NOOllDWATEBING ouderling, bij eer.en zieken geroepen bedriegei Hij keerde teiug naar huis, doch daar Ter plaats gekomen, zag de priester was van eenen van klein zilvergeld is ten einde ge bracht. Priesterlijke benoemingen. M. Desideer Arape, van Eessen, ge wezen onderpastoor te Emelghem, is pastoor benoemd te Onnezies, in T bis dom van Doornik. De EE. PP Minderbroeders Rekollet- ten in hun kapittel gehouden in hel klooster te S;. Truiden, op 11 Augusti, hebben gekozen als oversten van 't kloos ter van Thielt Gardiaan, den E. P. Hendrik Cleen- we ck (van Veurne); vicaris den E. P. Didacus van Geyselghetn; novicenmees ter, den E. P. Stuyck. De E. P. Marcus Devos is gardiaan te St. Truiden benoemd. huwd werkman, oud 48 jaar, opgeban- gen gevonden bij het hofstedeken bc- hoorende aan M. Demeester, langs de Bergenvaart. Aan de wielrijderskoersen welke op haltoogst te Nieuport-Baden plaats hadden, hebben talrijke velobroeders van Vcurne en Dixrande deel genomen. Zie hier den uitslag 1’ Koers. Afstand 1200 meters 1’ prijs, eene velocipedevalies, M. Alberic Cracco. van Dixmude; 2* pi ijs, 15 fr. M. Vandenberghe, van Brussel; 3" prijs 10 fr. M. Boullaeit, van Gent. 2* Koers. 5000 meters. 1* prijs, 25 fr., M. Cracco; 2* 15 Ir. M. Vanden- berghe. beide voornoemd; 3\ 10 fr., M. Emile Dejonghe, van Veurne. 3* Koers. 200 meiers (traagheid). Prijs, eene valise, MM. Vandenberghe, en Cyriel Vanderslraete, van Veurne. 4* Koers. 20,000 meiers. 1* prijs, 40 fr. M. Ctacco; 2‘, 20 fr., M. Dejon ghe, beide voornoemd; 3’ 15 Ir., M. Daniël De Ilaene, van Veurne. Op het gehucht Boschveld, te Merckem, is dinsdag eene afgi ijselijke brand uitgeborsten, veroorzaakt door het onvoorzichtig gebtuiken van de petrool om het keukenvuur aan te wak keren. De kan is in de band der vrouw ontploft en stichtte onmiddelijk brand, met bet gevolg dat zeven woonhuizen af brandden. Gelukkiglijk werden de drie volgende buizekens door het vuur ge spaard. Zeven iamilien, eigenaars der woon sten, zijn ten onder gebracht, daar mets verzekerd was. Dinsdag avond, rond 7 ure, is te Nieuport-Baden een vreemdsoortig zee monster, een soort van dolphyn, tus- schen de zeebanken geraakt en door T afgaan der tij, gestrand. Hel beest beeft eene lengte van 5ml0 en weegt 2000 kilos. Na dal hel mei een geweer- schot werd gedood, wietd het zeemons- tei door drie peerden op hel strand ge trokken. I 29 leerlingen van de normale school van Thourout hebben hun exaam van onderwijzer algelegd en een di ploma bekomen in de volgende orde MM. 2* Karel Dupond, van Merckem; 4* Fl. Dequeker, van Reninghe; 9’ R. Lycke. van Keyem, en A Vandenber ghe, van Isen.betghe; 15* R. Louwage, van Merckem; I7'C. Vandenberghe, van Watou; 20' A. Tuieren, van Steenkerke; 22’ G. Van Marcke, van Wulpen. Moord op eene pastoorsmeid. Dinsdagnacht weid de pastoor van St. Savine Troyes (Frankiijk), een 76jarige jaar, op algrijselijke wijze veiminkt: twee meisjes hadden de armen en de beenen gebroken; een dpi de had ren oog uigeslagen; een vieide was gans h met wonden overdekt. Een knaap luid den ruggegraat gebroken hij middel van planken en vijjjn had men van hem een bult gemaakt. Drie mannen zijn aangehouden, en de werktuigen, waai mee zij de verminkin gen pleegden, in beilag genomen. 14. Rods Augustin, zoon van bode wijk en Salenbien Elodta. Bewpsterp. 15. Gery! Maria, dochter van Ka.el en Keslcloot Romania Appelmarkt. 16. Vanderguchl Achicl, zoon van Hendrik en Schoolaert Amelia. Pavil- joenstraal. Hebreus Magdalena, dochter van Alex- ander en Matsaeil Elisa. Bewesteipoort. 