Jaarlijksche Peerdenmarkt te Veurne. Veurne Yper, Gemeente Adinkerke-Panne. Gemeente Steeukerke. Met 1 Juli worden de vertrekoren van den ijzerenweg en tram veranderd. Men zie de umtabt I. 4899. 70,387 oO •25,143 31 50 6 iS 86 WerscBü&Ilff» lijdingen. Het Comiteit van Jen kaholieken kiir.g van Veurne heeft besloten den 25" ver- jaanlag van M. Edmund Van llee, id der bestendige uL terdiging van den Dinsdag avond rond 8 1/2 ure, si de bliksem gevallen op de staHin gen der hofstede van Bruno Spinnebeer. landbouwer te Lendule.de, en >1 be bed van der. zoon die juut geve stond om er in te gaan. De dekens vat ten vuur alsook de veston die de jonge ting nog aan bad. Deze spron,, ooe tn- blikkelijk buiten, wieip zijne brandende veslon af, wekte zijn vader en broeder en snelde dan spoedig naar den peer- denstal, ten einde bel dier te verlossen, want de vlammen, prooi genoeg vin dende. hadden reeds gansca de schuur en stallingen aangetast. Zij stelden alles in het werk ton einde nog eenige koeien te redden en gelukten er in twee los te maken en te verlossen. Weldra vielen de sti ooien daken in. Gelukkiglijk de woning met pannen bedekt was, anders was zij ook vernield. Negen groote en allerschoon ste melkkoeien, twee kalvers, eene groote hoeveelheid kiekens en konijnen weiden vckoold, en de wagens, eggen. Prijskamp in het lijnvisschen voor alle maatschappijen on liefhebbers, op Zondag 9 Juli aanstaande. 80 frank prijzen. 60 cenlimen inleg. Liefheb bers beneden de 15 jaar kunnau niet mededingen. provincieraad van West Vlaanderen, se dert 9 Juli 1874, te baal te nemen om i aan zijnen ondervoorzitter eene welver diende openbare hulde te brengen. De uitmuntende diensten, zoo aan de provincie, aan het kanton Veurne, als aau de katholieke partij bewezen, ver dienen de algemeeue dankbetuiging. Het Comneii zal dezen verjaaidag op 10 September aanstaande plechtig vie ren om aan M. Van llee zijn portret, ge schilderd door M. Edgard Faiasyn, leeraar bij de koninklijke akademie te Antwerpen, aan te bieden. Bij koninklijk besluit van 15 Juni 1 wordt eene vergoeding van 150 bank verleend aan priester Lelieur, voor de uitoefening van zijn ambt, gedurende I hei tweede kwartaal van 1899, in de I parochiale kerk van Alveringhem. I Bij koninklijk besluit van 25 Juni, wordt M. V. J.-C. Peellaert, onderluite nam bij hel 3‘ jagers, bevorderd tol luuenant. Zaterdag namiddag, geraakte een overzetboot van Nieupoori baden, toebe gooiende aan P. Degroote, tijwachier, los en dreet zeewaarts. Aitliur Degroote, 13 jaar oud, die met zijnen broeder Ri chard den oveizetdienst gepacht heeft, waagde zich in ’t water om het bootje te I ér*jPeu» en dam’ de knaap niet zwemmen I kan, verdween hij onder water. Hij gmg I I onmiddelijk veidunken.toen AithurVer- I cnocke, 14 1/2 j aar oud, zoon van den I torenwachter te Lombartzyde, die met I zijn boo je in de haven was, hel hulpge I roephooideenDegrooteierbulpsne.de. I Met levensgevaar redde hij item van I eene gewisse dood. I Een koninklijk besluit machiigt I bet plaatsen van een geschilderd raam in het koor van den recuter beuk der I kerk van den II. N calaus ie Dixmude. I MM. C. Sap, gemeenteontvanger I te Cotlemarck, en L. Rubbrecht, notaris I te Oost