als hei Ver- Dood van Mgr. Du Roussaux.| Z. D. Mgr. Isidoor Joseph Du Rons- saux. Hmsprelaat van Z. II. Leo XIII, eere-kanonnik van hel aartsbisdom Mechelen, geboren te Hal den 19 Janu ari 1826, 96* bisschop van Doornik, apostolische bestuurder genoemd van dit bisdom bij pauselijk decreet *an den 22 November 1879, gewijd te Mechelen den 14 Maart 1880, van den bisschops zetel van Eumenie naar den zetel van Doornik overgebracht, op 12 Novem ber 1880, is donderdag om 7 ure 's mor gens, na eene langdurige en pijnlijke ziekte overleden, op hel buitengoed La Tombe, ie Kaïn. Mgr. Du Ronssaux legde er zich vooral op toe om in zijn bisdom allerhande maatschappelijke werken te stichten, en bij nam een leverig deel aan den strijd legen hel a'.coolism, waaraan bij zelfs zijne herderlijke brieven voor den vas ten wijdde. In de laatste jaren liet zijne gezondheid veel te wenschen, en Mgr. Walravens, geboren te Edingen, werd hem lol hulpbisschop loegevoegd en op 24 Februari laatstleden te Dooi nik lol bisschop van Samosata gewijd. De nagedachtenis van Mgr. Du Rous- saux zal bij de belgtsche katholieken in eere blijven. De lijkdienst leMt gister, dinsdag, ten 10 1/2 ure, in de katdedtaal van Doornik plaats gehad. Mgr. Walravens is tot vicaris-capitu- laris aangestcld en gelast met bet be stuur van bet bisdom, tot de benoeming van eenen nieuwen titularis. soneel te weeg brengende, die door iedereen opgemeiki en geweerdeeid worden zal, dan zullen in de eerstvolgen de kiezingen niet alleen de laatste libe rale en tadikale, maar vele socialistische volksvertegenwoordigers uit het parle ment gedreven worden. Priesterlijke benoemingen. Mgr. de Bisschop van Brugge heel1 benoemd Pastoor te Ploegsteert, M. Lambin, pastoor te Spiete; Pastoor te Spiere, M. Fioidure, on derpastoor leAvelghem; Pastoor te Si. Jacobscappelle, in ver vanging van M. Balar.ck, d;e zijn m. - sag geelt, M. Lambrecht, ondeipastoor te Heerst; Onderpastoor te Avelghem, M Siam brouck, hulppriester van wijlen M. den pastoor van St. Jocobs. te Ypo Onderpastoor te Becrst, M. Valcke naere, gewezen professor in T gesticht der doofstomme ie Biugge. ItechtHktnMÏig Tijdschrift. Het 7,w nummer van het Rechtskundig Tijdschrift is verschenen, en bevat I. D' J. Mac Lead. NedeiSfedsche Hoogescnool in Vlaamsch Belgte. II. Felix Rodenbach Naamsveran dering. Burgei lijk én ft-cal recht Nieuwe jurisprudentie van hei Ver bleking-hot. lil Rechtspraak Strafrecht.Ge heim On uchihuis. Bevel door tiet Schr- pensco.legie tot het sluiten van du huis, enz... (Boetstraffelijke rechtbank van Gent) Snafiectit. jnchlmisdttjf. Ge sloten jachttijd, enz (Rechtbank van 1” aanleg van Oudenaeide) Btngerlijk recht. Krankzinnigheids of onnoozel- heid. Artikel GUI van hel Ruigerlijk Wetboek. Toepassing Beteekenis van het woord blijkbaar. (ilooge Raad der Nederlanden). IV. Wetgeving. V. Boeken en tijdschriften. Boek beoordelingen. Lijst van nieuw ver schenen Nederlandsche rechtswerken. VI. Berichten en mededeelingen. In ternationaal Advocaten-Congres te Brus sel. j Het Rechtskundig Tijdschrift verschijnt in maandelijksche afleveringen van 32 bladzijden. Prijs 10 frank per jaar. 12 fr. voor hel buitenland. Belgische Boekhandelmaalschappij, 1G. Treurenberg, Brussel. VerscliIlliKO tijdingen. Onze inboorling, M. Theofiel Decroos, luilenanl-colonel bij het 2* linie, is be noemd tot officier der Leopoldsorde. Den 2 October, ten 11 uie ’s mor gens, zal in hel lokaal van het gevan genhuis van Veurno. de aanbesteding plaats