Openstaande plaats Vijf premien slag I VcrvchllIIge tijdingen De verspreiding gaat voort! Achel (Luxemburg) 8 Februari 1888. Sedert lang leed ik aan maagzeer. eerlijk gekende personen hadden mij aangera den de Zwitsersche Pillen aan (1 Ir. 50) de doos te nemen, ik acht mij geiukkig hunnen raad gevolgd te hebben. Dank zij deze voortreffelijke Zwitsersche Pil len Hertzotg is de vertering hersteld, de eetlust leruggekomen, in een woord, ik ben gansclr genezen, ook zal ik niet vergelen de Zwitsersche Pillen Hertzog (Handteekcn gewettigd) A. Van Lis hout. Aan M. Pélerin, apotheker, 12, Schild- knaapsuaat, Brussel. jegens de politie; elk tot 1 Ir. boet, voor openhare dronkenschap. Vanhille Sophia, weduwe Vansteeger, Ie Lombarizyde, tot 8 dagen gevang en 26 fr. boervoor een out en scheld woorden. Klesmandntcn. De dagbladen doelen oenen omzend brief mede van den minister van ijzeren wegen, Waarbij hij herinilert dat het, krachtens de inlichtende r« gumenten der besturen van het minist'ei ie, verbo den is eenig hoegenaamd kiesmandaat te aenveerden, behalve in de bijzondere gevallen, waarin de minister hel verbod kan opheffen. De ambtenaars welke dit verbod zou den overtreden hebben, zullen binnen de veertien dagen zich er naar te schik ken hebben; die welke toelating beko men hebben, zullen hun mandaat mogen behouden tot dat hel vervalt. De vragen waarover geene beslissing is genomen, worden aanzien als ver worpen, en vooriaan zal geene nieuwe toelating meer gegeven worden. Deze maatregel, in’t belang van den dienst genomen, waarvan de ambtenaars en bedienden geene partijmannen mo gen zijn, wordt sterk gehekeld door de liberale gazellen, die aldus bewijzen dat, dank aan de vroeger gedane be noemingen, de groote meerderheid der bedienden van den ijzerenweg liberalen zijn. Buitengewone prijskamp van zware dekhengsten. De bestendige afveerdiging van den provincialen raad van West-Vlaanderen heeft op de begrooting een krediet ge bracht van 10,000 fr., bestemd tot in richting van oenen buitengewonen prijs kamp voor zware trekliengsferi van bel- gisch ras, ten minste drie jaar oud zijnde, die van 25 Juli laatstleden ai in de provincie zouden gebracht zijn en aan wie de jurij hoedanigheden zoude toekennen, ten minste deze evenarende der hengsten die in Wfcst-Vlaanderen de provinciale premie bekomen heb bende. Hst Advertentie-blad Ook, sprekenda van de justicie die onderzoekt en doel vervolgen, als tij het goed vindt, zegt dat DEZE ten minste, gelijk wij hel vei hoopt hebben, alles vei mijden zal wal, zelfs in den schijn, hare on- bevlekte ham zou kunnen krenken. Waai om dal woord deze Die spreekt van u deze veronderstelt nog eene andeie Die andere natuurlijk is de justicie die oordeelt'. Heeft bet Adver tentie-blad iets legen deze andeteï SCrcIlterlijke Ilronijk. Zijn door ne korrektionnele rechtbank vau Veurne veroordeeld Zitting van 10 September. Henlein August, herbergier te Caeskerke, lol 26 frank boet, voor slagen Opsomer August, bakker te Dixmude, tol 26 tr. boei, voor slagen. Dewaele René, schoenmaker, Stubbe Theodoor, klompmaker, beide te Bove- en Vanoverbeke August, slachter, te Couckelaere, 1“ de twee eerste elk tot 10 it. boel; do derde tol 8 dagen ge- De plaats van Sekretaris der stad Veurne is opengevallen door het over lijden van den heet lldefonse De Cne. Jaarwedda fr. 2,200 Alle aanvragen voor deze plaatsver- vanging moeten ingedienu worden in hel Stndssekreïai iaat, uilerlijk iegens den 1 October aangaande. Veurnë, 