4lfl jaar Woensdag 23 December 1885 N' 51 de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Anncncen 20 centimen per regel. De groote letters en het vleesch zullen geheven worden als 1,00 6,00 8,00 vrienden zou 6.00 3.00 2.50 1,00 6,00 te rekenen van de ontbinding der Unie, niet te wijzigen, ten einde den terugkeer der 5frankstukken op zijn grondgebied niet te beletten. De 5tranksiukken die meer dan een ten 100 der slete van hun gewicht verloren hebben, boven het minder gewicht dat de overeenkomst tuelaat, zullen moeten ingetrokken worden. Dit betreft bij zonderlijk de oude bftankstukken der eeiste republiek, van Napoleon I. In de wei wordt ook gezegd dat de geldstukken der landen die geen deel maken van het munlverbond, niet al leen door den Staat zuilen worden ge- weigetd, maar dat zij, gelijk de val- scho stukken, zullen in twee stukken ge sneden worden, als zij worden aangebo den in de Staatsgestichien of in de Na tionale Bank. Deze stukken zullen aan den drager worden teruggegeven ofwel zal de Bank ze inkoopen aan den prijs van hel zilver, dal is met 25 ten 100 verlies. Munt verbond. De Kamer van Volksvertegenwoor digers heelt Zateidag hel munlverbond gestemd tusschen de vijf landen der Union latine Belgie, Fiankrijk, Iialie, Griekenland, en Zwitserland, volgens welk Belgie aanveerdt om de helft zij ner ahiinkslukkfcrt, volgens de wijze door bet fransch gouvernement aange nomen, uit te betalen De andere helft zal langs den natuurlijken weg van den handel worden uilgewisseld. Belgie heelt zich moeten verbinden zijn muntstelsel gedurende 5 jaren, Slechts vier sprekers hebben het woord gevoerd M. Fiére om de over eenkomst te bestrijden, en MM. Beer- naeit, Pirmez en Jacobs, om ze te ver dedigen. M. Fiére heeft hevig uitgevallen te gen hei munlverbond, zeggende dal hel voor Belgie eene schandelijke en ver nederende overeenkomst is. M. Pirmez liberaal nogtans zegde dat het munlverbond hoegenaamd niet vernederend is, en wat de schade betreft, dat deze in het geheel zoo erg niel is als M. Frère hel wil doen geloo- ven, en dat zij veel erger zou zijn ware de overeenkomst verworpen. M. Beernaeri voegde erbij, dal indien bet land thans schade moet lijden, nie mand anders daarvan de schuld is dan.... M. Frère zelve, ’t Is hij die in 1865 de latijnsche muntvereeniging of Union latine heeft tot stand gebracht, welke thans moest verlengd worden, en die noch de likwidatie der vereeniging, noch de gevolgen dier likwidatie heeft voorzien. M. Jacobs heeft dan uitgelegd dat het munlverbond, alhoewel schadelijk, moest vei nii uwd worden uit vrees voor nog groot :re scl ade. Uit de bekentenissen in den loop de.t beraadslaging door M. Fiére zelve ge daan, blijkt dat de moeilijke toestand waarin hel land verkeert, betreffende de munlkweslie, veroorzaakt is door het li beraal ministerie van I860, dat aan iedereen toegelaten heelt Belgische 5frai'ks!ukken te doen slaan en te spe- culééren op hel verschil tusschen de waarde dpzer stukken en die van hel zilver waarvan zij geslagen werden. Volgens M. Frère zal deze misslag, door hem en zijne vrienden bedreven, aan het land 40 tot 50 millioen kosten. M. Pirmez schatte de schade slechts op 10 millioen, indien men trapsgewijze de 200 millioen 5frankstukken welke te veel geslagen zijn uil den omloop trekt. Hel blijkt dus dat het gouvernement, ofwel door de goedkeuring der overeen komst, de ondergane schade op zich moest némen, ofwel door de verwer ping ervan hei verlies doen vallen op de houders der bestaande 5frankstukken, hetgeen eene onrechlveerdigheid zou geweest zijn, aangezien deze geldstukken in volle betrouwen werden aaugeno men. M. Frère en 18 zijner aanhangers hebben legen de overeenkomst gestemd. den zelfs zich aan gewelddadigheden hebben overgeleverd, die voor gevolg hadden dat M. Canovas en zijne aan- hangeis eindigden met zich te vei wij deren. Die scheuring en de hevige looneelen, welke haai hebben doen ont staan, wei pen de ontsteltenis onder allen, die de behoudende partij aan kleven. De Keizer van Duitschland is nu 89 jaar oud; de oude monark sterft langzaam weg. Hij kan nauwelijks meer gaan, ei> meer dan eens overvalt hem de onmacht. De lijdingen die men geeft, als zou hij nog vlug en wel te pas zijn, schijnen bezijden de waarheid. Dit blad verschijnt den Woensdag, omniddelijk na g.8.