hebben voor de levering der ar tikels benoodigd tot voedsel en onder houd der gevangenen, der gcr.ee-mid delen, alsook dergene vereischt tot den dienst der kantien in T gemeld gevang, gedurende 1898. Den 7 October aanstaande, za.' in de statie van Gent (zuid) de aanbesteding plaats hebben vuor tie kasseiFng der Staiieplaats van Veurne. Bestek fr. 8091 G6 e. Met 1 October veranderen de ver trekuren van den tram Veut ne-Oostendr en de exprestreinen van den ijzerenweg Genl-Duinkerke zijn atgeschah. De telegraatzege'.s van 50 centimen en 1 frank met de beeldtems van Leopold I zullen na 31 December met meer geldig zijn. Zij kunnen van nu af tegen andere zegels uitgewisseld worden. Maandag der vertedene week was Hippoliet Desmyter, plalonneerder te Dixmude, bezig met werken in een ge bouw aan den zeeotver ter Panne. Bij hel opbalen van een siuk ardtu n. stond hij op hel balkon om de opha ng te leiden. De leuning in bout, die voor lopig was, brak, en Desmyter viel na; r beneden. Hij was den schouder gebio- ken. Al de andere ambachtslieden vier den maandag, en Desmyter en zijn baas alleen waren aan het werk. Het jubelfeest van M. De Lims- heerc, volksver.egenwoordiger van D.x mode. is vasigesleld op 'Zondag 17 October aanstaar.de. In den nacht van vrijdag tot zater dag zijn dieven gedrongen in den kel der van den pastoor van Hulste, en hebben er al zijnen wijn gestolen. Vrijdag avond'heeft men te Maria- kerke het vermoizeld lijk gevonden van zekeren Oudyser, de door den laatsten tram van Middelkerke was overredeu De spoorweglijnen, die van de Zuids'.atie te Btusse! uitloopen, hadden donderdag hei tooneel kunnen zijn van fChrikkeiijke ongelukken, door bet plot seling zinneloos worden van eenen wis selwachter. Deze man, die in zijne, kabien niet minder dan 107 het boom» n heelt, voor hel verplaats» n var, de. wis selnaalden. deed in zijne zinneloosheid I al die werktuigen beurtelings verplaat- I sen, zoo dat van den eenen kant de treinen niet konden binnen rijden en van den anderen kant niet konden ver trekken. De statieoversten gingen zien wai daarvan de oorzaak was en vonden den man totaal zinneloos in zijn glazen huts, nog altijd bezig met hetboomen beurtelings te doen werken. De beamb ten maakten zich van den ongelukkige meester, vervingen hem door' eenen an deren bediende en korts nadien was alles in orde hersteld. De inlichtingen donderdag in hel minisierie van landbouw le Parijs toe I gekomen zijn van aard om de openbare denkwijze betrèkkelijk den ops ag van van 't brood gerust te stellen. Op de markten van het noorden zoo wel als van het zuiden ie er eene wezenlijke daling waargenomen. De koers van de handelsbeurs van Parijs, voor hel graan is gevallen op 28 fr. 25 voor de tarwe et; voor de bloem op GO fr. 25 Wanneer de land bouwers hun graan zullen gedorsehen hebben en het naar de ma; kien zul en brengen, zullen de gewone prijzen ie rugkomen. Re tentoonstelling. Nieuw voor deel Te rekenen van I October zal elke spoorwegkaart naar Brussel recht ge- I ven op den vrijen inkom in het Park van het Hall Eeuwfeest. Hel is dus nog één liank dien de bezoekeis zullen spa- I ren. I Ve'der zullen ook voor de afstanden I I van 30 kilon.e ers kaai ten aan hal. geld I I worden gegeven, terwijl het getal kilo I meters thans bepaald is op 50. De sluiting der lentoondeliing is I I officieel vastgesteld op 8 november. De Bank die vetgun iii ghoudster is van de inkomgelden der t ntornisielling. I heeft aan hel comjteit vooigesield, de I