komen ten 7 50 Tei ugkeer uil Veur ne raar Nieuport en Oostende, ten 11.20 u. id. id. td. zullen gebeuren als volgt Bij de inschrijving Bij de verdeeling Van 15 tot 25 Juni 1887 Van 15 lot 25 Decemb. 1887 Prijs der inschrijving. ken aangaande de voorzienning in ver breking van Vander Smissen, zijn reeds neergeium. l>c vrede met Bonte* Een gewichtig nieuws wordt ons uil Ro ne bericht de godsdienstige vrede, de grootste, de volkomensie, zal be paaldelijk gesloten worden lusschen hei duilsche keizerrijk en den H. Vader. Om de eischen van Leo XIII ie vol doen en om alzoo te antwoorden aan den wensch van al de duilsche katho lieken, verklaart zich M. von Bismark indien men de tijdingen uil de zekerste bronnen mag gelooven gereed om den laaksien schijn der dwangwetteu van mei te doen verdwijnen. Be nota aan de pauzelijke kanselrij overhandigd, door Jl. Schloezer, doet geene voorbehoudiugen. en de prtnsi- sche diplomaat belooft op voorhand de wederkomst van al de yodsdienstiye or ders en de vrijstelling van den soldaten dienst voor de geestelijkheid, van allen graad, dor katholieke kerkregeeiing. Hel duitsch gouvernement, in zijne diplomatische tnededeeling handelt nog van verschillige andere punten zeer ge wichtig en aanschouwt namelijk, om aan de voorschriften der laatst gestemde wellen le voldoen, de datum en de ma nier der benoeming der pastoors. Op dit uur, vergum de grootkanselier van Duilschland, lil. von Bismaik aan de katholieken 'l geen Zijne Heiligheid in hunnen naam geeischt heelt. schot i-n de richting van het hart De ongelukkige viel badend in haar bloed. Zij was niet dood en schijnt zelfs te zullen genezen, doch men bad den kogel nog uil de wonde niet kunnen helen. Ziedaar model-onderwijzeressen wel ke volgens de geuzerij, overal de kloos terzusters moeten vervangen! Wal ken- oen deze laatste immers van de wereld? Kunnen zij, die vrijwillig ongehuwd blijven, onze meisjes tot goede huismoe ders opleider)? Zoo redeneeren de geuzen, en daaioni moeten zij wereldlijke onderwijzeressen hebben. Dal is bun recht, maar daarme de niet te vreden, willen zij aar. de burgers onderwijzeressen van bunnen keus opdringen. Die, inderdaad weien van de wereld mee te praten. Die maken kennis met fabrikanten en andere heeikens, wel wetende dat zulke kennissen zelden tot een huwelijk leiden. Zulke voorbeelden, welke, meer dan lessen, op het gemoed der leerlingen werken, hebben de meisjes van de kloos terzusters niet te verwachten. Daarom hebben die liberalen gelijk, welke, on danks al hunne onverdraagzaamheid op andere punten, de opvoeding hunner dochters aan de Zusters locveiuouwen. Etcchterlijke lironijk. Zijn don; de korreklionnele rechtbank van Veuine veroordeeld Zitting van den 22 October Timmer man Frans, visscher te Adiukerke, tol 26 f: boet, voor diefte. Vandeveldd Karei en Dcgraevc Bené, werklieden le Clerckrn, elk tot 1' fr. boet of 3 dagen gevang, voor wederzijdsche sla gen. Dutrentw Leopold, metser te Dixmude, tot eene maand gevang, voor slagen, en lol 10 fr. beet of 2 dagen gevang, voor vernie ling van huisraad. VerscIiHli^e tijdingen. Goed gedacht van een geneesheer Mechelen. 7 mei 188B. - Sedert meer dan een jaar leed ik aan eene luchtpijpont steking me mij hel leven oi>drag<-lijk maakte en al mijut n eetlust wegnam. E- n genees heer heetl mij het gebruik der Zwit.M-rschc Pillen aan i fr. 50 voorgeschrevi-n, die mij om de acht dagen hersteld heblwn Ik machtig M. Pelerin. apotheker, 12. Schild- knaapslraat, te Brussel, van deze verkla ring hel geb.uik temaken dal hem goed dunkt. 1' Herman, leei ling ingénieur. Handtcckcn gewettigd door den heer Burge meester van Mechelen. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer, is M. Claes, rechter bij de rechtbank van eer sten aanleg le Veurne, aangeduid om, ge durende een nieuw tijdstip van drie jaar, hel ambt van onderzoeksrechter bij gemelde rechtbank te vervullen. Een koninklijk besluit van den 2 Au gust! verleent een jaarlijksch pensioen van 7B2 fr. aan M. Ivo Casteleyn, gewezen on derwijzer te Beers! en te Sl. Michiel. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer wordt de kerkfabriek van Coxydo gemach tigd uil der hand le verkoopt n lot hel be loop eener wezenlijke waarde van 2000 fr., een kapitaal van 2,500 fr., ingeschreven op hel grootboek der openbare Belgische schuld 2 i/i p. h., om met den opbrengst de kosten te betalen van eenen prediksloek. M. Pectoor, rustende pastoor van Oostcamp, professor der figuren in T col legia van Veurne van 1837 tot 1838 en van poësis en Rbetorika van 1838 tot 1840, is den 3 dezer te Oostcamp overleden. Hij wierd geboren le Brugge den 31 October 1812. Woensdag laatst is bij de echtgenoo- ten Dulhoo, te Haringhe, eene diefte met braak gepleegd. Te midden der dorpplaats van Haringhe woont M. Dulhoo, kleermaker, waar zijne vrouw eene winkel in oliegoederen houdt; terzelfder tijde heeft bij een werkhuis Ie Rousbrugge, waar hij geheel den dag over brengt. Woensdag na middag bad de vrouw haren winkel gesloten en was naar Rous brugge gegaaan. In hare afwezigheid zijn een ol meer dieven langs de keldervenster binnen gedrongen en hebben er uit degeld- schuif in den winkel 28b fr. gestolen en uit de kas op de slaapkamer een ijzeren kotïer- ken dal 12 duizi jid fr. in aklien en obliga tion bevatte. Schuif en kas schijnen met eenen beilel opengebroken en waren zorg vuldig weer dicht gemaakt. Bij hare thuiskomst bemerkte de vrouw dal de keldervenster achter het huis open was en meende'dat de wind er de schuld van was. Maar Donderdag morgend vond zij hel opengebroken koff iken. nog eenigc papieren zonder weerde bevallende, in de bergplaats nevens het huis en ontdekte dan eerst de diefte. De schrik heerschl voort op de tran- sche grens en men hoort er nog eer.s van brandbrieven. Na de drie branden van Huuikerke, brandde verledene week eene groote hofstede le Warhem ai. Rond Aller heiligen PlaatHelijk. Pitje Contrarie! Wie kent er Pitje Contrarie niet? Die menseb is nijdig als men hem Pitje Coniarie noemt! Nogtans wij hebben hem dien naam niet gegeven, maar wel de liberalen! Tijdens hel liberaal bestuur, tijdens het toppunt der liberale macht en glorie. Pitje Contrarie wierd maar aanveerd in de besturen als men opperwaerl- uil niei verder kon Pitje Contrarie is een fijne veugel, een navorseber, een opmerker, een be spieder, en Pitje Contrarie schrijft in bel Advertentie-blad Alzoo is het dat Pitje Contrarie, spie kende van de meerderheid van hel stads bestuur, op de kappe slaat van de ze ven kerkmeesters. Ik en ken er maar vier! of zou Pitje Contrarie daar de drie andere beduiden den sekretaris, M. De Hoon, en M. De Cae, schielijk over leden? Antwooidt a. u. b. Pitje Con trarie. Pitje Contrarie is een wandelaar i' Er moesten langs de Hanssenslaan, aan de ronde plaats verscheidene reien sieraadboomen geplant worden, en de uitvoering ziet er lot als nu lief uit, zegt Pitje Contrarie! Maar Pitje Contrarie en weet zeker niel dal het nu nog geen tijd is van nieuwe hoornen le planten Pitje Contrarie vindt dat het voet pad aangelegd op de helft der lengte in de Noordstraat geen tinnen knop be- leekent? Maar velen vinden dal bet wel is, en Pitje Contrarie, gij die voortijds in tiet Advertentie blad lessen van wegen leggen en metsen guatl en zelfs aan- leerdet dal rondvormige gemakpuiien dicht blijven hoe zoudt gij dat werk vei beteren? Geel eens uwe zienswijze, in pi; als van niets le zeggen en le be knibbelen, Pnje Coniarie? Eene koste- looze consultatie a. u. b. Pnje Contraiie? Pnje Contrarie, die