f xV 12 Woensdag 21 Maart 1888 44' jaar Dit blad verschijnt den Woensdag, ontniddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; niet de post 6 fr. Annoncen 20 cenlimen per regel. De groote letters zaainheden hernomen. M. De Brouckere i:/ t j lende wijzigingen te brengen een groot ge- <’e naturalisatie, eene strenge bestraffing ondergaan voor ernstig vergrijp tegen de legertuchl. De radicalen zijn woedend legen deze afstelling, welke te Parijs niet weinig opschudding heeft yeiooizaakl. De Parijzenaais hebben immers niet veel noodig om het hoofd op hol te krijgen en den boel van onder tot boven te keeren. La Cocarde, hel blad der partijgangers van Boulanger, is buitengewoon hevig en hel scheldt den voorzitter der re publiek en den minister van oorlog uil voor verraders. In de Kamer is dit incident bespro ken geweest, maar de meerderheid keur de den maatregel goed. Bic BIn mei*. De vergadering heeft nog eens geheel de week besteed aan de bespreking van het budget van ijzerenwegen. M. farlicr heeft het beheer van M. Vandeiipeereboom uitgepluisd en be knibbeld, en tevens de besparingen be twist welke de minister heeft verwezen lijkt. Indezitting van Woensdag heeft M. Fris de aanvallen van M. Carlier legen u ',i-.ü'- diging van tiet lot zijner bedienden, den munster tot hunne juiste waaide j hnm Y.... teruggebracht, 't is te zeggen lot zero, en iet beheer van M. Vandenpeere- boom vergelijkende met dat van den li beralen minister Olin, bestatigde M. Fris dat M. Vandenpeereboom zestien millioen over heeti, terwijl .tl. Oiin te kort kwam. Daarbij heeft minister boom de jaarwedden van tal ambtenaars verhoogd, terwijl M. Olin uit spaarzaamheid de barcel- De begraving van Keizer Wilhelm. Viijdag morgend, niettegenstaande eene hevige koude van 10 graden, out- k niet, van bij hel krieken van den dag, in hun zondagspak gehuld, naar de plaats zich te begeven langs waar de lijkstoet moest voorbijgaan. Meest aide damendroegen rouw of zwarte kleederen; vele hadden den hoed, waarop schitterende linten of pluimen staken, met een floers bedekt. De man nen droegen hel floers om den hoed of eenen rouwband ioud den arm. Al de administratief!, de bankhuizen en de handelaars hadden verlof ver- vergoedt hem ruimschoots voor de dwa ze aanvallen der liberale drukpers. Senaat De Senaat heeft dinsdag zijne werk- -1 legde ter taf 1 een wetsontweip betref- -*■ '-aan het Vandenpeere- j burgerlijk wetboek, en aan de wet op -- j- cn vo|gens Wp|ke da rerklariugen van nationaliteit en inbur- gering zal mogen afgolegd worden van j Een derde klokgeklep kondigt het j volk aan dat de lijkstoet naar de be graafplaats trekt. De Stoet. Om 12 1/2 verliet de stoet de kerk. Hij was geopend door de eskadrons der verschillige ruitersregimenten van de keizerlijke wacht, gevolgd van hel voet volk, de koninklijke grenadiers, de onderofficieren der school van Postdam en de vaandels en standaarden dor re gimenten die de eerste sektie uitmaken. De stoet ging langzaam vooruit. Ze ven krijgsmuzieken speelden beurtelings treurmarchen. Achter de soldaten kwamen de vier bofdominés in hun kerkdijk gewaad, gevolgd door gansch het dienstdoende personeel van T bol. Hooggeplaatste ambtenaren en mi nisters droegen de keizei lijke kroon, den keizerlijken scepter, den keizerlijken wereldbol, de zegels van het keizerrijk, de ketting van hel orde van den zwarten adelaar, de koninklijke kroon cn bet koninklijk zwaard. Dan volgde de lijkwagen; op de kist lag de keizerlijke helm. Achterliet lijk werd hel kiijgspceid van Keizer Wilhelm geleid. Daarna volgde de vermoedelijke erf prins Wilhelm, en wal verder zag men den Koning van Saksen, den Koning van Belfio en den Koning van Rumenie. De andere prinsen en hertogen volgden deze vorsten. De stoel werd gesloten door eene af- deeling soldaten van elk regiment, en was omtrent twee kilometers lang. Te Charlottenburg. De stoet hield stil op de Luizenplatz. De ruiters stijgen van hunne paarden en de ministers verlaten hunne rijtuigen om den lijkwagen vooraf te gaan. De stoet trekt voorbij bet paleis. Aan een venster bemerkte men