I Woensdag 2 Juni I83S N' 22 42e jaar Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddeliik na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote 1-tiers betoogingen en de t aanvra- er nog eene over eenkomst tusschen de stad Nieuport en liet gouvernement gemaakt worden. volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20fr.‘ het lot)' De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Publicitè, Magdalenastraat4G te Brussel Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever. Zwarte Nonnenstraat. 4, te Veurne, en in de Postkanlooren. Provinciale kiezingen. Balloteeringen. In de balloteeringen welke zondag hebben plaats gehad, zijn de katholieken overal waar zij door liberalen bestreden waren, overwinnaars gebleven. In de provincie Namen, namelijk te Fosses en Gembloers, hebben zij voor- treiïelijke uitslagen bekomen. Te Beauring was er strijd tusschen liberalen. Te Celles, in Henegauw, had de katholieke kandidaat, M. Delmée, afge zien. Te St. Truiden hebben de katholieken eene schitterende zegepraal behaald. Zie hier den uitslag dezer balloteerin gen. l*e Senaat. In de laatste zittingen van den wet- gevenden zittijd heelt M. de baron de Coninck herhaalde malen hel woord ge nomen en verschillige kwestien bespro ken. De maatschappij tol bevordering der openbare zedelijkheid den wensch ge tut hebbende de huizen van ontucht te zien aischaflën, heeft onze senator eene Braband. Brussel. Strijd tusschen radikalen en doctrinairen de liberale associatie tegen de Ligue libérale. Er waren 10 leden te kiezen. Acht kandidaten der radikale Ijjst zijn gekozen MM. Deleeouit, Lotte, Iluysmans, Monnoyer, Wiener, uittredende leden: MM. Denis, Lavergne en Robert, nieu we leden. Slechts twee leden der Ligue libérale zijn gekozen MM. Pilloy en Yseux, beide uiltredende leden. Zijn niet herkozen de aftredende le den MM. Weber, Vanschoor en Holle mans, voorgesteld door de Ligue. De radikalen hebben zondag voor den minst bevoordeeligden kandidaat 716 stemmen meer bekomen dan den 23 Mei, en voor den meest bevoordeelig- den 221, zijnde de stemmen der socia listen. Er was balloteering tusschen MM. de Kerchove (803), Everaerts (851), katho lieken; de Tiazegnies (839), onafhanke lijke; en D coux, (802), Docq, (827), Hambursin (822), liberalen. De uitslag der balloteering is P.S. Op de vaag van den algemeenen raad der werkliedenpartij of 4e provin ciale betooging op 13 Juni te Brussel zou mogen plaats hebben, beeft de bu gemeestcr Buis geantwoord dat hij die niet tielaat, voor dezelfde redenen die hem de algemecno betooging heb ben doen verbieden. Stemmers 1752 (1718 den 23 Mei). De socialistenbetooging van 13 Juni verboden. M. Buis, burgemeester van Brussel, heeft de betooging der socialisten, die te Brussel moest plaats hebben op 13 Juni aanstaande, verboden. M. Buis beeft dat besluit openbaar gemaakt door eenen brief aan den sein ijver der socialislenpartij van Brus sel. In zijnen brief zegt de burgemeester dat de kopstukken der socialisten wel verzekeren dat den 13 Juni alles lustig zou afgeloopen hebben, maar genomen dal zij rechtzinnig zijn, dan nog kunnen zij de verzekering niet geven dal de 80 of 100 duizend mannen die.zij zouden aanvoeren mei dezelfde vredelievende gevoelens zouden bezield zijn. Daarbij, zegt nog de burgemeester, dat hij over geene voldoende macht beschikt om orde in zulkan hoop van zulk volk lo houden. ’t Is jammer dat, als M. Buis de mani festatie wilde verbieden, bij dit niet eerder gezegd heeft. Hij had alzoo veel misverstaan en vtees in 't land verme den. De koophandel bad er zich ook beter meè bevonden, want die aankon diging van mogelijke beroerten doen hem gewis geen deugd. Wat zullen de socialisten nu doen, nu dat zij te Brussel niet mogen mani- festeeren Hunne gazet, de l'ooruit, zegt hel Op 13 Juni moeten er betoogingen plaats hebben te Gent, Ai t.vórpen, Ber gen, Charleroi en Luik. Allen die meenden naar Brussel