inkomprijzen van nu al met) de helft I te verminderen. I De due laatste dagen, van den za er- I I dag G tul den maandag 8 november, zal eene tentoonstelling van Chrysanthemen' I worden it.gericbl, I Da uitdeeliug der belooningen der I tentoonstelling zal plaats henbi-n op IG I October in de feestzaal van bel paleis der I tentoonstelling. Tenzeltden ujd zullen de nijverheid-’. I be'ooniiigen ovet Itandigd woulen. De minister van Spoot wegen heeft I beslist dat de p'ezteïtreinen aan taf ge d ingencht des zondags voor da ten toonstelling, zal duren tot de oflioieele stuiting der tentoonstelling. De kaai ten moeten genomen worden van den woensdag tot den vrijdag mid dag ten laatste, e.n zijn geldig van den zondag met Jen eersten rot den maan- I dag met den laatsten t ein. Dij scheepvaartmaatschappij van I Rotterdam, heelt woensdag den ver- I jaardag gevierd van een barer leden, de I neer G. 11. Boomgaard, van Groningen, I die thans den ouderdom van 109 j iar bereikt beeft. I sA- Hel nut van azijn. In den laat sten tijd is door het gebruik van veel I sterke'-, doch dikwijls gevaarlijke ont- Sineitingsmi.ide en, de waarde var azijn eenigzins over het hoofd gezien, legen verscuilien le zwakke toestanden wot den rugwas.-ctungen met azijn aanbevolen, terwijl azijn met water een utts »-kcnd I mondwater is, wimdoor aBerlei stoffen I uit mond-en keelholte worden verwij dend die allicht tot ontsteking aanlei- I ding kunnen geven; diphtueue in I beesebheid worden daardoor voorkt- men. öOjarig Jubelfeest van de Patrie. Zaterdag heeft, in het llólel de la Roste. le Brussel, de huldehetooging plaats ge had ler eere van .M. Edward Neut, uit gever en bestuurder der Patrie van Brugge, over 50 jaren gesticht door dezes vader, M. Amand Neut. Een 40 tol 50tal dagbladschrijvers waren er tegenwoordig, waaronder al de katholieke dagbladen van Brussel en verscheidene atgeveerdigdon van de katholieke dagbladpers der beide Vlaan deren, Antwerpen, Luxemburg, Namen, enz. Er werd den beer Neut eene welver diende buide gebracht door M, Ver- speyen, hoofdopsleller van den Ricn Public, namens de katholieke pers van Belgie. M. Neut dankte zeer aangedaan. Namens de katholieke pers werd aan den huldigen bestuurder, als aandenken van bet jubelfeest, een prachtig bronzen kruisbeeld aangeboden, gemaakt naar de teekening var. den vlaamscben kun stenaar Bethune. Ten 6 ure werd den heer Neut, in hetzelfde hotel een banket aangeboden. Veertig katholieke dagbladschrijvers na men er deel aan. Op de «ereplaats zaten M. Woeste, staatsminister^ met M Neut aan zijne rechter- en M. J. Huyghe aan zijne linkerzijde. Er werd lezing gegeven van een tele gram uit Rome, waarbij Z. Em. Kardi naal Rampolla berichtte dal Z de Paus aan M. Neut en de opstellers van nel jubelvierend dagblad zijner, bijzon deren aposioliscben zegen zond. De spijskaart, een fijn wetk van de Sinl Auguslinusdrukkeru, dragende de namen oer 21 gazenen die voor de ver- eering van de Patrie ingeschreven had den, was allerkeurigst. Heildronken weiden ingesteld rdoor M. Verspeyen aan den H. Vader, aan M. Woeste, aan M Neut en aan de Patrie, en door M. Woeste aan al de katholieke dagbladen en dagbladschrij vers van hel land. In zijnen heildronk bracht M. Woeste hulde aan de nage dachtenis van M. Amand Neut, den stichter van de Patrie. Daarna werd door de feestvierders nog menig glas gedronken op hel wel varen der Patrie. Azijndampcn reinigen de luchi. Azijn tot de helft met water verdund, in een verkoelend waschmiddel