43s jaar Woensdag 8 Juni 1887 1V 23 -- Reisbeurzen. E-n nieuw bewijs dat het katholiek on onderwijs niets weerd is en maar goed om dommonkken te kweeken, is de uitslag van den wedstrijd van 1887 tusschen de Staats- hoogescholen en de vrije, voor het vergun nen van reisbeurzen, afgekondigd door den Moniteur van 29 Mei laatst. Van de zeven beurzi n heeft de universiteit v n L°uven er bekomen, die van Luik en die van G'iit en Brussel O bit bewijst toch zeker wel dat Leuven niets anders levert dan dommerikken, terwijl het al fijne koppen zijn die van Brussel en Gent komen Dit 't alzoo niet verstaat, en he ft geen oordeel, neè, Advertentie-blad? Gevolg van ’t liberalismus. Hel Advertentie blad, dat onze bemer kingen die wij Woensdag gemaakt heb ben over de wet ksiakinppn en wanor ders in ons land, met dm ft bespreken, durft nogians schrijven bei is de schuld van hel klerikaal bestuur dat er woelingen beslaan! Nog een woord daarover de.werk stakingen en woelingen zijn bijna ten einde, dank aan de krachtige maat regels genomen door ons wakead katjroliek gouvernement, tot spijt van veel liberalen en meest al de liberale gazetten. De woelingen van dit jaar, alsook deze van voorgaande jaar, hebben ons het volgende doen bestatigen; lezers lel wel op, en overweegt 1’Overal waar de woestaards.en op roerige werkstakers te vreezen zijn, zijn de liberalen meester sedert lange Pitje contrarie stelt ons zes of zeven vragen wegens den tram zijne richting, onderzoek van commodo en incommode, de aadbesteding der werken, en vraagt of dal al zal verschoven zijn tot na de gemeentekiezing!Weten wij-dat meer dan hij? Hangt dal af van ons sledelijk bestuur? Dat gaat de maatschappij aan en de ingenieurs, en indien hij wil be knibbelen, dat hij deze aanval e, als hij peist rédens te vinden. Hij kent, of hij gebaart niets te kennen van al ’t geen den gaug van de zake betreft. En wat komt dit verschuiven lot na de femeen- lekiezing hier doen? M. De Hoon schrijft eenen brief naar 'l Advertentie-blad, omdat, zegt bij, zon der hem te noemen, de Veurnaar duide lijk te kennen geeft dat hij de schrijver Is van artikels over stedelijke belangen die sedert eenige weken in hel Adver tentie blad verschijnen. Vrij aan M. De Hoon, van op hem te nemen 't geen wij geschreven hebben, en, zegt hij dal hij de schrijver niet is, wij hebben geen redens om hem niet lo gelboven. In alle geval, hij beklaagt hem over die aanvallen niet, schrijft hij, vermits sedert meer dan 25 jaren hij gewoon is aan de aanvallen van den Veurnaar, en de Patrie van Brugge. Meer dan 25 jaarHewel hij kan zijnen jubilé houden, ’t zal nog eeno feeste te meer in Veurne zijn dit jaar. Hetgeen wij in zijnen brief willen doen opmerken, ’t is dat hij hem om zoo te zeggen roemt op zaken die hij gedaan heeft, en die sedert eenigen lijd wekelijks beknibbeld zijn in het Adver tentie blad! Alzoo is, dat onder andere schrijft Wat ik in den gemeenteraad, aan gaande der. buurtspoorweg, gestemd en aanbevolen heb, mogen uwe lezers, mag iedereen weten ik heb 115,000 Ir. ge stemd voorden tram Oostende-Uper..., ik heb de voorgestelde richting langs de Noordstraat en langs de groote Oost- straat goedgekeurd. Bemerkt, lezers, dat die twee be slissingen aangevallen zijn geweest in hel Advertentie blad, mei het inzicht van het katholiek bestuur hatelijk te maken. Wat moet men dan peizen van zulke gazette, en van zulke partij met al hunne tegenstrijdigheden liet gewaaiborgd kapitaal voor den tram was, volgens het Advertentie blad, eene openbare schuld die het katholiek bestuur op de stad trok, en M. De Hoon zegtik heb dit ge- waatborgd kapitaal alhoewel min groot gestemd, en ik verduik noch bewimpel mijne handelwijze niet! Waai lijk T Advertentie-blad is eene aaneenschakeling van zottigheden en dwaasheden drie of vier schrijvers spreken malkander legen, de eene zegt wit, en de andere zegt zwart op dezelfde kwestie, en bemerkt hoe tegenstrijdig de beknibbelingen ook zijn tegen mal kander, zij zijn nogians al gericht tegen do katholieken. Is dat redelijk; is dat eerlijk! Liegen en bedriegen voor deze die willen bedrogen zijn ziet daar geheel het raadsel Wilt gij nog wat hooien volgens ’t Advertentie blad, worden er maatre gelen genomen om nieuwe kloosters in te richten, hier te Veurne! Dal is nieuws dat wij niet