50' jaargang. Woensdag 24 Mei de graanmarkt. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post G fr. Annoncen 20 cenlimen per regel. Diermie letter bit lil.nl TerschUtisr tIjdm^em. Eene som van 2016 frank, wordt, als tusschenkomst van den Staat, verleend aan de nijverheidsschool van Veume. Ouwel Irma, huisvrouw van Hendrik Bonaventure, herbergierster te Alverin- gbem, voorwaai delijk 26 Ir. boet, voor IJzerenweg. Vertrekuren. Een koninklijk besluit bepaalt dat er eene nieuwe reeks van postzegels zal worden uitgegeven; de oude zullen nog tans geldig blijven tot zij ongebruikt, zijn. De opschriften der nieuwe zegels zullen in het fransch en het vlaamsch zijn. verschijnt den Woensdag, otimiddelijk na volgens plaatsruimte. Rechteilijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 15 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annonctn voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderenen ’t buitenland worden ontruimen door het Office de Publicitè, Magdalenastraat, 46, te Brussel _L_UT -IIT—J---HI1 I 1 II ~l-1-linmri ■lHrTB--rTT-r—Tfn-W——"—R—-rr~--TrrnWrm---^-'rl--n I f WI T AwOM—WWW M' n schrijft in bij HONHOMME-RYCKA.SEYS, drukker uitgever. Zwam •Aunnensl.raat. 4, te Veurne, en in de Postkantooren. Vcrsclieiilenlicdciia Er is ernstig spraak, onder de nieuwe kieswet, de wetgevende kiezingen, welke thans plaats nebben in de maand Juni, te verplaatsen in de maand Octo ber. De gouverneur van Braband zal in beroep gaan tegen de beslissing der bestendige dcpu.atiê van Braband, die de ballaigei iug te Lacked ongeldig ver klaard heeft. Te rekenen van 15 Juni zullen er in a'de ijzeren wegsiatien en halten, abonne mentskaarten geldig gedurende 15 da gen, op geheel het staatspoprweg net algegeven worden tegen den prijs van 50 fr. voor de I’, 38 Ir. voor de 24* en 25 fr. voor de 3* klas. Deze kaarten zijn geldig in alle open bare treinen, ter uitzondering van die internationale treinen, welke het beheer aanwijst, van de bijzondere en de plei- zi er trie oen. aanmoedigen en uitbreiden, heeft beslo ten in juli naast eene internationale ten toonstelling van gegiste dranken te Bi us- sel ie houden, tot welke uitgenoodigd worden alle fabriekanten wier produkten zuiver en vrij van alle vervalsching zijn. Deze tentoonstelling zal verdeeld zijn in vijt afdeelingen 1° wijnen van alle herkomst; 2“ inlandsche cn vreemde biersoorten; 3’ sterke dranken in hel algemeen; 4° gashoudend water, limo nade, siroop, en 5° bijhoorige nijver heden. Alle verdere inlichtingen bij T bestuur der tentoonstelling. Treurenberg, 32, Brussel. Ta fa koung. Ordos-Mongolie, 9 Jan. 1893. Beste Vriend, Ik vrees dat het jaar 93 voor mij niet voorspoedig zal zijn. Reeds Iwte jaren heb ben wij te worstelen met dc ellende er. den hongersnood. Verleden jaar waren er nog schuren opgevuld met granen van vro gere jaren; hel graan was duur, maar mei geld kon men er nog koopen, nu integendeel voor nog zooveel geld kan men met moeite een weinig eten ktijgen. De ellende is hier ten hoogsien gestegen 't is rooven en moorden overal. Over twee dagen velen verhongerde heidenen oenen hoop schapen aan, aan christenen loebehoorende, om er een vijftien of twintig van op te eien. Nu laatst nog hebben tien ongelukkige uiige- hongerde menschen nadat zij eenen grijs aard wreed mishandeld hadden, hem zijne granen en alles wal hij bezat ontnomen; en dat is gebeurd tegen de kerk zonder dal wij het hebben kunnen beletten. Niet verrevan hier heeft eene andere bende gewapender hand erne hofstede aangevallen en nadat zij den grootvader, den zoon en de schoon dochter vermoord hadden alles genomen. De ouders kunnen den kost niet meer verschaffen aan bunne kinderen, Koch de mannen aan hunne vrouwen en om er zich van te ontmaken ver koopen zij ze of ver moorden ze. Een meisje wordt verkocht aan 0,100 Sapek dat is 0,50 fr.; een knech'je aan 1,50 fr. of 0.300 Sapek; eene vrouwe 1,000 Sapek of 5,00 Ir. Waarlijk men zou pelzen dat men hier in de Congo is in plaats van in Oh na dal zoo fier is met zijne beschaving. Hier lijk in den Congo zijn hel de Mahomedanen die den handel drijven. Ik zelf h**b booten gezien opgevuld met vrouwen en kinderen die behandeld wierden als echte slaven voorde minste ongehooiztamheid werden zij in de wateren van den Hoangko