al den overkant van stad woont, zegt dal hel stadsbe stuur met eenparige stemmen de neming van den buurtspoorweg langs de Oostsiraal gestemd heelt, om de vriend te zijn" van Carsar. Zou Piije Contrarie m -t een ijiei bijter die richting met atkeuren om de vriend te zijn van eene vieze Casai inr.e uit de Noordstraat? Pitje Contrarie spreekt geerr.e latijn, en. ach rij veilde van de beurtspoorlijn langs de Oostsiraal, spreekt hij, voor den zesden keer, van onderzoek van coinodo en imomodo. Ongelukkig laat Pitje eene m achter in de twee lanjnsche woorden, en schijnt nu niel meer thuis te zijn in laiijn, dan in den lijd dat hij schreef ad pedibus, willende bedieden te voete. Maar dal is le vergeven en te verschoonen, want 'i is lang dat wij latijn leerden en dat vergeen, ’k beken belniet waai, Pitje Cofitrarie? Pitje Coinodo, 'k misse. Pitje Contra rie noemt den Plaatselijken van den Peurnaar vuige lasteraar, omdat hij geschreven heeft dat er in den disch historiën le wege zijn onder andere met de kasse, en nesten zouden kunnen zijn die ontsnappen, als gemeentebestuur niel op en lel en hij geeft daten al hier en aldaar van rekeningen-aanbie- ding van gemeentebestuur en nieuw genoemden ontvanger! Maar zoo zeer niel gesproken, Pitje Contrarie, die leeft zal zien, en de zaken staan geloof ik, op de dagorde van morgen! En ’t kan niel zwaar vallen voor het gemeentebestuur van in Advertentieblad beknibbeld te zijn door Pitje Contrarie, wiens beknibbelingen zelfs de liberalen, als zij meester waren, niet konden ver dragen en van de hand weezen, den be- knibbelaar kè vó kè den naam gevende van Pitje Contiarie! Wie kent er Pitje Contrarie? Pitje Contrarie is verbitterd omdat de maatsenappij der buurtspoorwegen langs de Hanssenslaan daar twee ba rakken opgeslegeti heeft, op land die zij zelve aangekocht beeft, en die de stad ontsieren; maar Pi je Contrarie en weel zeker met dat die barakken mis schien maai voorloop ig zijn, en dal in dien Pitje Contiarie met andere ijzer bijters geen moeielijkheden gemaakt had, die barakken sedert lang ie- veis op eenen verloren hoek bij de statie zouden gestaan hebben Pitje Contrarie klaagt omdat, sedert Veurnekcrmis, de westkant der Noord- straal, lusschen de Markt en de Panno- straat, overhoop ligt! Maar wie is er de schuld van, Pnje Contrarie? Zijn hel deze liberalen niet die tol nu toe eeuigs. zins beletten dal de tram zoude vooil- geiegd worden? Sedert woensdag laatst is op den beurtspoorweg Oostende-Nieuport-Veur ne een nieuwe trein ingericht vooi de markt van Veurne. Deze trein zal wekelijks uil Oostende vertrekken ten G ure 's morgens, en uit 'k Meende dat gij fijnder waart, Pitje i Nieuport ten 7.10, om te Veurne aan te Maandag, om 11 ure, zal in de liootdkerk alhier, een plechtig Te IJeuin worden gezongen, lei gelegenheid van 's Konings naamfeest. Gemeenteraad. lenen brandbra-f, nn Idende dut z.jne hof- slede binni n de vii r ken zou atbrandm en dut zijne vrouw en kinderen als harin gen op den rooster zouden gebr den wor den. Sinds di'n dm tl niemand meer sla pen gaan. Deze hofstede behoort toe aan M. P. Bulaye. landbouwer te Stavele. die ook verwittigd is geweest dal zijne hofstede binnen drie weken gaat branden. Het ge recht onderzoekt, maar de dader is nog niet ontdekt. De Boierkooper van Dixmude meldt dat er in het Dixmudsche langs alle kanten verzoekschriften en aanvragen gezonder, zul len worden aan de stads- en gemeentebe sturen en aan M. den senator Bu‘ de Coninck en M. de Lanlsheere. volksvertegenwoordi ger, om eenen tramway le bekomen van Dixmude op IJper. Voor de openstaande plaats van no taris le Moeskroen, zijn er niet min dan 17 kandidaten uit alle stieken des land». Donderdag heeft het Parket van Kort rijk te Meenen een onderzoek gedaan in