44' jaar Woensdag 25 Januari 1888 I heel Europa te vuur en te zwaarde zou M. Beernaert een wetsontwerp nedeige- wet-Van Humbeeck zich beklagen. M. Woensdag heeft de Kamer met een- goed de Ruouisciie kwestie met rasse schre den bare oplos».ng nadert en dat Italië door den drang der omstandigheden zal gedwongen woiden zich aan de eischen der katholieke wereld te onderwerpen. legd lot verhooging der militaire pen sioenen. geloopen over de kwestie van hel huwe lijk der gendarmen, dat zeer bemoei lijkt wordt door de bestaande reglemen ten. Op hel laatste der zitting heeft de minister van oorlog een wetsontwerp nedergelegd, waarbij eene onderstands- kas wordt ingericht voor de weduwen en weezen der gendarmen. Deze uit muntende maatregel zal algemeen goed gekeurd borden. Donderdag begon de bespreking van de begrooting van buitenlandsche za ken. M. d’Andrimonl beeft het gouverne ment verweten de betrekkingen van Belgie met den ii. Stoel te hebben her steld. Dij protesteerde tegen de aan wezigheid van eenen belgischen gezant bij het Vatikaan en gaf te kennen dat de liberalen, als zij terug aan het bewind komen, dien post zullen afschaffen. Gelijk M. Woeste hel zeer wel heeft doen opmerken, stellen de Belgische li beralen zich zelven in den ban der Euro- peesche beschaving. Welhoe, ter gele genheid, van zijn jubelfeest beeft de Paus de buide ontvangen van alle beschaafde landen, de goddeiooze tiansche repu bliek niet uitgezonderd, liet schisma tieke Rusland en de protestantsche lan den Duitschland en Engeland, poge i nadere betrekkingen met den Paus aan te knoopen, en het katholiek Belgie zou zich buiten die algemeene beweging moeten houden. .Wotionnle Militie. Nummers heden getrokken door de jongelingen van Veurne die aan de lo ting hebben deel genomen. Het laag ste nummer was 24, het hoogste 137 48 Barbier Albert. 101 Brys Hendrik. G6 Bruneel Pieter. 38 Cailliau Karel. 86 Cappelle Theofiel. 51 Carna Lodewijk. 92 Chaerle Karei. 39 Coppens Leonard. 125 Dambre Emiel. 59 Dehaese Karei. 117 Dejonghe Emiel. 104 Deturck Jozef. 112 Devloo Justin. 98 Devoghel August. 131 Dewitte Camiel. 121 Ducbatelez Hendrik. 76 Galloo Arthur. 96 Houbaert Hector. 91 lluyssen Frans. 80 Kesteman Engelbert. 79 Lehouck Desideer. 134 Loyette Hendrik. 57 Morael Camiel. 36 Oyaeri Camiel. 119 Pattyn Leopold. 130 Pinte Herman. 82 Prophete Richard. 90 Rathé Hendrik. 72 Toitelle Adolf. 43 Senesael Gustaaf. 78 Stekeloruna Arthur. 47 Vandenbussche J. 34 Vandenkerckhove Heron. 40 Vanhaecke Omaar. 102 Vcrbaere Alois. 49 Vuylsteke Jules. 68 Wybo Arthur. ring weid door de Kamer zeer onthaald Na eene woordenwisseling over do forten dei Mans werd het ooriogsbud- get aangenomen met 67 stemmen tegen 6 en 3 onthoudingen. In den aanvang dezer zitting heeft Allerlei» Zondag 27 Mei naastkomende moeten de kiezingen plaats hebben voor de vernieuwing van de helft der provincie raden des lands. In onze provincie moet Brugge 11 le den kiezen; Avelghem, Harelbeke en Iseghem elk 2; Meenen 3; Meulebeke 2; Nieuport 1; Passchendale 2; Poperin- ghe 1; Rousbrugge 2, Rousselaere 2; Ruisselede 1 en Uper 5. Te zamen 36 leden. Onder de leden aan herkiezing onder worpen, is er maar een liberaal. M. De- puydt, te Nieuport, en geheel de pro vinciale raad teil slechts 3 liberale le den. kunnen stellen. Wat er van dal alles zal geworden is nog niet goed te voorzien, doch de overtuiging wint meer en meer veld dat een oorlog in bet Oosten, vroeg of laat, onvermijdelijk is. Een andere kwestie waarmede geheel de politieke weteld zich bezig houdt, is de verhouding tusschen den H. Stoel en en hel koninkrijk Italië. De buitenge wone huldebewtjzen welke de H. Vader, ter gelegenheid van zijn jubelfeest, uit aj de landen der wereld, en zelfs van ongeloovige vorsten heeft ontvangen, heeft hel Italiaanse!) gouvernement ver bitterd. De Italiaansche katholieken, daarentegen, door