Kiezerslijsten. sloolemackers- 505 Priesterlijke benoemingen. M. Claeys, leeraar bij de familie Joo- ris, ie Varsenaere, wordt principaal in 't collegie van Uper. M. Woutei mariens wordt kapelaan op ’t kasteel van M Jooris te Varsenaere. M. Firmin Groigny, leeraar in’t col legie van Veurne, wordt hulppriester in Ste. Walburgakerk te Brugge. 128 137 240 9399 1582 Ten 8 1/2 ure werd de uitslag afge- kondigd als volgt Tuberculose der varkens. Vermits deze ziekte zich unbreidt, en hel billijk is dal eigenaars zouden ver goed worden voor varkens, welke dooi bel vleeschioezicht worden in beslag genomen, is een koninklijk besluit ver -chenen, den 22 August) laatst, waar door beslist wordt dat, op de Staats- Werschllll*e tijdinirm. Bij koninklijk beslui: van 10 Septem- bir wordt onze inboorling M. Arthui Barbier, thans klerk van 1* klasse ut bei centraal gevangenhuis van Gent, be noemd ioi bestuurder van bet gevan genbuis te Turnnout. Een koninklijk besluit van 6 Sep tember vei gunt eeno toelage van 8000 fr. aan de gemeente Zat ren, om te hel pen de onkosten te betalen van het ma ken eens gekasseiden buuilwegs van Zarren naar Wercken. Het echt Liebig’s Vieesch-Extract noch vel noch gelei bevauend, is on bederfelijk; men bereidt er oogenblikke- lijk goede bouillon mede. Wij, katholieken, zullen den 7 Sep tember 1884 steeds indachtig blijven en nooit vergeten dat wij daarvoor nog eene rekening te vereffenen hebben. ondsen, eene schadeloosstelling zal toegesiaan worden, aan allen eigenaar wiens varkens, na almaking, erkend zijn als aangedaan van tuberculose, en waarvan het vleescb zal worden ver daard als geheel ongeschikt voor bet verbruik om reden dezer ziekie. Deze vergoeding zal betaald worden na visa van den inspecteur-veearts det omschrijving waar de afmaking plaats bad, op ove; legging der stukken vast stellende dat de vereischte pleegvormen vervuld weiden. (lel besluit spreekt verder over de voorwaarden en de formaliteiten welke vei der te vervullen zijn, en welke men kan lezen in bet Staatsblad van 9 Septem ber laatst. Rechterlijke kronljk. De korreklionele Rechtbank vau Veurne, heeft vei oorbeeld Zitting van 21 Augusti. Depuydt Lodewijk, werkman ie Loo, eene maand gevang en 26 Ir. buet, voor bedriege- lijze ontvieemding. Moeckeiberghe René, werkman te Woumen, 50 Ir. boet, voor slagen. Zitting van 23 Augusti. Accoulet Gusiaat, werkman, te Veurne, 1 maand gevang en 26 ii. vooi bednegrlijke ont vreemding. Accoulet voori.oemd, en Giy«on Jeroom, werkman, te Caeskeike, elk 26 tr. Loet, voor slagen; de eerste nog 10 Ir. voor scheld wooi den. Baibery Eugenia, huisvrouw Jules Verslype, le Giercken, voorwaardelijk, 26 fr. boet, voor slagen. 459 Kwartier van heer prelaet van Sint h’iclaei». 460 De abdie van Sint Niclaeis. Klaeverstraete (Suydsyde, 'l gescheed der prochie) 461 Joanne Vandunberghe. 162 Francois Bilcke, sakkedraeger. 