I)e kiesstrijd zal lievig zijn in al de groote steden en nijvei heidsgemeenten van ons land. Het is te voorzien dal de liberale partij deerlijk gesteld ui', den slnjd zal komen. De katholieken zullen vootzeker eene bijzondere plaats innemen op de stadhuizen onzer grootste steden, zooals Antweipen, Brussel, Gent en Luik. M. Beernaert heelt wederom aanveerd van voorzitter te zijn der Kamers, in den toekomenden zittijd die dinsdag 12 dezer zal beginnen. In geval de socialisten tot gecne be tere gevoelens gokoinen zijn, en zich in de kamer gedragen als slectit opge voede lieden, a s ware onbeschutte kerels, zullen de kamers maatregels ne men om die rekels wal in te toornen. Te Brugge zijn de katholieke kandida ten gekozen zonder snijd. De liberale vlaamsche Boud en Je liberale kiesvereni ging hadden besloten zich te onthouden, maar, de socialisten gingen opkomen en het stadhuis stommetderhand innemen. O die sukkelaer»! Zij en hebben geen honderd kiezers kunnen vinden om do voorstelling hunner kandidaten te teekenen. Den haring der socialisten on braadt niet. Combat op de schniftaf**) bij Justin Drcan, in het Oud Gaa ple:n. Vestenslraal, op Zondag lü November naast. Combalschuiving bij Leo Ververcken, in den Hovenier, op Zondag 10 Novem ber. Bolling voor een vet konijn, in de Oude llenderin, bij Amar.dus Rosse, op Zondag 17 Novemoer. Combatschuhing bij Hendrik Cannob, de Blvem, op Zondag 24 November. L Allerlei. Frankrijk. - De Franscbe kamerheeren hebben verledene week bun ministerie omver geworpen. Het was leeds acht tien maanden aan het bewind, en *t en kan toch niet eeuwig medegaan. Hel nieuw ministerie is nog maar met moeite aaneengeflanseld. en de dagbla den kondigen reeds zijnen val aan. De eene geven hel drie maanden te leven, en de andeie denken dat het in eene der eeiste zittingen reeds zal omver zijn. Een beetje meer gezeten verstand en rijper oordeel en zou niet miszilten bij onze zuiderburen. draagt, de trage doodenzang en bede, die ons door de ziele dringt, hel knette ren van de waskeerse die weifelend brand nevens het betraande pelderkleed, de klagende klokkenklank die over ’t kerkhof dreunende henenvaari, de wind die ruischt in de ijfteranken, en zucht door ’t loover van de wilgen, en speelt met de vallende bladeren alles roept ons ioe Miseremini... Wij herdenken deze die met ons heb- Priesterlijke benoemingen. Z. Hoogw. de Bis>chop van Brugge heeft benoemd tot coadjutor te Ram<c«ppeilr, M. Fl. Scholtry. prasur in T semiuaiie; en lot coadjutor Ie Heule, M. Gust. Van Mul lein, priester in 't seminarie. Allerzielen. «Zij zijn voorbijgegaan op aarde, zij hebben den stroom afgevaren des tijds weleer hoorde men hunne stemme op zijne boorden, daarna en hoorde men niets meer. Waar zijn zij? Zij zijn mee gesleept al dooreen, jong en oud, arm en rijke; zij zijn verdwenen gelijk het schip dat door den storm wordt wegge- zweepl en meegedreven Zalig zijn zij die in den Heere sterven... Uit de onbekende streke waar de stroom des tijds verloren gaat, weer klinkt eene stemme Uit de diepte heb ik tol U geroepen. Daarnevens weer klinkt er ook een vreugdezang O lieer, wij loven en danken uwen naam. Heilig, heilig,'heilig is de God der heirscharen! Vrij vervoer in 3* klasse en met gewone treinen, woidt vetleend; i° aan de kiezers die verhuisd zijn van du gemeente waar zij moeten stemmen; 2“ aan dezen die twee verblijfplaatsen