12 September 1888. Dè Burgemeester en Schepenen, D. DE HAENE. Foor den Sekreturis, De Schepen, R. DESPOT. man, waarvan 3 bclgen(Benj. ZoeteEng. en Pieter Legein), l'ailtante, 18 man, waaronder 4 Belgen (Frans Vilain, Aug. Vanbillemont, K. Traversier en Aug. Rielhaeghe), Lulu Zaza. 16 man, dni- bitieuse, 18 man, Dame Blanche, 19 man, en Saicelle, 18 man. Hel stoffelijk verlies wordt als volgt gerekend builen de genoemde booten die men denkt verloten ie zijn, omdat men er geen nieuws van heelt, heelt do storm van 28 april T verlies veroorzaakt van de goëlelien Charmante, geschal oo 80,000 fr., Jeune Berthe, 45,000 fn, Active, 60,000 fr., Luuisc-Marie, 55,000 frank, Mar ie-Val en tine, 45.000 Ir. en den logger Agneau de Dieu, 15,000 fr. De manschappen dezer booten werden gered, buiten drie matroozen. De Panne, Ghyvelde en Zuidzoote hebben hel meest slachtoffers verloren. In de Panne telt men een aantal weezen, die thans van alle bestaanmiddelen ont breken. Daarom heeft de heer pastoor van Adinkerke, inziende den deernis- vnng en 26 tr. boet, voor nachtrovcrij; 2" de eerste lot 26 tr. boet, en de deide tol 8 dagen gevang en 26 Ir. boet, voor vernieling van afsluiting; 3" de tweede tot 26 tr. boet, en de deidelot 8 De liberalen lubben tot heden zich I d:'^n P’vang en 26fr. boet, voor smaad Den zondag te voren, binst de hoog mis, is de schuur der herberg de Vrede, bewoond door P. Lacauwe, te Heerst, langs den steenweg naar Dixmude, af gebrand met al de vruchten en het zwingelallaam die er zich in bevonden. De gebouwen alleen waren verzekerd. Men kenl de oorzaak van den brand niet. overniet.r te schamen.... en hebben nog geene gewetensknagingen gevóeld, Schrijft het. Advertent.ie blad. Ja maar dal bewijst niets I Immers, hel libeiaal geweien is een netzak die rekken kan over Let beheer der gemeente te beslis sen, had daar Zondag eene kiezing plaats voor een gemeenteraadslid. Reeds eenige dagen te voren deed alles voorzien dat de socialisten zouden zegepralen. Twee kandidaten, de socialist-repu- bliketn Adam, bladder, te Bezonrieux, en de wagenmaker Leopold Lecletcq stonden op rang. De katholieken hadden geen hoege naamd belang in deze stemming en stemden volgens goeddunken. De mijn bazen van den Center, ntegendeel, stelden een groot belang in den uitslag; want zij hadden lot de zieken loe naar de stembuis gebracht. Rond 1 ure, kondigde de kreet van Leve de Uepubliek 1 de zegepraal aan der socialisten. Zie hier den uitslag ingeschreven kiezers 168; stemmers, 152; nietige briefjes, 5. De socialist Adam bekwam'G stemmen en Lecletcq 71. Onmiddelijk na den afloop ging het muziek der socialisten den gekozenen le gemoet, de Marseillaise spelende, en ’t was onder hel geroep van Leve de Bepubliek dal de nieuwe raadsheer door de straten trok. Alzoo is Famdleureux de eerste ge meente welke onder hei bestuur der so cialisten valt. Onnoodig le zeggen dat die toestand langzamerhand door de geuzerij is voor bereid; want waar de geuzerij geheel meester is, moet hel sociaiismus na tuurlijk haar opvolger worden. Anders is het gesteld in onze katho lieke vlaamsche gemeenten. Daar hoort men van geen sociaiismus spreken, men kent hel er schier zelfs met bij name. Kan men een schooner bewijs vinden dat de geuzerij de voorbode is der soci ale omwenteling, terwijl alleen de gods dienst die geduchte ramp kan tegen houden. dat die stukken wederkeeren; waal van kerke, een verzet komt er een belet, de zaken slepen aan, en ’t zoud er