geworpen. De honger dooft de nauwste liefdebanden uit. Gisteren nog zond oene vrouwe vragen of ik baar nieuwgeboren kjndj wilde opvoeden; zoo niet ging zij het in hel veld wetp’n waar het zou verslonden wor den door de wolven. Eiken dag komen er met b mden menschen aan mijne deur om onderstand vragen. Ik heb schoon le Op de postzegels der nieuwe uitgifte 50 zal het ojascht ift staan Ne pas livrer Ie Dimanche.Niet bestellen op zon dag. verzendets mogen dit op schrift vjn de zegels afriemen of het er aan laten. De poststukken waarop die melding staal, worden op zon en feest dagen niet aan huis besteld. De uitgifte der nieuwe postzegels zal beginnen me. dien van 10 centimen. zeggen dal ik niets en heb en dat alles uit is, zij en widen .mij mei gelooven. en doen mij verstaan dat hel spreekwoord een 1 Oige buik en heeft geene ooren. maar al te waar is. Acht volle maanden van zulke ellende heb ik nog voor mij; en dan nog maanden misschien. Wij en weten niet of de oogst van dit jaar zal goed zijn, wij twijfelen zelfs. Vooreerst waar moet men T zaaigraan gaan halen, van waar zal het komen? Daarbij is de pest uiigebtoken onder de ossen. En ware de oogst nog goed er zal toch altijd iets overblijven van den hon gersnood Ach! mijn vriend, welke ellen den, welke afgrijselijke dagen zullen wij beleven dit jaar. Onze christenen zijn reeds aan verhuizen; zij moeien elders eten zoe ken, maar ach! zij gaan bedelen daar waar er ook te kort is. Ja zuil gij mij zeggen, waarom len min ste en zorgt gij voor uwe eigene christenen niet? Ja, beste vriend, ik zoude het vol- geernc doen, maar ik ben uitgepul en ge loof waai lijk dat ik nog armer ben dan Job zelve. Doch mijne vrienden hebben een beter hei te dan de vrienden van den heili gen man. Zij ten minste zullen niet lachen met mijne armoede, maar zoo hoop ik het, mij een medelijden hert toonen Daarom dan kom ik mijne hand uitreiken lot U en lot mijne vrienden uit Vlaanderen. Hoewel het mij lastig valt toch kan ik het niet laten voor mijne ongelukkige christenen. Hebt dus medelijden met mijne droevige gestel tenis. Mochlet gij mij indachtig wezm; en alzo» zal ik mogen een voordeeliger jaar 93 verhooprn. Alle aalmoes gezonden naar het missie huis van Scheut bij Brussel, voor M’ Stra gier zal mij zeker geworden. God zal u mik e beloonen en de gebeden van al die christenen die zullen gered zijn zal een zeker pasport wezen voor den Hemel. Uw toegenegen vriend. I. STRAGIER. Brieven uit Ordos-Mongolie. Men vraagt ons de opname van twee brieven, door den missionnaris eerw. heer IvoStragiergeschreven Haarvrien den van Vlaanderen. De ijverige geloof- zendeling smeekt om onderstand. Moge hem dien gegeven worden Ta-la-koung, 29 December 1892. Beste vriend. Gesticht in 1885. door M. Van Santo groeide onze christenheid van Ju-loung-iang zoo zeer aan dat hel noodig wierd eene nieuwe kei k en stand plaats op te richten. Alles ging wel, onze christenen waren arm maar goeds- dienstig, en welhaast door de mildadig- heid van eene ieveiige weldoenster werd eene nieuwe christenheid deze van Ta-fa-koung opgericht. Iedereen meen de dal hel werk kloek was en dat dui dende satans er niets zouden kunnen te- Ron vermogen hebben. Mijnheer Verellen nam dien nieuwen stand van Ta-fa-koung waarvan de kerk opgei icht ten piijze van veel zweet en moeite, het pronk stuk was. Het bouwen was zwaar maar de last kostelijk, toch heb ik hel tot vol tooiing gebracht, zegde mij al lachen M. Verellen, als al met eens de nood kreet klonk De roovers, de roovers 1 Inderdaad eene bende roovers was op gekomen ten strijde tegen de kerk en den priester. De duivel, woedend om den vooruitgang van deze opkomende christenheid, had zijne benden losge laten. Maar bij den eersten noodkreet had Mijnheer Verellen zijne voorzorgen ge nomen. Hij riep den moed in zijner christenen cn hij gelukte er in. binst een geheel jaar dat hij tegen dc roovers te worstelen had, alles te behouden. Doch belaaas! ondertusschcn was het land onbebouwd gebleven. Dechrister.cn die zoowel hunne kerk verdedigd hadden, hadden middelerwijl geen hand kunnen sicken aan het landwerk. Zij gingen te niete komen. Bewonder hunnen moed, beste vriend, nooit en kloegen zij daarom. Te naaste jnre zeiden zij, zullen wij wat ie meer werken en God zal ons helpen. Daarmee was