1 i 21 Januari 1882. I eersten prijs in ’t boertig vak en den tweeden in 't deftig vak bekomen heeft Om te eindigen bedanken wij ben uit den grond des henen voor de aange name stonden die zij ons hebben doen en wij verhopen dal bel de laa ste maai niet zal zijn, dat wij de eer zullen hebben van hen te Veuine te ontvangen. 81 Januari 1882. Mijnheeren, Wij hebben de eer UI. te doen geworden, om uwe goedkeuring te bekomen, onze schikking van 27 dezer maand Januari, waarbij de dienst is opgeschorst, voor een termijn van drie maanden, van onzen schat- be waai der Charles Claeys. Gelieft. Aan ’iGemeenlebestuur der stad Veurne. Welke was de plicht van den disch in deze omstandigheid Waren die rappe bestuurders de zaken maar dan gewaar Woensdag toonen wij dat het armbe stuur zijnen plicht niet durfde kwijten in deze omstandigheid en wij zullen zeg gen waai om PLAATSELIJKE KOP. zeggen Ónmogelijk van door zijnen boek te geraken; achterstelling van pachten, pachters dio beschreven zijnde, opkwamen met hunne kwijtancien, enz., enz., maar daarover later. Als wij daarover spiaken, vroeger, als wij schreven dit er muizenesten in den disch waren, ’t was valsche beschul diging, ’t was laster, T was leugen en patati, patata, Voor vandaag toonen wij nog eens door ofiicieele stukken, welk boeltje hel was. gevoel hebben zij bijzonderste spelers zijn, ijviwacu<i<iu ï'wie zaThêt j keurige uitvoering strékt lot hunner eere lingen der groote sleden deel 21 Januari 1882. Mijnheer Claeys. Wij hebben de eer u ter kennis te bren gen dal in zijne zitting van heden, 24 Janu ari, de commissie van ’l Bureel van wel- d..>d beslo en heelt uwen diei s e doen op schorsen voor een termijn van driemaanden. l’ Is nutteloos u te zeggen dat van op deze date, het u stieng verboden is van ont vangsten ot uiigaven te doen in den naaiu \an 't Bureel. Aan M. Claeys, in stad. en lot deze van bunnen kondigen en ijvervollen bestierder. Dn Burgemeesters is een fijn gepeperd kluchtlied, dal door M. E. Croigny, van Loo, op meesterlijke wijze wierd gezon gen. Ot zij op flesschen getrokken zijn, overbrengen, die geusclie burgemeesters zooals Buis, Dewael, Lippens, enz. die, in 1884, tijdens de nieuwe schoolwet, naar ko- ning Leopold gingen, al om te prol..,, al om te prol.... piot.... protesteeren. Ban volgde eene deftige tweespraak door do heeren Devisschere en Luys- saert, van Loo. Hoe moeilijk bet ook weze om eene deftige tweespraak aan trekkelijk te maken voor de toehoorders, Ter gelegenheid van den hoogdag van Paschen zal de koorz.angersafdeehng vand' n katholieken kring, in Ste. Walburgiskerk al hier, op Zondag 21 April, ten 10 uie’s mor gens, eelt'! plechtige mis in muziek u ivoe- ren. {Medegedeeld). Een koninklijk besluit van den 30 Maart verleent het burgei kruis van 1' klas aan M. Edm. Cailliau, lid van hel b>siurend bu reel der middelbare school, en de tm dalie van 1’ klas aan 51. Ch. Van Lichter velde, sladssekrtilaris, beide te Veurne. Een koninklijk besluit van den 3 April machtigt de gemeente llouthcm eene leening aan te gaan van 30,000 frank en de ge meente Moëres eene van 5,500 frank. Koninklijke besluiten verleenen de volgende pensioenen: 1182 frank aan M. Lodewijk neumont, brigadier der douanen, geboren te Adinkerke den 25 October 1825; 695 fr. aan Albert Maertens, landelijken brievetidrager in beschikbaarheid voor ziekte, geboren te Dixmude, den 10 Au- gusli 1828. Bij ministerieel besluit var. 2 April zal do scheepvaart onderbroken worden op de vaart van Brugge naar Oostende van 1 lot 22 Juni; op den User en de vaart van Yper n.iar dm User van 27 Mei tot 26 Juli. Hol collegie van