Keizer Fie- derik 111, die aangedaan scheen en diep boog als het lijk zijns vaders naderde. De grafkelder te klein zijnde, is het lijk voorloopig op eene katafalk ge plaatst, tot dal de kelder behoorlijk vergroot zal zijn. Prins von Bismarck en maarschalk von Moltke, uit hooide van ongesteld heid, hebben de plechtigheid mei bij gewoond. Dominé Kogel heeft dé laatste gebe den gelezen, waarna alles geëindigd was. Eene batterij geschut heeft 101 ka nonschoten gelost. Magazijnen en winkels waren geslo ten; kortom, gansch de stad had een doodsch uitzicht en nog nooit misschien is er ergens zulke algemeen gedeelde rouwbetuigenis te zien geweest. 'l Was een echt nationale rouw, in den volsten zin van T woord, die de duilsche natie tol eere strekt. Voor den stoet. De aanblik der straten en pleinen was bedwelmend. Overal zwarte vlaggen en wimpels, brandende lanteerus mot floers omhuld, duizende menschen in rouwkleedei en, op korte afstanden groote vazen, waaruit groene vlam men en purperen rookwalmen opste gen, koitom, du alles, verplaatste den aanschouwer als in eene andere wereld- Op klokslag van H ure. geeft de groote klok der domkerk het sein en dadelijk vangt door gansch de stad een oorverdoovend klokkengelui aan. In de Domkerk. Op den eersten klokslag, namen de dignitarissen elk hun aangewezene plaats. De mannen van het hof stonden aan den kop der lijkbaar, de ministers langs beid» kanten. De bloedverwanten van den afgestor ven» waren voor het altaar geknield. De klokken kleppen voor de tweede maal en de hofpredikant, dominé Kogel beklimt den U ap die naar hel altarr leidt, bijgestaan door gansch het kapittel der Domkerk. Na hel opzeggen der psalmen spreekt hij eene korte, doch diepgevoelde lijk rede uit. Bij hel absolvo komt de lijkwagen, door acht paarden voortgetrokken cn houdt stil voor hel keikportaal. De Dominé zegent het lijk en een pe leton voetvolk lost drie afscheidssalvos. De kist wordt van de lijkbaar geno men en op den lijkwagen geplaatst, om den afgestorvene naar zijne laatste rust plaats te Charlottenburg over te brengen. wachters door hunne vrouwen vei ving, ’t Is waar, wal alzoo gespaaid weid op den loon der werklieden, werd met handvollen in den schooloorlog ver kwist. Voor de derde maal is M. Vanden peereboom genoodzaakt geweest eene uitgebreide redevoering uil te spreken, in antwoord op de talrijke vragen en opmerkingen, welke hem werden ge daan. Na eenige ondergeschikte punten aan geraakt en onder ander te hebben ge zegd dat 127 tarieven van vervoer ge wijzigd zijn, heelt hij, tegen de aanvallen der linkerzij, zijne zienwijze s'.aai de ge houden, en de maatregels, genomen ten opzichte der zondagiust ten vomdeele der bedienden krachtdadig verdedigd. Na deze redevoering, waarin de mi nister aan 46 sprekers heelt geant woord en 194 verschillige vraagpunten besproken, mocht men hopen dal de algemeene bespreking zou gesloten wor den, maar men had gerekend zonder M. Scoumane, die eenen langen aanval heeft gedaan tegen het monopool der kom- pagnie Van Ghendt, hetwelk bij reeds verleden jaar had beknibbeld. Vrijdag is de zitting begonnen met eene verklaring van den minister van bunenlandsche zaken, betreffende een nieuw incident, ais gevolg der onder- vraging onlangs door M. Hanssens ge daan over de deelneming van Belgie aan de tentoonstelling van Pa ijs in 1889, door de fransche republiek inge richt om hel eeuwfeest der omwenteling te vieren. Dank aan de vaderlandslievende tusschenkomsl der liberalen, heeft bet fransch gouvernement, dat vroeger ie vreden was mol de houding door Bel gie aangenomen, onder dagte k-. ni 'g van 4 Maart, eene officiële uiinoodiging tot deelneming gezonden. Hel gouver- dement heelt daarop geantwoord dat het, in deze zaak, geene houding kan aannemen verschillend van die der an dere mogendheden. De liberale drukpers, die dat inc - dent heelt verwekt, in de hoop ons gou vernement met Frankrijk in moeilijkhe den te brengen, tracht nu hare lezers wijs te maken, dat Frankrijk vcrbifeid is over hel verkregen antwoord. De Kamer heeft die onvaderland-che handelwijze zoo ver niet durven