kenden! Plaatselijk. Omdat het Advertentie-blad gedurig bleet zagen over die hoopen steenen die in de Ooslstiaat den vrijen doorgang belemmerden en het schepencollegie beschuldigde, dal er geen schuld in had, hebben wij de waarheid in die zake ge- zeid, alhoewel wij er liever niets van gezegd hadden, omdat er persoonlijk- wij geerne van kant gelaten hadden. En ’lis in dezen zin. Advertentie blad, dat wij geschreven hebben wij zullen eens de waarheid zeggen tegen u die ze niet zegt! Hewel wat hel Advertentie blad schrijve of niet, volgens de inlich tingen die wij gekregen hebben, bewe ren wij het volgende, en kan het Adver tentie-blad iels betwisten, wij aanveerden geerne zijne bemerkingen. Het schepencollegie heeft geschreven naar de nationale maatschappij der buurtspoorwegen, om te vragen dat die hoppen steenen van de Oosistraat zou den weggevoerd worden. De maat schappij heeft geantwoord dal die steenen moesten weggevoerd worden dóór den aannemer, en dat het sche- péncollegie hem mocht bevelen zulks té döer.. De aannemer is verwittigd ge weest, maar heeft geweigeid. Alsdan Leeft het schepencollegie de steenen doen wegvoeren op de kosten van de stad of van de maatschappij, mits ze later in rekening te brengen voor den aannemer, en dat, verzekert men, vol gens contract van aanbesteding. Weet het Advertentie-blad iets anders? *1 mag het zeggen. Een dingen willen wij bestatigen, ’t is dat schepencollegie gedaan beeft wat mogelijk was, om ten spoedigste moge lijk den doorgang in de Ooststraat ge- r. Kamer do bespreking der kredieten voor openbare werken gesloten, en overgegaan tolde bespreking der kie- dieieii voor de versterking der Macs M. Beernaert heeft in eene lange re devoering gesproken ten voordeele dezer kredieten. Hij heeft opvolgentlijk de be hoedende en verdedigingswaarde van de 1 vooige.'tefde werken doen uitschijnen en de denkwijze bestreden uilgedrukt in eenen brief van M. den genei aal Cha- zaï aan M Fiére. Hij heeft ook doen ui'rc ijneu dat de oppositie der liberalen tegen Je versterkingen, welke zij in den beginne eischten, niets anders is dan 1 eene politieke taktiek. Tegenover het verdierlijkt! in een woord heeft hij hel gevoelen geplaa'st van dien bruiken daar waar de zwarte rok niet vooral torn hij minister van oorlog was van bracht eenen opioer lot stand tegen het katholiek gouvernement; dan, wij heb ben M. Buis zeiven gezien, die de op schuddingen beschermde tijdens den kiesstrijd voor liet gemeentebestuur! Wat zegt gij er van, Advertentie-blad En als men ziet, hoe ellendig laag en diepe de liberale partij gevallen is, moet men dan verwonderdzijn dat er hier gelijk elders, liberalen die verdoold,’t is waar, maar eerlijk gebleven zijn, aan die partij verzaken en overkomen tot de bewarende partij, of ten minste deze laatste niet meer helpen bestrijden? De liberalen zullen zulke karakter- loonenda mannen want men moet ka rakter en moed hebben om van liberaal katholiek of bewarendgezind te worden, terwijl dat, om van katholiek liberaal te worden, men zich maar moet laten rol len zij zullen tulke mannen minach ten en bespotten, maar het is geen schande van te veranderen als het is van slecht tot goed, of van min goed tot be ter Dit blad verschijnt den Woensdag, omniddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 ccntimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. Pe Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en ’(buitenland worden ontvangen door het Office de Publicité, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uilgever, Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, en in de Postkanlooren. heel, en gansch vrij te maken, en bij gevolg dat al de zagerijen van het Advertentie-blad teged het schepencol legie geen reden van bestaan hebben. B5e Kluner. f jaren de twee liberale provinciën Hene- ln de zitting van dinsdag heeft de gouwen en Luik, de liberale sleden Bius- sel en omliggende groote gemeenten, Zlj ls Luik en Gent. 2° Nergens, in geen eene provincie, -• stad of gemeente van T land, heelt men onder de werkstakers gevonden de weiklieden die deel maken van katho lieke werkmanskringen of patronagien. 