burgemeester en sche penen der stad Brussel brengt ter kennis der paardenfokkers en veekwa ekers dat de eerste paardenmarkt aangekondigd voor hel loopende jaar zat pl.iais hebben den 4 Mei naastkomende. De volgende belooningen zullen uitge deeld warden Voor ’igrootste getal peerden, 3 premien- 300, 200 en 100 frank, en drie eer metaal. Voor T schoonste lol zware trekpeerden, 3 premien: 250, 150 en 100 fr. en drie eermetaal; Voor T schoonste lot lichte trekpeerden, 3 premien 250, 130 en 100 ir. en drie eermetalen. Voor't schoonste lot weeldepccrden, 3 premien 250, 150 eu 100 fr. en een eer metaal; Voor ’t schoonste lot poneys, 2 premien .- 100 en 50 fr. en 3 eermetalen. Deze belooningen zullen enkel toegekend worden aan de peerdenfokkers, kooplieden en voortbrengers ter uitsluiting van alle andere. De E. P. Vincke, missionnaris in bet Opper Congoland, in geheel V laand-ri .nd goeo bekend, is leKibai ga, aan de afnkaan- sche koortsen bezweken. Zijne dood is een zeer pijnlijk verlies eu een ware rouw voor i Het Advertentie blad ziel niet geerne dal wij spreken over de libeiale da den van bel stadhuis. Het krinkelt en hel winkelt om den clier défuni hei lig te verklaren op zijn maniere. Maar wij zijn gewapend met photo- graphien ja, en zonder verder te spre ken over deze zaak voor vandaag, via gen wij, ten eerste, dal hel bestuurlijk onderzoek zoohaast mogelijk zoude voortgaan, en ten iweede dat men ons nauwkeurig zoude inlichten 1° over de feiten die ten laste gelegd waren van M. Vinck, en 2’ over de getuigenissen die gedaan zijn geweest voor het hot van beroep; wij zouden willen afschudt heb ben VAN DIE GETUIGENISSEN. Katholieke mannen, sedert de af schaffing van de mixfepeerden, er zijn maar twee soorten van peerden meer ftzxupeerden en /reipeerden. Wij willen wel, gij weet het wat freipeerden zijn, maar gij moet ons de uoodige middels verschaffen, om te kunnen trekken en uwen wagen boven te houden. Avondfeeste bij de Bekwaam- heidskiezers. Zondag laatst was er volop feeste bij de katholieke bekwaamheidskiezers. Deze feeste heeft weerdiglijk de reeks katholieke leesten gesloten die van dezen winter zijn gegeven geweest. Zelden hebben wij feesten bijgewoond en dit is het gedacht van iedereen die onder alle opzichten zoo wel gelukten en zoo veel bijval genoten. Om er een kori verslag van te geven, volgen wij hel orde van Eerst en vooral was het de beurt der koorzangers die ieder deel van de teesie geopend hebben. Wij kunnen niet ge- eens overleest de vroeger medegedeelde stukken en wie zou gelooven dat zij den disch wilden bedriegen? Waarom? Welk voordeel konden zij daaruit trek ken? Antwoord, Advertentie-blad! Indien het zoo ware, alle uwe be schuldigingen, alle uwe beknibbelingen zouden moeten vallen op de ondei ne mers. en niet op den disch, die, gij kunt het, redelijk gesproken overleest de stukken niet loochenen, alle noodige inlichtingen genomen heelt! Als de ondei nemers de werklieden wederzon- den, wal schreven aij naar den disch? Dal de gronden met bereid zijn? Neen Maar dai de sneeuw hen belette werken! Dat antwoorden zij, en daar is de eemge reden! Wat nu dit schrijven van de Patrie betreft, dat kan gemakkelijk uitgelegd worden. Bereidt men in éénen dag, in ééne week alle de gronden? Kan er geen werk zijn voor een vijftigtalvoor hon derd werklieden, terwijl er geen genoeg zou zijn voor duist, voor twee, voor drie duist? Als de ondernemers schreven dat er dan werk was voor de Veurnsche werk lieden, en dal er grond genoeg be reid was voor hen, wij gelooven ze. en de disch mocht ze gelooven! En waarom niet Zeg eens, Advertentie-bladWaarom zou de