17. Dunion Julius, zoon van Kaïel en Beiiram Octavia. Bewesierpoort. 19. Depoorter Magdalena, doch er van Arthur en Zoele Sofia. Beoostet poort. Degroot'- Antonia, dochter van Au gust en lluyvaerl Mathilde. Zw. Nonnen straat. 20. Vandenbussche Maria, dochter van Leopold en Vanbillemonl Eugenia. Beoosterpoort. Getal geboorten sedert 1 Januari 91 Huwelljksaankondlglngan. 20. Lagrange Guslaat, bakker, met Vandewoude Eudoxia, bijzondere, beide te Veurne. 14. Vanquaeckebeke Desideer, 1 m- 17 d. Veslenstraat. 18. Vandenbogaerde Helena, 16 jaar 8 m. lid. naaister, geboren te Coxyde. binnen palen. Feys (vrouweiijk, doodgeb.). Markt plaats. Blaevoel Alois, 48 j. 1 m. 28d., werk man, geboren te Wulveringhem, echtge noot van Eugenia Folley. Beweslerp. Getal sterfgevallen sederi 1 Jan. 122 den toch niet grooter, evenals de zeven magere koeien in den droom vauPharao. Hij ijlde 'smorgens wanhopig naarzijnen trouwen vriend, den timmerman. De kleine ramen maakten plaats voor groote, en de puutgevel, dank aan den wijzen raad van den schrijnwei ker werd geslachtofferd voor eene kroonlijst. Hel eene weid alzoo veranderd na l et ande re, nn e< ne deur met panueelen, dan een .-choonere beltrekker. Het kosue geld, veel geld; maar wat wilt gij doen die veranderingen waien noodzakelijk. De voorbijgangers wandel den nu vol verwondering voor zijn huis, de geburen noemden den eigenaar niet meer eenvoudig bij zijnen naatn, maar groeden en zegden Mijnbeer! O dat weergalmde .-cuoon, dal woordje mijn neer. Maar een mijnheer met gewone kleederen gelijk de zijne, dat betaamde niet. De beste kleermaker wierd dan gelast mei het maken van kleederen naai de laatste n ode; de goudsmid ie de ook tenen klant te meer, en zoo volgde de eene uitgave de andere. Eindelijk volg de.... de deurwaarder, gestuurd door de schuldeischers, juist als de man bezig was met denken Kan ik nog langer blijven zonder koets en peerden! De Grondwetsherziening. De Kamer heelt vrijdag de beraadsla ging over de grondwetsherziening ge ëindigd. Al de nieuwe artikels door den Senaat gewijzigd, werden ge-temd, behalve twee, namelijk artikels 56 en 57. Artikel 56 betreft den cijns van kies- bam beid voor den Senaat; artikel 57 be paalt dat de senateurs geen vergoeding ontvangen. De nieuwe teksten, voorgesteld om •den tekst van 1830 te vervangen, heb ben de vereischte meerderheid van de twee derden der stommen niet bekomen en zijn bijgevolg verworpen. De oude artikels blijven dus bestaan, ’lis te zeggen Dat de senateurs, evenals vroeger, zullen moeien gekozen worden onder de burgers, die ten minste f,000 gulden rechtstreeksere belastingen aan den .Staat betalen. Dat de senateurs. evenals vroeger, geen vergoeding zullen ontvangen, noch vrij vei keer op den spoorweg genieten. Het ministerie vindt zich zeer misdaan over deze stemming. Zaterdag heelt M. Beernaert, bij dringendheid, eenen ministerraad bijeengeroepen om de laat ste stemmingen der Kamer te bespreken Al de ministers waren tegenwoordig, behalve M. de Burlet, die op jacht was. Meer dan ooit zou M. Beernaert geneigd zijn het ministerie te verlaten. Zaterdag na middag had de hoofd minister een lang ondeihoud melden koning. die ook onlvieden is over de vei wei ping van art. 56. Het schijnt dal men nog hoopt eene mieuwe lormuul ie vi.iden voor de in richting van den Senaat. Do gevolgen eener verandering. Een man had in zijn huis een voorka mertje, eenvoudig maar zindelijk. Hel behangsel was alleenlijk een beetje