BERICHT. 43’ jaar Woensdag I Juni 1887 N' 22 ten ten laaie der gemeenten, zoo als dit 80,000 fr. 144.000 82,000 06,000 58,000 37.000 40,000 170,000 De akten en kontrakten die M‘" SIM- PELAERE, nu Notaris te Veurne, verle den heeft als Notaris te Alvennghem, zijn thans berustende ten "kantooie van den Notaris DEEREN, te Alverin- ghem. Donderdag en vrijdag beeft de Kamer, zonder meldensweerdig tusschengeval, de bespreking der kredieten voor open bare werken voortgezet. Stellig beweer ik niet dal de in- Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimcn per regel. De groote 1 tiers volgen» plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr.* het 100. De Annoncen voor Belyie (ter uitsondering der Vlaanderen) en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Publicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijn in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, tejeurne, en in de Postkantooren. Plaatsclijk. De jaarlijksche kermis van Veurne- Bewesterpoort, vastgesteld op zondag toekomende 5 Juni, is geenszins verzet, gelijk sommige liberalen het hebben rondgestrooid. De kermis met ringste- king en andere feestelijkheden zullen plaats hebben op Zondag aanstaande, 5 Juni, gelijk wij het. aangekondigd der liberale sprekers tegen het wets ontwerp omvergeworpen en met kracht geprotesteerd legen de beschuldiging als zouden de senators en volksverte genwoordigers, die grondeigenaars zijn, bet wetsontwerp verdedigen uil eigen belang. Woensdag heeft de Kamer een wets ontwerp gestemd, zeer nuttig voor den landbouw, waarbij eene vermindering van registratierechten wordt verleend voor de verwisseling van aan elkander pa lende landelijke goederen. Ook het loon der notaiissen op de akten van verwis seling te eischen, is verminderd gewor den. 05e Kamer. Dinsdag heeft M. de Merode het ver slag nedergelegd over het wetsontwerp betreffende de openbare dronkenschap. Daarna is de kiezing van M.M. Thienpont en Raepsaet, te Audenaerde, goedge keurd geweest en werd M. de Kerck- huve raadsheer bij het beroepshof geko zen. M. de Moreau, minister, heeft vervol- zijne redevoering geëindigd, welke hij den vrijdag had begonnen, in antwoord aan verscheidene sprekers, die hel woont hadden gevoerd over de kredie ten voor openbare wei ken. Aan onzen volksvertegenwoordiger, M. Leon Visart, die over de vlotkom en havenwerken van Nu-uport had gespro ken, heeft M de tninislrt het volgend antwoord gegeven Het gouvernement onderzoekt ook, gelijk M. Visart liet in deze vergadering, en M. de baron De Cotnnck in den Se naat zoo dikwijls geviangd hebben, wat men voor de haven van Nteuport zou kunnen doen. n Zonder liet voornemen te hebben daar grootschc werken uit te voeren, denkt hel gouvernement dat het raad zaam ware voordeel te nekken uit de zeet gunstige gelegenheid onzer zee- j kust. Hot ontwerp, uitgaande van het bestuur, en over welker uitvoering mijn achtbare collega van finantien met de stad Nienport zal onderhandelen, levert bel ontegensprekelijk voordeel op tuim- schoots te voldoen aan de tegenwoor dige noodwendigheden en aan deze die binnen eenige jaren kunnen ontslaan, I die haven de uitbreiding te geven welk* de aangroeiende beweging der zeevaart zon kunnen noodzakelijk maken. Het gouvernement hoopt dat, dank aan eene aanstaande overeenkomst met de stad en de opofferingen die I el van zm is te doen, de plannen en ontwerpen kunnen uiigevoord worden. hebben, en gelijk het te lezen staat op het programma dat overal rondgezon den is geweest. De programmen bestemd voor som mige gemeenten van Frankrijk zijn we- dergezonden geweest, omdat zij niet kende kracht is’insgelijks niet aangeno- I genoeg gefrankeerd waren. Onzes dun- 1 kens, zou de liberale ambtenaar die alle dage in ’t geval kan zijn van te moeten briefwisseling houden met zulke ge meenten, beter de wetten en verorde ningen moeten kennen, en niet meer missen in zulke zaken. Gelukkiglijk dat die misse in lijden ontdekt en hersteld is geweest, anders T was een groot ver lies voor Bewesierpoort. Indien hei