de katholieken der gansche weield ondeisteund, dringen meer en meer aan opdat de onafhanke lijkheid van den Paus, welke thans een ijdel woord is, op vaste grondslagen worde geplaatst en dat de Roomsche kwestie eindelijk, eeuc degelijke oplos sing bekome. Wetuu, ei is geene andere oplossing mogelijk dan dat aan den Paus zijne wereld.ijke macht woide teruggegeven, wamde Paus kan niet anders zijn dan vorst ot ondeidaan en als onderdaan be zit hij de uoodige vrijheid en onafhanke lijkheid niet om de Kerk te besturen. Hei haiiaauscii gouvernement weigert hardnekkiger dan ooit Rome en de pauselijke Staten aan den H. Sloel le nig te geven. De andere gouvernemen ten daarentegen, zonder duidelijk te zeggen dat deze teiuggaaf moei geschie den, beginnen één soor één hunne di plomatische bedekkingen met den H. Stoel iieraan te knoopen, alzoo den H. Vader voor hei aaiiscuijn der wereld en spijts de Italiaansche staatsmannen, als vorst erkennende. Alles toom aan dal zl A O r\ r» L t_ parigheid het budget der gendarmerie gestemd. De bespreking heelt vooral - geloopen over de kwestie van hei huwe- begaat, te, heiste en. Dat de linkerzij en Vrijdag werd de begrooting van bui tenlandsche zaken aangenomen met een parigheid der 79 aanwezige leden. In den aanvang der zitting heelt de Kamer, ter gelegenheid van een ver zoekschrift, zich bezig gehouden met den toestand waarin de hatelijke onder wijswet van 1879 de onderwijzers heefl geplaatst die, un gewetensplicht, hunne medewerking hebben geweigerd aan hel zoogezeid onzijdig ondeiwijs, dooi de vrijmetselarij uitgevonden om zielen aan de Kerk te omrukken, gelijk wijlen Lau rent bet bekende. Zooals men weet, beeft Let liberaal gouvernement aan die onderwijzers welke tol hel katholiek onderwijs zijn ovetgegnan, alle recht op pensioen ont nomen, ondanks hunne gedane stortin gen in de pensioenkas en in die der weduwen en we.ezen. Niet alleen heeft men (iun hel récht ontzegd hunne stor- lingeh voort ie zenen, maar zelfs het pensioen geweigerd na dat zij den wet tigen ouderdom bereik', hadden. Wat deze omechtvéerdigheid nog ha telijker maakt, is dat de onderwijzers die, uit eigen belang hel onderwijs hebbtn verlaten, om eene andere brood winning te aanveerden, bun recht op pensioen beeft laten behouden. Reeds herhaaldelijk is deze rechts- l)e Toestand. De toestand der buitenlandsche poli tiek beeft, in den loop dezer week, wei nig verandering ondergaan. In de druk pers worden nog altijd de kansen voor en tegen besproken van eenen oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk. Wel is waar heeft de Czar van Rus land, in eenen brief aan den gouverneur van Moskou, den wensch uitgedrukt dat ■de vrede zou behouden blijven, doch die wen éh schijnt weinig in overeenkomst met de voortdurende oorlogsioebereid- sels van het Russisch gouvernement. flrl is, inderdaad, geen zeer gerus- tellend verschijnsel dal Rusland voort gaat met eene groote masse troepen op de Oostemijksche en Duitsche grenzen samen te trekken. Daarenboven blijkt het meer cn meer dal de Bulgaarscbe kwestie, door de verwijdering van pr.ns Ferdinand Rusland ui< l kan bevredigen, maar dal deze mogendheid niets mm oen meer eischl dan in Bulgarie alleen heer en meester te spelen. irc Kamer. Dinsdag heefl de Kamer hare werk zaamheden hernomen met de discussie van 'l budget van oorlog. M Begerem vroeg de herziening van het militaire strafwetboek, onder opzicht van hel gebruik der tulen, en eischte dat de vlaamsche soldaten, die voor den krijgsraad moeten verschijnen, in het vlaamsch zouden beschuldigd, verde digd en gevonnisd worden. Verder drong hij nog aan op de hei inrichting van den dienst der aalmoezeniers, welke vraag door M. Woeste warm werd on dersteund. Deze vroeg ook nog verschil- lige maatregels tot verzedelijking van het leger. T>vurige doch officiële sta- i tistieken toonen aan dat. onder