noemt, mag Spanje wel aan zijn eigen zelve wijlen Dank aan zijne inwendige verscheuringen laat hel zij nen eigen rijken bodem gansch onbe werkt en zijne koloniën verkeeren hi zulken ellendiger! toestand, dat overal pogingen aangewend worden om door revolutie lot eigen bestuur le geraken. In zulken toestand kon liet niel anders ol een volk gelijk liet Dulische, dat jaarlijkse!* 300,000 man naar deu vreem de ziet Hekken om te koloniseeren, dat geen voet onontgonnen giond meer be zit, moet naar middelen uilzien, om zonder algemeen erkende i echten ie krenken, om zijne overbevolking, nij verheid en handel uitwegen le bezor gen. Hel is nog le hopen, dat hel gouver nement van koning Altonso de anli- duitsche beweging onder het volk met kracht zal kunnen onderdrukken. Het Spaansch-Duitscli geschil. Erge gebeurtenissen hebben zaterdag en zondag te Madrid plaats gehad. Za terdag morgend is in de hoofdstad van Spanje de lijding aangekomen, dat de Duitschers, onder de oogen van een Spaansch oorlogschip, de eilanden Yap, de grootste van de Karolijnsche groep, bezet hadden. Daarop greep eene ontzettende woe de de inwoners aan bij duizenden lie pen zij in den vooravond saam, gingen eerst rechts en links betoogingen hou den en ten slotte begaven zij zich naai de woning van den Duitschen gezant, die afwezig was, rukten het wapenhui d van boven zijne poort, sleurden hel dooi de straat cn verbrijzelden het. Ook de vlag mei haren stok werd neergehaald •en alles buiten de Portadel-Sol ver brand. Toen deze schending van hot volken recht voltrokken was, kwam de gen darmerie af en jaagde de menigte uit een. Zondag hadden weer betoogingen plaats. Het is opmerkelijk dal de Span jaarden teikeinaal ovatien aan de Iran- sche konsultaten en maatschapp.jen gaan brengen, willende daardoor te kennen geven dat zij de hoop voeren een bondgenootschap te sluiten, tegen <len Duitschen grijpvogel. taal is toegekend aan M. Hendrik Vander- i straete-Dcvoghel, schoen- en laarzenmaker te Veurne, en zijnen broeder M. Pieter Vanderstraete, insgelijks een Veurnaar, die sedert jaren Parijs liewoont. Het is nu de tweede maal dat M. Vander straete door zijne Kennis in het vak en zijn keurig werk uitstekende eene belooning heeft bekomen, Zondag was de Roozenflaalstraat al hier in feest. M. Hendrik Vandcnbruwaene en zijne cchtgenoole Marie Vermeesch, vlei den hunne gouden bruiloft. T Was immers dien dag 50 volle jaren dal zij in den echt traden 6September 1835. Te dezer gelegenheid warende üastslraal en de Ruoseudaalslraal bcvlagd. De geburen en eenige vrienden van de jubilarissen zijn naar d< z<-s huis getrokken, om hen, namens vrienden en geburen, le gelukwenschen en een prachligen bloem tuil aan le bieden. De jubilarissen waren uiterst aangedaan en te vrede over de bewijzen van genegen heid en verkleefdheid hunner medeburgers ten hunnen opzichte, bijzonderlijk toen een der aanwezigen hen herinnerde dal hij in T kort het geluk zal hebben Vaudenbru- waene zijn oOjarig jubelfeest le zien vieren als lid der sodalileil van den gekruisten Zaligmaker. Gisteren morgend is het komiteit van liet Bewarend kipkverboud, den jubilaris, in zijne hoedanigheid van lid van dien kring, insgelijks gaan gelukwenschen. Maandag na middag, is een ongewecr- tc. dal echter van korten duur was. over de stad en omstreken losgeborsten. De bliksem is geva i -n op den donderscherm van hel lokaal van S'. Joseph’s genootschap alhier, en in eene weide van den landbouwer Van- eceke, te Sleenkerke zonder ongelukken le veroorzaken. Een koninklijk besluit van 1 Septem ber laat de herstelling toe der kerk van Reninghe. Wij vernemen dat onze inboorling M. Frans Ryckcboer. thans professor in’t bis schoppelijk kolb-gie van Kortrijk, lot onder pastoor is benoemd van Sl. Jacobs le Brug- M. August Hestere, van Houthcm. be stuurder der Zusters van Maria, le Iseghem. is b -noemd lol bestuur h r der katholi-ke knechten scholen van W< rvick. De vierwoonsl welke den 30 Augnsli, te, Houthcm is afgebrand, behoorde, gelijk wij reeds gezegd nebben aan Joseph Van- denbulcke, landbouwer. Zij was liewoond door G. Blondé, L. Looms, Fl. Demuynck en K. Rossecuw. De Ojarige zoon van De muynck heelt bekend het vuur aan een wa genkot gestoken lu hebben, bij middel van sullet stekjes. De schade beloopt lol 1150 fr. Niets was veizekerd. Op den prijskamp tusschen voorl- teclende dieren, door de landbouwmaat- schappij van het Westen van Brugge in gericht, hebben de volgende personen eene onderscheiding bekomen 4" piijskamp. Merrien van 4 jaar en daarboven, -• V prijs. 150 fr., Jules Macs, le Eessen; 2*. 100 Ir., wed" De- Ceuninck, le Pervyse. O" prijskamp. Merrien van 2 lol 3 jaar. 3" prijs, 25 Ir. wed- Deceuninck, voornoem d. 8" prijskamp. Slieren van 2 lot 4 tanden. I’ prijs, 100 fr. L. Houtsae- ger, te Ramscappelle. 11* prijskamp. Veerzen met niet meer dan 4 landen. I* prijs, 100 Ir., Ch. Defever, ie Eessen; 3" prijs, 50 fr. L. Vereecke, te Dixmude. 12* prijskamp. Veerzen hebbende hunne kalverlanden. 1" prijs. 80 fr.. L. Vereecke, voornoemd; 3', 50 fr.. 1‘. Vandcwoude, ie Caeskeike. 13’ prijskamp. Lol van vier melk koeien. ie prijs, 200 fr., L. Ver meesch, te Houlhein; 2‘prijs, 125 fr., Ch. Defever, ie Eessen. Builen prijskamp. Een verguld eermetaal is toegewezen aan P. Van- dewoude, le Caeskerke, voor zijn lol schapen. Een groot ongeluk heeft woensdag Oostende in rep en roer gebracht. M. Raymond Kamerer, oud 35 jaar, bedien de bij hel ministerie van ijzerenwegen, te Brussel, was eenige dagen bij zijne familie komen doorbrengen met zijn 8jarig zoontje. Woensdag namiddag begaf de vader zich met zijn kind naar TBoulognebosch, om in de stadsvesten te vissehen met de hengelroede. Ten gevolge van eenen misstap yerlcos bet kind eensklaps het evenwicht en viel in het water. M. Kam- J enz,, waarop hij de hand kon leggen;

De Veurnaar (1838-1937) | 1885 | | pagina 2