463 Francois Horrent, id. (Selve straete, van 't gescheed der prochie BERICHT. De kiezerslijsten voor hei jaar 1898 1899, voorloopiglijk opgemaakl en vast- gesleld door bet Schepen Coltegie van iedere stad ot gemeente, liggen ter in zage van bel publiek in hei secietaiiaai en in de politie - >u>eelen, sedeil den 3 September leslieden. Het bestuur der katholieke vereeni- ging verzoekt de kiezers van het arron dissement wel na te zien, indien zij in geschreven zijn met het getal stemmen waaraan zij recht Hebben. In geval van twijfel, kunnen zij alle noodige inlichtingen bekomen in bei lo kaal van den Katholieken Kring, Café Francais, Groote Ma kt, te Veuiue. De leden van liet Comiteil zullen de noodige werkzaamheden dcen voor hei opmaken en iudienen der kiesreklatnen. 6.120 6,684 Eer is dus balloteering tusseben MM. Pitsaer en Hennault. Na de afkondi ging van den uitslag, beeft een socialis tische stoet de stiaten der stad door trokken en is wat rumoer gaan maken voor hel katholiek collegie. De uitslag der kiezing is zeer bevre digend voor de katholieken; zij behou den omtrent hetzelfde getal stemmen als in 1894. Wat meest in de oogen springt is de oGzeggelijke vooruitgang die de socia listen gemaakt hebben, voornamentlijk ten nadeele der libeialen. In 1894, ir. de eerste kiezing, waren de stemmen als volgt verdeeld Katholieken 10319 stemmen. Liberalen Socialisten M Pi-saer. katholiek, 9,583 stemmen. Hennault, socialist, 6.120 Dochen, liberaal, 6.684 479 Pieter Winnock, scboennwelie' 480 Jos"pb Deprince, lorrcwaghlr i 481 Sieur Missiaen, cathoenwynckel. 482 Vidua Doheyn. 483 Joseph Reydant. perrukier. (Noordsyde der selve straete. beginnende aen tgescheed van St. Denijs). 484 Jacobus Queslroy. ptirrukier. 485 Francois Dekeyrel, schoenmaekvr. 486 Carolus Vanhove, oudt kleerverkooper. Appelmarckt (Westsyde). 487 Remigius Nowé, bakker. 488 Sieur Hendryck Swaenepoel, greffi-r van Eggewaertscappelle en Zoutenaeye Groote Ooststraete (Suydsyde. Achter het vleeschstal en weegschaele) 489 Sieur Guido Verlaere, silverimidt. Groote Marckt (Ooslsyde). 490 Sieur Norbert Rycx, apotheker. 491 Vidua L. Boucx, sioflir en medewynck. 492 Joannes Desoutter, savojaers wynckel. 493 Vidua Millord, koopvrouw in bleek. 494 Hendryck Seru, wynckelier in porce h yn, galeyers en veile wieren. 495 August Torrell", la> kensnyder. 496 Josf-phin; Di crocq, mode en lynwaedt- wyncxel. (Suijdsijde 497 Dhr. en Me. Benedictus Neudt, adv*. 498 Sieur Sciioonaert, silversmedi. 499 Jacobus Desoutter, bakker. De burgerlijke medalie van 1*1':n is verleend aan M. J.-A. Snauwaert, schepen te Nieupoort. Mevrouw de Nieupoort, die bet huis bewoont in de Noordzandstraat, op den hoek der Ontvangerstraat, te Brug ge, en die binst de zomermaanden te Veurne verblijft, was den zaterda 4 dezer naar Biugge gegaan voor zaken. In bare woonst komende, en in de ka mer waar de kassen met oude voorwer pen en de co/fre fort staan, vond zij dezelve vol liggen met ijzeren platen, stukken hout, ijzeren banden, marmer, enz., alles voori.«komende van de brand kas, die daar lag gansch ontdaan van de ijzeren- en houten deuren en waar van enkel nog de binnenkas geheel ge bleven was met het slot vervrongen, dat weerstaan had aan de pogingen der dieven. Hadden de kerels er in gelukt de bienenkas open te breken, zouden zij weinig gevonden hebben voor hunne moeite, want de brandkas was ledig. Ook zijn de andere kassen, die zooals wij booger zeggen, veel prachtige en oude voorwerpen bevatten, onaange raakt gebleven; *t was dus geld dat zij moesten hebben. Hoe de dieven