De prijsdeelingen der onderwijsge- iingen brengen zij eere diende belooning. «ijn, ’l is te zeggen na hel enkwest van conunodo en inconimodo, oin de richting van dentram naarJJper, langs de Dreef, <tc bekomen, met -eene statie ten einde •der Zuidstraal. Kcchterlijke Hronljk. pensionnaat en de aangenomens meis jesschool bestuurd door de Zusters An- nunciaten. Gelijk andere jaren was die prijsdeeling een oprecht feest voor ou ders en kinderen. De toeloop is daar altijd even groot, en een puik gezel schap vervult er telkens de ruime zaal. Donderdag was het kinderfeest bij de zusters der 11. Gehoorzaamheid en zon dag in de aangenomene knechijesschool. De oefeningen in die gestichten, een voudig, kundig en natuurlijk uilge- voctd, wierden met veel belangstelling bijgewoond door de tab ijke aanwezigen. Alles wal men er zag en hoorde, bewijst de voortreffelijkheid van het onderwijs en de bezorgdheid der mtesjers cn meesteressen voor de goede opvoeding der kinderen. Aan allen die tegenwoordig zijn ge ven zulke prijsdeelingen voldoening en genot; aan de gestichten en jonge leer lingen brengen zij eere en welver- Na de mimhisiorie nu wat voortge- zaagd te hebben, raast de schrijver van 'l Advertentieblad van ’l muilbanden der honden. Iedereen weet wat hier gebeurd is. Te rechte of ten onrechte heeft men be weerd dat een razende hand een aantal andere honden had gebeten. Daarop heeft M. de burgemeester eene veror dening uitgegeven waarbij het verboden is, op bepaalde straften, ongemuilbande honden op straat te laten loopen. Ver- schillige overtredingen werden besla- tigd en proces-verbaal opgemaakt. Welnu, die maatregel is ook door 't Advertentie blad beknibbeld er zijn te veel processen opgemaakt en de bur gemeester verdient het strop of nog meer. Het geval van razernij was waar of was het niet, is bet niet geraadzaam voorzorgen te nemen, en is het niet heter voor de veiligheid en de gezond heid dcr burgers te zorgen dan honden te sparen Men zou zeggen dat de schrijver van ’l Advertentie blad min maakt van eenen burger dan van eenen hond!..,. In 1880, wanneer M. Ollevier toen dd. burgemeester, zulk reglement miek, waren er in de 30 processen en nu zijn er een derde min. Dan sprak hel Ad vertentieblad t Ollevier, voorzorgen nemende tegen de razernij, was onberispelijk, M. Deliaene, in dergelijke omstandigheid, handelt net gelijk M. Ollevier, en ’t Aevertentie-ldad roept maledictie over hem! Aan de galg moet hij, de slechtste der bestuurders! Ziedaar de tweezakkei ij der schi ijvers van 't Advertentieblad, maar vergelen wij niet dat de kiezing aanstaande is, en dat liet liberalismqs toch een beentje moet hebben om te knagen. Welk ellendig schouwspelNoodige maatregelen worden genomen ter be scherming van de ingezetenen tegen eene verschrikkelijke plaag als de ra zernij, en de Adcrrlrn/ie-b/ndschi ijver -doel ze dienen lol speelbal aan den po- lilieken baal en de politieke baatzucht van de rechtzinnige en treffelijke libe rale pailijü Hoe treffelijk! Hoe treffelijk! Hel Advertentieblad heeft nog eene reden gevonden om de liberalen tegen het gemeentebestuur en voor de liberalen Ce doen stemmen De katholieke disch- heeren, die in minderheid zijn, hebben 200 fr. algenomen van de som die be stemd was voor aankoop van prijzen voor de leerlingen der meisjesschool! Welke abominatie! De schi ijver van 't Advertentieblad weel toch zeker wel dal er twee meis jesscholen beslaan de officiële school, door de liberalen ONZE school ge naamd, en de aangenomene school der Annuntiaten. In beide scholen zijn behoeftige leer lingen en allen hebben evenveel recht aan ondersteuning, de eene gelijk de andere Welnu! aan elke school wordt nu 200 Ir. betaald, en dal is gelijkheid en recht. De disoh handelde vroeger zoo niet met den arme, en hel Advertentie blad wist nogtans niets te beknibbelen. Maar nu dat de katholieken de eene school met de andere gelijk stellen, is het archïslecht voor T Advertentie blad bet is fanatieke haal en kleingeestig heid. Hoor, Advertentieblad: De katholieken hadden gelijkheid beloofd en zij hebben woord gehouden. Zij zijn niet tegen de aanmoediging der armen tot bel onder wijs, zoo nuttig voor ben; maar zij wil len dat allen gelijk hebben, en dat het geld van den armé niet alleen diene om uwe politiek te voldoen en arme kinde ren tol de eene of andere school uit to lokken, maar oin in alle noodwendig heid te voorzien, van waar zij oók komen mogen. Vcrscliilllge tijdingen Reckem. 