disch ze niet geloofd hebben? En welk belang zouden de ondernemers gehad hebben om den disch en de werklieden te bedriegen? Al praat in de lucht mannen! Gij kruipt stillekens in uw kot, maar gij zoudl willen dat niemand het zie, gij maakt nog wal lawijt met dio laatste kafzilterij, om uwe nederlaag te be wimpelen En nu weder naar het Achtste wonder van de wereld, T is te zeggen den nooit genoeg volpre zen gewezen liberalen disen Wij hebben de officieels stukken mede gedeeld betreffende de weigering van onderstand aan de katholieke armen, die uitdrukkelijk spreken van geen onder stand meer on AL den onderstand afgetrokken zijn, en deze beslissin gen zijn getcekend door den toenmaligen voorzitter Desmet Durft gij het loochenen, Advertentie blad Gij hebt schoon zeggen dat het Adver- tentie-blad nooit maar gesproken heeft van gewonen onderstand 1° De beslissingen spreken van al len onderstand. 2’ Welk recht had de disch den ge wonen onderstand af te trekken Deze beslissing zelve was eene schelme rij, een schandige aanslag, eene alleron- rechtveerdigste inbreuk op de rechten der armen, hun door de grondwet gewaarborgd, de vrijheid van onder wijs voor hunne kinderen De wet heeft moeten een einde stellen aan dat schan dalig misbruik, en niet een liberaal lid van de kamers heeft in hel openbaar die schandige daden durven verdedigen en verrecütveerdigen Welke zonderlinge verdediging van die beslissing Wij hebben maar den gewonen onderstand afgetrokken Du wil zeggen in andere woorden wij liberale mannen, die beschikten over het goed der armen, en die het moesten geven aan al de menschen die nood hadden, wij hebben geweigerd tot dat de menschen stierven van honger; alsdan ja, die menschen in «buitengewo nen nood zijnde, wij zouden wel ge- -veerdigd hebben ze niet te laten cre- op straie, indien ze niemand nders opraapte en voedde Daarop, Advertentie-blad, komt hel ‘U'scüil uil dat gij maakt tusschen ge- vonen er. bullengewonen onder band! Schande der schanden Het te kort in de kas van den ontvanger. Vermits het Advertentie blad schrijft dat het armbestuur in die omstandigheid niet een centiem verloren heeft, zullen wij voortdoen mei dat punt onder de menigvuldige punten die wij nog te be handelen hebtien. «Alles is gedekt geweest door de borg Olvchterlijke ttronljk. De korrokiionn«-le tech bink van Veurne heeft de volgende verourdeelingen uitge sproken Zitting van 22 Maart. Pollet August, dienstbode te Handzaeme, 3 maanden ge- vangr voor diefte. Vercaemer Alois en Tant Theofiel, werk lieden te Clercken, de 26 frank boet; de 2' 10 frank boel, voor veinieling van afslui ting. D’hondl Pieter, werkman te Lisseweghe, 15 dagen gevang, voor misbruik van ver trouwen. Bedert Engel, visscher te Oostduynkerke, 100 frank boel voor in bezit te zijn van verbodene jachtluigcn. Vandenbussche August, metser te Veurne, 6 maanden gevang, voor aanslag legen de eerbaarheid. VerMchillige lijdingen Gelief dit wel te onthouden. Het publiek weet, door eene onder vinding van acht jaren, dal de Zwiiser- sche Pillen, vervaardigd door A. Hert zog te Parijs, de vuurproef doorstaan hebben. Het weel ook dat de menigvul dige namaaksels dezer Pillen zonder eenige waarde zijn; maar opdai het publiek zich beter voor die ellendige ge lukzoekers kunne hoeden, draagt elke doos Zwitsersche Pillen Hertzog te Parijs, thans een band ter waarborg mei het handteeken van den algemeenen depositaris voor Belgie, M. Pelerin, apotheker, 12, Schildknaapstraal, Bius- sel. Mijnheer Claeys, Om een einde te stellen aan de onregel matigheden, welke blijven voortduren in I toch zijn zij er ten voile in gelukt. M. T. Devisschere