bij ■Toortsen. In geval van onmacht of hoofdpijn werken azijnomslagen zeer goed. Azijnwater wei kt ontsmettend waschwater na aanraking van smet stoffen. In vele streken drinken de veldarbei- ders in den zomer water, waarin azijn met suiker (1 lepel azijn op 1 liter water) Wanneer men onpasselijkheid na chloro- lormnarcose wil voorkomen, houdt men den patiënt een in azijn gedrenkten doek voor’i gezicht, zoodat alleen azijndam pen worden ingeademd; dit moet wor den voortgezet tot dat de adem niel meer naar chioroforme riekt. Azijn is ook een tegengiftiging door soda, potasch, opium, nicotine, enz., alsook bij vergiitiging door ’l gebruik van bedorven worst, vleesch en visch en door een aantal plqntenvergiften zooals scheerling, tijdeloos en nieswortel. Het echt Liebig’s Vleesch-Extract wordt zeer gemakkelijk gebiuikt; een vierde koffielepel in eene tas kokend water opgelosl, met bijvoeging van zout en, volgens beliefte, brood boter, eiers, enz., geeft eene uitmuntende soep. Sunlight Zeep, zuiver, goedkoop en profijtelijk. Volgens den Secolo van Milanen zou, d» n 20 September, een moordaan slag gepleegd zijn op keizer Frans-Jozcf van Oostenrijk, op het oogenblik dat hij naar de statie reed om keizer Wilhelm te verwelkomen. Opeens werd, niet ver van het vorste lijk rijtuig, eene geweldige ontploffing gehooi d en eene rookwolk steeg in de lucht. Men seint uit Mexico dat een man, verkeerend in kennelijker) stam van dronkenschap, gepoogd heeft president Diaz te vermoorden, bij middel van eenen ponjaard, op hel oogenblik dal hij zich naar Alameda begaf. De kerel weid aangehouden en in hel gevang opgesloten. Dood van eenen gierigaard. Over eenige dagen weed een «Ojarige oudc- ling M. Beider, gewezen kok, stervend gevonden op hel annz-aig zoid-ik.- I meike, dat hij te Parijs bewoonde. De ongelukkige had altijd zeer ellendig ge leefd en men dacht dal hij van alle hulpmiddelen ontbloot was. Hij werd naar een gasthuis gebracht en stierf er kon na zijne aankomst. Op zijn zolderka- merke heeft men voor ongeveer 100,009 fr. akties gevonden. In verscheidene Franschc depar- I tementen is er reeds sneeuw gevallen. Daar de herfst slechts begint en hel leeds erg koud is, wat zal er dan tijden» det: winter gebeuren In de Vogetzen zijn de landbouwers I uiterst terneergeslagen; de velden zijn er bedekt mét sneeuw eu de aardappel00 ‘rótten in den grond. Te Auxerre sneeuwde het reeds met ftikke vfekker.. I in de.stad lioki, in Rusland wordt sedert langen lijd opgemeikt dat er vele jongemëiajes vetdwijnen, die door eene I geheime, maar .goed ingerichte bende ten verkoop naar Konstantinopel zouden woiden gevoerd. Ten spijt van alle navorsebingen der poiicie is hét helaas tol nu toe met mo gen gelukken, een dezer schandelijke I roovers te grijpen. Onder anderen ver dvyeen dezer dagen de 18 jarige beeld- schoone dochter van den koopman Fioiti1 Millikowski. Vier dagen later vond de boer Mannilow op de straat een gesloten brief met bet volgende adres In den naam van God bezweer ik den vinder, om dezen brief aan den koopman Froin* Milikowski teisond te overhandigen- Elke minnul is kostbaar; het geldt do ledding van een mensch van schande e° dood. De brief was do ir de dochter v*n Milikowski geschreven en deelde tnfe dat zij door de agenten van een imer' nationale bende was geschaakt en nuar Konstanum pe' zou worden gebracht- Datzelfde lui dee Ier. met haar nog v‘er a .dere jonge meij'-s in den leeftijd va°

De Veurnaar (1838-1937) | 1897 | | pagina 2