vleierei., zijn door het lol aange- I wezen om deel te maken van den jury I bij bel assisentiot van West-Vlaandeien, I welk maandag 10 Juli aanstaande za: I geopend worden, onder vooizilterschap I \an M. de la Keibulle, raadsheer bij het I beroepshof van Ger.l. I Zondag, gedurende de eerste mis, I verliet Alidoor Desplender, dienstknecht I iü llandzaeme, de kerk van Zarien, en I werd onmiddelijk gevolgd door eenen I landbouwerszoon van aldaar. Builen ge- I raakten de twee jongelingen aan hei I twisten; de dienstknecht bekwam eene I steek in de bil. De dader vluchtte naai I ’t gemeentehuis. Desplender wordt door I een geneesheer verzorgd. De wonde is I diep, doch niet gevaarlijk, in den voor- I middag werd hijondrvraagd en werd het I gebruikte mes door den veldwachter in I beslag genomen. Valsche tweefrankstukken, met de I beeiotems der transche Republiek t.n I hel jaartal 1885, zijn sedert eenigen tijd I in omloop. Zij zijn enkel aan den kl nk ie I erkennen. I Wildstroopersdrama. Maandag morgend rond 5 ure, weid de jachtwach ter van M. de Formanoir, te S Andries, de genaamde Karei Vroman, bijna leven loos gevonden in den bilk van land- I bouwer Vandenbos, tegen de Oostend- 1 sebe vaart. Vi oman was op jachtronde opbel goed van zijnen meester. Rond 4 ure’s reor- I gends ontmoette bij drie wildstroopers mei gewecren gewapend. Deze losten onmiddelijk eenige vuurschoten. Een der schoten tio! hem doodelijk in het hoofd Een ander vetbrijzelde zijn rechter arm en een derde nol hem in de rechter bil. Na hunne misdaad gepleegd te hebben namen de wildsiroopers de vlucht, hun slachtoffer aan zijn loi overlatende. Volgens zijne verklaringen zou bij een der mannen herkend hebben. Toen deze bij Vroman gebracht werd om gekontronteerd te worden, heeft het slachtoffer onmiddellijk verklaard dat het wel een der kerels was die gescho len hadden. Hel parket is ten 8 ureter plaats ge weest De kerel, aangewezen door Vro- man, werd tang onderhoord en onder bewaking gehouden. Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Veurne, maakt be kend dat de jaarlijksche peerdenmarkt zal gehouden worden Zaterdag 5 Au gusti 1899, gevolgd van eenen prijs kamp voor de poerden te koop gesteld op de markt. De volgende p. ijzen zullen uitgeloofd worden. Voor de inlandsche jaar ling peer den ['achtlienmaandcrs). Ruinpeerden. Twee eerste prijzen van 30 tr. en medalie, twee tweede prijzen van 20 fr.iwee derde prijzen van 10 fr. Merrien. Zelfde prijzen als hier boven. Voor de inlandsche veulens geboren in 1899. Hengsten. I* prijs, 30 fr. en me- dalie; 2* prijs, 20 fr. en 3* prijs 15Jr.; 4° en 5‘ prijs, elk 10 Ir. Vil ken. Zeilde prijzen. De mededingende peerden zullen geen standrecht betalen. Inschrijving ten 7 ure, in de Rht- torika. Prijskamp mei de Jaskaort, gegeven door de maatschappij Et Pieter, geve»- tigd in de Koornbloem, bij Thomas Pro voost, op Zondag 9 Juli 1899. 33 franken prijzen. Inleg 2ij cenlimen per man. inschrijving in de Belle Vue, bij Edward Quinlens Gliys, van ’s morgens tot 3 ure. 