22 Januari 188G. Se dert lang had ik hevige maagpijnen, de verleering was zwak; na de Zwilsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos gebruikt te hebben was ik volkomen hersteld. II. Grinonprez. Handteeken gewettigd dooi den heer Burgemeester. Aan M. Pelerin apotheker, 12, Schildknaapstraai, Brus sel. Spaarkring Vrije Rurgert, te Veurne. 12 aangekochte titels van obligatien Antwerpen 1887 Serie 15.241, n" 13 tot en met 17. ld. 15,244 19 25. M. IHafonlaino, licentiaat in godsge- leerdimid dcr universneit van Leuven, is door Z. Hoogw. Mgr. den Bisshop van Brugge benoemd lol onderpastoor van Ruy-seb de. --Zondag morgend, rond 10 1/2 ure, is er brand ontslaan ter hofstede hel lephof, letoo.Eene hooischelf die tegen de huizingen stond is geheel vernield. Dank aan de spoedige hulp zijn de ge bouwen kunnen gespaard blijven. Bij ministerieel besluit van den 8 dezer wordt de nationale maatschappij der buurtspoorwegen van Nieuporl-Veurne ge machtigd, des noods, in naam van den Slaat, de b noodigde gronden te onteigenen op hel grondgebied der gemeente Coiyde, voor hel verbroeden van den weg langs den buurtspoorweg. - Een koninklijk besluit van den 18 dezer verleent de wei kmansdekoratie v.m 1' klas aan Frans Delen, oud 70 jiar Iw- siiiu'-ui-r vin landbouwwerken le Moëres, die sedei t 1830 werkt ter hofstede hel Meerland. eerst als hovenier en later als besiuuider der land bouwwerken. Hebben de landbouwdecoratie van 2’ klas ontvangen Pieter Denieulenacre, oud 60 jaren te Al- Er.ins Desmyter. 70 j iar, sedert 44 jaren boerenwerkman Ier zelfde hofstede te Lam pei nisse. Museeuw Karei, 40 jaar, werkman, le Couckeliere Sedert 30 jaar is hij in dienst van M. den baron de Crombrughe, de Vladsloo. Sophia Verivichte, 74 jaar, weduwe, land- bouwersdienstmeid, le Vladsloo, sedert 46 jaar, bij dezelfde meesters. ontvangt uit het ministerie van builenland- scho zaken, meldt dat cr kwestie is le be noemen tol den titel van baronsMM.de senators Casiers, van Gent, en Balisaux, van Charleroi. M. Mulle de Terschueren, volks vertegenwoordiger van Thielt, en M. J. De Smedt, vertegenwoordiger van Brussel, zouden ridders benoemd worden. I Zondag morgend zijn alhier in het ge vang gebracht de genaainden Edmund Dortbé. oud 24 jaar, bakkersgast, ge boren te Parijs, zonder gekende woon plaats, en Gregorius Rioux, oud 21 jaar, beenhouwersgast, geboren te Cor- lay (departement des Cötes-du-Nord), beschuldigd var. diefie met geweld ge pleegd langs den openbaren weg. tus- schen Wulpen en Nieuport, op Eduard Vermoote, oud 18 jaar, dienstbode te van niets. Burgemeester j Veurne, wien zij eenen portemonnaic behelzende 5 fr. 27 cl., hebben afgeno men en zijn monterkeien gebroken. Veurn®, 27 Oogst 1887. Heer Uitgever, Ik ben geen gazelschrijver, maar indien gij goed vindt mijne zenswijze ovir le ne men in den Veurnaar, wegens dan tram van Veurne naar Uper en den eindeloozen rim ram over die linie in het Advertentie blad. zeg ik u vlak weg Ik ben voorstander van dn linie langs de stadswandeling, van aan de Hanssenslaan, vooibij 't oude Gaaiplein, langs de Linden- dre'-f, naar 'l uiteinde der zuidstraal, om drie redens 1’ omdat er veel gevaar is voor ongelukken door hel over en warr rij den in de volkrijke Ooststraat; 2° omdat er eene gemakkelijke stapelplaats kor. ge- gesticht worden op het