a r I DE DUIVELSTOREN Nr 4(5. 48' jaargang. Woensdag 16 November 1892. De troonrede door den koning, bij de opening van den wetgevenden zittijd uitgesproken, handelt hoofdzakelijk over de herzie ning der grondwet. Wij laten hici den beknotten inhoud ervan volgen (Wordt voortgezét. id. id. 1819 50 1819 00 1740 30 1651 60 ters en dwingelanden voorstellen, zich dit voorstel gevallen, meer dan de roode kopstukken zelven dezer woorden. Ik zal u tienduizend pond, duizend dukaten, tienduizend kronen leenen! riep men van alle kanten. Dal werd gezegd: wij bevestigen het op onze eer en geweten. Maar zou men het den volgenden dag ook gedaan hebben? Dat is eene vraag, waarop wij liefst het antwoord willen schuldig blijven. Intusschen trad meester Luc, gevolgd door meester Hoch, de zaal weder binnen. De prokureur! riep men, met blijk baren afkeer. /Van eenen pennelikker het schoonste leengoed van het land verkoopen. Plougaz, ik zal u twintigduizend pond, tweeduizend dukaten, twintig duizend kro nen leenen De ridder van Conanlruilz was de eenige, die zweeg en niet loog. Uw geld verlang ik niet, edele vrien den, ik moet uwe diensten inroepen. Wat kunnen wij voor u doen? Nu begon de ridder te vertellen wat er eiken nacht in den duivclstoien gebeurde. I Gedutende zijn verhaal wisten verscheidene nnr-nmorl'l ivnor 10 slllinftn, Dit blad verschijnt den Woensdag, onmiddelijk na de graanmarkt. Inschrijvingsprijs, 5 fr. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncen 20 centimen per regel.De groote letters volgens plaatsruimte. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitsondering der Vlaanderen} en ’tbuitenland worden ontvangen door hel Office dePublicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel. Mm schrijn in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Zwarte Nonnenstraat, 4, te Veurne, en in de Postkantooren. te verrichten in de werkmanskwestie, grondwet te hebben voorgesteld. aan bet rechtswezen, de wetten op de j I.. -- landlooperijaan de gevangenissen, ge- M. Deernaert verklaard dat het gouver- zondheidsdienst. landbouw, handel en nijverheid, wederlandsche betrekkin gen, finantien, enz. en eindigde aldus: Ik reken er dus op, dat wij nuttig en duurzaam werk zullen afdoen, en dat wij aldus, met de goddelijke hulp, nieuwe bijdragen zullen leveren lot den nement van zin is de versterkingswer- ken van Antwerpen te voltooien. Ilechterlijke ktronijk. De korrektionncle rechtbank van Veurne heeft veroordeeld Zitting van 27 October. Beaiiprez Phi lomena, herbergierster teZarren,26 fr. boet, voor slagen. Degracve Reginaldus, smokkelaar, on Matton Eugenia, zijn huisvrouw, te Watou, elk 15 dagen gevang en 2G fr. boet, voor strooperij; de tweede nog 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor smaad. Viaene David, werkman te Adinkerke, 2 jaar gevang en 52 tr. boet, voor zeden schennis. Zi ting van 28 October. Dufour Frans, werkman te Veurne. 26 fr. boet, voor sla gen. Vannieuwkerke Karei, werkman te Bove- kerke, eene maand gevang en 26 fr. boet, voor dief te. Vanelverdinghe Theofid, werkman te Keyem, 3 maanden gevang en 26 fr. boet, voor slagen. /Maandag is het adres in antwoord op de troonrede met 27 stemmen tegen 4 en 16 cr.tl ondingen aangenomen. De linkerzij heeft het gouvernement Indien de troonrede de reeks tot nu toe gestemde maatschappelijke wetten opsomt, ’t is om, in dezen lijd van sooia- lislsche woelmakerij, de volksophitsers te beschamen, door hun te doen zien dat het ministerie en de Kamers, welke zij aan de domme menigte als volksha- 30’ vervolg. Toen men zich na eene korte poos we derom aan tafef zette, en de uitbundige vioo ijkhe.d ten top was gestegen liet Plou gaz zijnen opziener ontbieden. MortI! ver scheen aanstonds in hei gewaad, dat hij bij plech-ige gelegenh'd n droeg en mei de zilveren kelen vm den hals. Meester Luc, sprak Plougaz, baal den kooper hier, dien gij voor mijn kasteel van C qnerel gevonden hehl. Alle gisten zetten groote oogen op. Mees tel Luc voldeed aan het bevel zijns