L fl Woensdag i! Mei 1837 1V 19 bit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk be Kamer. Invoerrechten op het vee. ven tot de naaste zitting. 43 jaar voordeele der stad geheven wordt. hi de zitting van 29 April, heeft M vertentie-blad beter van zulks niet te maar Plaatsclijk. Als er hier vergadering is van den gemeenteraad, iedereen mag en kan er naartoe gaan; de dagorde is aangekon- digd, en wil het Advertentie-blad een verslag geven van de zittingen, niets is Onderwijzers op wachtgeld. De officiële lijst der op wachtgeld ge stelde onderwijzers en onderwijzeressen in West-Vlaandcren behelst 143 namen, en al die hongerlijders trekken geza mentlijk het sommeken van 176 duizend 731 frank 77 centimen, zoodat het mid delmatig «w/itgeld in onze provincie (onderwijzers en onderwijzeressen door een genomen) beloopt lot 1225 fr. 88 centimen per persoon. Mij dunkt dat dit sommeken al veel afneemt van de le gende der onderwijzers op straat. In die lijst van 143 personen komen 48 onderwijzers, 28 hulponderwij zers, 40 gemeenteonderwijzeressen, 3 "1 on- Distelrooiing. De Moniteur deelt een koninklijk be- fluit mede dat de maatregelen voor schrijft ter uitroeiing der distels en an dere den landbouw schadelijke gewas sen. De gouverneurs der provinciën zullen de noodige maatregelen voorschrijven en de tijdstippen bepalen waarop deze maatregelen moeten in ’t werk gesteld worden. Het distelsteken, om nuttig te zijn, De veldwachters der gemeenten zijn aangesleld om op het grondgebied waar- met de gendarmen, de overtredingen vast te stellen. De overtredingen kunnen gestraft worden worden met eene boet van 5 tot lö fr. i schertste; Men wandelde weg en weer. I M. Beernaert heeft de verwarring te baat genomen om voor te stellen de be- Verledene week heeft do Kamer de sprekingder amendementen ie verschui- bespreking van bet wetsontwerp vooit- gezet. M. de Moitau. «dnister van land- I bouw, Leeft bet gevoerd ten voordeele woordiger van hel ontwei p. Hij beeft de zaak goed bestudeerd. De kwestie is, zegde hij, of wij onze grenzen zullen laten open slaan voor de vreemde voortbrengselen, terwijl de onze overal met booge rechten getroffen zijn; of wij in onze betrekkin gen met het buitenland eenen toestand zullen behouden, welken niemand zou verdragen in zij ne bijzondere betrek kingen. M. de Moreau vroeg wal er zou ge- buren indien twee eigenaars de verwis seling wilden doen van een peerd van 4,000 franken tegen een rijtuig van de zelfde waarde, indien de eigenaar van hel rijtuig beweerde, dat hel peerd, om in zijnen stal te komen, 20 per 100 rech ten, dat is 200 frank, moet betalen en bijgevolg dit verschil wilde opgelegd zijn. Waarop M. Sabatier uitriep hij die dat zou zeggen, zou rijp zijn om naar Gbeel gezonden te worden. M. de Moreau heeft met veel kennis van zaken de invoerrechten verdedigd. Hij toonde op onwederlegbare wijze aan dat hel land liet hoogste belang heeft in de opbeuring van den landbouw, welke onmogelijk is, zoolang de vreemdeling, door den vrijen handel beschermd, ons met zijne voortbrengcselen kan over- stroomen. Wal de linkerzij het meest gehinderd heeft is de zegepralende wijze waarop de minister bet deuntje heeft afgebroken dat de voorstanders der rechten de uit hongeraars van het volk zijn. Hel is thans outegenzeggelijk bewezen dat de rechten, vet re van liet vleescli van min dere hoedanigheid, het eenige dat door den werkman gekocht wordt, te doen opslaan, bet integedeel zullen doen da len. Dal verzekeren niet alleen de Brus- selsche slachters zelven, maar dal is in Frankrijk en Duitschland door de onder vinding bevestigd. Donderdag heelt M. de Sleurs, de nieuwe vertegenwoordiger van Oosten de, eene redevoering afgelczen, waarin bij de rechten bestrijdt namens de be langen van Oo.-lende M. Jacobs beeft insgelijks hel voorstel der afgeveerdigden van Nyvcl bestreden. Hij stelde zich vooral op bet standpunt der Antwerpsche handelsbelangen, welke bij ten onrechte beschouwt als in ge vaar zijnde. Vervolgens hefet M. Beernaert, na eenige andete sprekers voor en tegen de rechten, eene wijziging voorgesteld waarbij het gouvernement wordt ge- gemeentehulponderwijzeressen, 10 achtigd de maatregel» te nemen om do derwijzeressen van bewaarscholen en 14 hulponderwijzeressen van bewaarscho- len. De onderwijzers en hulponderwijzers, ten getalle van 76. ontvangen een ge- 405 frank 33 centimen; dus in mid delmaat elk 1334 fr. 28 ct. De 43 onderwijzeressen en hulpon derwijzeressen genieten te zomen een wachtgeld van 51 duizend 326 fr. 44 ct. of in middelmate elk 1193 fr. 66 ct. een sommeken dat geenszins i toelaat van honger te sterven i De 24 onderwijzeressen en bulponder- i dezer, om twee volksverlegenwoordi- o vu<* v. -j...j..