ouder de prijswinnaren bevindt. Gift Feys Karel, werkman te Alveringhera, tot cer.e maand gevang, voor slagen. Legem Jan. visscher le Coxyde. tol 8 «la gen gevang en 26 fr. boel, voor opstand en smaad. Zitting van 26 Februari. Vanbrab.wt Hendrik, weikman te Clercken, tot eene maand gevang en 2G fr. boel, voor bedrie- gelijko ontvreemding. Dekeyrel Emiel en Peelacrl Emiel, werk lieden le Dixmude. elk tot 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Wij bobben over acht dagen nog eens de huichelarij en de tweezakkerij der schrijvers van het Advertentie blad doen uilschijnen nopens de kwestie van de nationale reserve of noodkorps. De beste reserve, indien er maatregelen dienen genomen le worden, voor ’t ge val van ooi log, is deze, die in de nood- weendigheid voorziende het minst kost. Welnu, de reserve, door de liberalen ■over drie jaar voorgedregen, zou jaar lijks van 3 tot 4 millioen de onkosten ■van T budget van oorlog vermeerderd hebben, en jaai lijksch hadden 4 duizend jongelingen meer naar de kazern moe ten.optrekketi, onder deze die een goed lot getrokken hadden of hen hadden doen remplaceeren. Is dat waar of niet? Nu, de inrichting van genei aal Pon- tus zal geen één man meer naar ’t leger doen gaan, alhoewel ’l Adveritnlie-blud liegt en weel dal hel liegt als het schrijd pat de nationale reserve van generaal Pontus aan den landbouw hare kin deren en werkers ontneemt! Alleenlijk, als er oorlog is (wanneer? bij honderd jaar?) zullen 13 klassen van milicianen die gediend hebben, in plaats van 10 klassen optrekken, ’t geen len anderen reeds bestond, maar om die klassen, in geval van oorlog, te com- mandeeren zijn er 53 kapiteins be noemd, en niettegenstaande deze in richting zonder kosten niet kunne gebeuren, heeft minister Beernaert nog- tans verklaard dat, voor’t naaste jaar, het budjet van oorlog meer cl van een millioen zal verminderd zijn, en alzoo hebben de katholieken de amendemen ten van generaal Pontus mogen stem men, getrouw blijvende aan het aange haalde «geen man, geen peeid, geen stuk geschut meer! Vermindering zelfs van krijgslasten, ziedaar wal wij hebben zien gebeuren. En moesten de liberalen aan ’t be stuur wederom geraken! Och! bij mil- lioenen meer, zij hebben het niet kun nen verduiken in de laatste bespreking van het budjet van oorlog. ’k Weel wonder ot ’t Advertent ie-blad nog zal blijven voorlprullen van bloed wel alhier en bloedwel aldaar. Nu onder andere schone dingen, ’t zijn tie leu gens die de liberalen nog een weinigske laten voortleven. Zonder dat’t ware se dert lang R. 1. P. Nationale Maatschappij van buurtespoorwegen. De Nationale Maatschappij zal, ten haren lokale, Wetstraat, n'ü.te Brussel, overgaan tol de openbaie opening der aanbiedingen voor de aanneming der bouwerken van de hierna aangeduide banen 1“ Op woensdag, 7 April 1886, ’s mor gens, ten II uren, voor de buurtspoor wegen Nieupoorl-Veurne en Oosimalle- Ttn nhoui; 2" Op woensdag 14 April I88G, ’s mor gens, ten 11 uren, voor den buurtspoor weg Thielt Acltie. 3" Op Woensdag 21 April, 's morgens, len II uren, voor den beui (spoorweg Gem Somerghem. |b- aannemers kunnen kennis nemen der plannen, lastkohieren, bestekken, enz ten lokale der Maatschappij l" Te beginnen van maandag, 29 Maart 1886. voor de banen Nieuporl-Veurne en Oostinalle-Turnhoul; 2" Te beginnen van maandag, 5 April 1886. voor de baan Thielt-Aeltre; 3" Te beginnen van maandag. 