Vaoro- 55. Priesterlijke benoemingen. Kunst-en Letternieuws. Etc Kamer. Oproep tot liefdadigheid. Te Heyst-aan zee heelt het schrik ke- lijk tempees! van 29 November tal van visschersschuiten sink geslagen, eene schade van ruim 50.090 tr. veroorzaakt en vele vissebers in de ellende ge dompeld. Een komiteit, ingericht tot onder stand der bepioelde visschcs, doet eenen oproep lot de liefdadige personen om door hunne giben verzachtingen 10 dien toesiand ie brengen. Alle halp. boe kleine ook zal door bet komiteit mei dank aanveetd worden. Hetzelve be slaat uit MM. B“ Ruzeite, gouverneur, eerevoorziuer; Kervyn, arrondissements commissaris, voorzitter; Dezutler, bur gemeester, en J. Plaetevoet, pastoor, ondervoorzitters, Gouwyser, deken dei vissebers, Degroote, seneepsreeder, A. Vanisacker en Dubois-Dnbois, gasthof- houders, Crosemans, oud-notari Balyn, bouwmeester, leden; Troffaes, schepen, penningmeester; en L. Dubois, ge- meelesekretaris, schiijver. Hetzelfde comileil heeft een verzoek schrift in omloop gebracht om ie onder tekenen, waarin aan den beer minis ter van nijverheid en openbare werken gevraagd wordt dal er zonder aarzelen naar middelen zou uitgezien worden om de vischnijverbeid, de voornaamste der inwoners dier gemeente, tegen een on- middelijk verval te vrijwaren. Het behoud der visseberij te Heyst kan slechts bekomen worden door nul de gillen, waaronder deze welke aan de vissebers zoo spoedig mogelijk door bet het Staatsbestuur zal verleend woiden ten vooideele der bijstandskas welke komt geslicht te worden. Wij roepen de liefdadigheid van elkeen in voor bet stoiten van giften bij de leden van het komiteit en voor lief ondei teekenen van het verzoekschrift. ea’HclsISlige tijdiugeu» Uitslag der aanbesteding voor de levering van den vooriaadaan de burger lijke godshuizen dezer stad gedurende 1898 Wij lezen in het Nieuwavan den dag: De vaait van Veurne-Duinkeike zal binnen kon uiig baggert! worden. Men was voornemens hei waterpeil op eenen meter 20 centimeters te bren- gen. De senateur Raphael De Spet heelt bekomen dat mon m de vaan een waterpeil van I m. 80 zal maken. Verledene week is ter Panne eer. zeer vreen d ooruge visch ges rand. Hij heeft de gedaante van eene plaat, heeft breede en zware vinnen, meet lm80 lengte op 1m20 bieedteen ie van ■40 tol 45 ceniitneieis dik. Zijr.eoogen zijn bijna eene vuist giool. Die viscb, die bij de 100 kilos weegt, was woens dag hier te zien in de heiberg het Gouden Hoofd. Bij koninklijk besluit van 2 Decem ber wordt eene vergoeding van 250'tr. veileend aan priester B B. L. Leüeur, voor de uitoefening van zijn ambt, ge dut ende het 2” kwanaal van d.t jaar, m de pa octne Alveringnein. liet bui gei ki jis van 2’klas wo'dt veileend aan M Aug. Laleman, gewezen schepen der gemeente Wei eken, be- heeider der watering de Beihuosten- sche Broeken, ie Eessen, tol beloonir# der tfocr hem bewezene diensten ge dut ende meet dan vijl en dertig jaar. Viijdag aanstaae.de is bet de 32* vetjaaidag dei ii,hulding van Leopold II als kornng van Belg De ondei lingo veeverzeket ings* maatschappij St. Eloy’s Hond, gevest’g1* ie Wesiv eieren, is bij koninklijk beslu‘l van 16 November wettelijk erkend. Dc zaak Vauderauweia, welke deu De lieer G. Slock, gemeenteraadslid te Brugge, bad de unnoodiging aan- veerd om in deze vergadering eene voordracht ie komen geven. Bij hei openen der zitting wenscht M. Pil de aanwezige leden welkom, steil M. Slock eene oude kennisse voor de Veurnaars aan de vergade ring voor en verleent hel woord aan M. G Siock. Zijn optreden werd met algemeen handgeklap begroet. M. G. Stock had voor onderwerp zijner voordracht ge kozen de liberale en katholieke politiek. Het spijt ons, die schoone en leerzame ledevoering in hei korte te moeten «nededeelen, en met breedvoerig over die meesterlijke vooidracht