Wij zullen er nog bijvoegen, om de Vliiintbdijk. tweede deel van ons gezegde, te weten dal die vierde onderwijzeres hier niet dat liet zweel! I noodig is, en bijgevolg, dat men den Slaat noch de Provincie nuttelooze kos ten moet aandoen. Schoolst atisticlk. Uit de stukken door M. Thonissen aan de Kamer medegedeeld over den toe stand van het onderwijs, blijkt het volgende en Oswald de Kerchove waren de eerste om hem de band te drukken. Dan is hij bij de onafhankclijken gegaan en bij zijne vrienden der rechterzij en heeft op de banken plaats genomen bij zijnen ouden vriend M. Coomans, die even als hij, ook een der oudste kamerleden is. door de aanwezigen verstaan te worden. De staal wordt goedgekeurd. 5“ Muziekschool. Benoeming van eenen professor van solfège. Deze zaak is in geheime zitting be sproken geweest. Volgens wij verno men hebben, is zij tot eene volgende zitting jiigesteldomdat zekere forma liteiten, door het reglement vereischt, te voren niet zijn üitgevoctd geweest. Deeds twee of drie maal hebben wij Ziet daar uwe rechtzinnigheid Omdat de katholieken dien voorstel gedaan hebben, is hij slecht! Ziet daar GEMEENTEKAS!), Zitting van Woensdag 13 Januari. M. Iloutsaeger is afwezig. ■1° Beurlspoorweg Oostende, naar IJpvr. M. de Burgemeester. Volgens het koninklijk besluit betrekke!ijk deze zaak, zijn de plans van den tram aangeplakl en de noodige ruchtbaarheid gedaan ge- wcesl. Op de dagteeker.ing van 6 dezer, sluiting van het onderzoek van de com- modo el incommodo waren er geene be zwaren legen deze linie op het daartoe bestemd register ingeboekl. De heet gouverneur heeft per brieve aangedron- gen opdat hel schepencollegie al de noodige maatregelen zoude nemen voor de spoedige uitvoering der gansche li nie. liet eerste plan wees de Nöordstraat als uitgangspunt voor de vertakking op 1.1 per. Dit ontwerp zwarigheden aan biedende, en verscheidene burgers van stad daartegen opgekomen, zijnde, om dat de dboriochl van den tram door de sltaten en langsover de markt, ongeluk ken of ongemakkelijkheden zou opgele verd hebben, beeft hei schepencollegie gevraagd dal die ontworpen doorgang 'zoude gewijzigd worden, op zulke wij ze, dat de tram zou loopen, langs de oostzijde der Vestens'.raat, naar de Sedert de in voege treding der nieu we schoolwet van 1884 zijn, door de gemeenteraden, 3,31G leden van hel on- 1 der wijzend personeel verminderd van 1 jaarwedde, voor eene totale som var. fr. 909,220 81. 220 gemeenten hebben nuttelooze bewaarscholen algeschalt; 832 gemeenten hebben nutielooze scholen voor volwassenen afgoschuft; 1056 nuttige oflicieele scholen zijn be houden geworden en 877 ledige of bij na ledige werden afgeschali. 827 aangenomene vrije scholen, vol leei lingenwerden behouden door we reldlijke onderwijzers of onderwijzeres sen en 638 door kloosterlingen. 880 onderwijzers en onderwijzeressen van ledige oflicieele scholen, wier plaats afgeschaft is, zijn in beschik baarheid gesteld, met wachtgeld. De gezament lijke wachtgelden be dragen fr. 1,049,870,97 voor het per soneel der lagere scholen en 167,000 tr. voor de onderwijzeressen der bewaar scholen. 