12 April 1886, voor de baan Gent-Somerghem. Verscliilllge tijdingen» Bij koninklijk besluit van den 26 Febru ari wordt de prijs van eenen dag onderhoud in de nagemelde gestichten bepaald als volgt Hospitaal St. Jan, te Veurne, fr. 1-60; moederhuis, fr. 2.75: Hospitaal St. Jan, te Dixmude, fr. 1.95; Hospitaal St. Jan. le Nieuporl. fr. 1.80; moederhuis, fr. 2.80. Bij koninklijk besluit van den 13 Maart, wordt hel art. 11 van hel reglement van den leergang der zeevaat (school van Nieuporl gewijzigd als volgt u Hel onderwijs is kosteloos; het wordt in Tfransch en in hel nederduilsch gegeven. De lessen hebben jaarlijks plaats van 1 October l >t 30 April, 'savomls van 5 lot 8 ure. met uitsondering der Zon- cn erkende feestdagen Bij koninklijk besluit van den 6 Maart is mej. J- Van Dooren definitief be noemd lol i egenle bij de middelbare meis jesschool van Nieuporl. Bij koninklijk besluit van der. 9 Maart, is de vischvangsl van alle slach van visch met de lijn, in al de onbevaarbare wateren dit jaar locgelaten tot 30 April naast inbe grepen. Bij koninklijk beslu i van den 8 en 11 Maart zijn benoemd tot ontvangers der direkln belastingent Te Leghem, M J.-G. Moulaert, hans te Ooslvleleren; Te Dixmude, M. M.-A. Glerinx, thans te Jabbeke.' Veurne-ambacht zegt uil goede bron te vernemen dat het plan voor den beurt- spoorweg van Veurne naar IJper goedge- k urd is en dal men weldra aan he.t leggen van denzelven zal beginnen van Veurne naar de Nieuwe Herberg, door Alvetin- ghem. langs Loo. Vollinchovc. enz. Sedert maandag worden te Aveeap- piille k lin ten verkocht die toegang geven in de statie aldaar. Den 8 dezer heeft Jozef Degrive, oud 42 jaar, werkman tc Eggcwaertscappelle, zich opgehangen aan den tak van eenen boom. Dn oorzaak schijnt aan huiselijk ver driet le moeten toegeschreven worden. Zaterdag 6 dezer, rond 2 ure na mid dag, is te Merckcm de hofstede gebruik, door Pieter Van Lerbergho cn behoorende aan den heer Van Lynseele, fabrickanl te Kortrijk, door eenen brand vernield. Do oorxaak wordt aan den slechten staal der schouw (ongeschreven. De verliezen zijn 1600 fr. voor den eigenaar en 4000 Ir. voor don pachter. Alles was verzekerd. Maandag 8 dezer, ten 1 ure na mid dag, iser brand ontstaan op de wijk TKruis- ken, te Gouckelare. Het woonhuis der hof stede, behoorend en gebruikt door de gebroeders Jakob cn Karei Prooi, is gedeel telijk door het vuur vernield, de kap van hel gebouw is vooral door de vlammen verslonden. Daarenboven zijn nog vernield 1500 kil. latwe. 2500 kil. ro.rge, 3000 kil. haver, 600 kil. vlas en 20Ó kil. lijnzaad, alsook zakken on harnasseuren. De verlie zen worden geschal op 4675 fr. De gebou wen alleen waren verzekerd. Dank aan dc spoedige hulp heeft men de stallingen kun nen bevrijden. De oorzaak, is onbekend. De genaamd Pietcr S'-ye, koopman wonende le Veurne, is in den nacht van 1 op 2 dezer te Oastcamp verdwenen. Hij is laatst gezien geweest ter herberg den Jloed, langs de vaart op Moerbrugge. Hel schijnt zeker le zijn dat hij verdron ken is, want zijne klak is te Sleenbruggo, in do vaart gevonden geweest; maar op welke manier is hij verdronken De rechterlijke oveiheden van Brugge zijn reeds ter plaats geweest De politie en de gendarmerie doen ieverige opzoekingen. De politiecommissaris heeft op eenen grooten afstand, zeer nauwkeurig de vaart doen onderzoeken, doch vruchteloos, men vermoedt dal hel lijk door den stroom zal opgedreven zijn naar Slcenbrugge. - Dinsdag avond, rond 8 ure, is dc heer Kanonik kantor Andries le Brugge overle den, na eene ziekte van twoo dagen, 's Nocns voor zijne dood had hij de RH. Sacramen ten der stervenden ontvangen. M. Andries wierd geboren te Ruddervoordè, ten jare 179G. Hij was pastor le Middelburg als de omwenteling van 1830 uitborst. Hij wierd lid van hel Congres gekozen leEMoo. Eerst stemde hij voor den hertog van Lruchlen- Krchterlljke lironijk. Zijn dooi de kot rcktionnele rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van 25 Februari. Devroome Karei, herbergier en gareelmaker, te Vlads- loo. lot 26 fr. boel voor smaad. Blanckaerl Jan, werkman te Moëres. en Blanckaert Hubert, werkman te L'xem (Frankrijk), elk tol 