om doen dat Vijf premier! van 2000 fr. ieder zijn j ter beschikking van den juiy des prijs kamp» gesteld. De wedsliijd zal plaats hebben te Brugge, op den derden Dinsdag van Februari 1889. De mededingers moeten aangeboden worden door eeneti kweeker of houder der provincie; de paarden die eene premie bekomen hebben zullen gedu rende twee opvolgende springtijden in de provincie ter beschikking der kwee kers moeten blijven. is.lwaar be- j yyy reeds gesproken van de rampen die de Duinkerksche vis tor in ’tseminarie, vervangt M. Roeffel als getroffen heeft. Nog nooit leed de vloot leeraar in het collegie van Koririjk. M. Roel, van Aertrycke, diaken in ’l se minarie, is surveillant benoemd in 'tcofl.-gie van Dixmude inl de plaatsvervanging van [)eze zjjn jy goëletten Jeanne, met 18 M. Patfoori. die de plaats neemt van M. -- Ghyselen, onderpastoor benoemd van St. Salvators té Brugge. M. Lufere, van üostnieuwkerke, priester in 't seiiimtiru', is leeraar benoemd in ’i col lege van Popeiinghe, in vervanging vin M. Stamper. MM. Callewaert, van Swcwghem, en Goelh.ils, van Ardoye, beide leerlingen in 'l groot seminarie, zijn naar de hoogeschool van Leuven gezonden om ben verder le be reiden lol hel lecraa'rschap. van van M. Plancxaerl, onderpastoor te' Koririjk. Hij woidl vervangen door M. Vandermeu- Friesterlijke Benoemingen. Zijne Hoogvv.de bisschop van Biugge he< tl benoemd Pastoor ie Nteuport, M. Busschaert, pus- aan allen maaglijders aan te bevelen. Pastoor le Wacken, M. Verliest, princi- p. al van'l collegie van IJper; Pastoor le Beernem, M. Clareboul, pav gens u, mei mocht zeggen wal fnj gr- |oor B-eist, m vervanging van M. Ver- l,r> 1 douck die zijn ontslag gegeven heeft; Pasloot* le Vive Sl.-Eloi, M. Goderis, on- dei pastoor le Wrslioosebeke. Principaal le Y|»er, M. Dupont, jirofessor van rhelonka, in t zelfde gesticht. M. Barbier, surveillant in *1 collegie Oostende, wordt leeraar in de plaats zeid zou hebben; neen! j De zake is elders; gij weel het wel, en wij verslaan dat de liberalen er eene andeie richting willen aan geven, om de hooldzake in 't duister te laten 1 De zake is van le weien wat er ge schied is op het stadhuis, in het be stuur, in do uitoefening van openbate ambten! Men spreekt hier, men spreekt daar, eene aanklaging is gedaan en een re:h- terlijk onderzoek gericht tegen eeherr persoon die ook gesproken heeftWat is er daarvan? Er is kwestie van be stuurzaken, van eeuen openbaren amb tenaar, bijgevolg, het volk, de burgers hebben hei recht daarover ingéliohl is zijn. Zeker burgers, en toen nog liberale, hebben eene aanklaging gedaan aan den gemeenteraad of bet schepencollegie over de handelwijze van eeuen openba ren ambtenaar van do stad, en, volgens zijnen strengen plicht, heelt de ge meenteraad een bestuurlijk onderzoek geopend. Wat kon hij beier doen; was hij niet strengelijk verplicht alzoo te handelen? Vooraleer hei onderzoek ge sloten was, vooraleer er sprake was van maatregels le nemen verre van be dreigingen er is gebeurd wat er ge beuld is Is er iets, de zake moet klaar komen voor iedereen; al de stukken ’tzij in voordeele ’tzij in nadeele, die er meê betrekking hebben moeten openbaar ge maakt worden, ’l Is de plicht van den gemeenteraad, zoo veel le meer, dal hij zoo sebandig aangevallen en beticht wordt door de geuzerij. En sprekende van die stukken, daar zijner waarschijnlijk eenige in de han den van de justicie. Hewel, indien het rechterlijk onderzoek in duigen valt, en zelfs mieken