weder gunstig is beloven wij aan de Bewesterpoorlnaars veel be zoek en nering. Het spreekt ook van de hoopen steenen op de voordammen der Groote Oostslraat, en het vraagt wanneer zij zuilen verdwijnen? Zij zijn om trent al verdwenen, en vermits men daarover blijft zagen, wij zullen eens de waarheid zeggen De liberale aanne mer heeft verwittigd geweest door liet schepencollegie en de maatschappij van den buurtspoorweg dat hij die steenen moest doen wegvoeren; hij heeft hel niet gedaan, en het schepencollegie zelf heeft ze doen wegvoeren op de kosten van den aannemer De oude leider van de liberale partij in Veurne, onder wiens bestuur de stad in dien beklagelijken toestand gekomen was, dien iedereen nu kent, neemt de penne in de hand sedert eenigen tijd, en doet daar de meeste dwaasheden uiteen die men zou kunnen uitpeizenDie mensch moet, dank aan zijne lange on dervinding, overtuigd zijn van de vol- slrekste lomp- en plompheid zijner li berale lezers, of bij moet zelf eenen slag van den meuten.gekregen hebben. Hij keurt nu de handelwijze van den gemeenteraad af, nopens het leggen van den buurtspoorweg Veurne-Nieuport, en Veurne-Upér, en spreekt te dier gele genheid van eene vermeerdering der stedelijke schuld van 137,000 frank. Maar waar zijn zijne zinnen? Hij heeft zelf in den gemeenteraad liet leggen van die buurtspoorwegen gestemd Die nieuwe zoogezeide stedelijke schuld van 137,000 fr. bestaal maar in zijn gedacht, en de jaarlijksche waar borg voor den intrest, staat wel is waar in de begrooting van uitgaven, maar ’t geen bij vergeet te zeggen staat ook in de ontvangsten! Bijgevolg, voor de stad O onkosten! en alles voorspelt ons dat, verre van eenige onkosten aan de stad te veroorzaken, de trams alle jaren eene opbrengst voor de siadskas zullen te weeg brengen! Die mensch ofte wel verstaat hoege naamd niets aan de kwestie der natio nale buurtspoorwegen, of liegt vrijwillig. Vei der steunen wij daarop niet voor vandaag, maar per naasten schrijven wij eenen artikel, waar alles, de zaak betreffende, klaar zal uiteen gedaan worden van ’t eerste lot ’t laatste. Wij dagen den schrijver uit, daarop eene ondervraging te doen ir. den ge meenteraad, en daar de dwaasheden vrij en vrank uiteen te doen, gelijk hij ze naamloos laat drukken in ’l Advertcn- tie-blad Het aandeel van bet gewaarborgd ka pitaal voor Veurne, inde linie Veuine- IJper, zou, volgens hem, te gioot zijn, vermits, zegt bij, alle gemeentebe sturen, waar er een tram lot stand komt, zich toeleggen om voor eene zoo kleine som als mugelijk is in te semijven. llewel, hier doelen wij de officieele lijst van deelneming mede ter waarbor gen der kapitalen voor het leggen van den buuitspoorweg Veurne-IJper Veurne, Alveringhem, Loo, Pollinchove, Oostvleleren, Woesten, Elverdinghe, IJ per, Dat onze lezers nu oordeelen, en bij zonderlijk het aandeel van Loo en Al veringhem vergelijken met dat van Veurne. Iedereen heeft nog de rampzalige en bloedige oproeringen in T geheugen die oveijaar in de twee liberale provinciën van ons land zijn uitgeborsten. Daar, waar de liberalen alle gevoelens en ge dachten van Godsdienst uit de herten van de werkende klasse hebben verban nen, zijn eenige opstekers en woel- geesier: er in gelukt hel, werkvolk lol de schandigste wandaden op te hitsen. En dan, de liberalen waren verslegen over de gevolgen van die goddeloosheid waarin zij langzamerhand die ongeluk kige arbeiders gedompeld hadden, en semeeuwden op alle toonen dat zij daal de schuld niet van waren, zij betreuiden die buitensporigheden, enz. en men kon geen maatregels genoeg nemen om de orde en de wettelijkheid te doen zegepralen Maar nu,’lis wat anders;al de liberale gazetten doen meê, en het Advertentie blad zelf neemt eenen artikel over uit den Brugschen Beiaard, die de woestaards schijnt gelijk te geien en op te hitsen tegen bel gouvernement. De liberalen weien wel, dat geheel die oproer het werk is van eenige hun ner vooruitstrevende mannen, die hel algemeen stemrecht vragen, als middel, om al onze instellingen, geheel