drijven. M. Hanssens die de schuld van alles is, heelt zich bepaald met voorbeiroudin- gen te maken. Vervo'gens is do algemeene bespre king van het budget van ijzerenwegen hernomen en eindelijk afgeloopen. M. Pirmez beeft de maatregels van M. Van denpeereboom, ten voordeele der zon- dagrust, verdedigd en de hoop uitge drukt dat zijn voorbeeld niet alleen in de officiële besturen, maar ook in de bijzondere nijverheidsgeslichlen zal ge volgd worden. De hulde door eenen rechtzinnigen liberaal gebracht aan de pogingen van het katholiek gouvernement, tot verde- volgens plaatsruimte. Rechtei lijke eerherstellingen 1 fr. Een N' 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. hot 100. Be Annoncen voor België (ter uitzondering der Vlaanderen) en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Publicity, Magdalen'aatradt, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, druk wr-uilgever. Zwarte Nonnenstraat. 4, te Veurne, en in de Postkantoren. IBiiitcnlnnilsrlic Politick. Met het afsterven van Wilhelm I en het aanstellen van Frederik lil, als keizer van Duitschland, schijnt de hoop op viede, die sinds eenigen tijd gedeelte- Idk was geweken, meer dan ooit zich te wettigen. De prok’amatie van keizer Frederik tot hel Duilsche volk, en de brief wel ken bij aan prins von Bismarck zond, zijn twee gewichtige dokumenten die zeker wel tot de schoonste bladzijden van de gesebeidenis der Duilsche vorsten be lmoren. In deze twee stukken, drukl de nieuwe keizer duidelijk zijn voornemen uit en geeft oubevangen lucht aan zijnen vrede lievende!) aa.'d. Van den eenen kant, verzekert hij dat Duitschlands macht alleen strekken zal om krachtdadig den Europeeschen viede te handhaver., en hij desnoods slechts handelend zal optreden om de uststoorders te stillen. z:iSei1 d‘)l^nde menschen zich de moeite Van den anderen kant, belooft hij zij- 'l£“" nen ondeidanen den volmaaksten inwen- digen vrede en eene merkelijke uitbrei ding van recht en vrijheid. Aan den godsdienst zal hij zich niet vergrijpen, want ook op godsdienstig gebied wil hij den viede behouden, en uit zijne woorden blijkt het maar al te duidelijk dat een tweede Kulturkampf onder zijne regeering onmoge.ijk zijn zou; want, al is bij protestant, toch is I hij zeer voidrangzaam onder opzicht van godsdienst en ook belooft de geestc- i 'ee!ld '00r den b';iI|scben dag aan hunne lijke overtuiging van te eenieder eer- bedienden. bieden. I Voor do wetgevende lichamen is Fredeiiklll eene vooideelige aanwinst; nu toch zuilen hunne besluiten en wetten niet altoos met den voet getreken wor den gelijk het ongelukkig maar al de dikwijls het geval was under Wilhelm I, maar het Duilsche volk voornamentlijk, zal bij dien toestand winnen, zeer veel winnen. Dat het dan ‘s keizers mildheid en vreedzaamheid, zijne toegevendheid en en bezadigdheid in eere houde ener hem dank »m zegge, dit is zijn eerste plicht. In bet buitenland, wordt Frederik III als een echte vredesbode aanzien en ’t is te verhopen dm bij ook in de Bulgaar- sebe kwestie zijne machtige doch ver- I zoenende stem zat laten hooren. Zijne tussebenkomst zal er noodig zijn, want Bulgaria is voornemens de nota van Turkije niet te beantwoorden, en maar altijd voort te gaan, net alsof er niets gebeurd ware. Rusland echter zal, is hel te vreezen, met die handelwijs geen vrede hebben en dan zouden er moeilijkheden kunnen ontstaan die bloedige gevolgen na zich zouden slepen. Hopen wij dat, in het voorkomend geval, Fiederik III bemiddelend zal op treden. en Europa uil den gespannen toestand redden, waarin bet schijnt on vermijdelijk te moeten geraken. Frankrijk. Generaal Boulanger, bevelhebber over het 13' legerkorps, is door den voorzit ter der republiek in ouwerkzamen dienst gesteld, omdat hij zich tot drie maal toe, niettegenstaande het strengste ver bod, naar Parijs heeft begeven, en aldus aan de militaire lucht is te kort gekomen, len einde zich meer of min onkenne lijk te maken had hij eenen blauwen bril opgezet en ging kreupel. Verleden jaar had de genei aal reeds 1 ;;i ui i

De Veurnaar (1838-1937) | 1888 | | pagina 1