nu bin nen getocht zijn, blijft tot nu toe een ge heim; de groote ingangpoort is van drie sloten vooizien en die zijn ongeschon den gebleven; al den kant der On'.van- gerstraat, waar een zeer nooge muur bezet is mei stukken glas, heeft men niet het minste spoor van oveiklimming gezien. Wanneer de poging tot diefte ge pleegd is weel men ook niet, daar het vijf weken geleden was dal Mev. de Nieupoort in de kamer geen voet gezel had. Een onderzoek is door den heer com missaris van policie tlei derde wijk in gericht, die naar bei schijnt op een spoor is. Ongunstige berichten zijn in om loop over di-n gezondheidstoestand van de zuster des Konings, prinses Char lotte De zenuwci isist en zouden talrijker worden en eene bijzondere waakzaam heid noodig maken. Naai men zegt is hei Staatsbestuur besloten de telefoondiaden in de lucht at te schaffen en ze ie veivang< n door ondeiaardsche leidingen. Op die manier zou men eene menigte hindernissen doen verdwijnen; de iele foon zou niet meer blootgesie d zijn aan windvlagen, noch aan uitwendige ge ruchten die soms onuitstaanbaar zijn. i Die hervorming zou 15 mi'joen kos ten. Van afslag van den abonnementsprijs zal in langen lijd geene spraak zijn. In de zitting van den gemeente-, raad van IJper van 4 dezer mededeelinj; gegeven dat de nationale maatschappij van buurtspoorwegen van het Staatsbe stuur eenen brief ontvanger, heeft, die laai weten dat er een onderzoek gedaan van Sint Denys). 464 Sieur Franeiscus Jansseune, vroeden meester. 465 Vidua Focqueur. vroedevrouwe. 466 Ignaes Buucksoone, sloolemackers- kntghl. 467 Vidua Phles. Horrent. 468 Phles. Blaere, weerdl in de Sterre. 469 Vidua Hendryck Geva. Witte Heere Straete (Westsyde}. 470 Vidua sieur Kaerel Mahieu (obiil). 471 Pieter Duforet, molemacker. 472 M. Prignot. ontvanger der domeynen. 473 Mynheer Houdmont, ontvanger der douanen. 474 Sieur Nobcrt-Francois Breynaerl, gref- fier van Oostduynkerke. 475 Sieur Eug-ne Maelstaf, laekensnyder. 476 Theresia Goens, fripieregu. 477 Joannes Carpentier, wasbleeker. Nieuwe Straete (Suydsyde). 478 Vidua Karei Donef, glaswerker. raedlgrtffier van Vierschaere. 446 Marin Sampcrs, weerdl in tgildhof Rhetorica. Op de Kaeye. 447 Joannes Dcbroyne, geëmployeerden. 448 Nicolaeis Chamon, weert in St. Jooris. 449 Devis, geemploij\!erden. (Suydsyde der swyno marckt) 450 Albert Thoir, stalbrocder in hel gasl- huys St. Jan. 451 Hospitael militaire, onbewoont. 452 Pavillion Dauphin in de vlaamsche schoole, bewoont door meester Louis Deconinck, gepensionneerden stads schoolmeester. Appelmarckt (Suydsyde). 453 Dber ende Mre Feliciaan Marrannes, eersten r.iedipénsionnaris. 454 Den heer Deken van de christenheydt, pastoor van Suite N claeis, Josephus Burie. 455 Dhr. Atnatus Vastenhaven, oudt sche pen ende keurheer. 456 Joannes óetoih-naere, lynwaedier kos er van S:. N claeis. 437 S>ur Guilliame Huseei, clercq van werken. Witte Heere of Klooster straete (Yoorlyds suyvel marckt.) 458 Vidua Karel Latour, melckboerinne. Kiezing te Borgworm. De kiezing van zondag, ter vervan ging van wijlen M. Cartuyvels, heelt ge lijk het te verwachten was, geea bepaal den uitslag gehad. De strijd is zeer hevig geweest. 501 Benignos P<ellacrt, weeidt in hot Silvercn Hooft. 