diloog- In Oostenrijk is men niet gewoon aan punt, de toestand nog veel te wenschen 1 laat. De minister van oorlog antwoordde dat de zedelijke toestand-van het leger reeds veel veibeterd was, en dal, wal de aalmoezeniers belieft,eerlang aan het gouvernement een ontwerp zai voorge legd worden opgemaaki door eene bij zondere kommissie, uit ambtenaars en f officieien samengesteld. Deze verkla- miskenning in de Kamer aangeklaagd -t iz„a t geworden, doch lot hiertoe heeft men wettefijke moeilijkheden opgeworpen, welke de, herstelling van het onrecht zouden beletten. MM. Woeste en Begerem hebben kiachidadig de herstelling geeischt van die grief, waarover de slachtoffers der Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. ’sjaars; met de post 6 fr. Annoncen-20 cenlimen per yegel. De groote letter» volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen} en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Publicitè, Magdalen astraal, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukkeruitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, en in de Postkantooren. Het jaar 1888 is begonnen met eenen stap vooruit in den weg der vrijheid. De wet die aan de gemeenten de benoe ming harer schepenen toelast, is in werking getreden. Te Brussel hebben twee schepenen (op de vijf) slechts de helft van hunnen diensttijd uitgedaan, en konden dus in bediening blijven lol in 1890. Even als hunne andere kollegas heb ben zij zich ten dienste gesteld van den gemeenteraad, die dan vijf schepe nen te benoemen had. Dus heeft de wet te Brussel eene volledige toepassing bekomen. Wal bewijst dit? Dal in de toepassing de liberalen aan nemen wal hunne aanleiders in de Ka mer met bitterheid hebben bestreden. Het is een kaakslag dien de oppositie aan haar eigen geeft, nu zij op hel stadhuis een maatregel voortreffelijk vindt, dien zij in de Kamer als atsehu- weiijk slechtaanzag. Nu de gemeenten hunne schepenen benoemd hebben, ware het een we ens- weerdig werk de vergelijking te maken tusschen de nieuwe schepenkollegien en die van 1887. Men zou alsdan zien welke verandering er in vele plaatsen in hun ne samenstelling gekomen is. Toen Duitschland de priesters ver volgde en verbande, de kloosterlingen Woeste herinnerde aan de plechtige verbintenis door M. Malou, als hoofd der toenmalige oppositie genomen, toen hij tol de linkerzij zegde Wij zullen voor plicht hebben al de onrechtvaardigheden welke gij thans M. Woeste heeft vervolgens de mid delen aangewezen om die belofte te volbrengen. M. De Volder, minister van binnen- landsche zaken, heefl verklaard dat deze kwestie eene spoedige oplossing ver- eischt; hij zal ze dus onderzoeken en eerlang zijne voornemens aan de Kamer doen kennen. MM. Magis en Oswald de Kerchove hebben den droevigen moed gehad dezen maatregel van rechtveerdigheid en menschéïïjkheid haidnekkig te be strijden. De onderteekenaar van het verzoek schrift dat besproken werd. M. Brouck- mans, tegenwoordig onderwijzer te Hamont, heeft zich een pensioen zien weigeren, na gedurende twee en dertig jaren in de pensioenkas te hebben ge stort. Zijn verzoekschrift is aan den minister van btnnenlatidscbe zaken ver zonden. dien overdreven eiech toe te geven, te meer daar men er overtuigd is dal Rus land vastbesloten is oorlog te voeren zoodra het daartoe gereed is, hetgeen echter, volgens het gevoelen van be- bevoegde personen, nog ten minste zes maanden ot één jaar moet duren en dat geene toegevingen, op de Bulgaarscbe kwestie gedaan, iets aan dal voornemen kunnen verandeten. Oostenrijk zou zelve, ziende dat Ros tand niet gereed is, van de gelegenheid kunnen gebruik maken om aan Rusland den om log te verklaren, doch Keizer Frans Jozet wil de verantwoordelijkheid niet dragen van eene botsing welke ge- -T VEURNAAR i t hare slachtoffers er akte van nemen. -’V a‘

De Veurnaar (1838-1937) | 1888 | | pagina 1