t I 44” jaar Woensdag 30 Mei 1888. 1V 22 lus- vangen door M. de Palin de Langemarck. blanc. De eerste is gekozen met 522 en de tweede met 509 stemmen. M. Cam. Ameye, die zijne kandidatuur had gesteld tegen M. de Pelichy, bekwam 366 stem men. Luik. Aubel. De 2 katholieken herkozen. Awnnes. Van de 3 aftredende libe- didaat, zegepraalt met meerderheid. Iseghem. -- 2 leden te kiezen. De katli. kandidaten waren MM. de baron Gilles de Pelicby, aftr. lid, en M. De- rynck, in vervanging van M. de Mont- 184. Aeist. - Katholiek gekozen. Temsche. Katholiek gekozen. Henegouw. Ath. De uittredende liberalen zege pralen met 300 stemmen meerderheid. Boussu, Strijd tusschen liberalen. 3 radikalen en 1 doctrinair zijn gekozen. Balloleering tusschen 1 doctrinair en 1 radikaal. Chatelet, De katholieken verliezen 3 zetels. Chièvres. De aftredende katholie ken zijn door liberalen vervangen. Te Dour, Fontaine-l’Evêque, Leuze, Peruwelz^ en Herbes-le Chateau zijn de liberalen zonder strijk herkozen. Edinghen. Aftredende katholieken herkozen met 100stemmen meerderheid. Flobecq. Katholieken gekozen. Geen strijd.. Gosseltes. 2 aftredende liberalen en 1 katholiek. Deze laatste is mislukt. Seneffe. 3 aftredende liberalen. Strijd der katholieken met twee kandi daten. Twee liberalen zijn gekozen. Bal loteering tusschen 1 libeiaa. en 1 ka tholiek. Doornyk. De vier aftredende libe ralen zijn gekozen. De twee kaïholieke kandidaten bekwamen een 100 al stem men tekort. talen, zijn 2 hei kozen. Balloleering schen 1 katholiek en 1 liberaal. Dalhern. Katholieken herkozen. Dison. Aftredende liberalen zijn gekozen. Feahe-Sltns. 2 liberalen en 1 katho liek te herkiezen. Strijd met volle lijsten. De aftredende katholiek is herkozen. Balloleering tusschen 1 katholiek en 3 liberalen. Herve. Strijd tegen de twee aftre dende katholieken; eenderzelve is her kozen. Balloleering tusschen 1 katholiek en 1 socialist. JehayBodegnée. Twee katholieken waren te herkiezen; 1 is herkozen. Bal loteering tusschen 1 liberaal en 1 ka tholiek. Luik. Al de liberalen herkozen. Geen strijd. Limburg. Katholieken herkozen mot rond de 200 stemmen meerderheid. Louveignée. Liberalen herkozen. Fléron. Een liberaal ontslaggever, is vervangen door een katholiek. Limburg. Te Ajhel, Beeringen, Looz en Peer zijn de katholieken herkozen. Hasselt. De katholieken zegepralen met 240 stemmen meerderheid. Mechelen. De drie katholieken ze gepralen met 200 stemmen meerderheid. Tongeren. De 4 uiltredende katho lieken zegepralen met 300 stemmen meerderheid. Brée. 2 katholieken te kiezen. Er waren 2 katholieke lijsten en 1 onaf- hankelijken kandidaat. Een katholiek is herkozen. Balloleering tusschen een ka tholiek en de onafhankelijke. Luxemburg. Arlon. Altredende liberalen her kozen. Bouillon. De twet aftredende libe ralen zijn vervangen door twee katho lieken. Erezée. Katholieken herkozen zon der strijd. Florenville, De katholieken winnen 2 zetels. Houffalize. 1 liberaal en 1 katho liek te herkiezen. Deze laatste is her kozen. Balloleering tusschen een katho liek en 1 liberaal. Messancey. Liberalen herkozen. Nassogne. Katholiek gekozen in de plaats van het liberaal uiltredende. Paliseul. 2 kath. herkozen met bij de 300 stemmen meerderheid. St. Huber!. Er waren 2 aftredende liberalen. Gekozen 1 katholiek en l li beraal. De katholieken winnen dus eenen zetel. Vielsalm. De aftredende leden 1 kath. en 1 liber, zijn herkozen. Namen. Andenne. Uitgaande leden c drie liberalen en 1 katholiek, M. Malivaux, kath., en 2 liberalen zijn gekozen. Bal- loteering tusschen 2 liberalen. Dinant. De vier aftredende katho lieken zijn herkozen met 350 stemmen meerderheid. Eghezée. Drie katholieken en 2 liberalen te herkiezen. Strijd mei 2 volle lijsten. Vier katholieken zijn gekozen; balloteering tusschen 1 kath. en 1 li beraal. Gedinne. De twee aftredrr.de katho lieken zegepralen met 200 stemmen meerderheid. Namen. Van de 12 aftredende leden behooren er 