H Récht voor de vuist. Woensdag 23 September 1885 41e jaar Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters en lijd ge- N' 38 godsdienstige grondbegin- I vvai mag er uaaruiiuer suuuiieii; iiei geuzenbladje staat nogtans altijd open -•-j i-i i niet in overdreven zin, maar enkel bij Waarom drukt het de redevoering niet? Nu, vei mits zij er niets van z'ggen, zul len wij ook zwijgen wij zullen laten ile dooden liwine dooden begiaven! volgens plaatsruimte. Reclitcilijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Ik Annoncen voor Belgic (ter uitsondering der Vlaanderen) en ’t buitenland worden ontvangen door het Office de Publicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYGKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenslraal, 4, te Veurne, en in de Postkantooren. proef te doen en overtuigd te zijn hetgeen wij zeggen. Vele zelfs van die afgezelte, Minister Vanden Pecreboom heeft aan die bangerikken, door bet invoeren der gedeeltelijke Zondagiusi, eene seboone il!s gegeven, die een driedubbel bewijs 'oor de lechiziunigheid oplevert ten versie dal hel nuttig is voor ’t volk die grondbeginselen toe te passen; ten ’Woededat dour die toepassing het voor oordeel tegen die grondbeginselen moet Verdwijnen; ten derde: dat men niet banrr haeh te zijn voor bel geschreeuw en volksbedervers. op den sciiouwboord stonden in stukken geslagen en een spegel afgerukt en ver brijzeld. De bliksem is langs Del dak verdwenen, zonder verdete schade of onheilen te veroorzaken. Denzeltden dag heelt liet hemelsei) vuur brand gesticht in de gebouwen eener hofstede thans gebruikt door Desiré Deiaye, timmerman te Leysele, voor rekening van den eigenaar, M. Eeys, notaris, te VVielsbeke. Al de gebouwen, behalve het wagenkot, de meubelen en ingeoogsle vruchten zijn vernield ge worden. Een wagen aan een anderen landbouwer belioorende, is gedeelte lijk gebrand. De schade bedraagt voor de gebouwen 7090 fr. en voor de vruch ten 1500 fr. Alles was verzekeid. De donder heeft ook een bezoek ge daan in de statie van Oostkerke, zonder er bijzondeie schade te dom. Te Bulscamp, langs de Boonakker straat, is eene veeis in cene weide doodgegeslagen cu verschelde boonen werden insgelijks getroffen. TeGyverinchove is de schouw van hel huisvan Maria Dedulienomvergeworpen. Te Zuyenkerke is de donder gevallen ter hofstede bewoond door den land bouwer Vanbesicn, in drie vruchtvim- raen te gebjk, terwijl men bezig was cene nieuwe schelt te maken, en slak er alles io brand. Men verbeeldt ecus de plaats der lamp, die omtrent 1 hectaren groot is al ue schelven stonden in vuur. Wei den de pi ooi der vlammen 4 </i hectaren vlas, 4000 schoven boo nen, iwec booivimmen, 11,000 schoven sucrioen- en tarwen stroo, en 1 vim uil- gedorschen koolzaad Er is verzekering. Bij koninklijk besluit van den 17 Sep tember wordt hel burgerkruis van P klas verleend aan M. II. Desmet rijks- veearts te Veurne, en het kiuis van 2" klas aan M. Victor Cambien, leeraar bij de teeken- cn nijverheidsschool van Veurne, sedert 18-48. I en de geloofshaters zullen dieper en dieper in den poel hunner onredelijk- heul en verbeesting nederzinken (Vlaamsch Heelal). Nog eens Minister Vanden Pcerc- bootn heeft den weg daartoe aangewe zen en reeds gereed gemaakt. Door de gedeeltelijke toepassing der katholieke grondbeginselen nopens de zondagrusl, is bij er reeds in gelukt de vriendschap en de «laakbaarheid te verwerven van duizenden staatsbedienden. Dil moet ons aanmoedigen cn alle meusebefijk opzicht doen vergeten. Wat •de minister doet in ’t bestier van zijn ministerie, dal moet ieder katholiek doen in 'l bijzonder. Wij moeten niet enkel katholiek zijn bij name, en niet bang zijn fier dien uaam te aan- veei den,maar wij moeten er ook naar Het is opmerkelijk dat vele katholie ken zoo bev eesd zijn uiterlijk te toonen "at zij inwendiglijk zijn, alhoewel zij "ogtans alles te winnen hebben met on beschroomd vooruit le treden voor de «oppassing en handhaving hunner poli tieke en godsdienstige grondbegir, selen. bang hoeft te zijn van de geloofshaters Tui heden immers zijn er niet velen ■die zich londweg en onbeschroomd ka tholiek durven