228 bewaarscholen en 1079 scholen voor volwassenen zijn van ambtswege afgeschali, om de scboolverkwislingen le verminderen. De bevolking der behoudenc lagere scholen beloopt tol 83,017 leerlingen; die der aangenomene scholen van we reldlijken tot 76.577 en die der aange- nomeno kloosterscholen tol 74,612. De bevolking der afgeschafte lagere scholen, beloopcnde tol 15,325 leer lingen, is geheel en gansch overgegaan tol de behoudenc gemeentescholen of tot de vrije aangenomene scholen. Geen enkele leerling, in niet eene gemeente van hel land, is door die ver anderingen builen slaat gesteld een behoorlijk onderwijs te ontvangen. Al leenlijk hel rentenieren in ledige scho len heeft opgehouden. Ziedaar het antwoord op den ge veinsden uittoep der liberale bladen Wal misdaad heelt bel klerikaal bestuur niet begaan met zooveel leer lingen van een degelijk onderwijs le berooven. Maar de katholieken hebben den voor post genomen, en daarom is hun ont werp slecht Volgens hel Advertentie-blad van over veertien dagen, zou M. De Hoon in den gemeenteraad de middels aangewezen hebben om eene vierde onderwijzeres in de gemeenteschool le aanveerden, zonder eenige kosten voor de stads kas. Daatop antwoordden wij: floo zou Staal on Provincie bijlagen geven indien de gemeente op hoegenaamd geener wijze in de kosten wil komen? En inderdaad, indien wij wel in gelicht zijn, M. De Hoon zou daar nooil gesproken hebben van gelden aan stad te behandigen, om het even door wie, om hel aandeel van stad in de bedoelde jaarwedde le bestrijden, gelijk hel Advertentie blad hel van deze week doei! Bijgevolg, onze bovenge melde vraag van verleden woensdag was geheel natuurlijk. Ten andoren wij houden or.s aan hel tweede deel van ons gezegde, ie weten, dal die vierde onderwijzeres hier niet recbislreeksche middel ware de ver mindering der grondlasten te weeg te brengen, gij wijst juist den middel aan die om zoo le zeggen T bijzonderste doelwit is van het wetsontwerp door de Nijvelselie afgeveerdigden neerge legd De deerlijke staal in den welken het liberaal bestuur de Staatskas gelaten heeft, laat niet loc die vermindering van grondlasten te stemmen, zonder nieuwe inkomsten. Hewel, de middel de schijnheiligheid en de tweezakkerij I is aan de hand, en die inkomsten zullen 'i (j00l. jen vreernr/e/ing verschaft worden, zonder bezwaar, men mag het in der waarheid zeggen, voor den Belgischen burger In geheel die zaak, die door hare na- van 'l Advertentie blad doen uitschijnen in de zaak betrekkelijk de rechten op hel vreemd vee. Wij hebben geloond hoe de liberalen, weinig bekommerd met de verbetering van den landbouw, vandaag alzoo spieken en morgen an- tuur builende parlijkweslien is, gij, li- ders! Nog eenige overwegingen zullen beralen, wik er eeno partijkvveslie van hetzellsie bewijzen. maken, ten groolen nadcele misschien Hel ministerie van landbouw heelt het i van ’stands belangen! Indien de rechten inrichtcn van proefvelden voorgesteld. - Al de liberalen en hel Advertentie blad loegen ermede! Hel ministerie stelde voor vier inge- schreeuwen legen hel katholiek bestuur, nieurs aan le stellen,om de landbouwers ie onderwijzen en ven over den landbouw, en nog eens, al de liber ale gazellen en I blad vonden dat belachelijk en nutteloos. Wij moeten, schrijft hel Advertentie blad, alle klerikale (katholieke) gazellen uil onze woonst verbannen en vervan gen door de gezonde lectuur der li berale schrift!!! En dat zijn de mannen die schreeuwen legen de H.Kerk, omdat zij in ’tbelang van godsdienst en zeden, de lezing van goddelooze geschriften verbiedt! Dal zijn loen de mannen van de vrijheid, het vrij onderzoek en dc verdraagzaamheid! Huichelaars en kwak zalvers van de vrijheid! Hoe de liberalen de vrouwen willen lecren en opvoeden Wij moeten, wel is waar, hun geloof niet aan T wan kelen brengen, maar hen overtuigen dat de bedieners van hel geloof een hoop winkeliers zijnen kies- dravers Ah! Advertentie blad, gij wilt hun geloof aan ‘t wankelen niet bren- ;n! Dal zijn leugens; gij en alle li- meer te doen