de liberalen hen zoo belachelijk en toonden zij hen tevens zoo slout van te willen bunnen kop uit werken en zelfs in brokken te loopen tegen den muur, wij wakkeren bet sche- pen-collegie aan van in lijden te zorgen T Advertentie blad zegt niet veel op onzen plaaiselijken artikel van woens dag laatst. Hei zal later antwoorden op lijd en stond Ja, ja, van een verzet, zal er wel een belet komen Wij zijn waarlijk nieuwsgierig om le welen welke de geheel aardige en vreemdp handelingen zijn, waarmede, volgens 'l Advertentie blad, u de jusucie zich heeft moeten bemoeien, en ko mende van mannen die niet zullen te vinden zijn onder de liberalen! Of zinspeelt het liberaal bladje ge heimzinnig en gedoken op een belache lijk rechterlijk onderzoek gerjchl tegen hetgeen hel Advertentie blad noemt laffe en vuige aantijging? u Wij zijn stille gerust in dat rechter lijk onderzoek, en wij verlangen tegen dal het zal geëindigd 'en veropen- baaid zijn. Als hei einde en de ver- openbaiing maar niet onbepaaldelijk zul len uit gesteld worden En zal en moei het voortgaan, vree zee de liberalen niet dat er op ’i tribu naal zaken zouden kunnen in ’i licht ge bracht worden die lol eere niet en strekken van de liberale partij? Vreezee zij geene propere boilewa^sching, al wierd zij gedaan door meester Julius Couckc, van Kórtrijk Hoort Iner, Advertentie-blad, de ware zaak waarover men spreekt in Veurne is de kwestie niet van dat rechterlijk on derzoek legen eeneti persoon die, vol- zelf. 'zonder iemands stbuld, die s'uk- ken vei loi en geraken. W ij wachifii dan nog pens den uit slag-en strijken dan ons ooideel. Kiezing to Dondei’mondo Gister heeft de kiezing plaats gehad van eonen volksvertegenwoordiger, in vervan ging van M. De Bruyn, die minister be noemd is. M. De Bruyu is zonder tegenkanting herkozen. En om te eindigen voor vandage, zullen wij eene laatste zinsnede over schrijven uil hel Advertentie-blad Wij moeten, noch wenschen geen enkel woord van ons vorig artikel in leirek- ken, bijzonderlijk het woord eer- lijk dal den Veurnaar zoo straf schijn) te kwellen en te mishahen. Wij behouden onze bemerking van woensd;>. laatst, en wenschl hel Advertentie blad geen enkel woord in te trekken, 't is ons al gelijk; integendeel wij hebben bet nog liever en zijn blijde bet le mogen bekend maken aar. onze lezers. ft-n, van helzellde gelicht. M. Dujudin, van Brugge, diaken in ’tse- minarie, vervangt als surveilhnt der hooge- re atdwling M. Vandermeiilën in 't col- legie van Oostende. M. Krelly, van Oost ende, onderdiaken in 'tseminane, is leeraar der 5* latijnsche klas benoemd in huzelide geslicht. M. Vanderheyde, van Ooslend» liccatiaat in (aal- oudheid- en lettei künde, Irerliug der hoogeschool van Leuven, noemd in de b* lalijnsche klas in 'l klein seminarie van Rousseherb. M. Vanderslichele, vjn Gull gbem, pries- schersvlool op de ijslandsche visscherij meer schade dan dn jaar. Zeven booten, bemand door 125 zeelieden, woiden als verloren aanzien. toor to Wack» n; -1>, i nu uw - BIJ BEVEL Donderdag is bij klaren dage eene hooivim atgebrand staande nabij de sta tie van den ijzerenweg ie Eessen. Dezel ve behoorde toe aan David Vuylsteke, landgebruiker aldaar. Gelukkiglijk kon men het vuur alpeiken, want nog drie andere vimmen standen in de nabijheid. Mer. denkt dal de kinders onvoorzichtig spelende mei solferstekjes den biand gesticht hebben. Pastoor te Bceist, M. De Uacs, pastoor le Vive Si. Eloi;

De Veurnaar (1838-1937) | 1888 | | pagina 2