10 tol de katholieke partij en 2 tot de liberale. Niemand de meer derheid bekomen 1 ebbende, is er alge- I meer.c balloteering. tholieken godsdienst, hardnekkig be strijden en zich l;lgs den kant der katholieken en konservatieven scharen. Ziedaar de bijzonderste politieke tijdingen uit het buitenland, bij welke wij enkel te voegen hebben dat de kei zer van Brazilië in Balie op sterven ligt en dat prins Hendrik van Pruisen, zoon van den kiezer, donderdag laatst in het huwelijk is getreden met prinses Irena van Hessen, Het is ter gelegenheid de zer bruiloft dat, naar men beweert, de verloving van prins Alexander van Battenberg met prinsis Viktoria, 's Kei zers dochter, moest plaats hebben. De vier socialisten bekamen van 251 tot 286 stemmen. Nyvel en Geldenaken. Liberalen herkozen zonder strijd. Hal. Drie katholieke aftredende leden herkozen. De eenige liberale kan didaat kwam 438 stemmen te kort. IFest- Vlaanderen. Al de aftredende katholieke leden van de kantons Brugge, Avelghem, Harel- beke, Meenen, Meulebeke, Passchendae- le, Poperinghe, Rousbrugge, Ruysse- lede en Uper, zijn zonder tegenkanting herkozen. Te Uper had M. Breyne van zijne kandidatuur afgezien; hij is ver- Kiiiltenlandsclie Politiek» Er wordt tegenwoordig minder dan vroeger gesproken over de ziekte van den Keizer van Duitschland welke, zoo gevaarlijk niet is, als men eerst had ge vreesd en wie weel dank aan hel kloek gestel van den vorst, nog in ’t goed zou kunnen keeren. Doktor Virchow, de beroemde Ber- lijnsche piofessor, heeft nog eens be vestigd dat de ziekte van den keizer niet van kankerachligen aard is. Deze ver klaring geelt gelijk aan doktoor Macken zie, op wien de Duilsche bevolking zoo zeer verbitterd was, toen men meende dat de keizer in stervensgevaar verkeer de en die nu allengskens hel openbaar vertrouwen schijnt terug te winnen. Grooie politieke vraagpunten zijn er, voor den oogenblik ook niet aan hel dagorde. Van eenen aanstaanden ooi log tusschen Rusland en Oostemijk is, se dert eenige weken, geeue spraak meer en de Bulgaarsche kwestie die, eenige mar.den geleden, dreigde geheel Euro pa in vlam en vuur te zullen zetten, is thans alsof zij niet bestond. Prins Ferdi nand die, bij zijne troonsklimming in ieders gevoelen, slechts voor eenige maanden vorst van Bulgarie ging zijn, wint meer en meer de genegenheid van zijn volk en geen enkele mogendheid doet, ten minste in hel openbaai, eenige poging om zijne afstelling te bekomen. hitusschen wordt er opnieuw gespro ken van een huwelijk van zijnen voor ganger, pi ins Alexander van Battenberg, met de kiezerlijke prinses Viktoria, van Duitschland. Hei Duitsch gouvernement heeft dezer dagen strenge maatregels genomen te gen de Franschen, die in Elzas-Lothar- tngen reizen en daar, volgens men be weert, eenen geest van vijandschap je gens Duitschland onder de bevolking verspreiden. Voortaan zal geen Fransch- nian meer in die voormalige Fransche ptovincien loegelaten worden, tenzij voorzien van een paspoort onderteekend door den Duilschen gezant te Parijs. Al leen voor de grensbewoners, die voor zaken over de grenzen moeten is eene uitzondering gemaakt, voor zooveel zij kunnen bewijzen dat hunne reis geen ander dan een handelsdoel heeft. De opschudding, in Ierland verwekt door de veroordeeling door den Paus tegen de geheime genootschappen en de onwettige strijdmiddelen in dal land ge bruikt, uitgesproken, begint langzamer hand te bedaren, nu men weel dat die veroordeeling geenszins de landleague geldt, maar wel de misdaden door Fene- ans, Moonlighters en andere geheime op roermakers gepleegd. De katholieken onderwerpen zich aan het oordeel van den Paus en zijn van ge voelen dat hun rechtvaardige en heilige kamp, zonder onveilige en misdadige middelen, wel zal zegepralen. Dat is ook het gevoelen van den groo- ten Glatslono, die hand in hand werkt met de lersche katholieken. Onze liberale bladen geven hunne lezers al een zeer