-..- v,'1K volgens plaatsruimte. Rechte) lijke eerherstellingen 1 fr. Een iv to cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen - en 'tbuitenland worden ontvangen door het Office de Plblicité, Magdalenastraat, 46, Ie Brussel. Men schrijfl in bij BONHOMiüE-HYCKASEYS, Do Kamer. Vrijdag heeft de Kamer eene lange maar ook vruchtbare ziuing gehad. Niet alleen is de wet op de verhooging der burgerlijke pensioenen gestemd gewor den, maar op voorstel van M. Jacobs, is er bestolen recht te doen aan de on derwijzers die, in 1879, het officieel onderwijs verlaten hebben en hun pen soen werden geweigerd, alhoewel zij, door hunne j.iien dienst, daar volle iecht op hadden. M. Uouzeau, verslaggever over de wel op de buigerlijke pensioenen, heeft er gebruik van gemaakt om het gouver nement le verwijlen dat hel de school uitgaven heeft vei minderd, om de bur gerlijke pensioenen te kunnen verheo- gcn. Doch hij vergat le zeggen dal, j voor dezen laatster) maatregel slechts 500 duizend frank noodig was, terwijl de bespni ingen op het budget van on derwijs 13 millioen bedragen, ’t Is waar dal de oveiige 12 1/2 millioen goed te pas gekomen zijn om de gaten te stop pen door de geuzen in de staatskasse gemaakt. Toeti M. Jacobs zijn hoogergemeld voorstel te berde bracht, ontstond een hevig geiier van MM. Ilanssens, Jatnrne, Barra en Uouzeau, wier razende uitval len met kalmte en kracht werden weer legd door MM. Jacobs en Thonjssen, die de schandelijke omechlveeidigheid hebben doen uitschijnen van den roof, waaiaan M. Van ilumbeeck zich jegei s de onderwijzers heelt plichtig gemaakt. Het voorstel van M. Jacobs luidt als volgt Het gouvernement zal gedurende een jaar, te rekenen van bet in voege biengen dezer wet, de vragen op pen sioen mogen aaiiveerdeu, die gedaan zijn sedert meer dan dt ie jaar, le reke nen van den dag dat de belanghebbende ophoudt zijne jaarwedde van werke- hjketi dienst te iiukken. Deze bepaling weid aangenomen bij zitten en rechtsman en de gansche wet gestemd dooi 73 stemmen en 8 ont houdingen. Plaatselijk. Dikwijls heeft men moeten bestaligen dal dezen die zich liberalen of voor- staanders van de vrijheid noemen, in hun ne daden juist hel tegenovergestelde toouen van hetgeen zij zeggen en bewe ren te zijn 1 Alzoo is het, namelijk, met hel vrij onderwijs zij zijn voor het officieel want het kost niets aan de gilet- beurze en konden zij al de vrije scholen op eenen dag afbranden, zij zonden hel doen! Zij hooren daar niet geerne van spre ken; ook halen zij alles uit den hoek, wat eenigszins mogelijk is, om het vrij onderwijs te krenken, en aan de katho lieken die het vorenstaan en er gebruik van maken de verdiensten bunmr edele pogingen te ontnemen. De geuzen dan, schrijvers van 't li beraal vuilblekje, roepen ons van deze week toe uwe lippen zouden moeien branden wanneer gij het onderwijs vóór houdt; want dat vrij onderwijs, dat des tijds hier en elders door vrije wereld- sche personen gegeven werd, dal waar lijk vrij ondeiwijs hebt gij, clerikalen, met uw congreganisch onderwijs ver- worgd, versmacht, vernietigd! Wij zouden wel willen welen welk vrij wereldse!) onderwijs, de katholie ken bier in den tijd verwurgd, ver smacht en vernietigd hebben! Dal is nog al eene uitvinding! Ten anderen, hel zou nooit geweest zijn door ofli- cieelen dwang ol de stadsgoldkasse, vermits de katholieken nog maar een jaar aan T bestuur zijn Over acht dagen hebben wij doen uit schijnen hoe klein en belachelijk het was voor de liberalen, van, in zake van onderwijs, te willen mededingen mei de katholieken, alleenlijk op vooiwaaide van hunne middelen, hun geld le mo gen halen naai de stadskassc, zij die nogtans, volgens eigen bekentenisse, de meeste fortuinen van Veurne in harden hebben! Zij zijn daarover in ’t