toonen door werken cn daden. Een klein verwijl is soms ge noeg om van lieu eene verklaring al te dwingen, die regelrecht in strijd is met ‘bun geweten en hunne overtuiging. De woorden katholiek, klerikaal, ul- 'ramoniaan en andere zijn schrikbeelden 'oor die onnoozelaars! Krijgen zij zoo 'ets naar T hoofd, seffens zijn zij gene gen die hoedanigheid le verlochenen en aanspraak te maken op cene min be paalde benaming en overtuiging. Ze z'jn hang van een enkel woord, en dui ken weg onder iets dat meer op libera- 'istnus en geloofshaat dan op katholie ke zienswijze Dekt. En noglans, zij hebben alles te win nen met recht voor de vuist te handelen. Hunne tegenstrevers zouden ondervin den dat de berram'ngcn der katholieken •Scene ijdele woorden zijn, dit deze ook "iemand moeten afsebrikken, maar dal minne toepassing en naleving een ge- ;uk zou zijn voor Volk en Land. De kathólieke politiek, even als de vlaamsche beweging, wordt veelal ver acht, bevochten en veroordeeld omdat ze "iet gekend is en le dikwijls wordt ver loochend door hare eigene mannen. Dat stelsel van blóote loegevenheid moet verdwijnen en vervangen worden door de vrije cn eerlijke toepassing onzer grondbeginselen, overat waar wij de machten hél recht hebben zulks te doen. Onder den tijtel Eene pijnelijke verjaring, wil het Advertentie blad, in navolging zijn )r gr usche konfraters, ook den 17 September gedenken dag, dal dj burgemeester van Brussel, Ant werpen ea van de groet J steden des lands zich naarden koning begaven, om hem te bidden en te smeeken dal hij de nieu we schoolwet, die bet openbaar onder wijs moest in den grond booren, niet zou goedkeuren. Inderdaad het was der. 17 dezer een jaar en tien dagen na de euveldaden van het liberaal gespuis den 7 september le Brussel gepleegd, dat de burgemeesters Buis en Dewael zich kompromilleerden door hun ongiondweltelijk kompromies, eazich naar het koninklijk paleis begaven om in gehoor ontvangen te worden, en met hunnen mond vol tanden en gansch onthutst terugkeerden. Die onnadenkende burgemeesters hadden wellicht gerekend op den glo rierijken dag van 7 September, om den koning af te schrikken en hem eene toegeving ie ontrukken die eene gezag- nederlogging zou geweest zijn; maar Z. M. heeft dat begrepen en zeer grond- wettelijk gehandeld met de gekompro- mitleeide burgemeesters met eene doo- de muêch naar huis te zenden. De schoolwel van 1884 werd met cene verpletterende meerderheid in de Kamers gestemd, wel verschillend van die van 1879, welke in denScuaat maar met eene stem doorging. Te meer de kiezingen van Juni wil den openlijk zeggen dat de geldverslin dende wet van 1879, die een tyranniek juk op Belgie deed wegen, moest ver dwijn n. Eu ’t was tigm dien uitdiukkelijken wil dat de geuzen den koning wilden doen itigaau, terwijl zij hem vijf jaren vroeger eene wel lieten leekenen die maai met ééne enkele stem aangenomen was. Hel Advertentie-blad mag gerust we zen en zijne krókodilletranen afdroogen, de koning en kan het niet betreuren eene wet ge cekeud en uitgevaardigd le hebben, welke, zonder recht te doen aan al de wollige grieven van hel land, ten minste een deel van het kwaad heeft hersteld door de gevloekte wel van 1879 te weeg gebracht, en welke die gene van 1842 gansch vernietigde waar aan wijlen Leopold de wijze met vol doening cn geluk zijne koninklijke goedkeuring gaf. Het Advertentie blad speelt den ko mediant als het spreekt van de«smerten en ellenden der verjaagde, gebroodroofde en bijna lot den bedelzak gebrachte on derwijzers. Wij geven aan den schrij ver van hei geuzenbladje eenen sneeuw- witten merel, iiidien hij ons oenen hongerlijdenden of bijna tol den bedelzak gebrachten onderwijzer kan aanwijzen. Maar de kot hater zal daar over zwijgen, want hij weet zoo wel als wij dat de schoolmeesters, in plaats van I honger en gebrek te lijden en bijna lot den bedelzak gebracht te zijn, een goed wachtgeld krijgen, dat niet beneden de duizend frank mag zijn; zij renderen sedert maanden en maanden, en meer dan één werkman, die door het werk is afgebeuld, z< u wenschen zóó door zijnen meester te worden op straat gezet. Hel Advertentie-blad zou builen