zeilde uur, gecelebreerd worden in al de a au sluiting C irlès En die landen zelve besturen, 't is hun groote bezwaren up don bals halen, en daarenboven nog duizenden jonge iingeti tnoeien slachtofieien, die door de malaria en de landskoortsen zullen weggemaaid worden. Amerika heelt vruchtbare gewesten verworven, maar zij zullen hem, ten minsten nog voor geruimen tijd, koste lijk vallen. VerKcSslIÜKt" l’disirxcn. Op de lijst der burgers, behoorende tot ons arrondissement die den ouderdom van 40 jaren bereikt hebben en in de men er in ver1 De vredesonderhandelingen. De commissie, die te Parijs moet bij eenkomen om de vredesvoorwaarden tusschen de Verecnigde Staten en Spanje nader te bepalen en de kwestie der Phi- liptjnsche eilanden te regelen, zal eerst hare weikzaambeden beginnen, na de sluiting van den zittijd der spastische KBcchterlijke krouijk. Zijn door de korrektionnele Rechtbank van Veurne veroordeeld Zitting van 6 AugustiVerslype Celestin, leurder, te Clercken, voorwaardelijk, 8 da gen en 26 fr voor dragen van vu boden wapen. Sunsen Richard, werkman te Dixmude, 7 dagen en 25 fr. voor beschadiging van hoornen. Loones Pieter. wafrlbakker, lo Dixmude, '2 ru ral 8 dagen en 26 fr. voor slagen en wonden, braak van afsluiting en d'Onken schap. Z.iting *an .8 Augusti. Devir.ck Hector, dienstknecht le Oosiduinkerke, voorwaard. 1 maand, voor buisdiefte. C'Utereel Hendrik, werkman, te Alverin gtr>ui, 8 dagen, voor slagen. Pynson .leroom, dienstknecht, te Rams- eapelle, 16 dagen en 26 fr. voor bedreigin gen door gebaren. Vandevelde Erederik, kleermakersgast, to Nieupoort, 3 maanden en 26 frank, voor buisd.etie. Onweer» Hel was te verwachten dat de groot® hitte der laatste dagen onweeren voor gevolg zouden hebben. En deze zijn dan ook niet achter ge bleven. Uit Frankrijk meldt schillige Blieken. Eveneens uit Engeland en Ierland. In Belgie hebben er vrijdag namiddag en tegen den avond insgelijks in zeker® streken plaats gehad. Te Veurne heelt hei veel en lang i5" Wal Spanje zelve nu noodig beeft, om uil zijne vernedering en zijnen verval op le staan, dal is een staatsman; ja, eenen staatsman in den vollen zin van bet woord, eenen christenen staatsman, niet eenen dienaar der logie. Veel goede hoedanigheden bezit de spaanscbe natie, veel rijkdommen zijn er in den lande van Spanje. Welnu, die hoedanigheden en die rijkdommen le goede weien ie maken, door eene vaste, wijze, door zichtige en cbristene staal kunde, dat is er noodig, en aan dien prijs kan Spanje zeeie genezen en verkloeken. Eene natie die haar gedregen heelt ge lijk de spaanscbe natie, in den laatster, oorlog, is geene natie die len doode ge doemd is. 8>e opening der jacht is vastges'.eld op 1 September aan slaande. De jacht bij middel van loophond of van den hazewind, is slechts toegelaten te rekenen mei 15 September, en doze I op de tezamen en on hei groot wild met I 1 October. Het is verboden bij sneeuw in open veld te jagen, welke ook de hoeveelheid sneeuw zij die den grond bedekt. De De jacht blijft echter toegelaten in de bosseben, alsook op hét waterwild, langs de zeekust, in do moerassen, siroomen en rivieren. De patrijzenjacht en die op do Schot- sche grousse is gesloten na don 15 No vember aanstaar.de; alle soort van jacht, ei bij begrepen de jacht met loophonden, is verboden na 31 December 1898. De konijnenjacht, bij middel van klop jachten ol staande honden, in de bos schen alsook in de duinen, en de ko- nenjacb», bij middel van beurzen en fretten, zijn geheel het jaar toegelaten; de jacht op bet