geheel niet le vreden, en bitsig genoeg roepen zij ml de hemel, de hei en ’t vagevuur, dio onuitpuloare bronnen van kleiikale milddadigheid.... daarmede zijl gij fr. 25,00 10,00 30,00 12,00 POLITIEK OVERZICHT. I Fransche Politiek. De fransche regeering zal naar alle waarschijnlijkheid den 28 december aanslaande aanduiden als de dag der vereeniging van het Congies, dat moet overgaan tol de kiezing van den presi dent der fransche republiek. De kiezingen var den 13 dezer te Parijs voor zes afgeveerdigden geenen uitslag opgeleverd hebbende, schijnt liet dat er voor de tweede stemming twee republickemscbe lijsten tegenover elkander zullen staan eene gematigde lijst, of eene lijst van overeenkomst tus- schen de oude oppoi tunislische groep en het linkermidden, en eenelijst van over eenkomst zijn tusschen de verschillende gevorderde partijen; lol hieiloe is echter nog niets vast besloten. De herslemmig zal plaats grijpen, zondag 27 december aanslaande. De eomtnissisie van de fransche Kamer der afgeveerdigden, die gelast is ge- j worden met’t onderzoek der douanenla- lieven, schijnt in meerderheid gunstig aan de verdaging van de bij belasting op de granen en liet vee. De commissie der 33 van de zelfde Kamer heelt voor hel likwideeren der I verlichtingen van Tongkiu, aangeboden I om 't vierde der kiedieien te veileenen, door de regeering gevraagd. Het kabinet heelt, van zijnen kam, in eenen minis- teraad besloten de stemming te vragen van het geheele krediet, zooals bepaald is in het vertoog der beweegredenen. Elke vermindering zal aanzien worden als eenen blaam up dc politiek van het gouvernement. Frankrijk en het Vatikaan. Hel katholiek dagblad Le Monde kondigt de volgende denecüe at uit Home Men verzekert dat de nota over de afschaffing der geestelijke jaarwed den, welke Mgr. di Bende gelast is ge weest aan de fransche regeering te over- bandi.'tgen, met veel krachtdadigheid nadringt op hel punt, dat do maatre- g<den der regeering ten dien opzichte in strijd zijn met hel concordaat. Men verzekert insgelijks dat de nun- cms nauwkeurige onderrichtingen ont vangen beeft, die voor doel hebben de vervulling van het zeer levendig verlan gen van den Heiligen Vader ie verzeke ren, dat de katholieke dagbladen allo ongewettigc tusschenkomst zouden ver mijden in de zaken die tot het beheer dor Kerk bebooren en niets zouden doen tn strijd met den geest van eendracht. De toestand in Spanje. Er is een tekort op het laatste dienst jaar van 28 millioen en eene vermeer- deiing van 45 millioen der vlottende schuld tot 30 november. Voor hel foppende diens'jaar is reeds een tokoit, grooler dan de vooruitzichten van het budjet van het laatste kabinet. De spaan- sche financiën verkeeren dus ir: slechten toestand. Er is een ontwerp in studie om de bergen en bosschen van den Slaat te verkoopen en om zekere belastingen te vei meerderen, tf ft einde de gewone en buitengewone hulpmiddulen te vinden, d'e de schatkist behoeft. Uit Madrid wordt gemeld dal r groote verdeeldheid bestaal in d<* behoudende partij. Op eene vereeniging. in den Club dier partij, dinsdag avond gehouden, grepen er hevige looneelen plaats. MM. Komevo Bobiedo en zijne vrienden zou urukKer-uiigt ver. Zwarte Nonneiislraat, 4, te Veurne, en in de Poslkantooren. En voerrcclaten. Ziehier den tekst van het wetsvoorstel woensdag door MM. Dumont, de Burlet. Pastur en baron Snóy, vertegenwoordigers van Nyvel, op het bureel der Kamer neer gelegd Invo rrechlen op <le paarden, het rundvee. volgt Paarden, per kop Veulens, zonder landen Ossen Koeien en stieren. Jonge ossen, stieren en vaarzen, zonder tanden Kalvers Schapen Lammeren Varkens Melkvarkens of viggens wegende min dan 10 kilos. Versch of gezouten vleesch per 100 kilos Gerookt of gedroogd vleesch (spek uitgezonderd) Naar men verzekert, ontmoet dit voor- stel de goedkeuring van zooveel leden der Kamer, dat men met reden mag hopen het dezen keer le zien stemmen. Vlet voorstel wordt overigens door het gouvernement niet bestreden. I i MM. -5 ft

De Veurnaar (1838-1937) | 1885 | | pagina 1