- vaartuigje door ecu rukwind werd om gekanteld en de twee mannen in het water dompelden. Na bijna eene uur legen de baren geworsteld te hebben, en na dat Pyliser reeds twee maal in het water was verdwenen, werdén de schipbreukelingen ontdekt door de be manning der visschersschuit der Panne n* 78, die hen ter hulp snelden en ze nog in lijdt» van eene gewisse dood konden redden. Deze twee visschers, aan wie de drenkelingen hel behoud van hun leven verschuldigd zijn, verdienen eene be- looning ten einde de daden van moed en zeltsopofleririg op de kusten meer en tneer aan te moedigen. Wij roepen de aandacht van de boogere overheid op dit geval in. Kcchterlijkc lirOiiijk. Zijn dooi de koirektiaunefe rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van de i 18 September. Verea- mer Hendrik, werkman te illercken, tol 26 ir. boet, voor diefte. Vanhaezebrouck Andreas, werkman. Bommel Altons, aaidrwerker, en Mametz Gabriel, schilder, allen te Hoosundael (Frankrijk), elk tol 200 fr. boel oi eene maand gevang, voor jacht met stroppen; de eerst.: daarenboven tot 3 maanden ge vang, en 50 tr. boet, of 15 dagen gevang, voor opstand en slagen. Fauwereq Achi.les, dienstknecht te Pro ven. lot 100 tr. boel oi 15 dagen gevang, voor jachldelikt. Marteel Pieter, visscher te.Ghvvelde. tot 3 maanden gevang en 50 fr. boet, voor Een ongeval, welk mensclienlevens voor gevolg bad kunnen hebben, is vrijdag na middag ter Panne, in de zee, gebeurd. M. Herman Vandenberghe, de welgekende kunstschilder, vergezeld van Karei Pyliser, visscher, begat zich met zijn bootje naar Duinkerke, toen Voorbeelden. De Elvile Helge meldt dal eene jonge onderwijzeres der stadsscholen van Parijs, zich lier, dagen geleden te Nogenl in de rivier de Maine heelt verdronken. De oorzaak van die zeltiuoord was... liefdeverdriet. De jonge onderwijzeres was verliefd geworden opeenen tooneelspeler, behoorendo tol eenen kleinen buitenthealcr. Ziedaar geheel en al het model van de onderwijzeressen die wij moeten hebben. Zij alleen zijn in slaat van onze dochters waardige huisvrouwen en moe ders te maken, terwijl de nonnekens et andere katholieke onderwijzeiessen daar geen verstand van hebben slagen op de gendarmen. Aun.y Karei, vischvcrkooper te Veurne, lot 3 maanden gevang, voor slagen op zijne ouders. Vancoillie Emelia. echlgenoole v an Hec tor Vandamme werkster te Dixmüde, lol 8 dagfn gevang en 26 fr. boet, voor diefte. Zitting van den 20 September. Motel Benedikl. werkman te Merckem. 1" lol 50 frank boet of 15 dagen gevang, voor smaad jegens den veldwachter; 2° tot 10 tr. boet, voor scheldwoorden. Seye August, smokkelaar, zonder vaste woonplaats, lot 100 fr. boel of 15 dagen ge vang, voor jach delikt. Marchand Alois, landbouwer leGlercken, lot 2G fr. boet, voor diefte, en tot 5 maal 8 dagen gevang et. 26 fr. boet, voor ver- schillige diefien. Do Moniteur van zaterdag deelt den staat mede der ontvangsten van de na tionale maatschappij der beurtspoorwe- gen op de verscUiliige linieu, gedurende de maand Augusti De linie Oostende-Nieuport, lengte 20 kilometers, heeft 24.289 ir. 95 cl. opgebracht voor reizigers en reisgoed, en fr. 280-60 voor koopwaren; De linie van Nieuporl-Veurne. lengte 12 kilom., 3203 ir. 70 c. voor leizigei s en reisgoed, en tr. 43-70 voor koop waren. De linie van Oostende-Blankenbergbe, lengte 21 kilom., 44,993 tr. 70 c. Deze linie is maar open sedert 8 Augusti. De algemeene ontvangsten dezer li- nien van 1 Januari tot 31 Augusti geven dus eene middelmatige ontvangst per dag kilometer van tr. 12-80 voor Oosl- ende-Nteuport; van fr. 11-23 voor Nieu- port-Veurtie, en vantr. 