een huis, waar men beweerde dat een kind moest geboren zijn en van welker geboorte men niets hoorde. Na viuchleioos eenen aalput geledigd le hebben, zag men een oud putje bedekt met lw<-e planken, een aai den pol en een sleeu. Een gebeur nam dit alles weg en begon met eenen rakel te zoeken en het duurde niet lang eer hij een kinderlijkje ophaalde. De verdachte is slechts 18 jaar oud. Generaal Pontus, minister van oorlog, heeft de militaire missen heringericht. Zij zullen gedaan worden door de aalinoese- niers. Er wordt gemeld dat M. Devolder. minister van justitie, bevolen heelt de bloem, die voor de gevangenissen gebruikt wordt, nauwkeurig te onderzoeken. Te Cortemarcq dun n de konijnen- dietten maar gestadig vooit. Verledene week waren er nog eens drie. Men merkt op daler bijna nooit konijnen ge>lohn zijn voor dat men er geld voor geboden heetl. Ook hebben eenige kweekers de gewoon te genomen van hunne konijnen, als er een koper op geweest is, in veiligheid te bren gen. Waarom niet altijd die voorzng ge nomen? Er heeft wederom eene ontmoeting tusschen wildstroopers en jachtwachtei s plaats gehad. In den nacht van 4 op 5 dezer, rond 2 ure, de jaebtbewaker Karei Dedecker wonende le Thourout, op hel gehucht Rooseveld, vuurschoten ge hoord hebbende niet ver van zijne woonst siond spoedig op en ging, vergezeld van zijnen knecht, ter achtervolging van de pensejagers. Veischeidene wild- stoopera waren op jacht mei eenen lichtbak en alvorens zij den tijd hadden zich op zijde te stellen van bet licht, richtte Dedecker zich lol hen en ontving van een pensejager, een schot in de rechterzijde; bij, van zijnen kant, lostte twee scholen op hen en ging zich dan verschuilen in een sparreboscti. De wildstroopers hadden de stout moedigheid, vijf minuten na den aanval, de plaats wederom met hunnen lichtbak le bezoeken, ongetwijfeld met bet inzicht de jachlbewaker terug le vinden, maar gelukkiglijk voor hem, Dedecker had zich in eene gracht weggestoken op een grooten afstand der plaats waar de moordpoging had plaats gehad. Een drager van titels der leening van Brussel 1874, spant een proces in tegen de stad Brussel. Hij betwist haar bet recht om de gemeenteleeningen om le zetten en over le gaan tot de ver vroegde trekkingen der premien. Te rekenen van 15 November aan staande zullen a! de briefdragers van den builen met een revolver gewapend worden. De openbare inschrijving voor de nieuwe leening van Brussel, zal op don derdag 9 December geopend worden en drie dagen duren. De dragers der oude titels mogen deze, van 15 November tot 15 December uitwisselen legen nieuwe titels; voor eiken ouden titel krijgen zij een nieuwen titel plus 3 frank en den vervallen intrest. De stortingen voor de nieuwe leening fr. 7 y 10 40 40 Ir- 97 Zake Vander Smissen. De stuk ken aangaande de voorzienning in ontving M. Mahieu, le Rixpoede neergeleid. kleedeien, en loste op haar eigen een j Contrarie Piije Contrarie is flamingant en schrijft eene tale die van iedereen vei slaan is sprekende van 'ie Hanssene laen, schrijll bij Eerst werd daar een mankslaande onsierlijke wachthuis met aangevoegde afdak dies’l oost- einde langs den straatkant gesticht Wie verslaat er Pnje Contrarie? 6“ Pr u< e<-vei baul 1° Uur 3» •I» 5« Dagorde der fitting van Donderdag 11 ,Vo- vember, ten 4 ure na middag. I vun welduud. Rekening van IR84. R gruotiiig van 1880. Vrrjunnin;’, vun jruud op 'lkerkhof. Vnrkoop v >11 j;rond, Ovcrf;aiq;.siekuiiirig van den ouden ontvanger tot den nieuwen. Goed* krurifig. »an «nderioek der Lm. Go.d keuring Wijkniresli-rs. Hernieuwing S' I cip .cliliii. kelder. Vel breking. 0ü <■•nlrellterrkeuing. 1U* l.eriuj ..ui hel j.iurlijkscti vei stug. er—!"J'W -1- -U-L-1 .tii- ---- i - - - - -

De Veurnaar (1838-1937) | 1886 | | pagina 2