uitschijnen, dat M. Du mont en consoorten bun wetsontwerp zooveel le eer hebben necrgelegd, daar i jij wisten dat op de banken der linker met de zi ogezeideaiurichtiugvangroen- En dan zou hel allerbest geweest zijn! selreslaurants ie Londen! Minister de A" 1 -- Moreau heeft van die inrichting gespro ken ovei een jaar, maar en ‘lis het geen de liberalen altijd zwijgen hij heeft er bijgevoegd Dat is de zaak der bijzonderen en met van het bestuur! Ten anderen, hebben al de liberale gazetten dit stelsel in den tijd niet voorgestaan? Hebben zij dan de fameuze redevoei ing vergeten van Heyvaert, die voorsteldo schier geheel Vlaanderen in eemmgroén- I selbof te verandeien? Aili.id dezi-lide be driegerij en fopperij bij dal Volk’. ‘l Is hetzelfde nu met de kwestie der reserve. Als M. Fiére ze vooi stelde over twee jaar, 'l Advertentie blad was van T gedacht, en T vaderland was verloren zonder reserve! Als, verleden jaar, M. Boekstael T is eene schande dat die libciale vent nog in de kamei zit het ministerie umlervioegover die zaak, nog eens, volgens 't Adteiicutieblad, hot vaderland was in gevaar zonder reser ve! Maar nu dal Lel bestuur van zin is iels te doen iu dien zin dat erop trekt, zegt men, zonder nogians de uitgaven le vermeerderen, Advertentie blad en zwijgt er nooit van, en spreekt van nieuwe krijgslasten i Maar wij hebben nog zijne nummers van vorige j-uen, en wij zullen ecus zij nen neus wiijven in die oude papieren. Het vrijheidstelsel is een verster kingsmiddel in alle vakken, zegt gij. Wij willen wel aan veerden dat de vrije handel zekere voordeelen kan op leveren, maar met den gewezen liberalen minister van landbouw, M. Meline, van Frankrijk, cn met M. Balisaux, liberalea senator van Charleroi, wij zeggen dal die vrije handel moei wederzijdscb zijn of anders is bij eene ecirte fopperij Wij weten ook wel dal ons land jaar lijks vee en graan lu kort oplevert, en bij gevolg, dal de invoer van vreemd vee en graan voor ons land noodig en onmisbaar is; maar zal er oin reden van die lasten, daarvoor te min ingevoerd worden? Waar gij, Advertentie blad, nog eens uwe lezers wil bedriegen. T is als gij schijnt te beweeren dat hel geld door die lasten voortgebracht, zal dienen I gen! - om dc geheime beloften wegens hel I berale bladen bew’ijzen’ wekelijks rescrvclegeinieuwe versterkingen cn JL - hel aanloggen eener krijgsvloot uil le voeren Omdat de liberalen in den tijd j die beloften gedaan hebben aan den i Koning, durft gij, zonder het le weten, dezelfde beschuldiging inbrengen legen de katholieken En als gij schrijft datWilde he staatsbestuur den landbouw helpen, hc niet gestemd zijn, ’t geen gemakkelijk kan gebeuren door uwe schuld, gij zult dan nog eens de eersten zijn om te en om te schiijven dat de liberalen al- voordracliten te ge- leen den landbouw kunnen redden. l hel Advertentie- j Zij zijn legende proefvelden, legen geheel 't geheim de ingenieurs van landbouw, tegen de belastingen op hei vreemd graan! Wij rechtzinnigheid van de liberalen nog vragen hun dan wat zij zouden doen voor den landbouw, en wij antwoorden: Niels, gelijk zij nooil iet» gedaan heb ben, als zij a.m 't bestuur waren. Zij pc zen slim le zijn als zij lachen zij hetzelfde ontwerp in bewerking lag. Kaai, en van daar langs de dreef naar I den grooten steenweg van IJ per. Eene statie zou ingericht worden 1 op of nevens hei oude Gaaiplein. Dit tweede plan scheen eerst le moe ten onteigeningen veroorzaken langs I de oostzijde der stad cn op het einde der wandeldreef, nabij den Uperschen steenweg, maar nieuwe schikkingen zijn genomen geweest, om dit te vermij den. Ik verzoek dan de hecren leden van den raad hunne gut ikeuring te willen geven aan dit laatste ontwerp door liet schepencollegie ingediend. Aanvceid met algemeene stemmen. 