heb ben en van de eene naar de andere moeten gaan om te stemmen; 3“ aan de werklieden die in t' buiten and wei ken. Om bet vrij vervoer te bekomen, moeten de kiezers aan bet kantoor van vertrek een bewijs afgeven door een burgemeester geteekend en hunnen kiesbrief vertoonen. Dit bewijs zal hun met hunnen kiesbrief toegezonden wor den. De koepons die zij in ruiling van dit bewijs zullen ontv.mgen zijn geldig voor gaan en keeren lol daags na de kiezing te middernacht, en zijn vetkrtjg- baar te rekenen van daags voor de kie zing Luisteren wij naar de stemme die op rijst uit het giaf onzer broeders Ver haasten wij ons de poorten van hun ge vang te ontsluiten, en hunne ziele in de eeuwige ruste en in T eeuwig licht bin nen te voeren. van de kopstukken der liberalen, die hem schijnbaar met voorkomendheid en achting bejegenden, maar achter zijnen rug den spot met hem dreven. Een libeiaal blijft altijd een liberaal, in zijn bijzonder leven kan de eene beter zijn dan de andere, maat als politiek man stemmen en werken gematigden en hevigen allen gelijk. Daarom, katholieken, stemt enkel voor mannen die gij als ware, overtuigde en standvastige katholieken kent. Dal is ten andere gewetensplicht Waaraan gij de echte katholieken zult kennen, moeten wij U niet zeggen. In elke gemeente staat bet politiek gehalte van iederen ingezetene duidelijk in de openbare denkwijze geboekt, bet kiezen valt dus niet moeilijk Stemt voor katholieken en voor geen andere. Allerzielendag toch zegt alles rondom ons dat die banden var. bloed en vriend schap, alhoewel gebroken, toch niet vernietigd zijn «turgerliJUe Stand van Geboorten. 30. Deleloo Alfons-Jozrf, zoon van Oscar en Knockaerl Ludo^ca. Vrsiii straal. Getal geboorten sedert 1 Jan. 108. Huwelijksaankondigingen. 3. Caiiiiau J >z.ef, brouwer, met David Helena, zonder b.Toep, beide ie V'urne. Dawyndl Edw.nd, gevang"’bewaardei |t! Antwerpen, met De Bnyscre Leonia, w.nke- Ltra tr, te Veurne. Karei Wybo eene eervolle melding beko men voor bout- en marmer-nabootsing. Er waren 26 leerlingen ingeschreven; het totaal der te bekomen punten was 40 De eerste prijs werd behaald met 34 1/2 punten, en Karei Wybo beeft er 31 1/2 behaald Cam. Wybo die de leergangen volgt van St. Lucasschool te Doornijk, en van hel 2* jaargang in bet 4* mocht over gaan, behaalde den eersten prijs voor de modeleering, en den tweeden prijs ir. de meubelteekening. Onze beste gelukwenschen aan onze jonge kunstminnende vrienden; en mochten zij op de ingeslegene baan vol- herden. Veurne. De heer minister van spoorwegen van Engeland en zijn seki claris, veigezeld van andere hooge beambten zijn in ons land een overzicht komen nemen van de instelling der Buurtwegen. Men is van zin de buurtspoorwegen op gelijken voel in te richten ia Enge land. Donderdag laatst werd de heer Bur gemeester verwittigd, dat die beeren nun verblijf in Belgie wilden te baat nemen, om een bezoek te brengen aan onze stad, van welke zij met velen lof hadden hooren spreken. Ziehier de namen der hooggeplaatste mannen die zaterdag laatst onze stad met bun bezoek vereerd hebben. M. Ritschie, lid van hel Engelsch parlement, minister der spoorwegen in Engeland; Str Courtenay Boyle, K. C. B. besten dige sekretans van den beer minister; Luid Graal Dudley, lid van de kamer der Lords, veitegenwoordigcr v»n den minister in de kamer der Lords; De consul van