ver- s'eten. Ook vraagde hij eenen weikman en deze plakte een nieuw papier op den muur. De behanger maakte de opmerking dal in zoo sierlijk kamertje een vloerta pijt betaamde, en hel lapijl wierd aan stonds besteld en gelegd. Maar ziet eens die meubelen nu, zij schijnen (e ouderwetsch bij die schoone veranderingen. Welaan! koopen wij nieuwe meubels in mahoniehout. Zoo gexegd, zoo gedaan. En de, man smaakte nu waarlijk ge noegen in zijne prachtige zaal. Doch ge nieten, zoo gansch alleen, is niet moge lijk; de vrienden moesten ook komen be wonderen en hij noodigde eenige zijner oude kennissen. Ilij bemer kte toen eerst dal eenvoudig bier en pijpen niet pasten in zulken salon, dat hij on eene betame- iijke wijze niet kon ontvangen, zonder eenige flesschen wijn en een kistje siga ren en dal spreekt van zelf zonder nieuwe roomers en aschtakjes. De vrienden komen en zien met be wondering al die piacht. Wat schoone kamer! Wat goede wijn! Wal uitmunten de sigaren! Maar een der gasten, na de eerste vei hazing, bemerkte de ramen met kleine ruilen. Dat ontsierde klaar blijkelijk hei vertrek. De man was van hetzelfde gedacht en peinsde Hoe zie ik dat nu maai? Hij raadpleegde den timmerman, en iwee zeer groote ramen met ruilen in evenredigheid, schitterden op T einde der week in de voorkamer. Maar de zon straalde nu zoo warm. Dal wierd onverdragelijk, die heete stralen Welken raad? De timmerman kende er eenen zeer goeden, namelijk bet plaatsen van gordijnen, en dit middel werd dan ook aanstonds gebezigd. Eenen achternoen nu, dat wederom eenige vrienden moesten komen, klinkt eene stem op straal: Ziet eens wat zon derlinge gevel met twee grooie ramen, en voor hel overige overal kleine raam- tjes! De man verschrikte en snelde buitenwaarts. Ja inderdaad, dal is be lachelijk! n Hij was beschaamd in het gezelschap zijner gasten. Wijn en sigaren smaakten niet en des nachts had hij een vreeselijken droom kleine ramen slikten er gioole, en wier- VAN VEURNE. De Regie der Noordwatering van Veurne heeft de eer de eigenaren, die dertig ‘metaren in gezegde Watering be zitten, tot eene gewone Aigemeene Ver- I die ongeveer 3 kilometers ver woonde. I Zeem- en Wasmarkt en grooie tentoon I r i dal hij h<-t slachtoffer grccnsels, op Zondag 26, Maandag 28. trof hem een schrikkelijk schouwspel. Zijne meid, juffer Adelaide, lag ba dend in haar bloed len gionde. De moordenaar had zijn slachtoffer met hamerslagen en messteken alge- maakt. Vervolgens bad hij geheel het huis afgezocht en slechts eene som van 40 fr. kunnen mededragen. Vreeselijk ongeluk. Te Egglko fen, Oberpfalz (Duitschland), is dinsdag een vreeselijk ongeluk gebeurd. De 19 jarige onderwijzer Wimbauer van Mar- garelenberg, die z;jn verlof bij zijne ouders doorbrengt, wilde ’s middags in den hof naar de schijf schieten. Toen alles gereed was riep hij tot zijne moeder. «Moeder, kom nu niet uit de keuken, want ik ga schieten. De moeder moet zich waarschijnlijk toch nog buiten de keuken begeven heb ben om een meisje naar binnen doen te komen, want in T volgende oogeublik was het ongeluk geschied. De kogel drong door twee deuren en dooi boorde dan de vrouw in de zijde; zij was op den slag dood. De ongelukkige jongeling heeft zich ter beschikking van 'i gerecht gesteld. Kintierbeu.'en. Te Warasdin, in Croalië, is eene bende ellendelingen onldekt, die kinderen stolen en ze ver minkten, om hen dan uit bedelen te zen- Verscheidenheden. I Het gouvernement heeft maatregels I genomen om te beletten dat, gelijk het I