éi N' 2 42° jaar van zeggen, de gezondheids- w:fi. i i i De nationale iersche Bond heeft dins dag te Dublijn eene meeting gehouden. Woensdag 13 Januari 1888 tot tal geven. nog altijd eene n :,i tot lijd eens naar de kerk of te biechten beralen meè te schreeuwen en te lieren en het ministerie ongelijk te geven, in- Het engelsch Parlement. De engelsche ministers hebben den dag der opening van hel Parlement ge wijzigd, en in plaats van den 12 januari zullen de engelsche Kamers den donder dag, 21 januari bijeenkomen. denkbeeld opgevat hebben bij het her- I lingcn, van M. Edm. Picard,, in de t vaii sommige godshuizen. Men voegt erbij dal, wanneer het werk verschijnen zal, de liberalen voor eenigen lijd hunne uitvallen legen de katholieken zullen staken. Liberale onzijdigheid. Ziehier een uittreksel uit een liberaal blad van Brussel, dat bewijst welken eerbied de liberalen hebben voor de vrijheid van geweten van een ander. Hier en daar is er nog altijd eene onderwijzeres in de stad, die van tijd j 1.1 gaat. Nu luister, wat daarop een der meest gelezene brusselsche liberale dag bladen zegt Uitvoering der Schoolwet. Men weet de twee liberale sleden Brussel en Antwerpen geweigerd heb ben het eindparagraaf uil te voeren van art. 4 der schoolwet van 1884, belrek- kelijk het godsdienstig onderwijs in de gemeentescholen. Volgens dit para, raaf, indien de ge meente weigert, ondanks de vraag van 20 vaders die kinderen in schooloudor- dom hebben, het godsdienstig op het program te schrijven ot belet dit onder wijs ie geven, kan bet gouvernement, op aanviaag der huisvaders, eene of meer scholen aannemen. Welnu, zondag is in den Moniteur een koninklijk besluit verschenen dat de toestand tegenover art. 4 der schoolwet regelt. In die plaatsen, waar de ge meentebesturen weigeren het geestelijk onderwijs te laten geven, hebben 20 huisvaders bet lecht dit onderwijs bij verzoekschrift aan den gemeenteraad te vragen; zij moeten een afschrift van hun verzoekschrift zenden aan den minister van binnenlandsche zaken en onderwijs en de school aanduiden waar zij begee- ren dal het godsdienstig onderwijs ge geven wordt. Hel gouvernement loont door dit be sluit dat bet vao zin is de schoolwet geheel en gansch uit te voeren. Volgens de Patriote zou de aanneming van ambtswege van waarschijnlijk de helft der vrije scholen van Antwerpen door hel gouvernement besloten zijn. Van zijnen kant verwacht de Counter de Bitue/Zes’eerstdaags de ve aebijning in den Moniteur van de ministeriele beslui ten de hulpgelden regelende aan de vrije fCiolen van Antwerpen en Brussel toe- i gekend. Ledige scholen. Een liberaal blad meldt dat M. dc minister Thonissen een tachentig'al besluiten gereed maakt die binnen ee- nige maanden 80 gemeenten zullen ont slagen van den last eene nuttclooze en ledige school te onderhouden. De liberalen zullen dan weer gaan schreeuwen en tieren van schoolver- verwoesting en schoolmoorderij, en het Advertentie-blad zal meedoen, na- I tuurlijk. Welnu, wij zijn gereed met de li- dien iemand ons kan zeggen welk nul eene ledige school heelt en waartoe zij dienen kan? Maar, indien noch de schrijvers van het Veurnsch geuzenblad ot eenig ander liberaal die eenvoudige vraag niet kun nen beantwoorden, dan viagrn wij waarom ze toch zoo kolerig kunnen zijn als de minister eene nuttelooze zaak ut- schaft. Bibliotheken in de statiën. Volgens de liberale gazetten beeft hel gouvernement zich weer aan een on vergeeflijk schelmstuk plichtig gemaakt. Onlangs zijn de bibliotheken in de ijzerenwegstalien heraanbesteed en ee- nige dier bibliotheken zijn toegewezen aan katholieke boekhandelaars die de hoogste prijzen hadden aangeboden. Welnu, volgens die liberale gazetten, die altijd zoo hoog vliegen met het woord vrijheid, is dit een feit hetwelk nergens zou mogen plaats grijpen. Zou hel gouvernement nrisichien den laagsten aanbieder hebben moeten aan veerden, of geene andeie to< laten dan logiemannen of leden van liberale asso ciation? Nu het gouvernement er anders