de maat schappij omverre ie werpen. Daartegen hadden zij moeten opko men met ons; maar neen, zij werpen olie op hel vuur, met de hope van ka tholiek ministerie te doen vallen, en zij schreeuwen lot de werkstakers die er niet op peisden vraagt de intrekking van de wet-Dumont op de inkomrechten van hel vreemd vee, en hel ontslag van het ministerie, en wij zijn met u, wij ondersteunen u? Ellendige partij! Nooit kan-zij strijden met weitige wapens, en ’t is lang dat eene doctrinaire gazelle, orgaan van Frfcre-Orban schreef de katholieken zullen omverre geworpen worden ofte wel weitiglijk; ’t is te zeggen door de kiezingen, ofte wel door den opstand en de revolutie Is hel dan te verwonderen dat het li- beraal werkvolk de voorbeelden navolgt, en de lessen naleefl van zijne liberale meesters? En gij, liberalen van Veurne, juicht toe! Is het dan te verwonderen, dat uwe paitij hier te Veurne van dag lol dag vermindert? Verdient gij den afkeer niet die hier zoo algemeen geraak', in Veurne? Het Advertentieblad spreekt nog eens van de dweershouten en de spoorriggels liggende voor de Nationale Bank. Vroe ger hebben wij getoond wie de schuld daarvan was. Het voorstel van M. Bara, strekkende lol bel niet kiesbaar ie vei klaren van ze kere veroordeelden, is door de zes sek- tien der Kamer, met 85 stemmen legen 16, verworpen geworden. De terugwer- 1 men geworden door de zeldzame libera len, welke in de sektien tegenwoordig waren. In verscheidene sektien is zelfs niet een lid der linkerzij verschenen. De Senaat bespreekt thans het wetsontwerp-Du- mont betreffende de invoerrechten op het vee. De liberalen bestrijden de in voerrechten. M. d’Andrimont, onder an dere, beweerde dat de Senaat de be spreking moest verdagen van het wets ontwerp dat, volgens hem, bestemd is om de gemoederen der werkstakers van het Walenland te verbitteren. Onze Senator, M. de baron deGoninck, heeft, in de eigenaaidige en schoone taal welke hem eigen is, hel ontwerp verdedigd. De landbouwers uit de omstreken van Veuine en Dixmude zegde bij zijn mannen die in hun vak ervaren zijn; hel zijn de beste boeren van Europa, zij hebben de schoonste weiden en grazin- gen en ook hel schoonste vee. Welnu, in hel landbouwonderzoek te Veurne, wa ren allen hel bijna eens om invoerrech ten op hel vee ie vragen. Als onze landbouwers op de markt komen, hebben zij, ten gevolge van de bovenmatige hoeveelheid vreemd vee, tusschen een van tweën te kiezen, of bun vee tegen eenen spotprijs te verkoopen, of bet weer naar buis te brengen. j MM. Piret en Ciocq zeggen ons dat de invoerrechten op hei vee vooral de belangen der groote eigenaars zullen beschermen; doch de groote eigenaars zijn zeer zeldzaam in Belgie. Neen, er is hier geene kwestie van bescherming, maar wel van belasting. I Toen wij aan het liberaal ministerie I vermindering van lasten vroegen, ant- Daarcnboven is het geschikt om aan woordde men ons dat de regeering ge brek aan geld had. Welnu, thans bieden wij de geld middelen aanLaten wij in dezelfde I mate de lasten verminderen die op de 1 werkende klasse drukken; laat ons bij voorbeeld, de lasten op het bier afsebaf- fen, (of op de koffi, onderbrak M. Bali- die het gemaakt beeft, in ’l kort zullen saux). Ja, op de koffi, welke M. Graux i nog meer wilde belasten. Op'l einde der zitting heeft men be- raadslaagd over hel wetsontwerp tot voorrechten den toestand van den land- uitlegging van art. 131 der gemeente- bouw leenemaal zullen hervormen. Maar wet. De stad Antwerpen had gewei- wij moeten de landbouwerseene voldoe- gerd de kosten te betalen van de waar- „inc geven, eenen blijk dat wij geneigd neming van het openbaar ministerie bij de rechtbanken van enkele policie, dooi de policiebeambten van de s:ad. Het ning geven, eenen blijk dat wij geneigd zijn ons hunne belangen aan te trekken en hunne pogingen aan te moedigen. verklarend wetsontwerp legt deze kos- I de ba1‘ül!ide Coni"^ l\eefl ve!'ders .nn Ju. I op zegepralende wijze de drogredenen vroeger bestond. 5» Y i I t

De Veurnaar (1838-1937) | 1887 | | pagina 1