Herbergfeesten. van weeldeleo heer Baron de Coninck de Merokem Senator voor Veurne Diinnude. L. VAN DEN BECK, Landbouw-lngemeur. Werkman» woonsten. De huizen, welk door de maatschappij De Vlaamsche Hee d gebouwd worden, zullen met 23 April of 1 Mei aanslaande bewoonbaar zijn. Zondag 6 December II. heeft. de heer Daniel De Hiene, in Sint Joseph's genoot schap, de wel uilgelegd van 9 Augusti 1889 op de werkmanswoningen. in eene klare en duidelijke taal heeft hij de menigvuldige voordeelen opgesomd, welke deze wel aan den werkman verleent, en de voorwaarden voor oogen gelegd op dewelke de wer kman eigenaar kan worden van zijn huis. Die wel maakt deel van eenegeheele reeks wellen, door de katho lieke regeering voorgestel») om het lot van den werkman en zijnen stoffelijken en z de lijken toestand te verbeteieu. De maatschappij u Vlaaaische Heerd werd uilsluiielijk opgerichl om te dienen als middelaar tusschen de wet en den werkman, opdat deze in staal zou zijn al de voordeelm der wei op de workmans woningen te kunnen genieten. De manier van onderbundeling, de voor deelen, en veretsch'e voorwaarden werden door den heer De Haene op] meesterlijke wijze uiteengezet. Bij plaatgebrek kunnen wij hierover niet meer zeggen, maar, in ons nummer van Woensdag aanstaande, zullen wij dezelve breedvoeng kenbrar mA. n. opdit be langhebbenden met kennis van zaken zoude kunnen hrndelen. Kech terlijke kronljk. De korrektionele Rechtbank van Veurne, heeft veroordeeld Zitting van den 26 Nov. Motte August zonder beroep, en Vanhulst Edmund, dienstknecht te Dixmudc. de eerste 16 dagen gevang, voor slagen, en 8 dagen zelfde straf voor vernieling van afsluitingen, eu beide 15 fr. boet, voor dronkenschap. Gcryl Pieter, visscher ie Oostduinkerke. voorwaardelijk 50 fr. boet, voor diefte. Vandcrzypa Pieter, werkman te Nieupori. 26 fr. boel, voor slagen, en 10 fr. voor dronkenschap. Zitting van 27 N »v.PI lelevoet Jan, herbergier te Proven, iuü fr. boet, voor j.ichitmsdrijf. Geeraeri Ctmiel, werkman Ie Westvle- leren, voorwaardelijk 16 dagen gevang, voo' bedreigingen. Ot ghe Hendrik, metser te Beveien, 50 fr boet, voor stagen. Deciel ck Romaan, DecaesUcker Cauaiel werklieden Slembioack Leopold, Ü.cletck Bomaan, zoon van Jan, metsers, allen te Woumen. voorwaardelijk, elk eeno maand gevang, voor slagen. Laurens Eraiel, metser to Dixmude, 10 jaar gevang, vopr aanslag op de eerbaar heid op zijn minderjarig kind. Woensdag laatst molden wij de dood van onzen diepbetrcuden senator Baron de Coninck de Merckeo. Vandaag kunnen wij niet nalaten eene nieuwe hulde te brengen aan de verdien sten van den achtbaren overleden, en eene korte schets te geven van zijn politiek leven. Baron de Coninck zetelde eerst in de kamers. Hij werd volksvertegenwoordi ger gekozen den 9 Juni 1863 voor het arrondissement Dixmude. Hij gaf zijn omslag den 16 November 1869. en ver dween uil bet politiek feven tol op f! Juni 1878. Jag «P den welken de lie.