i 42’ jaar Woensdag 3 Maart I38S N' 9 Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na do graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; mei de post 6 fr. Annonccn 20 cenlimen per regel. De groote letters ijdag Ja, zeggen zij, de Staal heeft 5 mil- een krachtig neen en bewezen dat, Freycinels genomen, er goed aan doen. In Pruisen is men bezig met in den In Frankrijk. heelt de Staatsraad zelfs verklaard dal de verdeeling der kerkho- lijke plaats van bel kerkhof begraven is, mer van wicht .gesloten zijn. Het budget van j budget van binnenlandtche zaken be- een klein overschot Neujean, over de begraving van zeker j 1 meer te betalen gehad dan in 1885. Wij antwoorden hetzij zoö! i’didt eene besparing van 21/2 millioen, door de libeialen zei ven erkend Maar Lij nader onderzoek budget van bincenlandsche zaken en volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annotiren voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen] en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Plbmcitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, druKker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat. 4, te Veurne, en in de Poslkanlooren. gesmeed worden om in Polen der. laaisten sprankel van den landaard uit ledooven. De liberalen zijn natuurlijk die dwang- M. Ei ére heeft het gouvernement uit gedaagd eene wel op de kerkhoven te maken. Het ware te wenschee dal die uitdaging zou aanveerd wezen; want I>c Efainer. eene vaste wetgeving op de begravin- Dinsdag heeft de Kamer de bespre- f’e" no0l^‘a- Het incident werd gesloten, zonder dat de lir.kcizij eene dagorde heeft dur ven voorstellen. Vervolgens heeft M. Willequet ge sproken tegen het verslag der midder.- Donderdag'is de bespreking van het onderwijs zal ongetwijfeld aan de Ka- gelegenheid geven om den raad M. Beernaertin piai'ek te brengen. Na deze verklaring beeft de Kamer het gezaag over de kerkhof kwestie vooitgezet. M.Keivyn de Letlenhove heeft eraan gehouden de historische ketterij van M. Neujean te weerleggen. Hij herin nerde dat keizer Jozef 11, die eogtans niet feeder was voor de katholieken, zelve bun recht op hel bezitten van een eigen kerkhof beeft erkend. Al de la tere we gevingen, te beginnen met de fransche revolutie, hebben dat recht geëerbiedigd. Zelfs de liberalen hebben, tot 1870, erkend dat het stelsel der godsdienstige kerkhoven alleen met de Grondwet overeenstemt. M. Pirmez, die nog in 1861 mi nister zijnde, van hetzelfde gevoelen was, heeft nu de verwereldlijking der kerhoven verdedigd. De liberalen van Charleroi zijn immers radikaal, en M. Pirmez, die voor gematigde liberaal doorgaat, zou geerne herkozen worden! Van daar zijne kazakkeering, welke M. Woeste, in welsprekende woorden voor oogen heeft gelegd. Deze redevoering, welke hij in de zitting van gislei (dins dag) beeft voorgezet, zal bewijzen dat de katholieken in Belgie, onder bet op zicht van begraving minder vrijheid ge nieten dan de protestant che landen Holland, Engeland en Duitsctiland. Besparingen. Sedent eenige dagen houden de libe rale bladjes, en onder andere hel Adver- tentieblad, zich bezig met klagen en zuchten over bet lol der gemeenten, die onder de nieuwe schoolwet meer te be talen hebben voor het onderwijs dan in 1883. Het spreekt van zelfs dat vele gemeen tebesturen, die thans, dtor de aanne ming der vrije scholen, hel onderwijs geven aan honderden kinderen, welke heid der katholieken moesten ontvangen, daardoor hunne uitgaven eenigszins heb ben zien vermeerderen. En wat is de oorzaak daarvan Niets anders dan de toegevendheid der katho lieke partij jegens de geuzerij, die ge maakt beeft dat in die gemeenten ofli- ciëele scholen met 4, 8, 10, 20, 30 lot 50 leerlingen behouden zijn en zooveel of nog meer kosten dan de aangenomene scholen, welke 100, 150 en tot 200 1< er- lingen tellen. Bij deze redenen zijn er nog meer an dere te voegen, Doch wij m'enen daartoe niet beter te kunnen dom dan het vol- I gend artikel v. n den Escaut over te ne- millioen niet inen- Men weet dat hft gouvernement, on der andere besparingen, er eene van 5 millioen heeft verwezentlijkt, op de schooluitgaven voor het jaar 1883. De