heeren. Is dal u ernst, Plougaz? vraagde een der jongste zonen van den burggraaf van Soriiué-, will gij uw fraai kasteel veikoopen, oude jongen? Satan dwingt er mij toe, mijne hecrcn, antwoordde Plougaz kalm. - Men vergistte zich omtrent de beteekenis gasten ongemerkt weg te sluipen. De woorden breede uitbreiding van hel stemrecht doen zien dat het gouvernement zich noch geroepen, noch v<-plicht acht het algemeen stemrecht vom- te stellen. Het ministerie zal eene reeks herzieningsvoorstelicn, waaronder een bepaald voorstel van kieshet vorming aan <le kamers onderwerpen. Sommige bladen zijn vei wonderd dat tic troonrede niet zegt waarin de kies- hervorming zal bestaan; maar zij zegt iategendeel wat zij niet zijn zal, aange zien zij spreekt van eene breede uit breiding van hel stemrecht en alzoo Wat gij voor mij doen kunt? vroeg hij nadat hij geëindigd had; een uwer moet van nacht in den duivelstoren slapen. Moed en dapperheid behooren in Brctanje tot de volkhoedanigheid maar het is een moed, die slechts de stoffelijke gevaren in de cogen durft zien. Onder al die ridders, waarvan de minst dappere niet geschroomd hebben met lien man in den staijd to t eden, was er geeu enkele wien hel voor stel niet eene rilling over hel lijf joeg. Wel hoe 1 gij antwoordt niet? hernam deze op eenigszins verwijtenden toon. Ik bied onzen edelen gastheer mijnen dank aan voor zijne uilnoodiging, zei de ridder van Gonantruilz opslaande; tot we- derziens vrienden. De personen die een abonnement aan den VEURNAAR nemen voor 1893, zullen hel blad tot nieuw jaar gratis ontvangen. j niets en van den anderen kam zegt zij te veel Buiten de verklaring over de herzie ning, blijft de troonrede, even als alle iroonoreden, eene onpartijdige beschou wing over den toestand van 's lands zaken. De koning, persoonlijk spreken de, mag den schijn niet hebben partij te trekken. Daarom spreekt hij in ’t al gemeen, en laat de zorg voor de bij zonderheden over aan het minslerie, dat het bewind in banden heeft. Wal de liberalen bladen het meest verwoed maakt voor hetgeen er, volgens ben, te veel in slaat, zijn de volgende i egels stand bezighouden. Verders somt de koning al de ver- anderingen op, bewerkstelligd en nog geluk gewenscht de herziening der In den loop der beraadslaging heeft Sedert 1830, zoo sprak Z M. worden wij beheerd door eene grondwet, welke de oudste van Europa is, en welke ons een tijdstip van rust, vrede en welvaart verzekerd heef De vooruitgang eischi dat er, zoo op stoffelijk als op zedelijk gebied, zekere verbetering aan de grondwet worde toe gebracht. Het huidig kiezerskorps heeft aan liet gouvernement en de kamers het mandaat gegeven eene breede uitbrei ding van bet stemrecht te verwezen lijken. Door de herziening der grondwet te doen afhangen van eene uitzonderlijke meerderheid, hebben onze vaderen den wil doen kennen dat zij geen partijdig V. rk nmg zijn, In dezen zin zullen door mijn ministerie ontwerpen aan uw oor deel woidcn onderworpen. Ik twijfel geenszins of gij zult ze met dezelfde ge voelens onderzoeken. Zijne Majesteit neemt vervolgens een overzicht wal er sedert 1830 gedaan is onder opzicht van onderwijs, landbouw en nijverheid. Hij spreekt van de verbetering aan handel cn scheepvaart toogebrnchi, en wijst verder op den geest van orde cn regeltucht, die onze burgerwacht en leger bezielen. bel algemeen stemrecht uitsluit. Uit de beraadslaging der herzienings- kommissien kunnen wij nog afleiden dat met de verbetering van den werkmans- aabgeziec het bewoningsslelsel, ver- eenigd met de bekwaamheid, de formuul is, welke tot hiertoe meest aanhangers vindt, het gouvernement met geen stel sel voor den dag zal komen dat minder kiezers zou geven dan die formuul, zoo breed mogelijk toegepast. Zoo dat de troonrede, op het punt der herziening, klaar genoeg is. De liberale bladen vinden nog twee andere hoofdgebreken in de koninklijke redevoering: Van den eenen kant zegt 1 - D i;j voorspoed van ons geliefd Vaderland. fidc ÉLamer heeft Woensdag zijn bureel