oude Gaaiplein, en 3* omdat het niet noodig is dat de tram lol aan de statie lijdt. Maar de richting van den tram, gelijk ze nu beslaat en waarschijnlijk zal voorigaan al do Voorstad, is zij zoodanig nadeelig aan de algemeenheid der inwoners van de stad, gelijk Pieije-iram hel wel zou willen doen gelooven? Mij dunkt van neen; do be woners der Gtoole Markt, Appelmarkt, Vlenschhouwerstraal, Zwarte Nonnenstraat, Panneslr.iat, Noordslraal, grool deel der Ooststraat, hadden zij met verder afgewij- derd geweest van den tram, indien hij zou gelegd zijn geweest van aan de Haussens- laan, langs de Stadswandeling, naar 't uit einde der Zuidstraal? De bewoners dezer laatste straal hadd> n nader geweest, maar is het zoo ver voor hen van te moeten gaan tol aan den hoek der .Markt en Noordslraal ofw I lol aan de Voorstad, alwaar waar schijnlijk eene halte zal zijn voor deze die al de Zuidstraal inde, stad willen komen? Kan iedereen den tram aan zijnen slaapka mer hebben De gedurige zager zegt in ‘t Advertentie blad ('l is trouw, ns haast kiezing) dal de stad voor eene ie giooie som lusschenkoml in evenredigheid der anderij, gemeenten, 't Is daar mets van Alveringhem, Loo en Pollinchove hebben, in evenredigheid, voor j veringllem. reeds woensdag aangekoudigd. groolere soiuen ingeschreven; ten andere, men is verzekerd dal de linie Veurne-Yper, goede zaken zal dom en gemakkelijk hare kosten afdragen, zoodanig dat de lusschen- koinende slad en gemeenten niets le betalen zullen hebben. Wat aangaat van meester te zijn, gelijk Pielje-lran het beweert, van den tram le leggen volgens de begeerte van de stad of der gemeenten, daar twijfel ik giooielijks aan. Maar, zegt die schrijver, de burgemeester van Alveringhem weel op eene andere wijze de belangen zijner gemeente waar le nemen dan die van stad (Tusschen haakjes gezegd Als ’t kiezing is, de burgemeester van Alveringhem zal de belangen zijner gemeente niel meer ken nen in ’t Adver tentieblad}. slichten van stad zijn geëindigd. Zeser is de burgemeester van Alverin- Dinsdag was het te doen in het ghem een vastberaden man. maar 'l geen hij verkregen heeft van de maatschappij bestaal hierin Men had gemeten om eenm hoek van hel kerkhof af te nemen tn den tram le leggen door de Nieuwestraal; maar tusschen de huizen van Bdliet en Gocinacre is het zoodanig nauw, dal het onmogeiijk was de richlii.g langs daar le nemen cn de noodige plaats te laten voor den doorlochl van andere rijtuigen. Hewel. de burge meester heeft bekomen dat de lijn zal ge legd worden achter de Nieuwestraal, om op hetzelfde punt uil te komen langs de kalsij- de naar Forlhem. En daarom is het eene schande voor de stad Veurne van lich te la ten eaploileeren door de nationale maat schappij. ’t Is meer dan belachelijk, maar 't heeft ook de gepasseerde week zeer heel weèr gemaakt, en nog ’n en keer, 't is haast kiezing. Pietje Rechtuit. P. 't Ware wel en noodig eene stapel plaats te hebben op den hoek der Markt en Noordslraal. Bij koninklijk besluit van den 27 Augusti is het kieskollegie van Bergen (Mons) bijeengeroepen op 10 September naast, om eenen volksvertegenwoordi ger te kiezen in vervanging van M. Pichuéque, overleden. De Moniteur van gister kondigt de volgende wellen af 1° houdende beteuge ling van het opsteken tol het plegen van misdaden en wanbedrijven, 2’ be- trekkelijk de openbare dronkenschap, 3° betrekkelijk de onafstaanbaarbeid van hel loon der werklieden. Men heeft gemeld dat men op het gehucht Stadenreke, tusschen Houthulst en Staden, eene petrolbronne ontdekt had. Ziehier volgens de Stad Brugge het zoo gezeid bestaan dezer bronne Bij het kuischcn van eenen steenput hebben de werklieden in het nederdalen eenen potrolgeur geroken en na na 'cr onderzoek een weinig pelrool ontdekt, dat op het waler zwom. Dit vocht was waarschijnlijk bij gevalle of door eenen kwaden gebuur in den put gegoten. Maandag morgend is er