i .5 43 jaar Woensdag 20 April 1887. Nr 16 sprake in de Kamer Lazert Plaatselijk. Gewoon de waarheid te verdraaien, heelt de Veurnaar in ’i gedacht dal andere aan die gewoonte lijden, schrijn bel Advertentie blad, dal voorze ker nooit zou liegen, voor zijne oogpul- Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechte; lijke eerherstellingen 1 fr. Een N'r 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Btlgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en 'tbuitenland warden ontvangen door het Office de Plblicitè, Magdalenastraal, 46, te Brussel. Men schrijft m bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever.. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, en in de Postkantooren. Kiezing te Oostende. Volgens inlichtingen uil goede bron zal eene reklaam aan de Kamer gezon den worden om de verbreking der kie zing van Oostende te vragen. Ziehier, de redenen lot verbreking welke in die reklaam zullen opgegeven worden 1° In een opnemingsbureel zijn er vier stembriefkens meer bevonden dan het getal siemmers in bel proces-verbaal aangeieekeud. 2° In een ander bureel waren een groot geial stembriefkens, voorikomen- de van een bureel van den buiten, door den voorzitter van dit bureel onregel matig gestempeld, zoodat men langs builen zien ken van welk bureel zij voortkwamen. Eindelijk schijnt het bewezen te zijn dal er in den avond van 10 april talrijke omkoopingen van kiezeas hebben plaats gehad. de vargaiinge gaat uiteen, ’i Is vijf ure ’s avonds T. Pol-Breker. in Frankrijk en overal, en dat de Paus zelf de goddelijke wetten noch afschaf fen noch veranderen kanDe onschend baarheid van ’t huwelijk steunt immers op eene goddelijke wet, en nier op eene enkele kerkelijke, die de bevoegde overheid afschaffen of veranderen kan. En wal de schrijvelaar van ’t Adver- tentie-blad daarover zegt, bewijst dat hij ’teerste wooid niet verstaal van geheel de kwestie. lu de laatste besprekingen in de Ka mers. is er kwestie geweest van de on- rechtstreeksche, enkel stoffelijke medewer king aan de zoogezegde echtscheiding, die in de burgerwetboeken van som mige landen geschreven is! Moeilijke kwestiemet permissie van ’t groot versland van Advertentie blad wier oplossing afhangt van een aantal omstandigheden van allen aard! Moei lijke kweste, zeggen wij, van te beslis sen in welk geval men in consciëntie, op eene onrechistreeksche, stoffelijke wijze, tegen dank en uit eene zekere noodza kelijkheid, en voor ’t gemeene best mag meêwerken aan de uitvoering eener wet die, in haar eigen, niet goed is. Heweldaarvan is er sprake geweest in de Kamer; ’t geen geheel en gansch verschilt van den onnoozelen praal van ’t Advertentie blad. Maar waarom spreken aan liberalen van consciëntie, goddelijke wetten, stof felijke, onrechtslieeksche medewerking? Dat is al latijn voor hen of beteeketil niets! zij immers zijn vrij en onafhan kelijk zelfs van God en van zijne wet ten Ellendige partij!.... De liberale gazetten zullen nu weer gaan schreeuwen van schoolmoord en vernietiging van het onderwijs, al hoewel de waarheid is dal bet openbaar onderwijs weeial 2150 leerlingen treeft bijgewonnen, en dat de scholen waar die 2150 leerlingen bet onderwijs ont vangen. gehouden zijn het officieel leer- program te volgen, evenals de officiële scholen, en aan iiel toezicht van den Slaat o iderworpen zijn, terwijl hunne onderwijzers en onderwijzeressen aan de vereischte voorwaarden van bekwaam heid moeten voldoen. liet Adverlentie-blad zal zaterdag ook meêdoen in het algemeen geschreeuw der liberale drukpers tegen de zooge zegde schoolverwoerting maar, ge lijk zijne confraters, zal hel verzwijgen hoeveel leerlingen de afgeschaftc scholen telden en hoeveel er de aangenomene bijwonen, [lel weet te wel dal de ge tallen leerlingen eene welsprekende ver- rechtveerdiging zijn van de afschaffing der zestien voornoemde scholen. Bond der katholieke Kringen De negentiende vergaringe van de fe deratie der katholieke kringen, hal velleden zaterdag en zondag ie Uper plaatse. Zij was voorgezeten door. M. Woeste, gewezen minister en volks vertegenwoordiger. Al de ondei werpen aan de dagorde wierden in die vergaringe met drukte en met overtuiging*) besproken. Wij slippen bijzonderlijk aan de be sprekingen over hel overdreven milita rism, dat iedereen afkeurl, over de so ciale kwestien, die nu al de geesien on ledig bonden, cn over bel weik der werkmauski itigen. De vergaringe wierd door oen banket gesloten. MM. Vandenpeereboom, mi nister en V. Jacobs, oud minister, namen er deel aan. 