's Avonds prachtig vuurwerk bij Thomas Provoost. Veertcn Stieren Kalveren Vette verkens 76 tot 86 c. per kilo. Tarwe weinig verhandeld prijzen o» veranderd; rouge integ mdeel stevig in landsche 13 75 'ot 14; Inver prijshoudend: inlandsche 16.75 lol 17.50; gerst zeer vast: polder.che 18,50 tol 18,75; mais willig mixed 10 1/8 lol 10,25; witte 10,50 lol 10 5/8 ciquantino 11,25 tot l',75. Bloem iets hooger voor de bakkes ij 22.75, in den handel 21,75 tot 22. Bilterpwën, poldersche 15.73 tot 16,23, vlaandersche 14, waalsche 13,75. Sodanitraatbeschikbare, in opslag, 18,30; op februari-maari 17,85. Ammoniak- sullaal 30. keiijk oeae revolutie zou op handen I zijn; zij hebben bijna geen ander wootd in den mond, en wanneer ’s avonds een zatte gaide-civiek in bun lokaal nog eene slaapmuts komt pakken, onthalen z j hem op den kreet van Fire la revo lution Ook staan de socialistsche bladen vol »nai geestdriftige oproepon, waarin de revolutie wordt voorgesteld als onver mijdelijk en M. Vandenpeereboam ver antwoordelijk verklaaid voor de dingen die komen zullen. Welnu, de menschen mogen heel gerust zijn in de dingen die komen zul len. Er bestaat voorzeker eene hevige beweging legen de nieuwe kieswet, de gemoederen zijn in gisting, er is een geronk van oorlogzuchtige plannen, doch dil alles gaai met buiten de Volks huizen en eenige blauwe en groene groepen. Men vergadert daar dikwijls en tusseben pol en kan winden ze elkander zoodanig op, dat ze z:d zelve wijs maken dat het ministerie bin nen eenige dagen moei en zal vallen. 0,72, 0,62 0,65, 0,53 0,22, 0,82 voelde Sidonio Lnevens eene hand door het venster steken waaavoot zij sliep en, rich oprichlende, herkende zij in hem Franc/ Roose. Viijdag motg^hd hadden de echt genoten V, van Anderlcchi, bun kind al in in de wieg gelaten. Bij hunne terugkomst bevonden zij dal eene kal hei huis was bioneugekomen langs hit venster. Het dier had het kind geheel den utideibuik opengereie.':, zoodat de ingewanden er un hingen. De toestand van het kind laat geen hoop op hei stel- Het coliegie van Burgemeester en schepenen der stad Brussel brengt ter kennis van paardenfokkers en kooplie den dal de derde paardenjaarmarki aan- gekondigd voor het loopende jaar zal plaats hebben den Woensdag 5 Juli naastkomende, van 9 ure ’s morgens tol 3 ure na noen. Een zeldzaam huwelijk. Vrijdag namiddag zal de ambtenaai van den burgei lijzee stand te Herenihals te wachten naar iwee jongelieden, die moesten (rouwen. Daar zij om 5 ure ver zocht waren en er ten 6 ure nog met waren, ging een policieagent naar hel huis der biuid zien. De biuid stond aan de waschkuip. Ziehier bare samen spraak mei den politiebeambte Eh wel trouwt ge nu, ja ot neen? Ja zekers trouw ik, maar wij moeien toch maar vrijdag achternoen om vijf ure trouwen. Juist waarom zijl ge dan niet naer’t stadhuis gekomen? Och Heere, is dat nu viijdag van daag? De waschkuip werd aan den kam ge zet iedereen ging op den loop actner op bruidegom en getuigen om 7 1/2 waren brulde en bruidegom voor goed vasigeketend. De bruid en bruidegom waren de eene 17, en do andere 18 jaien oud, De misdaad van Rijsel Men heelt zaterdag morgend in de school der Munisiraat, onder de deur die uugeell op de Place aux Oignons, een derden brief gevonden, eveneens geteekeud met de letters O V. en samengi steld uU hoofdleiters uil diukwetken ot woorden uil dagbladen gesneden. De h, iel werd door een student der noi