te kunnen bandelen. M G. Stock is vooruiten vooral oen piaK'iek man. Hij overlaadl zijne aan- nootdcis niet met ronkende zinsneden en holklinkende woorden, maar hij legt den vinger in de wonde, en loonde ons, tutti door de woorden van zoogezegde volksvrienden, maar door de werken der twee politieke partijen, liberale en katholieke, welke hunne strekkingen lijn, en w:e er best zorgt voor de be langen van ons geliefde Vaderland. Men kent den boom aan zijne vruch ten. En zoo hebben wij de liberale partij bijzonder wel leeren kennen in haar bestuur van 1878 tot 1884. Wal hebben zij gedaan? De viede die beerschie onder de bur gers was welhaast verdwenen. De ellen dige schooloorlog van 1879 bracht twist en tweedracht in hel land. De gods dienst weid met alle middels bevochten. Hel woord God werd uit de troonrede verbannen. De nuncius van den Paus weid weggezonden, liet katbolicismus moest, volgens de verklaring van den minister van Onderwijl Piet Van Hum beek, in eener: km! gedolven worden. De achtbare beer Kuzeite, gouver neur van West Vlaanderen, werd schan delijk afgezet, en vervangen door lley- vaeii, uitsiuitelijk afgezonden om onze godsdienstige vlaamsche bevolking te tergen. De gemeentevrijheid werd gekrenkt. Bijzondere commissarissen werden rondgezonden om tiet werk te verrich ten dit de gemeenieoveriieden weigel den uit le voeren, omdat het recht streeks streedl tegen bet recht en tegen hun geweien. Fondaiien en liefdadige instellingen werden, legen den wille der stichters, aangeslagen en verbeurd verklami. liet sckuolenkwesl, dat zoo vele dui- zende flanken aan den Staat gekost heeft, werd, als een ir q lisiltt-tribu- naai, hel land door gezonde 1. Maar, die oorlog aan de katholieken kostte geld. Daarom ook, zag men de belastingen steeds klimmen en jaarlijks werden er 12 millioen i.ieuwe lasten ge heven. Beastingen weiden gelegd op de kofii. op den tabak, |jop de veizekermgmaa - schappijen. De tecbien weiden vei- hoogd op registratie en hypotheek. Hel ie kort groeide jaarlijks aan en in 1884, 't volk was moè van de li berale heerschappij, en men zag steden, zooals Brussel, katholieke volksverte genwoordigers naer de Kamer zenden. Liberale blailen zelve schreven dat de kiezing van 1884 eene a gemeene ver lossing was. De katholieken beloofden den school oorlog te doen staken, en den viede weder in het land te biengen, en le be- stiesen in T algemeen voordeel van bet land. Nauwelijks aan het bewind, stemden zij eene nieuwe scho ilwet, die aan ie de'een de viijheid schonk. Een ministerie van landbouw, en een nieuw ministerie van arbeid en nijver heid werd opgericht. 't welk voor uit sluitelijk doel heeft de belangen der nijverheid en van den werkman in ban den te nemen, «e.ke 'e dikwijls ver waai loosd weiden. De libenden hadden zes kieswetten gemaakt om het kiezersko.ps ie vein in- dt ien, een bewijs dal ze slecht handel den, en geen vertrouwen hadden 111 het voik. De geachte spieker eindigt zijne rede met eenen vurigen oproep te doen aan de aanwezigen, opdat zij als apostels zouden werken bij hunne vrienden en kennissen, en bun doen zien wal de li betalen zijn, met volgens hunne woor den, maar volgens hunne wei ken; en hoe de katholieken steeds te zamen de godsdienstige en stufteiijke belangen van het volk hebben waargenomen. De welsprekende redenaar, dikwijls door blijde toejuichingen onderbroken, werd bij zijn aiueden van hel gestoelte, door langdurig handgeklap begroet. M. Pil, voorzitter onzer gilde, be dankte in eemge welgepaste woorden den achtbaren redenaar, over zijne leer zame voordiacht, eene der beste welke wij in onze Gilde gehoord hebben. Hij drukte den wensch uil dat de leden sprekers oproep zouden beantwoorden, en stuurde, onder de levendige toe juichingen deraanwezigen, aan M Stock eenen welgemeénden Tot weder ziens toe