't Zal M. Casier-Cool, houder van den Katholieken Kring, tol eere strekken, dal hij aan een zoo groot getal magen voldoeninge gegeven heelt, mei een gastmaal dat vrij lekker heeien mocht. Gedmende het feestmaal wierden ver- scbiiiige heildronken voorgesield. M. Woeste stelde de gezondheid voor van Paus en Koning. M. Iweins d’Eeckhoutte dronk op de gezondheid van staatsbestuur en rech terzijde. MM. Vandenpeereboom en Jacobs ant woordden. M. Mussely stelt de gezondheid voor van de drukperse. M. Jules Moulinasse antwoordt. M. Woeste stuuit ons een laatste woord van moed en volherdinge in, en ten niet! Wij hebben over veertien dagen vier puntjes aangewezen, waar hei juist het tegenovergestelde zei van de waarheid. lh;l blaOje wil zich versclioonen op een puilt, zeggende .dat hei zijne gezegden geleend nad aan ’t Jlurgciiblad. ;,.$aa\-.dal stond ei niet tnj. en, leuan- dej-p,'t was valscb, tiiei waa>?Gij moet heï bekennen, en gij die de politieke zaken volgt, gij moei weten dat ’t valsch was, en gij wist hei Voor 't geen dal wachtgeld der on derwijzers betreft van meest 1000 fr., nel Advertentie blad zegt dat men daar door moei verstaan, dat hel meeste of grootste getal dier wachtgelden maar 1000 fr. beloopen. Gemakkelijk om zeggen achterna; maar zou de wensch van ’l Adveitentie blad niet geweest zijn dal men hel anders vorstomi? En de echtscheiding door een pau selijk dekreet ontzegd in Frankrijk, mm verbod dat in België lyet In-staa; welke flauwe praat, en noglaus,’t Adver tentie-blad doet er in voort. Wij moeten zeggen, voor eenen laat- slen keer, dat de echtscheiding door de Kerk verboden is in Belgie, zoowel als Logiek. Em radikaal bad wijst met ver achting op hel Journal de Liège, dal in zijn Had bespot en laat bespotten al wat^odsdienstig is, en niettemin pater- noslei s, kei kboeken, beelden van hei ligen, enz. verkoopt. De uitgevers van meest al de liberale i gazetten bandelen alzoo. Zij spotten met den godsdienst, maar zij verkoopen nogtans de voorwerpen die zij dagelijks begekken. Zij lachen de brave meiischen uit die zulke dingen eeren, en zij verkoopen zelve die dingen in hun- 1 nen winkel. De Hefarme begekt de eerste Commu nie en op hare 4" bladzijde drukt zij aankondigingen tegen zoo vrel per tegel over die zelfde eerste com munie. Nog een staaltje van ons rechtzinnig (T) Advertentie blad Wij die te Veurne wonen en er eenig belang in siellen, weten dat in de staatsmiddelbare school alhier nagenoeg 100 leerlingen de klassen bijwonen. Doch, in zijn verslag aan de Kamer van volksverte- genwoordigers, vertelde heer Woeste, dat de staatsmiddelbare school te Veurne maar 34 leerlingen telde. Zoo spreekt het Advertentie blad, en het wil doen gelocven dat M. Woeste in de Kamer gelogen heeft Ah! gij schijnheilig duiveltje! Er was sprake in de Kamer van de middelbare sectien en niet van de voorbereidende of lagere afdeelingen die erbij gevoegd zijn! Gij weet dat wel! Maar waarom alzoo willen bedrieger.! Hel is waar >t geen Woeste zei de middelbare sec tie teldeop 31 December 1886, Jvolgens den staat gedrukt in den Moniteur van 18 Februari II., bladz. 