Engeland; M. Raymaeckers, algemeene rekre- tans van het ministerie van spoorwe gen van Belgie. De beeren voorzitter en bestuurder der nationale maatschappij van Buurt spoorwegen van Belgie; De beeren voorzitter en bestuurder der tramlinie Oostende-Nieuport-Veurne. Deze boeien, aangekomen met oenen bijzonderen tram, om 1150 u. voor middag, lebben door onzen acht baren burgemeester ontvangen geweest; deze heelt üem dan ter hunner beschik king gesteld en met hen de straten onzer stad dojrwandeld er. de openbate gebouwen bezocht. Geene wooiden genoeg konden zij vinden om hunne bewondering uil te drukken, ovei de netheid en schoon heid der stad, den pracht der gebou wen, en zouuls vele andere, die voor dc eerste maal in Veurne komen, konden bijna niet gelooven dal zulk een perel- ken in een boekje van Belgie verdoken I ligt. -4..t Om 1 ure hebben zij in do oude Het rouwgewaad dal de priester vlaamsche zaal van 't Hotel de la Noble - J Hose een prachtig ontbijt genomen en zijn daarna om 3 1/2 ure vertrokken. ben gewoond en geleefd, voor ons heb ben gezorgd en gewrocht, met ons en voor ons geleden hebben en gestreden en nu rusten tol den jongsten dag op de gewijde plekke grond, do slaapplaat- se der dooden, onder de schaduwe van ’t kruis. ’t Is er zoo eenzaam en stille en wij willen verder op, naar die verre streke waar zij ons zijn voorgegaan. Ten dage dal wij eerst onze rouwkleederen aan trokken, geheel de wereld wierd ons onverschillig, ja zelfs, viel ons ten laste. Zulk een gevoelen ook prangt onze ziel op beden niets en kan de leemte vullen die de dood nevens ous heelt gegraven. Wij willen spreken met onze dooden wij willen ze wederzien. Maar wie zal ons voeren tot hen? Hoe troostend komt hot christen ge- loove ons loeren dat wij met ben in ge meenschap kunnen blijven. Onze vrienden en magen zuchten mis schien zoo lastig in den duisteren kerker van’t lijden, maar God heeft ons den sleutel van den kerker ter hand ge steld die sleutel, T is het gebed, bij zonderlijk de heilige zoenofferande des autaars. Kunitnienws. Twee onzer jonge medeburgers heb ben dit jaar weeral ouderscheidingen bekomen in vefschillige academiën van bet land In de koninklijke academie var. beel dende kunsten der stad Mectelen beeft WerNcllilliKe (ijdinern. Bij koninklijk besluit van 1 November wordt hel ontslag aangenomen van M. B. L. Syoen, van zijn ambt van Netars te Loo. M. R.-P. Veibcke, ontvanger der direkte belastingen, douanen en accyn- zen te Leysele, is in dezelfde hoedanig heid benoemd te Nukerke (Oost-Vlaan- deren). Onze inboorling de luitenant Sbaw, van bet 5* linie, weins overlijden in Congo men bad aangekondigd, gesneu veld in een gevecht tegen de oproerige soldaten van den Congo-Staat, is hoe genaamd niet dood of zelfs me', gekwetst De luitenant Sbaw en een vijf igtal trouw gebleven zwarte soldaten waren er in gelukt in een bosch I? vluchten en daar het eenigen tijd duuide eer men tijding van hen vernam, had men hen allen dood gelooid. Een ongeluk, dat nog ergere ge volgen had kunnen hebben, is zondag acht dagen te Handzame voorgevallen. In de heiberg van Kniel Van Rielvelde ht.d er eene kaarteschie ing plaats ondar de oogen vin tab ijke nieuwsgierigen. Zijn geweer ladende kreeg zekeren Denys, van Zaïren, van e. n der toe schouwers onbedacht eenen stoot legen den arm. met het ongelukkig gevolg dal bet schot loste en de loudkorrels