i Woensdag 14 Maart 1888- V II In geheel hel land is er I Annoncen 20 een timen per regel. De groote letters 44c jaar 579,348-53 12,539,478-22 2,095,632-15 11,132,218-73 87' maar eene en 3 met min dan 20. In Limburg staal de school vin lloes- sell ledig, en drie andere hebban bene den de 20 leerlingen. Nuttelooze scholen. Uil de inlichtingen door hel gouver nement aan de middenseklic medege deeld, volgt dal er in provincie Bra- band nog drie gemeentescholen zijn die min dan 20 leerlingen lellen. In West-Vlaandeien zijn er vijf ge meeniescholen mei min dan tien leer lingen (Zedelghem, Coxyde, Ilandzae- me, Wercken en bendelede); negen scholen hebben min dan twintig leer- Uit Spanje wordt gemeld dal hei gouvernement vasi besloten zien in alle Europeesche verwikkelingen onzijdig te houden, doch dal hel niettemin legen alle voor vallen wil gewapend zijn. Daaiom richt hel een leger in van 500,000 man en eene reserve van 180,000. Zeer gerust stellend, inderdaad’ aangenomene school die door min dan 40 leerlingen wordt bijgewoond en acht die geene 20 leeilaigen hebben. Te zamen 9. In Luxemburg is de school van Ha- j igen in ue wei- bergy ook zonder leerlingen; vier scho- wel bijzonderlijk len hebben er geen 10, Scholen zonder leerlingen met min dan 10 20 Sic Kamer. Geheel de week heeft de Kamer zich bezig gehouden met de bespreking van hel budget van spoorwegen. MM. Magis en Neujean hebben nog eens 1 uune ragerijen vernieuwd over de rechtveerdige gelijkstelling der inge nieurs der vrije hoogescholen van Bius- sel en Leuven met die der staatsuniver siteiten van Geul en Luik, voor het be komen van plaatsen bij bel bestuur der ijzerenwegen. M. Woeste heeft aan die zagen doen zien dal niet alleen de lecht- veerd>gbeid, maar ook hel bélargvan den Slaat van den minister veretschen zoo te bandelen. Maar wat raaki die heeren het belang van den Staat? ’t Is T belang der geuzerij dal zij verdedigen en geen ander. M. Doucet sprak over de zondagrust, en M. Ancion besprak vei scheidde vraagpunten betreffende de ijz.ci en we gen en vioeg de vermindering der ver- voerptijzen ten voordeele van den land bouw. Een groot aantal andere sprekers heb- I ben het woord gevoerd over wélken van plaatselijk belang. M. Ilanssens beeft Lel verslag der middensektie nedergelegJ over de wij zigingen door den Senaat toegèbracnl aan hel voorslel-CÓre nans, ben effende de kennis van hel vlaamscb, aan de officieren op te leggen. Men zegt dat hel vei slag gunstig is aan de verminking door den Senaat aan dit billijk voorstel gelracbt. Wij hopen wel dal Kamer die wijziging niet zal aanveerden welke de bepaling door de Kamer gestemd, geheel hare kra hl ont neemt. M. Vandepeereboom heeft vervolgens aan een aanlal sprekers geanlwooid. 'lis moeilijk, zegde hij, elk tevreden te stellen, want moest ik aan al «Ie vragen voldoen, de ontvangsten van den Staal zouden niet voldoende zijn. waarbij de nieuwe kieswet, en 17 geen 20. 3 43 71 BtiKcnlantlsalic Politiek. Oostersche kwestie. Zal de Oostersche kwestie nu eene I andere wending nemen? Op hei voort- I durende aandringen van Busland beeft I het Turksch gouvernement er eindelijk I toe besloten aan dal van Bulgarie offi- I cieel te doen kennen dai bel prins Fer- I dinand beschouwt als onwettig den I Bulgaarscben troon bekleedende. Het Bulgaarse!) ministerie heeft daarop I geantwoord dat hel overtuigd is de I bepalingen van het traktaat van Berlijn! niet overtreden te hebben en dat, vol- I gons hem, de wettigheid der kiezing I van prins Ferdinand tot vorst van Bul- I garie niet kan betwist worden. Welken invloed de handeling van I Turkije zal hebben op den toes’tand blijft I nog een raadsel. Ongetwijfeldzal Turkije I zich bij die diplomatische daad bepalen I en zich wel wachten gewapenderhand I de afstelling van prins Ferdinand te I gaan voltrekken. Dat zou, overigens, ook niet zoo ge I makkelijk gaan, aangezien prins