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. ningen, van stadsbestuur, disch en liospicen, enz. beslissingen van sche- pencollegie, gemeenteraad, disch, hos- picen, enz. zooveel te meer, dat alles mot gesloten deuren ging in familie! De ministers hebben hel gedaan voor wal hel staatsbestuur betreft, alsook M. Melot, verslaggever over de begroeting van binnenlaudsclie zaken en officieel onderwijs, en iedereen weel wal zij ge vonden hebben 1 Kerkelijk Nieuwe. Woensdag, na hel koorofiicie, heeft Mgr. Bracq, bisschop van Gent, aan zijn kapittel aangekondigd dal hel ontslag van Mgr. Battice, hulpbisschop, door Z. 11 den Paus aanveerd was alsook zijne verzaking aan zijn lëfihl van op volging op den bisschoppelijke!) stoel van Gent, en dat de II. Vader hem ver vangen heelt door den allerverdiensie- lijken heer kanunnik Lambrecht, doktor in godsgeleerd leid en professor in hel groot Seminarie Mgr. Lambrecht, die geboren is te Welden den 26 Januari 1848, heeft met zijne benoeming hel recht van opvol ging ontvangen, en zal, na zijne bis schoppelijke zalving, voortaan bel ambt van koadjulor van den bisscchop van Gent waarnemen. Sprekende van dc zaak Vandersmis- sen, waarvan wij zullen spreken na dc uitspraak van den raad der balie van Brussel, zegt liet Advei lenlie blad dat Gadignan een katholiek was, 1“ omdat hij over een zestal dagen aan dci. Cotirriei de Uruxclles geschreven heeltI ik behoor en beter dan Vandersmissen lot de partij die gij verdedigt. Dal is eene leugen! Wij hebben al de nummers van den Courtier de Itruxeiles, te beginnen met 1 Februari tot treden, onderzocht en niets daarvan gevonden! 2° omdat hij verklaart dal lol op den 31 December hij abonneni was van net Journal de liruxelles. Dal zal zekei waar zijn gelijk 'teerste gezegde van 't Advertentie blad, maar ware hel alzoo. wie Zou daaruit kunnen besluiten dal hij katholiek is? Zijn er in Veurne geen liberalen die abonneuten zijn van den Veurnaar en andere katho lieke gazellen, en indien zij levers eene laakbare daad pleegden, 't geen men altijd mag verwachten van liberalen, zouden de liberalen daarvoor hel lechl hebben van le zeggen dal zij katholiek zijn? Ten anderen, indien 't Advertentie blad, altijd met leugens bevonden, op die zaak wederkeert, wij zullen eens toonen hoe Gadignan katholiek a is, hij, walge- I lijke persoonaadje, die met al de slechte gazellen zijn slachtoffer Vandersmissen tracht ten onder te brengen. Gadignan is de uwe, Advertentie blad, en k zou willen zien in naam van welk - welken 't Advertentie blad -11'1 WU ü,‘^een^' zou er geen vrcemd'graan mogen verbruikt worden voor’l leger zoowel als voor de bijzon deren? Vermits hel land niet genoeg Vrijdag 19 Maart, 4 me na middag. 1’ Goedkeuung aankoop grond voor de rechtlijning van stadswandeling. 2" Burgerlijke godshuizen. Ver pachting der onroerende goedeien. 3" ld. Benoeming hulp geneesheer. 4° Lager onderwijs. Begroeting van 1886. 5’ Kerk van Si. Nicolaas. Claeys. 6° Lezing van hel jaarlijksch verslag. 7° Beapreking van den geldelijken toestand van stadskas. Sluiting. 8° Neerlegging der begrooting van - 9° Goedkeuring proces-verbaal van af- Wat zegt het Advertentie blad van de paling. opbrengl voor zijn eigen gebruik, bet vreemd graan, dal nu naar 't leger gaal, zou anderszins verbruikt worden door de bijzonderen, en geen zak zou er min inkomen noch het inlandsch graan van geen centiem verdicten. Die beknibbe ling is nog eens eene tweezakkerij van \Adverlentie blad, en ten anderen, waar om beschuldigt bet de rijke libeialc hospicen van Biussel niet die insgelijks vreemd graan verbruiken? Gela depend des ca.s, zegt Bara! Als iets door de katholieken gedaan is, 't is op voorhand slecht, maar ’t zelfde wordt gedaan door J stad, de liberalen, dan is het natuurlijk goed. schouders ophalei'f, en daarmee al! Rolin dagen en weken zaagt over afschaffing van eene school leerlingen. Bara over eene fundatie van missen, en Neujean over ievers een geus die in het ongewijd keikhof begiaven zen behaaldc’tè Korlrijk, zich no- ééns is geweest, dat is nuttig werk voui t 't Advertentieblad! 