samenge steld als volgt Voorzitter, M De Lantsheere; onder voorzitters, MM. Tack en Van Wambeke; sekrelarissen, MM. Anspach, de Sade- leer, de Briey en Snoy. Daarna is de vergadering uiteenge gaan. Gister is de Kamer overgegaan tot de benoeming der kwestors en de besten dige commission, waarna de bespieking van bet ontwerp van antwoord op de troonrede volgde. Ede Senaati beeft onmiddelijk na de koninklijke zit ting zijn bureel benoemd. M. de baron Kim de Roodenbeke werd tot voor- zi ter gekozen; MM. de baron Bethune en Dupont tot ondervoorzitters, en MM. de graaf de Ribaucjurt, Hardenpont, baron d’Huan en graaf Hemricourl tot sekrelarissen. Onder de verzoekschriften aan den Senaat gezonden was er een van de vis- schers der Panne, die vragen dat het gouvernement een enkwest zou openen, ten einde een ontwerp ter studie te leg gen voor het maken van eene schuilha ven voor hunne sloepen ter Panne. M. de senator baron de Coninck heeft dit verzoekschrift ondersteund en aan den Senaat aanbevolen. De visschers van de Panne, zegde hij, zijn overtuigd dat deze schuilhaven niet alleen nuttig waie voor hun eigen belang, maar voor het nationaal belang, hel belang van het land. In dezelfde zitting heeft M. De Coninck opnieuw het wetsontwerp aangeboden, aan de openbare besturen verbiedende speelhuizen in te richten. Door de ontbinding der Kamers was Het onderwijs in alle graden ont wikkelt zich zeer. Sedert 8 jaren is de bevolking der lagere scholen steeds aangegroeid en de evenredigheid der leerlingen welke een getuigschrift van bekwaamheid in de kantonale wedstrijden verwerven, is geklommen van 27 tot 66 per hon- deid op het algeheel getal der mede- dingers. Hier ook is dus eene groote voor uitgang verwezenlijkt. Terwijl nu de eene liberale schrijver zegt't is eene uitdaging de andere roept’l is waarlijk schaamteloos zulke leugen in den mond des Konings te leggen, doch geen liberaal blad poogt die schaamtclooze leugen te wederleggen, iels dat nogtans zeer ge makkelijk zou moeten zijn. Werecidllige tijdingen Ziehier den uitslag van de aanbeste ding der levering van de noodige voor werpen voor het spijzen en onderhou den der gevangenen, in het arresthuis dezer stad, welke zaterdag laatst 'alhier heeft plaats gehad. 1’ lot (brood). Hebben aangeboden Ka.el Cottele, Veurne, fr. 1981 40 Lagrange, id. D. Vandamme, id. P. Sansen, Jos. Torney, 2’ lot (melk). Aug. Vandewoude, id. fr. 133; Jos. Torney, fr. 142-50. 3’lot (vieesch). K. Laevens, Veurne, fr. 1160. 4e lot (groensels). Leo Ververcken, Veurne, fr. 159 50. 5’ lot (winkelwaren). K. Stubbe, Veur ne, fr. 286-45. 6’ lot (zeep, enz.). Denzelfden, fr. 171-72. 7‘ lot (bureelbchoeften). Callewaert, IJper, fr. 49-94; zaak hem niet aan. Eensklaps liel dc jonge ridder van Por- hoöt zijne hand met oenen zwaron slag op de tafel neerkomon. Bij mijnen heiligen patroon, riep hij uit, het fraai kasteel zal niet verkocht wor den Zijn wij hier niet met twintig edele ridders, die niemand vreezen buiten God. Kunnen wij niet allen lo zamen den nacht in den duivelstoren gaan doorbrengen Meester Luc beet zijne lippen te bloedens toe. Op heloogenblik dat de ridder van Por- hoët het woord had opgenomen, was de deur zachtkens geopend. E>m rijk gekleed „jrziens vrienden. eldeman, het gelaat met een fluweelen mas. Eenige anderen volgden zijn voorbeeld; ker bedekt, verscheen op den drempel, slechts twintig gasten bleven. Niemand had zijne komst opgomerkt. Ik zal dus mijn fraai kasteel van i Achter hem stond een schildknaap, eveneens Coquerel moeten verkoopen, zuchtte Piou- gemaskerd; achter den schildknaap hadde gaz. men in de schaduw, twee gloeiende oogen Terwijl meester Luc bij deze woorden i kunnen zien, de oogen van Pluto, den ver- slechts met moeite zijne vreugde kon be- dwenen bandhond, die niet gemaskerd was. dwingen, nam de prokureur integendeel een’plechtig stilzwijgen in acht, als ging de I i^Sl ni-faagr m «ittw TJOrtMtr iwa'rr rnrr?j - B-—-- DOOR PAUL FEVAL. öl d

De Veurnaar (1838-1937) | 1892 | | pagina 1