Feidi- j nand vast besloten is zich met zijn leger I tegen eiken vreemden inval te verdedi- I gen. Zal nu Busland van de verklaring vat; I Turkije gebruik maken om zelve ge- I wapendcrliand tusschen te komen? Dat I weet men niet, doch men twijfelt er I sterk aan of Duitschland, Oostenrijk en I Italië dat zouden laten gebeuren. Ook zijn Engelsche bladen van gevoelen dat I eene plotselinge wijziging van den toe- I stand in Bulgarie hel gevaar van oorlog I veel zou vermeerderen. Hood van den llultNchen Keizer. In Duitschland bekommerde men zich I in den loop der week meer ovtrden I toestand der keizerlijke familie, dan I wel over dien der buitenlandsche poli- I tiek. Terwijl de Kroonprins die men dezer I dagen voorslelde als op zijn uiterste.hg- I gendc, nu wat beier is geworden, vrees- I de mm vo?r den ouden Keizer, die eene I verkoudheid had geval. De ziekte I scheen eerst van geene» kwaden aard, I doch gezien den Imogen ouderdom van I den vorst vreesde met: nogtans voor erge I gevolgen. Sinds cenige dagen leed hij I aan maagpijn en zijn eetlust was veel I geminderd; daaruit was natuurlijk eene I ffauwte gevolgd, die hem gansch ter I neer geslagen heeft. Reed*,donderdag avond was do tij- I ding van het overlijden van keizer Wil- I helm te Brussel verspreid; doch die I tijding was voorbarig. Ten gevolge zij- I ner groote zwakheid, was de keizer in eene soort van bezwijming gevallen, I zoo dai hij bijna geen teelten van leven I meer gaf. Zijn pols was niet meer voel- I baar. Dal gaf aanding tot hel gerecht van I zijn overlijden, dat zich als een vuur I te Berlijn verspreidde en per telegraaf I in alle lichtingen verzonden werd. Later werden die geruchten gelogen straft; doch het einde was nakend en de groote keizer stierf vrijdag morgend om 8 ure 37 minuten. Keizer Wilhelm weid geboren den 22 maart 1797. Ilij heeft 2G jaar geregeerd. Uitroeping van den nieuwen Keizer. Vrijdag is de kroonprins keizer uitge roepen onder den naam van Brederik J1L De tijdingen der dood van Keizer Wilhelm heeft vrijdag hij al de Kamer leden eene groote ontroering verwekt en was hei voorwerp aller gesprekken. M. de voorzitter De Lnnisheerirnpeii- de rechtstaande de zitting, en sprak voor de insgelijks rechsiaande vergade- ling, onder een plechtig stilzwijgen, de volgende woorden uil Mijnbeeren. Het gouvernement heeft de droevige lijding ontvangen van hel overlijden van Z. M. den Keizer van Duitschland. Ik zal de tolk zijn van de eenparige gevoelens der Kamer, mei ie zeggen dal bel land een groot deel zal nemen in de droefheid der keizerlijke familie en in den rouw van eene met Beigie bevriende natie. (Langdurige be weging). Dan sprakM. de prins de Cliimay, mi nister van buitenlandsche zaken, als volgt 1 Mijnbeeren. liet gouvernement sluit zich aan bij de woorden, zpueven uit gesproken door den achtbaren voor zitter. De Kamer en hel land zullen een parig zijn in de betuiging van dezelfde gevoelens. (Beweging). Beeds lieb ik den minister van Bel gië te Berlijn gelast aan het keizerlijk gouvernement de groote deelneming Ijiiger onderwijs. De dagbladen deden Lel verslag mede van de miudensektie der Kamer over de begrooiing van het lager onderwijs voor 1888, welke eerlang in de Kamer zal besproken worden. L'il dit verslag blijkt dat de totale som door Belgte, gedurende het dienstjaar 4885, voor het lager onderwijs betaald, zoo wel door den Slaat als door de provincie en de gemeenten, beloopt lot 29 millioen 480 duizend 646 frank 94 centimen. Deze som is verdeeld als volgl 4° In kas of overschot der vorige dienstjaren Ir. 4,427,981-77 2° Schoolbezoidiging 1,534,731 01 3’ Fondaiien, giften en legaten153 332 32 4° Andre gillen 17,924 21 5" Bureelen van wel daad 6’ Gemeen'en 7° Provinciën 8° Slaat De wachtgelden der onnuttige ouder wijzers in beschikbaarheid gesteld len gevolge der akcuafliiig hunner bedie ning, hebben sedert de uitvoering der wei van 1884, beloopen lol 1,372,614 fr., voor 1148 alseschufie piaatsen. Op 15 Januaü 1888 waren slechts 282 wachtgelden kunnen vernietigd en 494 verminderd worden. Er blijven nog 886 wachtgelden te betalen, waarvan de uit gaaf beloopt lol 998 duizend 258 frank, i waarvan 598 duizend 955 fr. ten laste van den Staat. Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. j volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr.’ het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en ’{buitenland worden ontvangen door het Office de Pebucitè, Magdalenastraat, 46, te Brusitel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, druk rer-uilgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, en in de Poslkanlooren. ZIJNE EERSTE WOORDEN Hel Pruisisch Staatsblad heeft uil San Rema den volgenden telegram ontvan gen, gericht aan den rijkskansclier von Bismarck Op hel oogenblik waarop de diepste droefheid mij bevangt, over den dood van den keizer, mijn meester en ge liefden vader, diuk ik hier aan u en aan de staatminislers mijnen dank uit voor de verkleefdheid en gelrouwigheid met dewelke gij hem gediend hebt. Ik reken op uwe medewerking in de moeilijke taak die mij te beurt valt; ik vertrek den 10 maart, *s morgens voor Berlijn. (geteekend) Fhedeiuk. Vertrek van Keizer Frederik III naar Berlijn. De nieuwe keizer van Duitschland heeft mei gansch zijne familie Sam Remo verluien, zaterdag, om 9 ure 10 mi nuien. Te St. Pieter van Arena aangekomen, werd hij begroet door Koning Humbert, van l.alie. De samenkomst was aller hartelijkst. Menigmaal hebben zij el kander omhelsd, liet onderhoud beeft 10 minuien geduurd. Te Milaan werd de keizer verwelkomd door Koning Humbert’s zoon, dan hertog van Aos:e. Zondag mo.gcn hebben M. von Bis marck en al de minis ers zich naar Leip zig begeven om er keizer Frederik lil le groeten. Om 11 i/2 is Fiederik III met zijn ge volg aangekomen in het kasteel van Charlottenburg, gelegen op een mijl afstand van Berlijn. De item had eene vertraging onder gaan van drie kwartieren, ten gevolge van den sneeuw, die sinds een paar uren overvloed.g viel. Niettegenstaande het verboden werd den nieuwen Keizer luidruchtig le gi oe- I icn, toch heelt hel volk niet opgebou- den op gansch den dooltocht van de statie naar hel kasteel, luide jubelkreten te laten booren. De prinsen Willem en Hendrik dié hunnen vader waren gaan uthalen en be groeten, zijn na eene wijl te Charlot tenburg gebleven te zijn, met von Bismarck, de ministers en hun gevolg naar Berlijn teruggekeerd. Het lijk va* Keizer Wilhelm is in de 1 Domkerk overgebracht, alwaar bet aan 1 de vereering van een ieder is ten toongesteld. In Holland hebben velleden we:k kie- lingen (Sl. Pieter-op-den-dijk, Beerst, zingen plaats, voorde Tweede Kamer, Oosiduinkerke, Pervyse, Wulveringhem waarbij de nieuwe kieswet, die het Lichtcrvelde, Kemmel, Langhemarck en stemrecht aanzienlijk heeft uitgebreid; j Westvleieien). voor de eerste maal werd locgepast. Oost-Vlaanderen beeft eene school Volgens de uitslagen welke tot hiertoe zonder leerlingen (Eecke), en drie mt gekend zijn hebben de katholieken en min dan 20. bewarend-gezinde piotestariten verre de Hecegouw heeft 10 scholen die geen meerderheid boven de liberalen. Dever- i 20 leerlingen lellen. andering der Grondwet op het aandrin- i la de provincie Luik zijn er twee gen dezer Lialsten voltrekken, zal dus schalen die geene 10 leerlingen hebben j zeer waarschijnlijk voor uitslag hebben dat de liberale partij voor langen lijd minderheid zal zijn in de wetgevende Kamers. Men mag zich, bijgevolg, in Holland aan ernstige veranderingen in de wet geving verwachten en i j in den zin der volledige vrijheid van on derwijs, zoodat de Belgische liberalen, als zij ooit terug aan T bewind komen daar geen voorbeeld voor eene nieuwe ongelukswet meer zullen moeten gaan zoeken. 1 DE VEURNA

De Veurnaar (1838-1937) | 1888 | | pagina 1