93 01 voor Oost- ende-Blanckenbei ghe. Plantsclijk* De bemerkingen die wij, in een vorig nummer, over den prijskamp tusschen de middelbare scholen van den eersten .graad gemaakt hebben, bevallen aan het Advertentie blad niet, In zijn antwoord beweert het dat de leerlingen der ge- patronneerde collegien die aan eenen prijskamp deel nemen, mededingen in al de vakken die deel maken van hel programma der klas tol welke zij be- hooren. Waar heeft het Advertentie blad gezien dat de gepatroneerde collegien mede dingen voor hetgeen de fransche hu- maniteiten betreft. Zouden er wel in vers fransche bumaniteiten in die collegien beslaan, Adverlentie-blad!- Zoo, ten eerste die benoemingen in de fransche bumaniteiten zouden moeten afgetrokken worden van de 321. Ten andere, om eene vergelijking te maken tusschen de onderwijsgestichten, het is niet genoeg van uit te komen met bet getal gestichten van den eenen kant en hel getal punten van den anderen kant, maar men moet hel getal leerlingen in acht nemen. Hewel, wat doel hel Advertentie blad! Hel stelt bij voorbeeld hel klein kollegie van Poperinghe, dat zeker maar 3 of 4 mededingers had. nevens de athe neums van Gent, Antwerpen. Brussel en Luik, die misschien elk bij de 100 mededingers lelden. En dan schiijven de liberalen recht zinnig (1?) gevolgtrekkingen die er geene zijn. Wij zouden nog kunnen spreken van de onvoordeelige voorwaarden in de welke de vrije gestichten zich bevinden, de vragen genomen uil de officiële leer boeken in de athenums gebezigd, enz., enz. maar de lust ontbreekt ons thans daartoe, ieder rechtzinnig en welden kende lezer zal genoeg hebben kunnen besluiten dat, volgens de plaatsen door de gepatroneerde collegien in den prijs kamp bekomen, het katholiek onderwijs op verre na niet moet onderdoen voor *l officiéél, Dat is hetgeen wat wij in onze eerste bemerkingen hebben willen-doen uitschijnen, terwijl het Advertentie blad mordicus wil volhouden dal de geeste lijke gestichten niet anders vormen dan domkoppen en de fijnste bollen, de groote verslanden en grootste geleer de, allen in de officiële scholen ge kneed en gebakken worden. Dc eerste vergadering van bel sijn- dikaal van eigenaais en landbouwers in hel arrondissement Veurne voor den verkoop van zuivere scheikundige mest sloffen, eerst vastgesteld op heden woensdag, is ten gevolge van een on voorzien geval, verschoven lot woens dag 13 dezer, ten 19 1/i ure ’s morgens, ten stadhuize te Veurne. De eigenaars en landbouwers van het arrondissement worden verzocht er te genwoordig te zijn. eer de Vespers begonnen, was liet in de kerk, een gezang dal hooren <-u zien ervan verging. Meer dan duizend zwaluwen had den in hel gewelf van den tempel post ge- vj', en waren aan 't verzamelen, gelijk deze diertjes op hel einde van den zomer doen, vooraleer hunne afreis te ondernemen. Schoon had men alle middels te gebrui ken om die onverwachte zangers naar builen te krijgen; er was niets aan te doen. De pastoor was verplicht zijn volk weg te- zenden, waaronder dan ook menigeen niet onbelast de kerk verliet, aan de zwaluwen de taak overlatende, zooniet de vespers, er toch op hunne manier den lof des Heeren je zingen. Liberale beleefdheid. Dinsdag 28 September heeft M. de Kerehove, gouver neur van Oostvlaanderen, een bestuurlijk jezoek gebracht aan de gemeente Synghem. De liberale gemnenteraad van dit bezoek verwittigd, was vergaderd, doch had bel niet noodig geoordeeld er aan zijne mede burgers iets van te laten weten Al zoo komt hel dal de inwoners geene gelegenheid gehad hebben om den vertegen woordiger des Komngs in de piovincie, door hel uitsteken eerier vlag of andeiszms, te begroeten. Na bel gehiCcntehuis bezocht te hebben hel M. de gouverneur zich door den burgemeester naar de kerk geleiden. Aan de kerkdeur gekomen, moest men nog den heer pastoor gaan halen, die van de komst des neeren gouverneur niets wist. Eindelijk werden cenige inwoners de aan wezigheid van den eersten ambtenaar der provincie gewaar en verhaastten zich hunne vlag uilesleken, vooraleer hij de gemeente verhel. Het gemeentebestuur had alzoo zijn doel bereikt, namelijk te maken