waterwild, langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op de strooinen en rivieren, blijft open lot en met 15 Apiil aanstaande. De jacht met meuten en zonder vuur wapens houdt on toegelaton te zijn na den 15 April 1899. aanstaande, ten 10 ure, te Antwerpen ten stadhuize (trouwzaal) zal gehouden worden, onder bet eerevoorziiterscbap van M De Biuyn, minister van landbou.v en openbare werken. De personen, welke dit Congres wil len bijwonen, en een punt, betredende de Bieënteelt, willen behandelen ot wil len behandeld zien, worden dringend verzocht een bijtredingsbrielke le viagen aan M. E. Van Dieren, vooizitter der Kempissche Biemaatschappij te Heieni- hout, of aan M. W. Rondou, voorloopi- gen schrijver van Let congres, te Oud- lleverlee. Bij de opening van hei con- gies, zal de voorzitter door de aanwezig zijnde deelnemers worden aangeduid. Dinsdag avond is te Schaarbeek de Sie. Manamarki, in dat gedeelte waar de sioflen, groenten en vleesch uiige- sield liggen, brand ontstaan. In minder dan 10 minuten vlamde het beele gebouw en een half uur later stortte leeds hel dak in. Twee aanpalende huizen werden ook dooi bet vuur beschadigd. Twee pompiers weiden gekwetst. Van het gebouw staal niets meer rechi dan eenige steetien kolommen. Het was bij uitstek de markt der huis moeders; zij vonden er ai,es bijeen kleergoed en vleesch, groenten en keu- kengenet, wild en matten en borsiel- we> k. Eenige personen, die nog aan de deur van eene naburige herberg zaten, be merkten lond 11 i/2 ure 's avonds den gloed, die'i gebouw verlichtte en elk uugenuliit heviger werd. De markt die in 1865 op 15 Augusti ingeiiu'digd en den 16 in gebruik weid genomen, is dus juist op ha;en 33" ver jaardag algebiand. Hel gebouw had 150.000 Ir. gekost. Men kan de weeide der vernielde koop waren op 400,000 frank schatten. Óp slechts één kiaatu was de koopwaar verzekerd. Verscheidene kooplieden zijn heel ge- luineerd. Eer.igen hunner had er nog geld liggen. Zoo noemt men cr ecu, rlie er een ijzeren koltemu lieell staan met 4000 Ir. Eene viouw. moeder van 13 kmderen had er voor 5000 fr. koop waar. Maatregelen worden genomen om de kooplieden ter hulp te komen. Woensdag is ie Roneq, in Frank rijk, eene heiligscnenderij gepleegd. I Het tabernakel werd geopend, de 11. Hosties op den grond gewoipcn en vei- tiappeid. Een der II. Hosties is vei dwe ilen. De kerk bleef gan.-cti den dag open. De waker verhel de keik slechts *s middags om le gaan eten. De heilig scheudeis moeten deze omstandigheid gekend hebben, (n den namiddag, rond 2 uie werd de heiligschender ij ontdekt. Diefstal kan du drijfveer nici geweest zijn, want slechts een omhulsel waar mede men de H. Hostie in de remon- suancie plaatst, was medegenomen. Dit voorwerp beeft eene weerde van 15 fr. De waker verwittigde den pastoor. De kerk weid gesloten. De- policie heeft een onderzoek gepend doch tot hieroe -zijn de daders nog onbekend. Een lOjarig meisje, wonende bij bare ouders in de rue d’Enghien, le Pa- 1 rijs, op de vijlde verdieping van n" 29 heelt zich gezelfmoord om aan een droe vig iot te ontsnappen. De echtgenooten Guyon hebben 6 kinderen, maar hadden er slechts twee bij zich, een klein van 2 jsar en een meisje van It), Lucie ge naamd. Zonder geker.de reden haatten de ouders de ongelukkige Lucie, zonder haar nogtans te slaan of van voedsel te I brrooven. Alleen werd hel kind verstoo- I ten en opgesloten in eene kamer, met I verbod zich aan hel venster te vertoo- I nen. I Een jaar geleden geraakte het kind I eens buiten en ontvluchtte zijne ouders. I Het werd evenwel