zijnen werk winkel niet moeten gaan om daarvan de proef te doen en overtuigd te zijn van broodroofde en tot den bedelzak ge brachte schoolmeesters weigeren zelfs nieuwe bedieningen, omdat zij liever den luierik uit te hangen hebben, gelijk onder de wet van 1879. Zie daar die uitgehongerden, ziedaar de tol den bedel zak gebrachte mannen, die zoo hart verscheurend weenen, over eene wet die stroomen tranen en vervloekend tandengeknars heeft doen ontstaan en nog dagelijks verwekt. Wat de schrikkelijke verwoestin gen der scholen betreft, het Adverten tie-blad weet, als het ’t wil weien, dat er toe nu toe slechts 167 officiële scholen afgeschaft zijn, omdat die scholen geheel of schier ledig stonden en het een schan daal zou zijn voor deze nog langer dui zenden en duizenden door de laslenbe- talers ie doen betalen. Het Spaansch Dultsch Geschil. Hel schijnt dut cene spaansche nota, naar Berlijn gezonden, te verstaan geeft dal hel vraagstuk der Catolinen-eilan- den zou kunnen vereffend worden, bij middel eener overeenkomst .gelijk aar. die, welke een einde stelde aan bot gr- schil over de Soeloe eilanden, ’i is te zeggen met de platonische erkenning van de spaansche soevereiniteit cn van de volstrekte vrijheid van handel en scheepvaart, ten voordeefe van Duitsch- land. Maar Engeland, van die oveieen- komst gehooid hebbende, zou verklaard hebben dal hel de spaansche soevereini teit op de Carolincn-ejland. n niet zou erkennen, indien bet yoor zijnen i andel de zelfde voordeelen niet verkreeg als de duilsche handel. Het kabinet van Londen zou ook aan dringen op de volle uitvoering van het modus vivendi, den 21 December 1884 Plaatsclijk. Dinsdag na middag, 15 dezer, ge durende hel onweder dat over de streek heerschte, is de donder gedrongen in het huis bewoond door den weikman Denecker, op Bewesterpoort (Adiukerke- plaats), en heeft er al de voorwerpen die Het Advertentie-blad stort cenen vloed van tranen en is blauw van gramschap, omdat de postmaal tusschen Veurne en Oostende, sedeit 15 dezer, door de hoogere overheid is afgeschaft. liet bladje noemt dezen maatregel de onderdrukking onzer streekbelangen door hel klerikaal ministerie. Indien de schrijver van het geuzen blad inlichtingen genomen had, hij zou zijne gramschap wat bedwongen heb ben. De postmaal tnsschen Oostende en Nieuport was gansch nutteloos gewor den, sedert de beurtspoorweg tusschen die twee steden regelmatig dienstdoet, en tusschen Nieuport en Veurne is het vervoer der brieven en postartikelen zoo gering, dat een onderzoek, in de postbureelen van Veurne, Nieuport en Oostende gedaan, tol de volkomen af schaffing der postmaal heeft doen be sluiten, een maatregel, welke noch handelaars, noch nijveraars, noch bur gers, noch herbergiers zal hinderen of nadeel doen; want geheel dc vracht postartikelen uil het bureel van Nieu port naar Veurne verzonden, bedraagt, middelmatig genomen, van 1 tot 2 brieven, 4 of 5 nummers van hel Jour nal de Bruges cn 1 Etoile. Zoo dat het Advertentie blad geheel gerust mag slapen gaan; zijne vr.dntïe- keus cn de mamzels zullen, T is waar, maar ’s morgens hel Brugsch liberaal zeeverblad kunnen lezen, en daarin be slaat misschien de onderdrukking der streekbelangen. En ten andere hoe lang zal die maatregel duren? Mis schien een paar maanden, tol dat de stoomtram tot' aan Veurne gelegd zij. Eindelijk! Verledenc week heeft de gemeenteraad van Coxyde, mol 4 stem men legen 3, eene bijdrage gestemd voor den beuitspoorweg van Oostende naar Veurne en Yper. Veilcdcne week hebben de liberalen, in het hotel de llelhorika, op den schouwburg der Veurnsche rederijkers, cene prijsdeeling zonder trommel of trompet gehouden voor hunne hewaar- I school. Eenige koppen zijn er aanwezig ge weest en er werd eene redevoering uit gesproken. Van die prijsdeeling rept ’i Advertentie blad geen armtierig woord. Wal mag er daaronder schuilen? Het handden en l wen. En dit gebeure wel vooi a w.ivan zijne vriendekens komt tijd cn gelegenheid, daar waar hel be hoort. Zoo doende zullen wij meer en meer de achting winnen van ’t volk, AAR ■i, 'r- '-'«ia J I I i t»r I 1 i J J Q

De Veurnaar (1838-1937) | 1885 | | pagina 1