over geoordeeld beeft, vragen wij water van het land zal geworden, als de bibliothe ken der statiën in handen zijn van kalo- ten of vermomde jesuieten? Maar, wat nog veel verschrikkelijker is, verscheidene buffetten in de statiën zijn nu ook aan meestbiedende katholie ken overgegaan. Onnoodig aan te dringen op het ge vaar dat hel land bedreigt. Die gekle- rikaliseerde buffetten zullen voortaan bediend worden door mannen iieel en al aan do jesuieten verkocht, en die voor last hebben al de liberalen, welke er iets nemen, te.... vergiftigen!.... En als die toestand eeniuc maanden cJ zal geduurd hebben, hoeveel liberalen Dischgoed en Geuzerij. Eerlang zal een werk worden uitge geven, welk bestemd is om groote op schudding te maken in hel liberaal kamp en waarin eene vergelijking wordt gullen er nog beslaanl Is te versclirik- gemaakt lusschen de inkomsten en de uitgaven van zekere godshuizen die on der het bestuur van logiebazen staan. Deze statistiek zou voor titel heblien liet goed van den arme, bestuurd door zijne beste vrienden, en bewij zen dat de verwereldlijking der godshuizen met een doel van partijschap en godsdiensthaat, tql bankroet heelt geleid. De schrijver van hel werk zou zij t 1 lezen van zekere welsprekende zinspe- i lingen. van M. Edm. Picard,, in de mee- tholieken roepen dat zij broodroovers lings te Brussel, wegens de besturen zijn? I Bij de laatste kiezing stonden de kie zers van Ledeberg, die moede zijn van hun liberaal bestuur, gereed om hun nen burgemeester en zijne jaknikkers een ferm broeksken te passen, en het zijn de onderwijzers die voor zijne her kiezing geloopen, gedraafd, geschreven en gewreven hebben, en thans Krijgen zij een beetje loon naar werken. kelijk om er op te peizen!.... Itroodroovers. Dc liberale gemeenteraad van Lede berg heeft de jaai wedden van. al zijne onderwijzers en onderwijzeressen ver minderd op het maximum door de wet behaald, zoodal al de jaarwedden van 600 tot 700 fr. vciminderd zju. Daar enboven zijn vier klassen der avond scholen afgeschaft. Zullen de liberalen nu nog op de ka- lukt eene nieuw ministerie te vormen. Het is samengesteld als volgt MM. de Freyciuel, voorzitter van den minister raad en minister van buitenlandsche zaken; Carrien, financiën; Goblet, open baar onderwijs; généraal Boulanger oor log; admiraal Aube, zeewezen; Demote, justicie; Baihaut, openbare werken; De- veilc, landbouw; Lockroy, koophandel, en Graoet, postwezen. Dit ministerie is slechts eene herplaas- fertng van hel afgetreden kabinet. Hel is hoogst waarschijnlijk dat zulk een ministerie door de radicalen niet zal onderstel nd worden; het is dus te vree- zen dat hel maar een kortstondig be staan zal hebben. De Ontevredenen. Te Lyon zijn oproerige plakkaarten aan de muren gehecht. Op die brieven leest men in het zwart dood aan de uitbuiters en in het rood Leve bet ijzer, de ponjaard, het vergif en de dynamiet. Het is geleekend de« recht doeners. In den Tonkin. Eene treurige tijding komt opnieuw uil Tonkin. Een telegram van generaal de Courcy meldt dat de opstandelingen in Annam eene katholieke zending ver nield hebben, in de gebergten van Ugheran een Franscbe missionnaris en meer dan 500 kristenen werden ver moord. Een batailjon fransche soldaten, on der bevel van den majoor Chaumont, heeft de opstandelingen achtervolgd en op dc vlucht gedreven, na hun het grootste gedeelte hunner wapens en krijgsbehoeften ontnomen te hebben. Ziedaar de vruchten der eiieudige Fransche politiek in hel buitenland. Opschorsing der spaansche Cortes. Om do protoslatie te beletten, die de republikeinsche afgeveerdigden voorne mens waren te doen tegen do oplossing der zaak van de Carolinen-eilanden, en om met den zelfden slag de wijzigingen te voorkomen, die de afgeveerdigden van Catalonio, aanklevers van het be schermend stelsel, moesten voordragen tegen het wetsontwerp, waarbij tot in 1892 de verlenging der handelsverdra- gen, en ook van liet spaanseh-duilsch verdiag, gemachtigd wordt, heeft M. Sagasta in de beide Kamers lezing ge daan van een besluit, waarbij de zittin gen van de Cortes warden opgeschorst. De ontbinding zal in Februati plaats grijpen en de algemeene kiezingen op T einde van Maart. De nieuwe Cones zullen in de maand Mei bijeenkom®.). Do keizer va» Duitschland. Wat ook de officieuse dagbladen Berlijn er van toestand van keizer Wilhelm laat veel te wenschee over en veroorzaakt omusl ten hove. De krachten van den grijsaard, die den 22 maart aanstaande 89 jaar oud wordt, nemen zichtbaar af. terwijl hij aan langdurige slaperigheid ondci hevig is. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmlddeliik na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post G fr. Annoncen 20 centime» per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechter lijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (Ier uitzondering der Vlaanderen) en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Pcblicité, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, en in de Postkantooren. POLITIEK OVERZICHT. Het nieuw Fransch ministerie. ye voorzitter, zinspelende op het ont- M. de Fteycinel is er eindelijk in ge- Werp der iersclie zelfregeering, heeft i..l. minioiai in te vnrmnn j verklaard dal men ten opzichte der leren maatregels zou moeten nemen, die hen zouden toelaten bet bestuur van hun land zelf in banden te nemen. Indien men alzoo niet handelt, dan zou hel verkies- lijker zijn de nationale beweging voort te zetten en te beproeven, indien hel mogelijk is, zelfs langs parlementai ren weg, het volk van eene volledige uitroeiing te redden. SENAAT. Woensdag heeft de Senaat zijne werk zaamheden hernomen met de bespreking van hel wetsontwerp op de burgerlijke pensioenen, welk donderdag met alge- meene stemmen der aanwezige leden aangenomen werd. Geen enkel liberaal lid heeft bel durven bestrijden. Alleen wilde M. Graux. gewezen minister van finantien, zich de eer ervan toezchi ijven, zeggende dat het zijne belastingen waren, die hel gouvernement de midde- j len gaven om de pensioenen te verhoo- gen. Maar M. Beernaert heeft hem daar op geantwoord Ondanks uwe be lastingen, groeide liet te kort nog ge durig aan, en hel zijn onze besparin gen die bet geld in de kas hebben gebracht. Hel artikel waarbij recht wordt ge daan aan de onderwijzers die in 1879 afgetreden zijn; na hunnen vollen dienst tijd uitgedaan te hebben en door M. Van llumbeeck hun pensioen geweigerd werden, is in eene afzonderlijke stem ming aangenomen. Al de liberalen heb ben er tegen gestemd. Vrijdag is de bespreking begonnen van hel wetsontwerp op den lelteiknn- digen en kunsteigendom, welk zater dag aangenomen is. Aan art. 16 over de openbare uitvoe ring van een toonkundig werk zonder toestemming van den toondichter, als voor de uitvoering eene bijzondere be taling geeisclit wordt, stelde M. Monte- fiore Levi voor deze laatste woorden wegens dé betaling weg te laten. Ónze senator, M. de baron de Co- ninek, bestreed dit amendement, den kende dat het zou voor gevolg hebben dat geene serenade of processie meer mogelijk ware zonder de toestemming der toonzetters. Daarenboven z iu men dc toondichters machtigen over maat schappijen of liefhebbers toez’chi te houden onder bun eigen dak. Dan zou van misbruiken aanleiding en de muziekmaatschappijen zouden zich moeten vergenoegen met losse stukken te spelen die noodzake lijker wijze zeer kort zijn. T Is die kleine muziek niet welke wij noodig hebben; wij hebben er belang bij de muziekmaatschappijen te ontwik kelen. Verre van geld te eiseben, zou den dc toondichters er moeten zenden aan de maatschappijen die hunne stuk ken spelen. Eindelijk werd het voorstel van M. Moniefiore Levi gestemd en bet ge- hecle ontwerp aanveerd. Verscheidene belangrijke wijzigingen aan den tekst door de Kamer gestemd toegebracht zijnde, moet het ontwerp naar de Kamer terug gezonden worden. De vergadering is vervolgens uiteen gegaan tol nadere bijeenroeping. K DE VEU —I I! I I. I - -4 - 1-1 1*1 -- t

De Veurnaar (1838-1937) | 1886 | | pagina 1