eene ge deeltelijke werkstaking ontstaan onder het werkvolk dal werkzaam is aan do oprichting van ’i gouvernementsholel te Brugge. De reden daarvan wordt aan eene ver mindering van loon loegeschreven. Eene schermutsclinge heeft plaats gehad tusschen de werklieden. De achtbare gouverneur M. Ruzelte is ter plaatse gekomen en heelt door zijne tegenwoordigheid de gemoederen gestild. Verledene week heerschte eene groote opgewondheid onder de vis- schersbevolking te Oostende, die klaag de over du vreemde konkurrenten, die aldaar visch komen verkoopen. De belgische visschers moeten aan zienlijke rechten in Frankrijk en Enge land betalen om er visch te inogen ver koopen, terwijl in België de vreemde visch toegelaten wordt, zonder hel minste lecht ie moeten betalen Dinsdag morgend wilde een engelsche boot le Oostende aanlanden, om er visch te lossen en te verkoopen. De Oóstend- sclie visschers zijn echter loegesneld, cn hebben belet dat de manden mei visch uil den boot op de kaai gebracht werden. In de vischmiju hebben zij den visch, die men er ging ie koop stellen, onder hunne voelen vertrappeld. De policie van Oostende, de gen darmerie en de burgewacfit, zijn moeten lusschenkomen. Eene botsing had plaats in de mijn; policieagetnen en gendarmen werden overmand. De gendarmen staken de ba- jonnei op hei geweer en de agenten trokken den sabel. De burgerwacht deed eene charge op de menigte. Twee visscheis werden gedood, en verscheide gekwetst. Drie gewonden zijn i sinds dien overleden. Eerlang zullen de fransche kluiten, waarmèe wij opgepropt zitten, verdwijnen en vervangen worden door nikkel. D<’ fransche bladen houden hen met dit vraag' punl bezig. Wij herinneren aan onze lezers dal het tweede congres der maatschappelijke werken dees jaar nog eens le Luik plaats zal grijpen, van 4“ tot 7* September toe komende. Alwie zich met volksweiken of sociale vragen eenigszins bezig houdt, of beter alwie eenig belang steil in behou den der grondbeginselen der maatschappij, en die over drie, vier dagen lijds kan be schikken, wprdt dringend aangewakkerd in dil congres deel te nemen. De inschrijvers betalen vijf franks, en reizen voor huiven prijs op de staatsspoor wegen. Mén kan inschrijven bij den heer grave Waldboll van Bassenheim, voorzit ter van 't weslvlaamsch sociaal congres, le Sint Andries, bij Brugge. Dubbele moord te Lendelede. In den nacht van 22 tol 23 dezer, tusschen 11 en 1 uur is le Lendelede, op eene halve uur, van Iseghem, eene afschuwelijke moord gepleegd. Ficderik Vansieleghcm, oud 25 jaar, schoenmaker van bedrijf, heeft zijns Een dagblad dal zijne inlichtingen eigene 72jange moeder en zijnen neef, den 13jarigen zoon van zijnen broeder, ver moord. s De moordenaar heeft zijne slachtoffer met een kneukclijzer afgemaakt. Daain'1 sneed hij hen de hoofden af en plaatste die op de tafel; de tongen heeft hij uit den mond gesneden en ieder in eene spoelkom geleid en op de tafel gezet tusschen de twee hoob Zijn door de korrcktionncle Rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van den 8 Augusti. Clauw Hendrik, Debruyne Hendrik. Dcsodt Alois, Dcspicrre Hen drik, l.auwers Alois, werklieden te Woatncn, de vier eerste elk tot 15 dagen gevang en 26 fr. boet; de vijfde tot ccnc maand gevang en 36 fr. boet, voor slagen. Annet Alois, Hcndrycks Alois, Staelen Hendrik, werklieden, en Rabaut Karei, koopman, allen te Zarren, de twee eerste elk tot 8 dagen gevang, en de twee laatste elk tot 26 fr. boet, voor slagen. Dannccl Amelia, huisvrouw Lodcwijk Missclyn, te Oostduynkcrke, tot i5 dagen gevang, en 5o fr. boet, voor eerroof, Debruyne Thcofiel. werkman te Clercken, tot 8 dagen gevang en 36 fr. boet, voor bedreiging door gebaren, en tot ccnc maand gevang, voor slagen. Dehouck Jacobus, zakkendrager te Rousbrugge, tot 15 dagen gevang en 5o fr. boet, voor bclcc- diging jegens de policic.

De Veurnaar (1838-1937) | 1887 | | pagina 2