dat zelfs de katholieken geene gelegenheid hadden om het bezoek van den heer gouverneur te vieren. Hoe kleingeestig Eene wet, onlangs te Kopenhagen (Zweden) gestemd, schrijft voor, dat de smoordronken personen op den openbal en weg aangetroffen, in rijtuig naar hunne woning zulle n gevoerd worden, op de kos ten van den drunkslijler. waar zij hel laatst zullen drank bekomen hebben. Eene Eumdiedraina. - De Fransche dagbladen maken melding van een schrome lijk familiedrama dal dezer dezer dagen heeft plaats gehad in eene hoeve van het ge hucht Courlouze. Een pachter, de genaamde Mesplède. woont daar mei zijne vrouw, zijne twee dochters en twee zonen. Een zijner zonen. lules Mcsplède. moest verlcdene week in den echt treden. Verleden vrijdag, hadden ter dier gelo genheid groote vermakelijkheden plaats op de hoeve. Er werd overtollig gedronken vader Mcsplède, dio volkomen dronken was, wilde anderen wijn doen ophalen en. daar zijn tweede zoon zich daartegen verzette, ontvlamde de ouderling in gramschap en bracht zijnen zoon eene geweldige mes steek toe in den bruik. De gekwetste had nog krachten gei.oeg om zich voort te slepi u lot aan rijn lied, met de hand do ingewanden tegenhoudende die uit do gapende wonde <1 rongen. Wal vader Mesplède betreft, die begaf zich gerust te bed, lei wijl zijn zoon ster vende was Des nachts rond 1 ure, liet zich eensklaps eene losbranding hooren. Men snelde naaf do kamer van Emiel. Hij was dood. Zijn hoofdschedel was verbrijzeld. Naast zijn bed lag een oud jachtgeweer. De vraag was nu Heeft do ongelukkige zich door hel hoofd gebrand om zich aan zijne pijnen te onttrekken Heelt de vader zijnen zoon vermoord omdat hij beducht was voor zijne beschuldiging Ziedaar wal men nooit met juistheid zal te weet komen, want ziehier de onlknooping van dit schromelijk drama Toen hel gerecht ter plaats verscheen om vadir Mesplède te jndervrugen. vluchtte hij uil de hoove om eene sehuilpaals in het bosch te zoeken. Hij werd door de geiidar; men achternagezet; 's anderdaags wisten zij hem te vinden en do ouderling werd naar de hoeve gevoerd om met hel lijk van zijnen zoon gekoufronteerd te worden. Gebruik makende van een oogenblik on oplettendheid, greeep hij een jachtgeweer dal naast hel bed van zijnen zoon stond en met hel tweede schot, dal nog geladen was, brandde hij zich door het hoefd. Te Neurenbergh (Duitscbland) il verleden week in het huwelijk getreden fièulein Haussman, de vrouw zohder ar men, met haren impresario, M. Hau- schild. Op bel stadhuis onderteekendc de vrouw de huwelijksakte met vasten voet, en in de kerk werd de trouw ring aan den vierden teen gesteken. In de stralen verdrong de menigte zich om het paar te zien en toe te juichen. Een groot Lot. Ziehier slof voor Evenals te Gent, Brugge en Brussel komt het gemeentebestuur van Luik ook don oorlog te verklaren aan de kunst boter, die men voor echte verkoopt. Daar moeten nu alle verkoopers van kunstboter, zoowel op de markt als iti de winkels, een in 'toog springend op schrift plaatsen, meldende dal men daar kunstboter verkoopt. In een votig nummer hebben wij den wensch geuit dal de policie alhier ook een onderzoek zou ingesteld hebben om tot de ontdekking te komen of hier gee- nc vervalschte ot margarinaboter ver kocht wordt voor echte. Met genoegen hebben wij vernomen dat hieraan teeds eenigszins gevolg ge geven is. In de zitting van den ge meenteraad van gister na middag is deze kwestie besproken geweest Een reglement over den verkoop van kunst boter zal in voege gebracht worden. Maar nu deze kwestie staat om eene oplossing te krijgen, meenen wij aan de policie te mogen vragen ot het ook niet geraadzaam ware wekelijks bet ge weten der boterboerinnen te onderzoe ken wegens hel gewicht der te koop ge stelde koopwaar. Wij willen niet al de boietboerinnen van onzuiver geweten verdenken; maar dat allen even goede