liberalen betwisten deze jspaar- zaal geworpen. Dn papier is een brief, gericht aan M. Cleu e .ceau. De dader is 35 jaar oud, heet Pionnier en is wel gekleed. Hij heeft verklaard zich tot M Clemenceau gewend te heb- ben, omdat bij dezes vaderlandsliefde kent. Hij zegde verders, dat hij de aan dacht van hel land heeft willen trekken op zijn proces, dal nieuwe bijzonderhe den zal aan bel licht brengen over de officieren welke Meiz aan den vijand ge leverd hebben. Dit voorval heeft de Kamer fel ont roerd. Er is maar eei c koi tstondige zit ting genomen, waarin over Madagaskar gesproken werd. Prins Jcroom Bonaparte, heeft ter ge legenheid van het wetsvoorstel tot uit- diijvjngder prinsen, een manifest uit gegeven, welk nog al opspraak ver wekt heeft. Die prins, welke zeker wel een be- wjs is dat in de hoogste standen lage harten en vernepen verstanden te vinden zijn, protesteert tegen het voorstel enkel in de bepa ing die hem betreft. Dat de Bourbons verjaagd worden, hij vraagt niets liever. Kunt gij do Bourbons en de Na poleons op ééne en dezelfde lijn plaatsen? zoo vraagt hij. De afstamme ling van Philippe-Egalité, die, door eene bijtende spotternij van het lot, het mon archale recht vertegenwoordigt, en mij die, afstammeling van Napoloer. 1, niets vermag te zijn dan door de nationale souveteinueii Ik ken de ballingschap; ik ben in ballingschap geboren en opgegroeid. De mijnen, verbannen door de Heilige Al- liancie, hebben in den vreemde bunnen onuilrocibaren hartstocht voor het vader land met zich omgedragen. Maar wie onder ons heeft men ooit onder de rijen der emigres gezien En gij wilt in óëne en dezelfde ver- banuingswel deze eeuwenheugende vij anden opnemen de Bonapartes, verde digers en soldaten dei revolutie, en de Hour; ons, wier bestemming liet is tiaar te bestrijden en 'eve aden De prins dus, huldigt de republiek, omdat hij haar zoo maar even niet ver slinden kan. De republiik, zegt hij verder, moet herzien worden, en niet omvergewor- pen. Het volk moet zijn hoofd kee.i. De demokratie heeft evenzeer behoefte aan gezag als aan vrijheid. Indien het eene misdaad is,'dit te zeggen, strait mij dan. Frankrijk en de historie zullen recht over u spreken, Wat prins Jcroom dus zou willen, zou zijn dat men hem tot voorzitter verkoos, opdat hij hel voorbleeld van Napoleon 111 zou kunnen navolgen. Men begrijpt dal de koningsgezinden om die lage daad van het opperhoofd der bonapariisten uiterst verbitterd zijn. Het verbond tusschen de fraktien der rechterzij is daardoor min dan ooit mo gelijk gemaakt. Zulke dwaasheden van wege de te genstrevers der republiek doen aan h mne zaak meer kwaad, dan honderde Rechte maatregelen, door de Ferrys en gezien M. Laurent op eene zeer betame- 1"' 1 er geene reden bestaat om tot' de ont- graving over te gaan. Ten andere, geene enkele wet beveelt dat de lijken het een nevens elkander moeten begra ven worden, volgens orde van overlij den. De minister heeft het laatste woord gehad en de schandalige veranderingen van rechtsspraak van het verbrekings hof aangelooud, alsook de verandering van denkwijze der liberale partij over deze kwestie. Het gevoelen van M. Thonissen in deze zaak is hetzelfde als dat hetwelk lot in 1863 en later nog verdedigd werd door MM. Rogier, de Haussy, Faider, Tielemans, Piercot, Orls, Graux en zelfs Bara. la 1843, zegde M. Thonissen, maak ten M. Orts en de Haussy (toen de hoof- Wocnsdag werd de discussie over liet In bet begin der zitting van vi i' landelijk wetboek veorlgezet. beeft M. Beerraerl den geldelijken Het recht van boon en te planten op 1 ioesta d dor staatskas ui’gelegd. de afstanden door hel burgerlijk wel- i bock bepaald, wordt na eene tamelijk gesloten is met een te kort verwarde beraadslaging benouden. Daarna is de Kamer teruggekomen op bare vroegeie stemming van een nieuw artikel, waarbij de reisduiven veroor deeld waren ieder jtiar gedurende den zaai- en oogsttijd. >>pg>jsi,.ten te blijven. Dn willekeurig en gatisch nutteloos artikel is ten gevolge der protestaiien van duivenhouders, afgeschaft gewor- de11. hervormingen uitgevoeid worden. M, j Maar bij nader onderzoek van den Beernaerl heeft zelfs verklaard dat de