502 De dochtersGeersscn, schuppen wynek. 503 Vidua Wouttcrj, weerdinne in den Roble Nose. Voorts nog twee huysen aan de suyd en noordsyde van den looren van Sint Niclaeis mier niet genombreert, om dat sij nogh niet waeren voltrocken tn bewoont; nu (1795) sijn sy hel, maer sonder numero; dal aen de suydsyde door baes Wille, mesl- paghlcr van de stadt,en tgene aen de noord syde door Joseph Huseei, bars metser. Dus dal het totael nomber van hnysen binnen Veurne, daer in begrepen de cloos- lers, maer geen paviljoen nogh casernen, tol 505, al bewoont. Daer souden al meer geweest hebben, indien sy al genummero- teerl hadden geweest, als bij voorbeeldt de gonne die gebruykt worden voor magasynen en de huysekens der Zusters Prebendairen in bel gasthuys. Van deze 505 zyn op de prochien. Ste Walburgo, van 1 tot nr 128 Ste Denys, van 129 tot n' 265 Ste Niclaeis, van 266 tot u’ 505 algemeens verlichting was (soulage- tnenl universel). De katholieken kwamen aan 't be wind. Ah! welke mannen, die eerste ministers Malou, Jacobs, Woeste, Puntus, die Moreau, Beernaert, Van den Peereboom. Hel eerste herstellingswerk van het nieuw ministerie moest natuurlijk de af schaffing der gevloekte schoolwet van 1879 zijn. Victor Jacobs, in naam der regeering, legde dan de schoolwet van 1884 ne der, wel die, hoewel zeer onvolmaakt- eene eerste voldoening aan het open, baar geweien schonk. Daarop ontstond eene meer schijnbare dat: wezenlijke beweging tegen hel mi nisterie. Den 31 Oogst greep te Brussel eene liberale betooging plaats, waaraan zoo- wat vijftien duizend personen deelna men. Weldra echter zou die betooging een antwoord krijgen. Den 7 September stroomden negentig duizend katholie ken naar de hoofdstad, om te betuigen en te verkonden dat het ministerie het vertrouwen des lands had. Daar werden zij in eene afschuwelijke hinderlaag gelokt. Met de medeplichtig beid van hen die voor de orde moesten inslaan, werd de stoet afgesneden, aan gevallen, uiteengeslagen. De aanranders gingen als ware moor denaars te werk; al bet schui n van Belleville, al het gespuis der biussel- sebe voorsteden was daar bijrenge stroomd om vreedzame en ordelievende menschee te vermoorden. Nooit bood de hoofd stad zulk schouw spel, maar ook nooit zag zij grooter schandaal. Duizenden personen werden daar ge slagen, gestampt, gekwetst; honderden vlaggen en vaandels verscheurd; Kar tels en muziektuigen veibrijzeld. Koi- tom, ’t was eene ware verwoesting. En de palicie van M. Buis - de bur gemeester had immers verklaard dal hij voor Je orde instond liet de moor denaars betaalde er. audeie, maar be gaan. Nooit meer, riep nog dezer dagen de liberale Lutte. van Namen, uil, kwa men de kierpalen sedeil dien nog naar Brussel manifesieeren! Heel wel, doch nooit meer, sinds 1884, kregen de liberalan het bewind in handen. Eu dat is meer weerd! Het doel der loge het mislukken der beiooging was dus zoo goed als gelukt, doch het echte doel de om- werping der katholieke Regeering - mislukte. Den 7 September zal als eene eeuwige vlek op hei Belgisch liberalismus blijven kleven. Hij heeft doen dalen in de achting van alle deftige lieden. i eo 500 Pieter Spilliaeri, timmerman.

De Veurnaar (1838-1937) | 1897 | | pagina 2