verkeerd gedacht van den toestand al daar, wanneer zij Gladstone omdat bij leider is eener partij, die zich libe raal noemt afschilderen als de ge lijke van de Belgische liberalen, de broeders der Fransche roode radikalen en der Italiaansche carbonari. Het liberalismus van Gladstone vraagt de vrijheid voor allen, ook voor de ka tholieken. In België dus zoowel als in Frankrijk en in Balie, zou hij de libe ralen, wier politiek in niets anders be slaat dan in do vervolging van den ka- Oost-Vlaanderen. Gent. De 16 uiltredende liberalen zonder tegenkanting herkozen. De socialist Anseele bekwam 788 stemmen op 4200 stemmers. Te Assenede, Beteren, Caprycke, Deynze, Eecloo, Everghem, Loochristy, Nazareth, Nevele, Oosterzeele, Somer- ghem, St. Gilles-Waes, en Waerschoot zijn de katholieke aftredende leden zon der tegenkanting herkozen. Cruyshautem. De 2 afir. kath. zijn gekozen met 414 en 474 stemmen. De eenige liberale kandidaat, kreeg er Nieuport. Strijd tegen M. Depuydt, de eenige liberaal in de provincie te herkiezen. Uitslag Getal stemmers 981. 1* bureel. M. Depuydt, liber. M. De Rudder kathol. 2* bureel. M. Depuydt, M. De Rudder, Zoo dat M. De Rudder, katholieke kan- 107 stemmen 247 st. 226 176 304 eene onderlaag van 700 stemmen. De Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letteis volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en 't buitenland worden ontvangen door het Office de Publicité, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. 'Zwarte Nonnensliaat, 4, te Veurne, en in de Postkantooren. Provinciale Kiezingen. De uitslag der kiezingen van Zondag heeft aan de verwachting der katholie ken beantwoord. Voor de kiezingen behoorde in vijf provinciën op negen, de meerderheid, der raadsleden en bijgevolg de besten, dige deputatie, lot de katholieke partij. Die meerderheid hebben de katholieken behouden en er nog de provincie Luxem burg bijgewonnen, die hen over vier jaren was ontsnapt. De liberalen zijn verslagen te St. Hubert, Nassogne, Flo renville en Bouillon. Dn is een goed voorteeken voor de kiezingen van 12 Juni in die provincie. In Henegouw hebben de katholieken eenige zetels verloren, die echter er den toestand niet veel veranderen. Te Cha- telet verliezen zij drie zetels, te Chièvres 2 en een te Philippeville, waapM. de Vil- lermont, katholiek, in balloteering komt met eenen liberaal. In de vlaamsche provinciën, behalve te Antwerpen, waar de katholieken had den afgezien, ten gevolge van de in richting van het nieuw kanton Borger- hout, blijft de toestand dezelfde, en de tegenkanting der liberalen te Leuven, Vilvoorde en Hal is uitgeloopcn op eene druchtige klopping. Tc Si. Joos-ten-noode, de eenige plaats waar de onalhankclijken in hel stiijdperk kwamen, is er balloteering tusschen de negen onalhankelijken en 9 liberalen. De onafhanke lijken hebben bij deze stemming van 800 tot 900 stemmen meer bekomen dan hunne te genstrevers der twee andere lijsten. Provencie Antwerpen. Antwerpen. De katholieken zich onthouden hebbende, zijn de 21 liberale kandidaten gekozen. De socialist be kwam 520 stemmen op 6320 stemmers. Borgerhout. (Nieuw kanton). 5 ka tholieken zonder tegenkanting gekozen. In de vijf andere kantons zijn de ka tholieken ook zonder strijdher kozen. Brabant. Si. Joos-ten-Noode. - 6 aftredende onafhankelijken en 3 liberalen. Bal loleering tusschen de lijst der 9 onaf- bankelijken en de lijst van den liberalen bond. Ixdles. Liberalen gekozen. De drie socialisten bekwamen 655, 648 en 764 stemmen op 3568 stemmers. Lennick St Quentin en Glabbeeck. Katholieken zonder strijd herkozen. Molenbeek. De 9 aftredende libe ralen herkozen. Strijd der socialisten,die een 600tal stemmen hadden op 3103 stemmers. Vilvoorde. De 2 aftredende katho lieken herkozen met 200 stemmen meer derheid. Leuven. De 7 aft. katholieken zijn her kozen. De 4 liberalen kandidaten kregen .1 KfaotBqt* VEURNAAR

De Veurnaar (1838-1937) | 1888 | | pagina 1