toestand bemerkt men gemakkelijk dal toestand de grootste voorzichtigheid de besparing inderdaad vee! meer be- vereischt, en bet gouvernement dedraagt dan 2 t/2 en zelfs dan 5 millioen. De inwoners der gemeenten met le- gonnen met eene ondervraging van M. heer Laurent, eenen vrijdenker in onge wijde aarde te Viemme(Luik). De ui - vinder van hel schoolenkwcsl vioeg aan minister Thonissen of bij ja of neen voornemens was de onlgraving te doen bevelen. M. Thonissen heeft geantwoord met grootste spaarzaamheid oplegt, een krachtig neen en bewezen dat, aan- 1 1 i vroeger dit onderwijs van de liefdadig- seklie en tot verdediging van het behoud I der airondissements commissai issen. Zijne redevoering heeft geen voordeel gedaan aan de za>k dezer ambtenaars, wier alrcbailing uit gespaarzaamtieid 1 wordt vóórigesield. POLITIEK OVERZICHT. Frankrijk. In de Kamer van afgevaardigden heeft Landdag de wellen te bespreken, die zich donderdag een feu voorgedaan, dat tol hiertoe onopgehelderd is. Een peisoon uit eene der openbaie tii- bunnen heeft twee revolverschoten in da ,^,„1V1, U1C ,R- lucnt gelost en daarna een papier in de wetten genegen. De katholieken bestrij- den ze met ongemeene macht. De liberalen gaan in Spanje te werk, om hunne reputatie van vijanden der I viijheid wel te verdienen. In het vooruitzicht der kiezingen heeft hot gouvernement meer dan 800 bedien den afgesteld, om ben te vervangen door kiesdravers. De minister Chamacho heeft zijn ont slag gegeven. Het huwelijk van prinses Eulalie, infante van Spanje, zal den 4 Maart plaats hebben. De hertog van Chartres en de gravin van Parijs zijn, op verzoek van de Kon- ingin-regentes, in het paleis afgestapt. Dit zal de Fransche rcpubiiekeinen niet weinig dul maken. De vrede in het Oosten zal eerlang beslissend gesloten wor den De vertegenwoordigers der mo- g 'iidlieden zuilen aan Bulgarie en Seivie d.j vredesvoorwaarden opdringen en ook hel Tuiksch verbond is reeds door ver scheidene mogendheden goedgekeurd Wal Griekenland 1 king hernomen van verschillende arti kels van hel landelijk wetboek, welke naar de kommissie gezonden waren. Eenige artikels van ondergeschikt be- 1 lang werden gestemd. Óver bel recht van vrijgeweide had eene langdurige woordenwisseling plaats, die hierop uiigeloopen is, dal de tegenwoordige gebruiken behouden zijn. Ook werd de bepaalde regeling van bel budget van 1882 gestemd. Daaruit blijkt dat liet diensija'ai 1883 l van 18 mil lioen; bel te kort van 1884 is vermin derd op 16 imllióen; dal van 1885 zal nog 6 millioen bedragen en dal van 1886 zal Jict anderhalf Overtreffen. Ondanks de krisis heeft bet gouver nement nagenoeg hét evenwicht hersteld Zonder eene vermindering van 5 mil lioen op de ontvangsten der ijzerenwe- gen zou hot budget van 1886 in even- zaamheid of haar bedrag niet. I wicht .gesloten zijn. Het budget van j Ja, zeggen zij, de Staal heeft 5 mil- 1887. gelijk het nu voorgesteld is, biedt hoen min uitgegeven, maar in hei elide -van onlvangslen 1885 hebben de gemeenten 2 t-2 Om dit zoo moeilijk verkregen even- wicht te herstellen moeten echter nog nieuwe besparingen gedaan en ernstige hervormingen uitgevoeid worden. M. toestand de grootste voorzichtigheid en bet gouvernement f Het-' dige officiëele scholen hadden niet al- den der liberale partij) een reglement op de begravingen, en zij herkenden erin dat de verdeeling der kerkhoven de bekrachtiging was van het princiep der gewelensvi ijbeid. In 1859 verklaarden MM. Piercot en Faider dat de kerkhoven moeten ver deeld zijn, en in 1862 schreef M. Bara hetzelfde. Hetgeen de liberalen dus altijd als bil lijk aanzien hebben, is al met eens eene schande geworden. T Is de fanatieke godsdiensthaat die hel hedendaagsclr li- betreft, bet kan.1 beralismus verblindt. geene drie maanden zijn leger meer wer- I keloos onder de wapens houden, of bet 1 is geruineerd. De vloot der mogendhe- ven niet strijdig is met de grondwet, den heeft besloten desnoods een jaar de kusten te bewaken. "7^ «v/.nnon mnl onnn nndni'vröffirtcr vnn VI t ■—■■■MirT-Fawiirowiirarinwiw«iii«iiii»i--rTfiww—■wwailub ■mrT~~~* ---O"-?----- - aan. t -

De Veurnaar (1838-1937) | 1886 | | pagina 1