bezit een waar talent van tooncetspelen; hij verstaal en gevoelt zijne rol. Zijne stem is krachtig en aangenaam en hij weel ze volgens be- booren te bedwingen; zijne gebaren zijn natuurlijk cn welgekozen, in een woord, hij mag voorzeker onder de beste tooneelspelers geplaatst worden. M. D. Luyssaert loont ook goeden aanleg, hij heeft veel geraak en natuur lijkheid in bel spelen en het spreken, en geen twijfel, ot onder het geleide van meesters, zooals de HH. Devisschere en Croigny zal hij grooten voordgang doen in hei tooneelkundig vak. (Jm de lachspieren wat te ontwikke len, beeft M. René Vermandere ons eenige van zijne kluchtliederen gezon gen. Het luidruchtig handgeklap dal hem bij zijn optreden begroette, loonde ge noeg dal de Veurnaars hem nog uiet vergelen hadden, en dat de gunstige in druk, welk hij over twee maanden ge maakt had, nog was bijgebleven. .Mijnheer Vermandere heelt een schoont-n keus van liederen, en hij weel ze op eene bijzondere aangename manier te zingen. Zij zijn geestig, ja, en vinden allen evenveel bijval, en bovendien er steekt zedelijkheid in en zij bevatten soms schoone zolelessen. Zijne liederen zouden in Vlaanderen wal meer moeten gekend worden, al ware hel maar om hel vooroordeel te doen verdwijnen dal een liedje maar kan aangenaam en kluihlig zijn, wanneer de onzedelijkheid er den toon aan geeft. Eere en dank aan onzen beuaimielijken Koririjkschen zanger En mijn naam is vrolijk Pietje En ik ben een orgeiman; En ik draai een geestig liedje En ik zing zoo hard ik kan. ’t Was met il:o woorden en al draaien aan een versleten orgel, dat 51. Croigny wederom te berde kwam. In deze boer tige alleenspraak vertelde hij ons op zulke geestige en onvei heerlijke wijze, en in de tale van de stroke, al de rare avonturen, de drollige tegenkomslcn van den Merckcmschen orgeldraaier, zijne gesprekken met boeren en boerinnen, geheel zijne levenswijze, en dit alles was zoo levendig vooi gesteld, zoo kun dig en kluchtig uileengedaan, dal hij meenige keeren door luidruchtig gelach cn handgeklap onderbroken wierd. Ten anderen, zijne kostume en zijn wezen in sommige deeien van bet stuk waren al leen genoeg om iemand te doen krul len van lachen, liet slacht van de op- looiïng en de posture van M. Devis schere in zijn kluchtlied de Rimpels. Eb wel, Eh wel! Wat was hij snel Met al die rimpels in zijn vel. In dit kluchtlied en in de Twee Blinde, die hij te zamen met M. E. Croigny heeft uilgevoerd, beeft M. Devisschere ons getoond dat hij niet alleen in T detiig vak ’ne prunus is, maar dat hij ook in kluchtspelen zijnen man kan slaan. Wij zouden wal meer willen uitbrei- den over deze tweespraak met zang, maar het weze genoeg te zeggen dat de eerlijke Snijbaard en de tiefleiijke Plod- derig zoo wei hunne lol speelden, dal den spelwijzer. de uitvoering van spel en zang niets te wenseben liet. Nu dat wij die mannen hier aan het werk gezien hebben, zal hel niemand noeg den welverdienden lof herhalen verwonderen dat de katholieke tooneel- die hen vroeger reeds wierd toegezeid. kring van Loo, waarvan deze heeren de i Met vee! juistheid en gevoel hebben zij bijzonderste spelers zijn, te Kortrijk, in beide koorzangen uitgevoerd, en deze eenen wedstrijd, waaraan tooneelaidee- namen,den ons beslier, de commissie, in zijne zitting van heden, heelt bevol'a dal gij zoudel legen Dinsdag rond 11 ore’s mo g ns, tio- derleggen al uwe registers, papieren, ea geldmunten, die in uw bezit zijn. De vooizitlei van’t Bureel van Weldaad, (get.) 11. Desmet. Opieborsing vtn diensi. Kederlttgjinj HgilUn em. - itMap« -

De Veurnaar (1838-1937) | 1889 | | pagina 2