„ - wijzeressen van bewaarscholen, waar in de Kamer. De linkerzij lachte en van de oudste vijf jaren dienst heeft of Dondeidagis M. Crombez, verlegen- van Doornik, die tot hiertoe onalgebioken in Frankrijk verbieef, en sedert 1884 nog den eed niet had afge legd, in de Kamer verschenen. Na de stemming der invoerrechten, waar hij zal tegen stemmen, zal hij weer naar Berry, in Frankrijk vertrekken, waar hij uitgêstrekte eigendommen bezit. -• Zonderlinge volksveregen woordiger. Op voorstel van M. Tack beeft de Ka mer besloten, onmiddelijk na de in voerrechten, de afschaffing der belas ting op de verzekeringspolicen en de invoerrechten op den azijn te bespreken. Donderdag is de kiezlng van M. De Malander, te Audenaerde, goedgekeurd. Geen er.kel liberaal lid heeft over dat punt een woord gesptoken. Vrijdag heelt M. Beernaert voorge steld de kwestie der forten van de Maes te bespreken voor hel ontwerp d’Oul- tremont op den persoonlijken krijgs dienst. MM. Frèreen Pirmez hebben dit voor stel bestreden, welk door de kamer aan genomen is met 90 stemmen legen 40. Daaruit volgt dat de kamer, na de stemming over hel ontwerp lot belas ting van den vreemden azijn en de af schaffing van den zegel op de verze- kcringspolicen zal overgaan lol de be spreking der kredieten voor openbare werken, vervolgens van de forten aan de Maas en eindelijk van den persoonlijken dienst. Stemming der rcclïteii. bracht worden aan den legcnwoordigen Tijdens de inhuldiging van den beurt- eiken keer dat wij een verslag geven, spoorweg Nieupoort-Veurne had M. Deroo. burgemeester van Nieuport, over die belangrijke kwestie met M. Beer- naetl onderhandeld; dan stelde deze laatste de vraag of de stad in staat zou I zijn tusschen te komen voor haar aan- zonden is geweest door den gouver- deel in bet maken van eene vlolkom. M. Deroo bad toen geantwoord dat, vol- gens hem, hel eeuigste waarover als vergoeding zou kunnen beschikt wor den tiet kaaigcld was dat alsnu ten stadsontvanger die sedert lang de stads- i finantien kent, ook aan de opmaking van de begrooting medegewrocht heeft, meenieraad, in het onderzoek en de be spreking van de begrooting ook dien misslag niet bemerkt hebben! Zullen wij daarvoor spreken van onkunde? O neen, en men moet waarlijk Pitje Con trarie zijn om aan dat been te blijven knagen. De wijziging is gedaan en ’t is daarmee al. Dat zulks nooit gebeurde, ten tijde van het liberaal bestuur, zouden wij niet durven zeggen; want wie wist er dan wat er ommeging op bet stadhuis? Alles wierd gedaan onder hen, en alles bleef verdoken! Wilde men iels weten van stadsbegrootingen en rekeningen, men moest naar Brugge gaan, in de bureelen van de provincie. En verslaat wel, dat was de partij van T licht immer licht! r In de laatste zitting van den gemeen teraad is er gesproken geweest van die hoopen s'een en rails die liggen voor het huis van M. Ollevier. M. de Burgemeester heeft gezegd dat de maatschappij der beurtspoorwegen daar de bijzonderste schuld niet van is, maar wel dezen die door hunne tegen kantingen van allen aard de maatschap pij belet hebben voort te werken; dat zonder deze tegenkantingen reeds alle» zou gedaan en vergeten geweest zijn. ’t Advertentie blad durft daarop de volgende reken schrijven Een ieder weet loch in Veurne, dat al wat er ge beurd is voor het huis van den heer L. Ollevier, en nog gebeurt, niets anders is dan eene bedekte plagerij, waarover alle treffelijke menjchen schande spre ken. daaromtrent, en de jongste nauwelijks eenige maanden, kosten een jaarlijksch 1 wmAtgeld vat; 24 duizend frank. De op wachtgeld gestelde onderwij zers en onderwijzeressen tellen te zamen 1093 jaren au 9 maanden dienst, dat b middelmatig 7 jaar en 7 maanden. Zij zijn dus, op weinig uitzonderingen na, onder '1 ministerie Van Humbeeck ge knipt geweest en de gemeenten meestal opgedrongen tegen wil en dank. Wij deelen zonder bemerkingen, deze VU1 uu,„6 aiJU, cijfeis mede, en onderwerpen ze aan de gebeurt voor den I Juni van elk jaar. overweging onzer lezers. Zij zuilen hen p-* .,«1.1.