Kechterlijkc kronljk» De korreklionele Rechtbank van Veurne heeft veioordeeld Zitting van 2 Dec. Duflou Eugenia, huisvrouw van Jules Dobbelaerê, le Nieu poon, 3 maanden en 26 tr. voor bediiege- njke ontvreemding. Bonjé Jozef, werkman te Nieupoort, 26 fr. voor slagen. Debever Jan, matroos te Oostende, voor waardelijk, 8 dagen, voor gewelddadighe d jegens de pohcie.en a fr.voor dronkenschap. Vanhove Pieler, werkman te Si. Jooris, voorwaardelijk, 3 maanden, voor gekwali- tieerde diefte. Vandevenne Renaat, herbergier le Wou- men, 26 fr. voor slagen. Zitting van 3 Dec. Gallewaert Gonstant, \erhaeghe Alfons en Samyn Tbeofief, werk- 1 eden le Lriigb- mark, elk 26 fiank, voor slag' n. De eerste voorwaardelijk. Moerkerke Tb ofiel, werkman te Stuive- kenskerke, Vandamme Eduard en Dhaene Serafi-n, werklieden le Pervyse, de 2 eerste elk 16 dagen en 26 fr.; de derde, voor- waardelijk, 50 fr., voor slagen. Deruyier Hendrik, leurder, en baeys Alidoor, molenaar te Clercken, de 1* voorwaardelijk, 1 maand en 26 fr de 2da 8 dag< n en 26 fr. voor bedreigingen. Luys Hendrik, werkman te Oostende, 1 maand en 26 fr. voor ontvreemding. Dewulf Biuno, leurder le Gleicken, 30 fr. voor rligm. Debruyne P.eter, herberg er te Clercken, 8 dagen i.n 26 fr. voor slagen, en 10 frank, voor vernieling van meubels. Braeckevt-ld Renaat, werkman te Leke, 18 maanden, voor gekwalifieerde diefte. De katholieken hebben hel stemrecht uitgebreid, omdat zij weten dat zij wel doen, en de uitspraak hunner kiezers niet te vreczen hebben. In zake van staathuishoudkunde lee ren de liberalen Laat gaan dat gaat. Dit verwekt die onmenschelijke en doo- dende concurrentie, die zoovele han delaars ten onder helpen. De katholie ken zeggenHelpt malkander. En zij zeggen dat met sedert bet stemrecht uitgebreid is, maar zij leeren dat sedert de Kerke bestaat. Van de wieg tot aan bet graf van den werkman vinden wij instellingen door katholieken opgeriebt. Bewaarscholen, lagere scholen, wee- zenbuizen, hospitalen, ouderlingenge slichten. ’t weid al, en vele van over oude tijden, door katholieken geslicht ten voordeelc van den werkman. Waar zijn de scholen en liefdadige instellingen der liberaler.1, die zij ge sticht htbben of met hunne eigene pen ningen onderhouden? Het en is met genoeg van te zeggen ik ben een volksvriend, om liei ie zijn, maar men moet door zijne werken kunnen bewijzen dal men dien naam verdient. De katholieke partij is de volkspartij, omdat zij alleen op werken mag roemen ten vooideele van het volk gemaakt. De raadgeving volgende van Z II Leo XIII, in zijnen wereldbriet lleium No- vatum, heeft hei katholiek staatsbesiuui wener, gemaakt om vele misbruiken uil ie roeien; wetten die duor vreemde lan den worden overgenomen. Zoo hebben wij bij voorbeeld, vooi wat belang opleverl voor onze streek De wel regelende de betaling, bet af staan en aanslaan der loonen; de rege ling van vrouwen- en kinderarbeid; de herinrichting der openbare liefdadig heid te stede en te lande; de schade loosstelling voor ongevallen op bet werk; het instellen der weik- en nijver- bei'Jsraden; het invoeren van de zomiag- rust voor de bedienden van den Slaat; de wel op de vakvereenigingen, on langs door de Kamer besproken en ge stemd; vergoeding aan de milicianen gebracht van 19 ir. op 30 Ir. per maand. Al die wetten ten voordeele van den wei kman werden hevig door de libera len bekampt. Dc wel op de vakvereni ging zal in bel Senaat, in Bara, het hoofd der liberalen, eenen hovigen tegenstander vinden. De liberalen hebben nooit eenige wet ten gestemd ten voordeele van den werkman. En dan ziet men liberale kwakzalvers stad en dorpen afloopen, uitroepende dat zij do waie volksvrienden zijn, en dat van hunne kiezing de verlossing van bet laad afhangt. Dat zij eerst hunne kopstukken bekeeren, en hen overbalen van niet