3* De oproerige woelingen en wanor ders zijn hevigst en gevaarlijkst, daar juist, waar de godsdienst minst geëerbie digd en nageleefd wordt, en waar de in vloed van den priester omtrent nietig is; dódr, waar men meest het volk geli beraliseerd heeft, 't is te zeggen ver- 1 goddeloosd, verongodsdienstigd en 1 om eene uit gevoelen van generaal Chazal in 1887 drukking van het Advertentie blad te ge- heeft hij hel gevoelen geplaa’st van dien bruiken daar waar de zwarte tok niet zelfden generaal in 1853, 1863 en 1866, gevreesd wordt. onder M. Frère. Ten slotte vroeg hij aan M. Fiére of hij de verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen van de afbraak der tegen woordige versterkingen van Namen en Luik, zonder die door iels anders te vervangen. Alzoo bandelen, zegde hij, ware aan den vreemde openlijk, vei kla ren dat wij van de verdediging onzer onzijdigheid afzien. Woensdag heeft M. Fiére gean woord aan M Beernaert. Hij heeft zich vooiaf geseuud op het gezag van generaal Cnazal. om de gedachten van generaal lliialmont te besnijden. Op het verwijt rlat zijne tegenkanting een politiek doel had. heeft M Fiére geantwoord dat zijn irz ebt niet is hoi ministerie omver te wei pen op de militaire kwestie. Donderdag heeft M Fiére zijne rede- v >ciir>g geëindigd. Volgens hem, zouden de Maa -forten een gevaar voor hel land opltnen'ii. omdat rij in stiijd zijn met bel plan, waai voor de forten van Antwerpen zijn gebouwd, te weten samentrekking van al de verdedigingskrrxht op een punt. t De bespreking over die kwestie, die verdedigers en tegenstrevers heeft, zal neg eenige dagen duren. He gennat. Stemming der invoerrechten op hel vee. Woensdag heeft de Senaat de wet- f vee en vleesch, zoo als zij door de Ka mer groote meerderheid van 38 stemmen alles eindigt met de dood! Volgens hun tegen 23 en 2 onthoudingen. Na de stemming van een tiental andere wetsontwerpen, is do senaat uiteenge- gaan tot den 21 dezer maand. 4’ Er was dezen keer geen kwestie vermeerdering van dagloon, of ver mindering van werk. Hel algemeen stemrecht, daar was hel geschreeuw! Die verdoolde werklieden weten niet wal bel is, waar de libetale opstokers, aanzien het als een middel om geheel de bestaande maatschappij omverre te werpen. 5’ Die woelige opstand was sedert lang bereid, de liberalen wisten het; hij moest nog niet losbersten, maar dp li beralen, doctrinairen en radicalen, heb ben die oproerige gemoedsbewegingen en opschuddingen te baat genomen om zij verhoopten het hel ministerie, liet wettig bestuur, omveire te werpen, en zij liepen tot de anarchisten, tot de plunderaars doet maar voort, maar schreeuwt tegen de wel Dumont en het katholiek ministerie! Gedurende drie weken hebben wij het liberalismus, in de liberale gazetten, in de Kamer, in den Senaat, in sommige stedeu en gemeenten van rond Charle roi, zien band in hand gaan, melde anatc'i’sien van ons land, van Frankrijk 1 en van Duitschland. Dat moet niet verwonderen als men het liberalismus kent! 't Zij i al broeders te gare: deze die men socialisten of anar chisten noemt, zijn arme liberalen die i heden moeten tussebenkomen, welke kost wat kost willen genieten en geluk- - -- kig zijn in dit leven, vet mits hunne broe Durnon op de invoerrechten van vtcemd Jers jn liberalismus, de rijke en ge- j 1 leerde liberalen hun geleerd hebben, was gestemd, aangenomen met de dat er geen ander leven beslaat, en dat mopi dni hcid v.nn xs ctommen a||es eindigt met de doodVolgens hun 2 onthoudingen. j opzicht, en in gevoelens in dewelke zij zijn, dat volk handelt toen nog zoo dwaas en onredelijk niet. Geen een liberaal kan hunne handelwijze af keuren En 't Advertentie-bladje durft torn schijnheilig uitroepen Met de kleri- kalen aan liet bewind, heeft hel land nooit rust Hel Advertentie blad heeft nog nooit schoonder en klaarder bekend dal de liberale partij eene oproerige partij, is, die noch recht noch wetten kent en eer biedigt als zij niet meester geraken met wettige wapens! Indien, volgens u. de orde gestoord is’, als de katholieken aan 't hoofd zijn, gij bekent dat de liberalen telken male revolutie maken of willen maken. Welke eene bekentenis! O ellendige straatpartij Ja die straatpolitiek heeft gefloreerd in 1857, in 1871 en in 1884. Een liberaal-socialist. Volders, een man die wel de geheimen van de liberale politiek kent, heeft de verledene week in eene openbare meeting uitgeroepen In 1871 een liberale burgemeester tegen 23 VEURNAAR

De Veurnaar (1838-1937) | 1887 | | pagina 1