„.—u.--- in staal stellen de beweringen der li- berale gazetten als zouden de op wacht- toe zij beëedigd zijn, en gezamentlijk geld gestelde onderwijzers schier van gebrek en honger sterven, naar waar de te schatten. na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; mol de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechter lijke eerherstellingen 1 fr. Een N’r 13 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor België (ter uitzondering der Vlaanderen) en ‘t buitenland worden ontvangen door het Office de Plblicité, Magdalenaslraat, 46, te Brussel. Men schrijn in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonueuslraat, 4, te Veurne, en in de Poslkanloóren. wet op de grenzen te doen uilvoeren. Vrijdag is de algemeeno beraadslaging gesloten en die der artikelen begonnen. Art. I, welk de prijzen vaslstelt, is zamentlijk wachtgeld van 101 duizend aangenomen bij rechtstaan en zitten. Drie leden der linkerzij stemden voor; 2 leden der rechterzij stemden tegen. Eene wijziging van M. Houzeau waar bij de kalikoeien van de rechten worden ontslagen, is verworpen geworden met 63 stemmen tegen 62. Daarop begon er eene woeling door de linkerzij verwekt, en weldra onl- s ond er eene onbeschrijflijke wanorde Havenwerken van Nieuport, Ingezien hel ministerie in zijn budget van openbare werken dit jaar geen kre diet had ingeschreven voor de buiten gewone havenwerken van Nieuport, heelt de gemeenteraad dier stad, in zijne veigadeung van 18 Maart laatst, het schepenkullegic gelast mei eene zending bij den heer minister Beernaert, om te zien of er geene verbetering kan toege- er dat belet. Tol hier toe, vindt het Ad- bracht worden aan den legcnwoordigen 1 ’-’-7 staat van zaken. j doen, ’k en weet niet waarom, ’t komt uil met alle slach van beknibbe lingen. Hewel, als er nooit niets van passe is, dal hel Advertentie blad zelf een verslag geve voor zijne lezer». Omdat de stadsbegrooting wederge- neur, om er eenen misslag te herstellen, 'tzou allichie spreken van de on kunde van het schepencollegie Maar het vergeet te zeggen, dat de i finantien kent, ook aan de' opmaking de burgemeester verklaard dat hij, met en dat de liberale leden van den ge- MM. Kempynck en Swauwaert, en ver gezeld van M. baron de Coninck, sena tor, en Leon Visart, volksvertegenwoor diger, door M. Beernaert, minister van finantien en hoofd des kabinels, op 28 April II- in gehoor werd ontvangen; dat de geldelijke tusschenkomsl der stad wegens de vlolkom in deze bijeenkomst besproken werd, en dal hij gelooft in zijne voetstappen gelukt te hebben, de wijl M. Beernaert stellig beloofd heeft in T kort met den gemeenteraad over deze zaak in onderhandeling te komen. Kieskronijk. Men meldt ons uit Bousbrugge dat M. Jijlips Floor, notaris aldaar, de kandida tuur heeft aanveerd voor de kiezing van eeqen. provincialen raadsheer voor het kanton, in vervanging van M. J. Ca- pelfe. Er zal geen tegenkanting zij». M. De Bleeckere, volksvertegenwoor diger van Audenaerde, is Zaterdag, ten 3 ure na middag, overleden. liet komiteil der bewarende vereni ging hoeft dezelfden dag tot vootlopige kandidaten gekozen voor de kiezing van 21 dezer, in vervanging van M. Devolder, MM. Thienponl, advokaat te Audenaer de, en M Raepsaet, notaris aldaar. De Moniteur van gister deelt een koninklijk besluit mede, waarbij de kie zers van hel arrondissement Audenaerde worden bijeenroepen pp Zaterdag 21 1 gers te kiezen in vervanging van MM. De Bleeckere cn Devolder. I er Gister heeft de kamer de invoerrechten op het vee aangenomen met 69 stemmen tegen £4 en 5 onthoudingen. Drie leden der linkerzij, MM. De- fontainc, IJurieu en Ensch, stemden met de meer derheid. De wijzigingen, voorstellende 1” om van de rechten te ontslaan het vreemd vee bestemd voor de markten en den wederuitvoer, 3’ om de ge slachte vreemde beesten maar te laten invoeren vergezeld van de lichaamsdelen, welke toclaten den staat van gezondheid dier beesten vast te stel len, zijn insgelijks gestemd geworden. j-i j_ ini_ i_jj m; -iMlUXMUMn 1 -

De Veurnaar (1838-1937) | 1887 | | pagina 1