te gaan van Oost- en West-Vlaanderen komen naar Gent. Brussel manifesteert te Brussel met heel Braband, Antwer pen te Antwerpen. Dc borains manife- steeren te Bergen of heel den Borinage door. Charleroi en de Centre manifes- teeren te Charleroi. Luik, Seraing en de Vesder Vallei te Luik. Ziedaar ons voorstel en nu, man nen, vooruit, meer dan ooit voo'ut En thans aan de besluiten van hel Congres gedacht. Op 13 Juni niemand uit Belgie naar Brussel Gaan wij er naartoe, wij moeten manifesteeren; manil'esteercn wij, wij moeten vechten en dit is niet ons doel. Als wij dit wilden, konden wij zulks in onze stad ook. Zondag meetingen te Aalst, Mechelen, Kortrijk en in andere plaatsen, die wij later zullen melden. wet gevraagd die aan de gemeenteraden krediet voor Nieuport gceischt zou moeten verbieden minderjarige gen. IntusSchen moet er nog eei meisjes en getrouwde viouwen in die huizen te laten gaan. M. de minister Thonissen antwoorde dat het gouvernement de kwestie onder zoekt en hoopt in den aanstaanden zit tijd voorstellen te kunnen voorleggen. Den minister bedankende om dal hij een krediet voor eene Vlaainsche Aka- demie in zijn budget had gebracht, heeft M. de Coninck de inrichting gevraagd van Vlaamscbe leergangen van hof bouwkunde bij de school van Vilvoorde, en een krediet om vergoeding te ver- leenen aan eigenaren van dieren die geslacht worden onder voorwendsel dat ze door de koolkoorts zijn aangetast en die, na de lijkschouwing, vrij van besmeitelijke ziekte worden bevonden. Tijdens de bespreking van een aan vullend krediet op de begrooting der gendarmerie, h left M. de Coninck aan gedrongen op de inrichting van twee mobiele eskadrons gendarmerie te paard, een te Brussel, voor T noorden des lands, en een te Charleroi, voor 't zuiden. Begrooting der spoorwegen, posterijen en telegrafen. M. de baron de Co ninck zegt den heer minister dank voor de maatregelen die hij genomen heeft ten voordeele van den landbouw met de vervoprprijzen voor kalk en mests often te vermini.eren; hij bedankt hem ins gelijks voor de verbeteringen aan de statiën te Dixmude, Cortemarck en Ramscappelle. Begrooting van buitengewoone ontvang sten en uitgaven. M. de baron de Coninck herinnert de redevoering door M. Visart, in eene der laatste ziitingen der Kamer van volksvertegenwoordigers uitgesproken wegens de havenwerken te Nieupoit. M. <ie minister van land bouw beeft hem beloofd te naaste jaar op zijne begrooting de noodige kredie ten voor de haven van Nieuport te zullen brengen. Nieuport verdient immers dal men zich met zijne haven bezig boude. Men wil zeehaven maken waar geen zee is, maar de bestaande zeehaven la.il men 1 te niet gaan. De engelschen volgen met aandacht ai wat ten onzent gedaan cn gezegd wordt op dit gebied. Wij vragen dal de vlotkotn van Nieuport gemaakt worde en dat men er de noodige werken verrichte opdat de schepen er gemakke- lijk kunnen biimenvaren. M. de Coninck bespreekt insgelijks de vereftening der militaire gronden van Nieuport die zoo dringend gevraagd wordt, door bet bestuur dier stad, iets wal tevena veel werk zou verschaf fen aan talrijke werklieden. Ten slotte vestigt hij de aai dac'il van den minister op de vei breeding en rechttrekking van (Jen User, van aan den Grooten Keer tot aan Nieupo l; 'deze rivier moet ook verbreed worden tusschen Rousbiugge en de Fijntele, en andere werken moeten levens ook verricht worden om dc scheepvaart en den aflos der wateren te vergemakkelijken tusschen Stavelc en Elsendainme, indien men de jaarlijksche overstiooming wil beletten. Hij eindigde met de overneming van de Loovaart door den Staat aan te be velen. Het is reeds tien jaar dat dit be loofd wordt. Op deze laatste redevoering Leeft M. de minister Bcernaert bekend dat de kwestie van den User en van de haven van Nieuport te zeer verwaarloosd is geweest. Men zal moeten erop terug komen. Toekomende jaar zal hij het Henegauw. Celles. Wacrenier, liberaal, is