de gezondheid van M. Verellen veel vetflauwd, ook vroegen bekwam hij eene andere christenheid. Ongelukkiglijk zijn opvolger cn doot- bield het maar drie maanden, waarna hij stierf. Ik werd door mijnen Apostoli- schen Vikaris belast hem op te volgen. Ik verhoopte betere dagen. Maar ijdele hoop! Ik viel ie midden van den bon go snood. ’t Is nu twee jaren dat die hongersnood duurt, dat er geen oogst cicer en is op onze akkers, geen graantje fceer dat rijpt, geen grasje dat uitkomt. Onbeschrijfelijk is wat al gruwelijke dingen daarmee gepaard gaan. De cauwste liefdebanden wordengebroken. Oe moeders zelve schijnen alle men schelijke liefde verloren te hebben. Hunne kleine kinderen leveren zij aan deze die meest bieden, of kunnen 21j die niet verkoopen, dan wotden die kleine schepselkens langs straten of j velden geworpen. Ah! kon ik. priester I van de II. Kerk, al die ongelukkige kin i deren in den schoot van die goede lief dadige moeder vergaderen. Maar ach! mijne geringe middelen laten het mij niet toe. Iedere dag, ieder uur brengen mij nieuw lijden bij. Van ’s morgends tol ’s avonds komt men aankloppen bij mij. Ach had ik maar Fortunatus beurze, hoevelen zoude ik er niet kunnen ont trekken aan de dood, hoevele zielen zouden den hemel niet binnen treden om er voor hunne weldoeners te bidden. Maar God heeft zijne inzichten en hoe ondoorgrondbaar deze inzichten opk zijn, toch hoop ik ze eindelijk verstaan te hebben. God heeft zeker eene gele genheid gevonden om door onze vrien den van Vlaanderen en van Europa, een allergrootste werk te doen verrichten waarvan hunne zielen de weerde kunnen schatten. Ik verhoop het en het is daarom dat ik vandage met een gebroken herte schrijve. Gij ten minste die mijne vrienden, mijne landgenoten zijl, hebt medelijden niet zoo zeer met mij, maar met mijne ongelukkige christenen. Een aalmoes kan hunne ziele redden. Hunne erkente lijkheid zal uwe belooning zijn en God zal 't u vergelden. Aanveerd, beste vriend. Uw zeer toegenegen in Christo. IVO STRAGIER. De bespreking der herziening zal morgen (donderdag) in de kamer voort gezet worden; men zal beginnen met art. 48, waarin de verplichtende stem ming in de gemeente moet ingeschreven zijn. De tadikalen zijn het eens met het gouvernement om deze bepalingen te stemmen; de liberalen van Bata’s kleur zullen er tegen opkomen, zoo als zij trouwens al de voot stellen verworpen hebben. Rechterlijke kronijk. De korrektionnele rechtbank van Veume heeft veroordeeld Zitting van 4 Mei. Steenlandt Lode- wijk en Blomme Lodewijk, werklieden te Mariakerke, de eerste 15 Ir. boet, voor dronkenschap, en 16 d; gen ge vang en 26 fr. boet, voor smaaddaden; de tweede 5 fr. boei, voor dronken schap; 8 dagen gevang en 26 fr. bou, voor stnaaddaden en eene maand en 26 fr., voor bedriegelijke ontvreemding. Pieters Pieter, weikman te Clercken, en .Va'Chand Bruno, weikman te Wou- inen. elk 16 dagen gevang, voor slagen. Vandenbossche Napoleon, weikman, geboren ie Sysseele, zonder gekende woonst in Belgie, 7 maanden gevang en 26 fr. boet, voor diefte. Adam Gustaaf, weikman te Veurne, 25 fr. boet, voor dronkenschap. Osaer August, slachter te Nierpor 1 fr. boel, voor smaad jegens de politie. Zitting van 5 Mei Dumortier Ro salia, huisvrouw van David Vermeesch, werkster te Clercken, eene maand ge vang en 26 fr. boet, voor altroggelaiij. Gryson Je:oom. dienstknecht te Ca< s- kerke, vooi waaidelijk eene maand ge vang en 50 fr. boet, voor slagen cn j wonden. welke op I Juni verkrijgbaar gesteld wordt. De vereeniging tot verspreiding der aftroggelarij. gezondheidsleer, terecht verorit' ust door hel altijd aangroeiend getal vervalschto produkten, welke onder de benaming van wijn, bier, likeur, enz verkoent worden, en willende niet alleenlijk den eet lijken handel beschermen, maar ook aai r Cf «7 1 Mei Dutnkerke-Brussel. 6 - 10 54 3 08 5 00. Venrie. 4 43 6 58. 9 53, 11 58 4 07. 6 03, Gent 7 16 9 15. 12 05. 2 58 6 46, 9 03 Aank. Brussel 8 24 10 38 12 28 1 20 5 10 8 07 10 43 Brussel naar Vcurne-Duinkerke, 6 00 9 16 's uiorg. 2 43, 5 41 na middag. V. Gent, 5 18 7 28 A. Veuri.e 7 49. 9 49, V. Veuri.e, 7 50 9 48 A. Duink. 8 57 10 52 L_L!Jk JU 1 L J-1-11 "Jü 11 44 3 52 5 43 7 19 2 36. 6 06, 8 35 9 53 2 38 9 54 4 07 o H 08 1 1.

De Veurnaar (1838-1937) | 1893 | | pagina 1