consciencie hebben, kunnen wij niet aannemen. Wij laten nu aan de policie over eer. wakend oog te houden; men mag zich echter niet bepalen met een of twee maal de weegschaal te gebruiken; maar herhaalde onderzoeken doen; alsdan zal men de bedriegers indien er zijn den lust ontnemen kennis te maken met moeder Justitia, tot groote vol doening der koopers. VerNcIiillige tijdingen. Bij koninklijk besluit van 24 September wordt eeue gemeentekiezing bevolen te Stuyvekenskerke, voor de vervulling van drie openstaande plaatsen. Deze kiezing zal plaats hebben op zondag 17 October, ten 9 ure 's morgens. Een koninklijk besluit van 26 Sep tember bemachtigt de besturende commis sie der burgerlijke godshuizen van Alve- nnghem in hel oudemannenhuis dezer gemeente te aanveerden, om er zijn leven gedurende te worden onderhouden, den genaamden Fredeuk Couture, rails dat deze eene som van 1580 storle in de kas vau gemeld gesticht. Bij koninklijk besluit van 28 Septem ber is M R.-A. Van Lilum, bediende der accysen van 1* klas in de provincie West- Vlaandercn, benoemd tot ontvanger der be lastingen, douanen en accysen te Leyscle. Den 27 September is te Dixtnude. in 85jarigen ouderdom overleden M. Pieter De Breyne, officier der Leopoldsorde, oud burgemeesteioud provinciaal raadslid en oud volksvertegenwoordiger van Dixtnude. Pieter Willaerl. oud 55 jaar, visscher - te Nieuport, wilde in den nacht van dins- ter hoogte van Gltyvelde gekomen, hel dag lol woensdag, bij het donker onstuimig weder, zijne schuit gaan bezorgen en viel ongelukkiglijk van boven den kaaimuur in de haven. Door spoedige hulp, werd hij na veel pogingen gered; doch hij moet echter inwendige kneuzingen heblnn bekomen, want twee dagen nadien is hij overleden. Inden nacht van viijdag lot zaterdag der verlcdene week zijn te Gorlemarck-El verscheidene dietten van tabak gepleegd ge weest. onder andere bij Désiré Versyck, koopman, 360 ii 400 extra schooue planten; ten nadeele van de weduwe Vermeulen, landbouwster, 70 4 80 planten, en bij Pieter Claeys, landbouwer. 450 planten. De die ven nebben den tabak zorgvuldig in pakken gebonden met stroo uit de schelven van den genaamden Versyck. Eene driedubbele moordpoging is vrijdag nacht gepleegd in de duinen te Knockc, aan den polder van hel Hazo- gras, bij de Hollandsche grenzen. Felix Hombaul, jachtwachter van M. Lippens, vernomen nebbeude dat pens jagers gingen uitgaan binst den nacht, was met drie zijner zonen en twee gen darmen van lloyst op ronde. Kond 1 ure jagen zij eencii lichtbak die de dui nen opging. De wachters laden op loer. Toende pensjagers hen nabij wa ren, stekte vader Hombaul den bak- drager bij den kraag, maar op hetzelf de oogenblik gingen er verscheidene schoten at en de drie zoons Hombaul vielen, getroffen door de scholen der wildstroopers. De gendarmen en vader Kouibaut schoibti aanstonds weet op de pensjagers die de vlucht namen en ont snapten. Zij wei den achtervolgd en door bet ontdekken eener verlorene kloef, kwamen zij op het spoor der plichligen, die ailen geknipt zijn. De gekwetsten zijn niet doodelijk ge wond, maar men vreest verwikkelingen. Men meldt ons uil Munkzwalm, dat zondag 26 september de goddelijke diensten daar onderbroken en belet zijn geweest door eene oorzaak naar do welke uien vruchte loos een jaar lang zou raden. Verhaasten wij ons te zeggen dat. alhoewel er geen kwestie is van enkel sloffelijZe beletselen, er dan toch geeue menschelijke boo.-.heid lus- schen was. luderiiaJ, reeds een ruimen lijd vooral- canaa De genaamde HendrikGheysens, schil der te Thoiirout. die aangehouden was voor messteken loegebracht ló hebben aan Désiié Taeckens. in den avond van den 19 September, is op vrije voelen gesteld. Indien men het openbaui gerucht mag gelooven, zou Gheysens eeisl aangevallen zijn ge- w<4sl en zich moeten verdedigen hebben.

De Veurnaar (1838-1937) | 1886 | | pagina 2