-ers mesten-,- rijk aan cüloiuar. zona's de kainiet, CRtnailliet. enz. voor gevolg heelt de tijpheid der beet te vernagen, liure gehalte in suiker te verminderen, evenals voor den aardappel zijn inboud in zetmeel. Voor deze twee laatste planten zal men dus slechts de hierboven aange- d'tide hoeveelheid Thomas phospbaat gebruiken, tenzij de gtond aim zij aan polasch (zandachtige gronden, b. v.) In dit geva>, zal men te gelijkeitijd met de metaalslakken 200 a 300 kg. potasch- sullaat gebruiken. Wat de meststoffen betreft, dienende om de bemesting in de Lente te volle digen, wij zullen er ten gepasten tijde over spreken. uem naar het senaat zouden. Hij heeft machtig veel bijgedragen om geheel zijne streekjaan de katholieke pa uj e overwinnen. Men is te veel ge negen om dit te veigeien hei tijdstip op hetwelk geheel Vlaandeien onder lie juk lag der liberale partij, is nog zoo ver niet verwijderd. Sedertdien heeft men veel vooruit gang gedaan. En hel ariondisseinent Dixmude, gelijk alle andere van o-iz provincie, mag, dank aan de yoortduien de en verstandige werking van Baron de Coninck als voor goed •oebeboorende aan onze partij beschouwd worden. Hel is nutteloos lang te steunen op de voot name rol welke Baron de Coninck in hel Senaat vervu de. De senator van Veurne-Dixmude was er een van de meest geachte leiders. Hij werd met aandacht aanhoord door de twee zijden der hooge vergadering. In eene klare en spitsvoudige taal, wist hij zijne gedachten voor te dragen, en aarzelde zeifs niet aan zijne vrienden en aan de ministers harde waarheden toe te sluren, wanneer bij dacht dal de belangen der partij of van zijn arrondis sement zulks vereischten. Het Senaat is thans eene wet aan het bespreken over de spelen. Indien wel haast strenge maatregels tegen die plaag genomen worden, dan zal het grootelijks te danken zijn aan Baron de Coninck, die bel eerst de schandalen deed kennen welke de spelen van Oostende eu andere plaatsen voor gevmg hadden. Baron de Coninck was een overtuigde antimilitarist. Geen eene omstandigheid liet hij voorbijgaan, zotidei zijne voor lietde te doen kennen vooi een vrijwil ligersleger. Hij liet ook geene gelegen heid voorbijgaan zonder vet belet inget: te vragen voor onze soldaten eu al wat bunnen toestand kon verbeteren vond :o hem eenen moedigen verdedigei. Hij was ook een overtuigde vlaming en vurige voorstaander der rechten van de Vlamingen. De vlaamsche taal sprak bij vloeiend en dikwijls liet bij zijne liefde kennen voor zijne dierbare moe der taal. Sedert 1878, was er geeneene belang rijke bespreking in het Senaat, hetzij op politiek ol bestuurlijk gebied, ot de overledene senator nam er oen voornaam deel aan. Hij was steeds op do bres om onze belangen met woord en daad te verdedigen. Met onzen Baron do Coninck ver dwijnt een der bijzonderste politieke mannen, een der hooiden van 't Senaat. De goheugeniszijner bewezen diensten zal zoo licht niet vet vlogen zijn. De Heer schenke hem de beloonir.g welke Hij geven zal aan dezen, die, gelijk onze senator, den goeden strijd hebben gestreden. Dai bij in vrede ruste. Veraclillllge tijdingen. Kas der Eigenaars (Caisse des Propnétaires), bestaande sedert 1885, BBUSSEL, geett nieuwe obligation uit aan 3 i/2 voor een termijn van 10 jaar - Weerde ten iioogsten aanbevelend! De titels worden zonder kosten t'buis besteld. Agent in Brugge, A. De Meester bankier, Spanjaardsiraat. Mililieloling. Alveringhem 23 Januari, Dixmude 25, Handzaeme 2G, Veurne 27, Loo 28. N.euport 29, Wou- men 30 Krachtens eene bijzondere toela ting van den Paus, hebben de bisschop pen van Belgie vergunning verleend om op nieuwjaar, die op eenen vrijdag valt vleescli te eten. Bij koninklijk besluit van 9 De cember wordt M. E De Jonghe, doctor in de iccmen te Veurne, benoemd tot plaatsvervangend rechter bij *i vredege recht te Veurne, in vervanging van M. L. Despot, ov< rieden. Bij koninklijk besluit van den 11 December wordt M. L.