stelselmatig te werken en te stemmen legen hetgeen den werkman kan voordeelig zijn. De katholieken hebben een gemeente fonds ingericht, dal eene groote bion \an inkomsten is voor iedere gemeente; zij hebbed de belastingen op tabak un koflij afgeschafi; zij hebben de financiën van den Staal in orde gebracht. M. Finet, liberale senator, moest in in volle zitting bekennen dat de kalho lieken goed beslieren; en M. Graux, tijdens de laatste kiezing zei Het en is niet te verwonderen dai de katholieken boven blijven, men weet hun niets ten laste te leggen. De kiezers hebben reeds zeven maal mogen kiezen; en de katholieke meer derheid kwam steeds versterkt uil den strijd. De liberale partij is dood en begra ven. En 't en is voor zeker niet de eene of de andete kluitspeler die ze nog zi.l doen herleven. De laatste kiezing van Borgworm is een dooi slaande bewijs, dat er aan her leving der liberale pauij niet meer te deuken valt. De liberale partij splitst baar nu in twee deelen de vuoruittiedende libeia- ien worden socialist; de andce zullen van langs om meer naar de katholieke par ij overhellen. Zoo is het reeds le Brugge, te Brussel,.le Gent, zoo zal het worden geheel het land door. lo. M. Vcrschaeve, leeraar der vijfje la.ijnschc klas i t collegia van Thielt. s benoemd tot leeraar van Poësis aldaar, en wordt in de 5‘ klas vervangen door M. Blondeci, diaken in 't seminarie. Komt te vei schijnen de eerste afieveiing van De Revolutie van 1830, door Jan van l.im- ouig. en te bekomen ten oureele van den Bond tot verspreiding van zedelijke werken, Maria-Chris- tinestraat, 22, Lachen-Brussel, en bij alle gazetver- kcopers. i e revolutie Van iS3o was eene VOLKSom- wenubr.g. Daarom wordt de geschiedenis dan ook hou ..1 jk voor ons voik geschreven -t oische werk zal wekelijks verschijnen aan icu-.im. per atievering met plaat Dinsdag werd het 16* en laatste artikel der wet op de vakvercenigingen aangenomen, waarna de tweede summing over de gewijzigde artikels en de eindstemming voor de gehcelc Wet bepaald werd op 14 dezer Woensdag heeft de Kamer waer eene zitting verloren door .ene ondervraging van g-zcl Van- dervelde, over de houding der regecring in zake eener burgerlijke begraving van eenen veronge lukten schooljongen van Mechelen, en s' anderen daags begon de zitting met eenen anderen kwak kel van den famcuzen gezel Smcets, die op zijnen poot speelde, omdat het hem verboden is geweest in open lucht eene meting te geven. Daarna begon de bespreking der wet stellende het getal manschappen van het leger op .00,000 en het jaarlijksch contingent op i3.3oo, welke vrijdag aangenomen werd met 72 stemmen tegen 4? en 1 onthouding. Bruin menagiebier, 60 hectoliters, Juliaan Coe- voet, fr. o-a5 Bierazijn, 4 hcctol., denzelllen, fr. 1 t-5o. Ossen- en kocicnvleesch, Jooo kilog. J. Vereecke, fr. 0-99. Kaltvleesch, 3oo kil. A. Dobbelacre, fr. 1-44. Koflibooncn (chéribon), 300 kil., Br en Z’ Van- derheyde, tr. 3. Chicorci, 5oo kil. dezelfde, fr. 0-33. Wit zout, 600 kil., wed* Cailliau, fr. o-o5. Broodsuiker, 3o kil Vanderheyde, tr. o-p5. Pocrsuiker, 300 kil., wed. Cailliau, tr. o-öo. Arakanrijst, 3oo kil., dezelfde, fr. 0-34, Linzaadpoeder, 200 kil dezelfde, fr. ó-’J. Bruine zeep, iso kil., Vaudcrhcydc, fr. o 24. Souda, 35okil., dezeltde, fr o-o5. Ameldonk, n5 kil., dezelfde, tr. 0-40. Bleekblauw, fi,ne soort, 30 k dezelfde, fr. o-! ld, grove soort. 30 kil dezelfde, fr. o 40. Rooktabak, 80 kil., vrouw Van llee, fr i-5o. Snuif, 35 kil., dezelfde, fr 1-00. Roltabak, 15 kil., dezeifde. fr. 2 00. Doodkisten, 3o stuks, F. Houbaert, fr. 4-5o. Wit linwaad. 100 met*, P. Clecnwarck. fr. 1-30. Blauw id. 60 mcteia. denzelfden, fr. i-a5. Momsche kolen, 80,000 kilos (gailletterien per wagon van 10,000 kilos, Leonard Mortel. Ir. 279. -SMSUQBBMW--

De Veurnaar (1838-1937) | 1897 | | pagina 2