terruggebraebt en nu I nog slechter behandeld dan vroeger. I Men zag het nooit meer aan het venster, j Langzamerhand ongetwijfeld ontstond I nu in dit arm hoofdje hei denkbeeld van I zelfmoord. I Nu over eenige dagen, binst den j nacht, opende zij bet venster en sprong I er door. Hel kind kwam op een glazen dak en viel er dio-. De portier werd wakker door het gerucht van brekend glas. Daar hij echter niets meer boorde bleef hij in zijn bed. ’sMorgens evenwel vond hij de kleine Lucie, die nog teelde maar een uur later den geesl gat, zonder nog lot bewustzijn te zijn gekomen. Na het eerste onderzoek is de vader van bel kind aangehouden. Het lijk van 't arm kind geleek aan een echt geraamte. Na eene huiszoeking, donderdag in hare woning gedaan, is de moeder op baie beurt aangehouden. De Beukelaer’s Rum Confiture Wafels. De Beukelaer’s Chocolade is de lekkerste. De Beukelaer’s Cacao is de fijnste. Het is den 5 september, om 2 ure namiddag, dat de koningin Wilhelmina van Holland, vergezeld van bare moeder, de koningin-regentes, hare plechtige in trede zal doen te Amsterdam, de eed aflegging, welke zeer eenvoudig zal zijn, zal 's anderdaags plaats hebben, in de nieuwe kerk van Amsterdam. Eene godsdienstige plechtigheid zal, op het- Nederlandsche koloniën, in al de katho lieke kerken, tempels, moskeeën, en synagogen. Men verzekert dat de koningin van Engeland aan koningin Wilhelmina de eereteekens van hel Orde van den Kou senband zal zenden. Uitgenomen konin gin Victoria, maakt lol nu toe geene en kele vrouw deel van dit orde. IVoar leidt dat heen Te Berlijn, niet ver van Unter den Linden, is een eindeeuwsche vrouwenclub tot stand gekomen. Al de leden moeten zich in mannen kleeden en niemand is in de salons van den kring toegelaten indien zij die voor waarden niet vervuil. Op straat dragen zij, ten einde de zeer ge gronde aanmerkingen der policre te ver mijden, wijde broeken even als de wiel- rijdsters, maar eens binnen huize, ont doen zij zich hiervan en verschijnen in een volledig manspak. Sommigen barer zelfs plakken zich valsche knevels aan- In hare vergaderingen drinken zij onke^ bier en dit in groote hoeveelheid. Bovendien smoren deze clubwomen sigaietien, sigaren en zelfs pijpen. Elk lid heelt eenen mansnaam aange nomen deze die vroeger Hendrika heet ten, noemen zij thans Hendrik, du Loui- zas zijn thans Lodowijks de Antonias, Antoons. enz. enz. Wij denken dat men te Berlijn een groot zothuis moest oprichten om al deze dames fin-de-siècle te herbergen. Een aardige spaarpot. De keizer van Anoam spaart zijn gold op een zeld zame wijze. Hij heeft noch brandkas sen noch spaarkassen noch banken noodig. Midden in zijn paleis ligt °r een groote vijver en daarin doet hij uitgeholde boomtronken werpen die vol’ geslopi zijn met goud en zilver. Dal >s zijn spaarpotje. Om zeker te zijn dal er geene dieven noch deugnieten eraan zullen roeren, kweekt hij in Jen vijver een aantal krokodillen. Dat moeten in de oogen van de dieven aardige gen- darms zijn. Moderne dieven. Een dezer nachten heeft de kathedraal van Blois i (Frankrijk) bezoek ontvangen van een paar stoutmoedige inbrekers. De deur der sacristij was opengebroken, en alle voorwerpen van weerde, kostbaar vaat- i werk, een kruisbeeld, misgewaden, enz. zijn verdwenen. Er is voor ongeveer honderd duizend frank gestolen. De buil werd vermoedelijk naar Parijs weggevoerd op een automobile schatkist van den Staat ten minste 1200 fr. rechlstreeksche belastingen, patent recht bij begrepen, storten, ofwel hetzij eigenaar, hetzij vruchtgebruiker zijn