verleden jaar hel geval was, de cholera I zich langs de vaarten en rivieren het I land door zou kunnen vei spreiden, zon- I der eenigen tegenstand te ontmoeten. Men weel nog dat een zeker getal schippers, met de besmetting uit Ant werpen gevaren, de noodlo tige ziexie op verscheidene plaatsen van Belgie overbrachten. Zekere schippers dreven zelfs de zorgloosheid zoo ver, dat zij de vuiligheid der cholerazieken in hel water wierpen, zonder zich te bekom meren of er menschen van dat waier d onken of niet. Een koninklijk besluit van 14 augusti, schrijft de volgende maatregelen voor betreffende het gezondheidstoezicht der scheepvaart Posten van gezondheidstoezicht zullen langs do bevaarbare waterwegen inge steld worden op de plaatsen aangewe zen door den minister van landbouw, nijverheid en openbare werken. De sluis- nieesters, brugdraaiers of andere agen ten, die deze posten bedienen, zullen er de schepen doen stilliggen. De patroon z.d gehouden zijn ze aan boord te ge- leiucn om over te gaan lot het gezond heidsonderzoek van het personeel. Indien de agent, aangewezen om het onderzoek te doen, verdachte ziekte i<-ekenen vaststelt bij den eenen of den anderen persoon die zich op hel vaar tuig bevindt, zal hij aan den schipper verbieden zijne reis voort te zetten, tol nat het gemeentebestuur door hem on uiiddelijk verwittigd, des noods, de maatregelen van afzondering en ont smetting met tusschenkomst van eenen geneesheer genomen hebbe. De schaarschte aan zilveren munt en pasmunt is zoo groot gewoiden in Italië, dal het publiek zich op verschil lende wijzen tracht te helpen. Het huis Gavazi te Milaan heeft klein zilveren geld met hare firma laten slaan, len einde bare bedienden te kunnen betalen. Deze betalen daarmede de winkeliers, die het in grooier bedrag weder bij de firma inruilen tegen bankpapier. Andere winkeliers en kooplieden geven een soort van wissel op hen zelven at, die ze in grootere bedragen weder intrekken legen bankpapier, terwijl nog anderen eenvoudig banknoten van vijf en tien lires in vieren knippen. De pers valt van alle kanten de regeering aan, dat zij niet vroeger in den nood heeft voor zien. Volgens de Tribuna is thans order gegeven voor het munien van tien miliioen bronzen vijf- en tien centiem- stukken en tot de uitgift van 30 miljoen banknoten van een lire tegen eene ge lijke som in de schaikist gestort in klein zilvergeld. Deze maatregel is maar voorloopig en blijft alleen in werking tot dat de onderhandelingen mei de Latijusche Unie over de nationalisatie Vertichllllge tijdingen» Een koninklijk besluit van den 15 Juni verleent een pensioen van 739 fr. aan M. Ed. Steyaert, gewezen brigadier der gendarmerie te Veurne. Maandag, in den na middag, heeft men den genaamden Alois Blaevoel. ge- den. Men vond vier kindeien van 8 h 12 stelling van bloemen en Dinsdag 29 en Woensdag 30 Augusti 1893, in de G meenleschool, Leenstraat, te Rousselar-. Wij roepen d<* aandacht der b- langheb benden op de Was- en Zeemmai kt, waar slechts zuiver en onvervalschl Zeena zal loegelaten zijn, door deskundig!n bestatigd. Kleine en grooie hoeveelheden zal men er kunnen bekomen, te beginnen met bo kalen van eenen halven en g heelen kilo. (Medegedeeld). planten, fruiten en Mm» eerlijk» Stand »nn Vrurnr. Geboorten. Sterfgevallen. 21. Huytheol Barbara, 88 j Sin. 24 <1. rentenierster, geboren te Adinkerke, weduwe van Pieier Guilleman en van Jan Deleu, echtgenoote van Pieier Huys- soone. Bewesierpoort.

De Veurnaar (1838-1937) | 1893 | | pagina 2