te recht kwamen in de bil van Hippoliet Ampe, gemeenteraadslid, en Louis Lowie, beide van Handzame. G lukkig zijn de wondeu niet doodelijk; n e te genstaande is er proces-vei baal opge- maakt, voor onvrijwillige verwondin gen. Woensdag avond is eene der droogplaatsen van de poeiei fabriek van Wetieien gesprongen. Er zijn geene ongelijkeu te betreuien. Hot nummer van de Nieuwe Haam- sche Illustratie dat met on» Guxeitc de volgende week wordt verzonden, heelt onJersiaanden belangrijken inhoud Buurtspoorwegen. Dc ontvangsten der nationale maatschappij van buurtspoor wegen, gedurende de maand Sep'ernb t op de volgende lijnen, beioopen tol Oostende Nteuporl- Veurne, fr. 27,994 25 voor de reizigers en fr. 3,126-93 voor de koopwaren. Tezamen fr.31,121 18. Oostende Blankenberg lie, fr. 39.267,55. door do reizigers en fr. 1.773,54 voorde koopwaren. Tezamen fr. 41,041,09. KeureeYper, tr. 13,034,80 voor de rei- zigeis en fr. 182.8,00 voor de koopwaren. Te zamen fr. 14 862.80. De algemeene ontvangsten sedert eersten Januari bedragen 1894 1895. Oostende-Vein ne 142,615,67 161 922 59 Ostende-Blankenb 143,268,08 172.51121 Vcurnc Yper, 1Ü2,».T;,27 109,281 16 Burgerwacht. -- Te Brussel, hoofdstad van ons Belgenland, maken er 5815 mannen deel van de burgeiwacot In het jaar 1894 wterden er 3330 processen opgeinaakt voor afwezigheid aan de oefeningen. Allo, allo, Bruf-selscbe garde comio- ken, wat meer iever, als 't u belieil, voor Jen dienst van 't vaderland! Het volk en weerstaat niet aan die machtige stemme der dooden, en «treomt naar’t kerkhof, eerbiedig en in getogen, O, wij hebben er zoovele grafwaarts gedregen en gevolgd Daags dat wij vader of moeder of kind, tusschen vier planken genage'd, ten grave zagen nederdalen, wij meen den dat wij daar ook een deel van ons eigen wezen, van ons herto en ziel be groeven. En ’s avonds van dien heugelijken 'lag, als wij de plaatse dier beminden zagen ledig staan in den huizelijken kring, wij zeiden Hoe koud en kille zullen zij slapen onder de groene zode, te midden der sombere graven. Zullen wij nog ooit ter ru t-i gaan zonder onze afgestorvene te herdenken Maar weken en maanden vervlogen. En bij gebrek aan gemeenzaam leven met de overleden magen, hun aandenken verflauwde en vervloog met den tijd. Wij wierden meegesleept in den strijd van ’t leven, en wij vergaten deze die ons dien strijd leerden strijden, en ons den weg door de wereld baanden. Op Allerheiligen herhalen de klinge lende klokken dit jubelgezang; ons lof lied wecrgalmi onder ’t kerkgewelf, en stijgt met den blijden orgeltoon en den geungeii wieiook ten hemel, en smelt ineen mut'i zegelied der overwinnaars. Maar nauwelijks zijn de blijde klan ken weggea-orven, of somber een treur zang komt onze ziel ontroeren: He- quiein atierninn dona cis, Domine; en eene klagende >tmnine rijst op uit de duister heid des giafs Miseremini... Ontfermt u mijner, gij, ten minste, die mijne vrienden waart. Eene fraaie Novell:, wet 6 Illustraties, getiteld: «De xchiUen van den Rum-iagh Een keurige Gravure, vooretcllcndc Japansche Dames aan de kaptafel. Een «ch.it van Gedluwreerde Ancc- doten en vrolijke gezegden. Voorn Korte Schets jes. als Een goedkoope ritje, Gladde vogels.» Waarom 11) niet getrouwd was, l evende .Magneten, ene. Nieuw Prijsraadsel, Schaakfa briek en tul van Humoristische opmerkingen.

De Veurnaar (1838-1937) | 1895 | | pagina 2