't is alzoo dat de land i bouw moet verbeteren! Hel Advertentie-blad is legen de rech ten op het inkomen van vreemd graan, uit vreeze dal de landbouw zou verbe teren, of ten minste dat 't ministerie zou munte slaan op den vreemdeling, om de grondbelastingen le verminderen, het geen den invloed van het minis terie in ’t land zou vermeerderenMaar van eenen anderen kant tandt het schijnheilig minister Pontus aan wegens de aanbestedingen van vreemd graan voor het verbruik van ’t leger! Wij via- gen het. indien de vrije I bostaai - - veidedigt waarom liberale sleden Brussel, Luik, enz. die bij honderd duizend frank lasten leggen op 't di inkwaterwen op 't inlandsch vleesch? En dan eindigt 't Advertentie blad met nog eens schijnheilig uit le roepen Daarbij door de hoeren van Nijvel, zich verslaande met T ministeiie, eene wel gestemd waarbij een frank of twee per gemel afslag loegestaan wordi up de grondlasten, dal zou onze landbouwers beter aanstaan en helpen, dan iukoom- rcchten op vreemd graan en vee En het weet zeker niet, dat net vooislel van de i afgeveerdigden van Nijvel, meest in du 1 inzicht neergelegd is geweest, ten einde die grondlasten te kunnen afslaan op de kosten van den vreemdeling Maar neen, de liberalen willen geen redens verstaan, cn ziel hier lot hoe verre zij zich belachelijk maken het Advertentie blad zegt dat afgeveerdigden van Nijvel maar hun voorstel ovei de inkoomrechtcu op het vreemd vee voor gesteld hebben om de Kamer le ver- plichten zich daarmede bezig te liou- i Jen dagen en weken, en aldus nog- maals aan het land duizenden franks al 1 te trommelen, om de heeren volksver tegenwoordigers le betalen en hen te beletten hunnen kostbaren tijd op eene andere wijze nuttig te gebruiken! Verdient hel Advertentie blad geenen brevet voor die uitvinding? Welk gedacht Zieeft dat liberaal volk toch van zijne lezeis? Een redelijk mensch moet zijne p007 schouders ODhaietf, en daarmee al! Als - U1j vei nemen zou uausiunus uat de (ii0 verdienstelijke tooneelmaalscbappij, j van liighelmunsler, en over twee jaar voor diamaen blijspel de twee tweede prij- haude! zijn van uwe pa.itij Dagorde der idling van den Geineenteraud van LOO. Wij lezen in de Gazelle van Dixmude den volgenden artikel Leve Loo! Maandag sloot de looneel- afdeeling der maatschappij Ste. Geci- lia’s Vrienden van Loo den grooten looneelprijskamp in den Katholieken Kring van Gent. Ziehier wal de Dien public schiijtt van deze vertooning De maatschappij Ste. Cecilia’s Viienden van Loo heeft blijgeestig den looneelprijskamp geslo ten, in tegenwoordigheid van den gou verneur van Oosï-Vlaanderen. Haasten wij ons te zeggen dal deze uitmuntende maatschappij er den groot stee en wutiderlijkslen bijval genoten heelt. De alleenspraak Bij de wieg vón een kind des armen werd zeer aandoénlijk roorgedregen door M. D. V. De twee spraak liet onverwacht geluk beviel zoo wel, dai de toehoorders ze volstrekt wil den herhaald hebben! Hel blijspel Een Jongen die haastig is werd mei de meeste natuuilijkheid en den bevalligsten zwier gespeeld. Vele deelen waren wonder kluchtig gezeid. Dc Dien public sluit mei de volgende vleiende wooiden: Onze ooien zoeven nog van de toejuichingen en het schel- i teienvan lachen die medegegaan hebben i binst geheel de vertooning, welke voor zeker onder de verzeiligs'.e en vrolijkste van dezen winter lekent. Onze lierlclijk- ste geluk.venschingen aan de gilde van Wij vernemen zoo aanstonds dal zonder I eertijds bekroond in den prijskamp 1

De Veurnaar (1838-1937) | 1886 | | pagina 2