-B.-J.-J Moens, advokaat te Dixmude, benoemd tot plaatsvervangend rechter bij het vrede gerecht van Dixmude, in vervanging van wijlen M. Delabaye. De burgerlijke godshuizen van Veurne zijn gemachtigd om Juliana- Christina V.alcke in bel godshuis dezer stad tot levenslang onderhoud aan te nemen, met last, voor haar, 1000 fr. in de kas dier godshuizen te storten. De burgeimedalte van 2* klas is verleend aan M. P. Doclercq, lid van het bureel van weldaad van Eessen en de medalie van I* klas aan M. F Vanels lander, tamboer bij het korp sapeuis- pompiers te Corlemarck. Den 26 dezer, ten 10 1/2 's mor gens, in bel gouvernememsbotel te Brugge, aanbesteding der vei beterings- weiken uil te voeren aan bet gedeelte des Ysers, begiepen tusschen Dixmude en Tervaete, en geschat op 18,858, li. 12 c. Uitslag der aanbesteding voor hel bouwen van een omvangstbureel met woning voor den statieoverste te Rams- cappelle. Bestek fr. 3595-19. Hebben aangeboden MM. L. Vandamtne, Nieupori, 3419 fr. C. Dumont, Nieupori, fr. 3690-58; 11. Callebeii, Oostende, 3698 00; E. Mahieu Eerneghem, 3935 00. Te Duinkerke beeft zekere August Gallieli, oud 2G jaar, bel 8jarig meisje Madeleine Daunot op zijne kamer gelokt en na het afschuwelijk mishandeld te hebben, hel kindje vermoord. Hij bad bet lijk onder zijn bed gebor gen en ging dan in eene herberg met de kaart spelen. T Huis wcergekeerd, stak bij bet lijk in eenen zak en ging dien in het water werpen. Dinsdag werd de ellendige booswicht aangehouden. Hij heeft volledige bekentenissen gedaan. In de statie van Zuidcoote, waar de avondtrein uit Veurne ten 10 47 toe komt bemerkte een treinwachter dat er iemand algcstapl en gevallen was. Hij had den tijd niet om den onbekende uitleggingen te vragen. Te Rooscndael gekomen, stapte hij at en ging met licht naar den achtersten wagen. Daar stelde bij vast dat twee mannen te peerd zaten op den buffel van den lourgon, die elk eene groote baal op't hoofd hadden. Ken dier mannen verliet zijnen last en vlucht te. Te Duinkerke vond men de baal aan den buffel. Zij bevatte 17 kilos tabak, koffi, eigaren en peper. Do tweede smokkelaar was met zijne vracht over een barreel gesprongen en verdwenen. In den nacht van woensdag tot donderdag hebben twee gendarmen der brigade van Dixmude en twee der bri gade van Clercken, op bel grondgebied van Eessen. vier gevaarlijke wildstroo- pers aangehouden, die bij middel van eenen lichtbak jacht op bet wild maak ten. Eeo hunner droeg een tweeloopge Priesterlijke benoemingen. Mgr. do Bisschep van Brugge hetfl M. A. Vanspeybrouck, aluioczemer op het kas teel van Ingelmunster, tot almoezcnier be no n;d bij don graaf de Ribcaucourt, te Peicq, bij Brussel. M, Calleberi, leoraar in 't kollegie van Veurne, wordt zendeling n Engeland, en is voorlopig vervangen door M. Vandeweghe, uil hel seminarie. Combatschuiving in de Wagenma- kerij, bij llenri Barrezeule, op Zondag 20 December. Combatschuiving in het Vosje by Leopold Siockelynck. op Zondag 20 De cember. en wekelijksche avondverga dering den woensdag. Bolling om een koppel kiekens bij A. Godderis, Abdijstraat, op Zondag 20 December. Combatschuiving in Leopold II. bij Nestor Nootaerl, op Zondag 20 Decem ber. Combatschuiving in den Snoek, M Karei Dawyndt, op Zondag 20 Decemb. Combatschuiving en Bolling yoor eenen Turk, in de Vooruitgang, bij K- Pil, op Zondag 20 December. Combaiscnuiving in de Koornbloem, l,lj Decrop-Vercruyase, op