2" Nijverheidsschool. Begrooïing. l)e Hoon, ik ben verwonderd ze kere som die g<wvooo!ijk op de begroe ting der nijverheidsschool geschreven was, in de voorhandige begrooling niet meer te vinden! In 1848 weid die school onder de benaming van Akademie van Teeken- en I Bouwkunde ingerichl. Daar de midde len lol het onderhoud dezer school maar I geiii.g waren, werd eene inschrijving j geopend en onder de bijzonderste bur gers der stad londgezonden, teneinde in hel onderhoud le voorzien. De vrijwillige giften beliepen tot 410 I fr., welke som echter langzaam en van jaar lot jaar verminderde. Latei is die Akademie voor zekere redens in Nijver heidsschool hervormd, en de oude over geblevene gillen werden jaarlijks nog in de begrooling gebracht. Tol verleden I jaar zelfs betaalde M. Ollevier, alsdan nog burgemeester, zijne gewone vrije inschrijving van 13 bank, en ik eene som van 5 frank, en nu, voorde eerste maal, zijn die sommen uil de begioo- litig geschrabl. Ik zou wel willen daar over nigelichl worden. .U. Bespot, schepen en lid van het be stuur der Nijverheidsschool. Deze som is dit jaur niet ingesclneveii geweest, icn gevolge eener opmeiking van M. Van- siaen die deze untvaugsl als ivvijfelach- lig aanzag. M. De Hoon. Ik ben nog meer ver- wondeid dat men die som als twijfel; achtig kan aanzien, en mij dunkt dal het I schepencollegie die som had moeten I inschrijven. I M, Ueclercq, lid van het bestuur der I Nijverheidsschool. Hel is gelijk M. Despol gezeid heeft 'i is len gevolge eener opmerking van M. Vanstaen, dal deze inschrijving op de begrooling dit jaar niet is ge'laan geweest. .9, De Hoon. Ik kan niet verstaan hoe men die som ais twijlel.ichlig kan aan- I zien. M. de liuigeniecstcr. M. Vanstaen I heelt in de commissie gezeid dat die soin niet mocht ingeschreven worden, I omdat men mei zeker was die te kun nen blijven ontvangen. Hij zal waar- schijneiijk dit gedacht uitgedrukl heb- I beu in naam van M. Ollevier en M. De Hoon, doch zonder door deze bemach tigd le zijn geweest om in hunnen imam te spreken. .9. De Hoon. Zoo men moet besluiten dal het scuepencollegie van gevoelen is déze som niet meer te moeten inschrij ven? M. de Burgemeester. Hel scbepencol- legie heeft die gevoelens niet; hel wist zelfs niet dat er vi ije buitengewone gif ten gedaan waren en zijne aandacht is op dit punt niet geroepen geweest. .9. Despol, schepen. Indien M. De Hoon er aan houdt, die som zou kun nen ingeschieveu worden. .9. Dc Hoon. Ik acht het niet noodig, ik houd er niet aan. De begrooling wordt gocdgekeuid met 9 stemmen op 10. M. De Hoon heeft hem onthouden. 3° Nijverheidsschool. Lezing van hel jaariijksch verslag. Dc sekreiaris geeft er lezing van, zoo rap cn zoo zoetjes dal wij er schier geen woord van verstaan. 4" Verilieatle der Gemeentekas. (Dit punt was op de dagorde niet ge bracht). De secretaris geeft lezing van den driemaandelijkschen toestand der geld middelen (inkomsten en uitgaven) van de stad, doch niet luid genoeg, om l IJMW— p J O Q dagelijks hel tegenovcigestelde! ’k Ver sla dat gij misschien nog van de liberale dibben wilt, alzoo overeenstemmende, met den liberaal die hier meermaals zei ‘k zou willen een wijf hebben met religie, omdat hij verstond dat er nauwe betrekkingen bestaan lusschen religie, en zeden, en dal T eene meest altijd het ander volgt! an11inn Lot LnthnliaV

De Veurnaar (1838-1937) | 1886 | | pagina 2