472, maar twee en dertig leerlingen terwijl er 67 in de lagere afdeeling waren. Maar, Advertentie bladje, gij hadt, in uw eigen voordeel haast beier gedaan van te zwijgen over de middelbare school! Imineis, men zou kunnen vra gen hoe pen b ‘ti ekkelijk groot getal van die 32 leerlingen dit jaar in de mui delhare school gekomen zijn, hoeveel er zijn van Veurne hoeveel er beta'en van andeie geineeme'i hoe de voor waarden uiigevoerd zijn belrekkeitjk de lagere afdeeling hoeveel hondeiden trank elk kind (van Veurne) der middel- bnic sectio jaailijks aan de stad kost, enz enz. Voor den oogenblik widen v. ij in al die bijzonderheden niet tre den, maar wij zouden kunnen, met stuk ken en bewijzen in de hand! 25 .Maart, hebben zestien gemeenten toe lating bekomen hunne ledigstaande of bijna ledig® en dus nuttelooze officiële seinden ai te schallen en bloeiende viije scholen in de plaats aan te nemen, wtlke hel vertrouwen der inwoners ge nieten. De noodzakelijkheid van dezen maat regel is bewezen door de volgende cij fer» der verslagen van de officiële school opzieners van hel lager onderwijs, over gedrukt in den Moniteur van zaterdag De algeschafte school van Loenhoul (prov. Antwerpen), eene gemeente van 4800 inwoners, telde 11 leerlingen, de aangenomene scholen hebben 104 jon gens en 154 meisjes; te zamen 258. De algeschafte school van Ceurne {West. VI.). gemeente van 2682 inwo ners, telde 14 teerlingen, de aange.no- inene knechtjesschool hééft er 185 en de meisjesschool 101; te zamen 286. De algeschafte school van Hollebehe (West V! gemeente van 769 inwo nrrsj ad goene leerlingen; deaangeno mene teken 40 jongens en 45 meisjes; te zamen 95. De algeschafte school van Belleghem (West. VI.) gemeente van 3100 inwo ners, stond gansch ledig; de aangeko mene heeft 162 jongens; daarenboven bestaal er eene vrije meisjesschool. De afgeschaftc school van Gits (West. VI.). gemeente van 3204 inwoners, telde 9 leetlingen; de aangenomene worden bijgewoond doer 139 jongens cn 97 m< iej s; te zamen 236. De atgeschalte school van Ooslniettw- ke Ae (West. VI.) gemeente van 2670 in woners, telde eonen leerling; de aan- genomenc hebben 137 jongens en 75 meisjes; te zamen 212. De afgeschafte school van Snellede (Oost. VI,). gemeente van 1001 inwo ners, had O leerlingen; de aangenomene 73. De algeschafte school van Sippenaeken (Luik), gemeente van 356 inwoners, sjtónd ledig sedert Juni 1883; de aan genomene school heeft 59 leerlingen. De afgeschaftc school van Ilex (Lim burg), gemeente van 448 inwoners, had 11 leerlingen; de aangenomene 73. De algeschafte school van Kessenich Limburg), gemeente van 735 inwoners, ad O leet lingen; de aangenomene 89. De afgeschafte school van Nceroeteren (Limburg). gemeente van 1874 inwo ners, had O leerlingen; de aangeno- menc 205. Dc onderwijzer is on langs overleden. De afgbschafte school van Les Huiles t Luipmburg), gemeeme van 657 inwo ners, telde 12 leerlingen; de aangeno- tnene tellen 57 jongens en 77 meisjes; te zamen 134. De algeschafte school van Palisetil (Luxemburg), gemeente van 1350 in woners, telde 5 leerlingen; de aange nomens scho'en zijn bijgewoond door 45 jongens en 56 meisjes; te zamen 101. De afgeschnfte school van Sl. Medard (Luxemburg), gemeente van 710 inwo ners, had geone leerlingen; de aange nomens scholen hebben 59 jongens en l meisjes; te zamen 103. De afgeschatie school van .frc en Auffe (N itnen). gemeente van 326 inwo ners, stond ook lodlg; de aangênomene jongenssc looi beeft 21 leerlingen. Er bestaat eene vrije meisjesschool. lie afgeschaftc schooi van Barvaux- Cöudro: (Namen), gemeente van 602 in- ïv'iitteloove ncIioIcii. woners, had ook geen enkel leetlmg, do aangenomene heelt er 53 en et lie- Kiaciileu koninklijk besluit van den staat nog eene aangenomene school op i._i. buitenwijk. Dus van den eenen kant 16 officiële scholen atgeschaft met te zamen 75 leerlingen, zijnde gemiddeld 4 leerlin gen en n/i6d* van eenen leerling per school, en, van den anderen kant, in de plaats aangenomen 24 vrije scholen met eene bevolking van 2150 leerlingen, of gemiddeld 88 leerlingen per school. ludien men die cijfers vergelijkt, men begrijpt gemakkelijk dal hel eene wraak roepende onrechtveerdigheid zou zijn de gemeenten nog langer die kostelijke en nuttelooze scholen en de onderwij zers er aan gehecht te doen onderhou den. Neen, Advertentii’-blad de soortge lijken van den Viurna-tr hebben nooit gezeid, noch geschreven 3 -> V I VEURNAAR - n—an—- 3

De Veurnaar (1838-1937) | 1887 | | pagina 1