van onroerende goederen in Belgte gelegen, waarvan hei kadastraal inkomen len minste 12,000 frank bereikt en dus kies baar zijn voor den Senaat in de piovin- cien, bevinden zich MM. Hendrik Bernier d’Hongerswal; Hippoliei Cuveiier. te Veurne; Gastaal De Breyne, ie Dixmude; de Crombrugghe de Prcquendaele, te Vladsloo; Renaat De Giave, Heliodoor Despot en Raphael de Spot, te Veurne; Pieter Dezwane, te Nieupoort; Jules Feys, te Rousbrugge; Eduard Herwyn, io Veurne.en Arthur Merghelyock, te Wulveiinghem. Maandag noen is een ongeluk in de espadi njenfabriek voorgevallen. Hei I zoomje van den machinist Michiel Bouc i qué, de afgeloopen riem van bei rna- chien in orde brengende, werd door dezelve opgenomen en rond den as ge slingerd. Zijn vader, hem willende ve>- heipen, werd insgelijks meêgeruki. met I het ongelukkig gevolg, dat bij den liu I ker arm gedeeltelijk werd atgevrongen j en in zijnen val een been brak. Boucqué I is naar het hospitaal gebracht, waar mj Mrerechl en Jen verminkten arm is alge zelgeweest. Zijn toestand is bedenke lijk, terwijl de zoon er ongedeerd is van I afgekomeii. Den 26 September omslaande zul I len katholieke ouderwijzeis zien ahum in feest vereemgt-n, om aan den hee I De Tremerie, bunnen gewezen opziener, I eene openbare hulde te brengen en ueui I zijne beeldtenis aan te b eden. Een stoet, om 3 uie namiddag, de spoorna.le gevormd, zal den feeste ling naar de kerk geleiden; een Te Üeum van dankzegging zal gezongen woiueu door den Z. E. heer kanunnik Luysscn, hootdopzieiieite Brugge. De stoel zal zich vervolgens naar den Katholieken Kring begeven, waar het geschenk zal aangeboden woiden. Bij koninklijk besluit wordt een pensioen var. 631 haak veileendaan M .1. Vloek, geweteo besruuidei Ucr Nij- verheidyscuool te Veurne. Steifijeval. M. Hendrik Van Straesselie. onderpastoor te Adinkeike, is vi ijdag aidaai overleden. Hij weid ie Veurne geboren den 30 Maait 1857. Te Crombeke zijn veriedene week drie huizen afgebrand, door onvoor zichtigheid. Spoorwegen. In juli 1897 had den de ontvangsten dar belgiscbe spoor wegen een nog noon gekend cijfer be- I reikt, 1G uiiiijoen 390.000 Ir Uu werd I toegeschieven aan de tenlooiis elling I I van Biussel. Zonderling genoeg, de onl- I vangst van juli 1898 beloopt nog meer, namelijk 16.500.000 Ir. Up den spoorweg, tusschen Brus- I sel en Mechelen, siuk een soldaat hei hoofd buiten hel portel, juist Op het I oogenbltk dat een andere trein pas- I seerde. Van dezen laatsie stond eene I por eideur open en sloeg den soldaai I zoo geweldig tegen hel hoofd, dat t.ij mei geborsten schedel naar binnen viel. Hij werd te Mechelen naar hel gasthuis I gebracht. Het echt Liebig’s Vleesch-Extract I mag niet als een weelde artikel be schouwd worden, want hel levert aan degenen welke bet nauwkeurig weien te gebruiken, het middel om aanzienlijke I besparingen te verwezenlijken. De Koorzangersmaatscbappij be I Benoit's Kring, van Brussel, brengt den zangliefbebbes ler kennis, dat zij be sloten heeft, ter gelegenheid van haar XXVjarig Jubelfeest, en met de wel willende ondersteuning var, Z. M. den Koning, het Staatsbestuur en hei stede lijk bestuur van Brussel, eenen wedstrijd in te richten van Romancen. Kiuchtlie deren, deftige en boertige Tweezangen. op de Zondagen 9, 16 on 23 October aanslaande. Vlaamsch Nederlandsch Congres van Bieënteelt. Ai de bieëntelers van België en Nederland worden uitgenoo- i digd om deel te nemen aan hel i Vlaamsch-Nederlandscti Congres t van Bieënteelt, dal op 11 September

De Veurnaar (1838-1937) | 1898 | | pagina 2