Zondag 20 De cember. Combatschuiving in St. Joseph, bi’ weduwe Houcke, op Kerstdag 25 D£' cember. Combatschuiving in den bij Augusf lianeke, op 2G Decembc* (2** Kerstdag). weer en twee andere hadden dikke stokken. Men heelt in bet beul der wildstioopcis drie hazen en een wild konijn gevonden, alsook een dieven- lameern. Het zijn vier kerels uit den omtrek van Dixmude, door gansch de bevolking der oinstieek zeer gevieesd; men noemde ben de koningen der wild- slroopers. De trekking der loten van de ten toonstelling van Brussel in 1897 zal geschieden den 22 dezer, voor de bil jetten der bladen 00,000 tol 99.999 (nummers in het zwart gedrukt). De drager van een lot dat ten minste 5000 Ir. waarde wint, zal er ontniddelijk het bedrag van in geld mogen eiseben, mits eene vermindering van 10 ten 100. De winners hebben eene tnaand tijd om hunne rechten te doer, gelden bij aan bevolen brief, bij den algetneenen kom- missarts der Regeering, Persstraat, n’ 17, te Brussel. Wie beeft niet hooren spreken van het apostoliek Werk van deu H. Joannes Bercbmans, hetwelk te Si. Truiden werd gesticht met hei doel aan arme en ver latene kinderen eene christelijke opvoe ding te bezorgen, godsdienstige en zede lijke schrihen onder hel volk te ver spreiden, enz. T De kindeien van dit Apostoliek Werk gaan beproeven met Nieuwjaar duisend millioen oude visietkaarien te verzame len. Wie lot dat goed werk wil medebel* pen, zende al zijne visietkaaiten naar liet Herchmanshuis, Koestraat, ie Sl. Truiden, alwaar men ook ontvangt voor hetzelfde werk oude postzegels, stalen pennen, zilverpapier, oud en valscb geld, oude en nieuwe boeken eti tijd schriften, oude rozenktanzen, kruiskens, medulien, enz. Alle verzendingen te frankeeren. Het vonnis van den krijgsraad waardoor de gienadier Deruyter van Nieucappelle ter dood veroordeeld werd, voor moord op den ag-nl Boistay en voor 14 moordpogingen, is door hel krijgsgerechtshof van Brussel verbro ken. De voorbedachtheid is afgewezen, en verzachtende omstandigheden aangeno men. Deruyter is door hel bot veroor deeld lot 15jaren dwangarbeid. Tegenwoordig wordt in de Crystal Palace, te Londen, eene tentoonstelling van muizen gehouden, door de Mouse Club. Er zijn zoo wui een lOG’.al ten- toonstellers. Natuurlijk zijn de tentooógcsU-ldo muizen gansch ande:e specimen, dan diegene welke wij gewoonlijk te zien krijgen. Men heeft er tusschen die hunne eigenaars voor geen 100 fr. zouden al slaan; vooral in den pels ligl de weelde en daar zijn er tusschen met wil en zwarl gospikkeldcn pels. Men zegt dal de zeldzaamste kwaliteit is de zwarte muis met rosse vlekken. Einde der Comedlo te Brussel. Wij schrijven niel meer crisis te Brussel, want die crisis is eene comedie geworden. Men weet dal, ten gevolge eener stemming van den gemeenteraad, liet schepencollege van Biussel zijn omslag heelt gegeven. Maandag 7 dezer, werd de i aad bij eengeroepen om vijf nieuwe schepenen le benoemen allen werden herkozen, dank aan de het meerendeel der kattio lieke raadsleden, die voor de aftreders gestemd haddden. ‘s Anderdaags, na eene vergadering van hel collegie, hebben de herkozen schepenen verklaard dal zij de be noeming aannamen. Donderdag nieuwe zitting van hei cellegie. M. Buis heeft dan verklaard dal, op T aandringen zijner vrienden, hij er m toestemde zijn omslag in te nekken Mag men met me*, reden zeggen dat die crisis eene comedie was

De Veurnaar (1838-1937) | 1896 | | pagina 2