ge kozen. Limburg. St. Truiden (G zetels). Bij de eer ste stemming waren 3 katholieken ge kozen. Er was nu balloteering tusschen MM. Lecreeft (550), Lennen (G04), Ulens (598), Wettnall (631), katholieken, M. Giauls(527), liberaal. M. Ulens had afgezien. Namen. Beauraing. Balloteering tusschen liberalen M. Furnaux, is gekozen met Niet gekozen De 7 zetels behooren dus aan de katholieken. Gembloers. Hevige strijd. De katholieken zegepralen met lloii 180 stemmen meerderheid. Op 5 zetels hadden zij den 23 Mei er slechts een bekomen door de herkiezing van M. Decampe, uitlredend lid; terwijl M. Fevrier, liberaal, ingelijks herkozen werd. verslag der commissie zich gereed de wet c passen. M. De Mole gaf in de Kamer lezing van het ontwei p lot verbanning der prinsen. De rechterzijde liet spottende toe juichingen hooren. Talrijke onderbre kingen hadden plaats. De dringendheid wierd verklaard. Het ontwerp is naar eene commissie verzonden. De dringendheid en de verzending zijn insgelijks uitgesproken ten voor dooie van het voorstel Basly, strekkende om aan de natie de goederen te schen ken der familien in Frankrijk geregeerd hebbende en er de weerde van te stof fen in de pensioenkas voor werklieden. POLITIEK OVERZICHT. De fransche Kamer der afgeveerdig- den heeft bij T hernemen van haren ge wonen zittijd beraadslaagd over het in aanmerking nemen van een voorstel, strekkende om aan de gekwetsten der omwenteling van 1848 een pensioen te verleenen. Dit voorstel werd hevig door leden der rechterzijde gelaakt; men riep dat 't eene premie tot oproer was. Dit lok te van wege de linkerzijde hel antwoord uit, dat er honderd millioen aan de fa- millie van Orleans werden gegeven en een milliard aan de uitwijkelingen. M. de Roys randde hevig de regeering van Bodewijk Philips aan; hij herinnerde al de grieven legen de familie van Oi leans tdtgebrachl. Na een wederantwoord van M. de Larochefoucaull werd hel voor stel van M. Paul Bert, om de gekwet sten van 1848 te pensioeneeren, in aan merking genomen met 33G stemmen tegen 184. Ook is het vooste! tot uitdrijving der prinsen van de huizen die over Frank rijk geregeerd hebben, uit het land, n eenen ministerraad besproken ge weest. Hevige wooi den wisselingen heb ben daarover plaats gehad. De president der republiek toonde zich volstrekt vijandig aan de gedachte om bij be slui de prinsen inkwestie te verdrijven, hei is te zeggen de graal van Parijs, de hertog van Chartres, prins Jerome en prin.> Victor Bonaparte. M. de Freycinel zou het zelfde gevoelen uitgedrukt heb ben. Al de andeie ministers zouden zich integendeel zeer kiachtdadig ten voor deele der oniniddelijke uitdrijving ver klaard hebben. De meerderheid van den miiiisteiraad was dus voorde uitdrij ving. en liet ministerie heelt liet ont werp betieftendc de prinsen vaslgesteld. Hel bevat twee artikels. Het eerste machtigt den minister van binnenland- sche zaken om het verblijf in Frankrijk Ie ontzeggen aan leden der oude regee- i’onde familien. Het tweede bepaalt straf fen welke de korreklionele rechtbank ?;>l uitspieken in geval van overtreding der ontzegging. Het maximum der ge- varigenzitiing zal van 5 jaar zijn. Het ontwerp is donderdag neergelegd ge worden. Het gouvernement vroeg de dringendheid bij de neerlegging van het 'j en verklaarde onmiddelijk toe te 394 stemmen; zijn tegenstrever bekwam er 238. In dit kanton winnen de liberalen een der drie zetels. Losses. Schitterende zegepraal der kalliol(ekcn. Zijn gekozen MM. Arnould, Bod a rd. De Mcrbe, M Niet gekozen oi6 898 858 821 807 800 Gekozen MM. Everaerts, uitt. lid, de Trazegnies, id. de Kerchove, MM. Hambursin, Docq. Dccoux, Lenncn, Decrccft, Niet gekozenMM. Ulens, Grauls, Gekozen MM. Wcstnall, 743 stem. 703 619 143 5o8 1507 (142? den 23 Mei). 1490 (1432 1476 (’4’3 1361 (1365 den 23 Mei. 1357 (1398 1344 (>379 MM. Biourge, de Dorlodot, Gochet,

De Veurnaar (1838-1937) | 1886 | | pagina 1