maakenooi. M. Fernand Diamond, gevonden. De vondst werd oogenb'ikkelijk aau M. den pro- kuieur generaal van bei beioepsb'oi van Dowaai gezonden, om bij hel dossier der zaak gevoegd te worden. ötmrZspooruTigen. Do ontvangsten der nationale maatschappij van buurisixmr- wegen, gedurende de maand April op de volgende lijnen, beloopen tot Oostende Nieuport- Veurne, fr. 12,218 91 voor de reizigers en fr. 6,945-70 voor de koopwaren. Te zamen fr. 19,164 61. Oostende Blankenberg he. fr. 4,342 60 door de reizigers en fr. 2,021 07 voor de koopwaren. Te zamen fr. 6,363 67. Veurne-Yper, fr. 10,799,34 voor de rei zigers en fr. 2909 71 voor de koopwaren. Te zamen fr. 13,709,05. De algemeene ontvangsten sedert eersten Januari bedragen 1898. Oostende-Veurne 48,830 52 Oslcnde-Blank. nb 20,792 19 Veurne-Yper, 53,915 83 Vee- Graan- Zaad- en Vlashandel. Veeprijzen, bleven daaromtrent onveran derd Ossen l’kwal. fr. 0,85, 2’ 0,75, 3* 0,65 0 82 0,75, 1,02, k.uiwagens, enz enz., in een woord al net landboawallaam werd door hei vuur vernield. Alles is verzekerd. L'e Notaris Edmond Boucbout, van Jabbeke, onlangs door de korrekiion néle rechtbann van Brugge tol 5 jaar g. vang veroordeeld voor ontvreemdin ,-en et lot 10 maanden, voor misbruiken van vernouwen, was daartegen in be roep gegaan. Het bof van beioep heeft zaterdag aei vonnis van Brugge bekrach ugd. Nieuwe carmynrood gekleurde postzegels van 10 centiemen zullen bin een korlm ons land verschijnen. De werkbuizen van den zegel la Mechelen hebban van bel gouvernement eene aanzienlijke bestelling ontvangen. Beigte zai aldus hei eerste land zijn dal dat de besluitselen van hel congres van Wasnington heeft mlgevoeid groene kleur voor de postzegels van 5 c. carmynrood voor die van 10 c. De postzege.lielhebbers zullen dus een nieuw exumpla.ir bij hunne verza meling kunnen voeden. Gcc» fijner en lekkerder sausen worden bereid dan met echt Liebig’s Vleesca-Ext act. Eene laffe moo dpoging is voor hals.en zondag rond 8 ure ’s avond te Tnouioul gep eegd nabij hel grondge bied van Cortemarck, in de volgende omstandigheden. Zekere Sidonie Lacvens, oud 20 jaar, werkster, wonende bij hare ouders, te Tbourout, was vioeger in betrekking geweest met Frans Roose, werkman, geboren te Couckelaere en woonachtig te Ichteghem. In de maand mei kwamen beiden van de foor van Brugge, toen Roose zegde dat bij haar zou gevonden hebben, al was het vijl jaar later, indien zij met bom met trouwde; doch hij heeft met lang gewacht zijne bedreigingen uit te voeren niettegenstaande zijne be trekkingen leeds afgebroken waren, wactitle Roose zondag moigend het meisje ler slede at toen zij naar de mis gmg, en stelde Laar voor mei hem naar leb eghem ie gaan, waar bei dien dag festival was. Deze vaag werd van de hand geweien en Roose nam afscheid. In den na middag begaf Sidonie Lae- vens tied naar hare zuster, op Wijnen- dale. Huiswaarts koerende in gezelschap van Maihilde Haesaert, oveigingen zi Roose die zich achter eenen boom vei borgen bad en gebaarde te slapen. Eens klaps begon Roose het meisje te ver wijlen en nep dat zij sou wachten. Hij liep de monjes achterna met zijn mes in de hand en. in woede ontsioken, I bracht bij Sidonie Laevens een vijftienia steken toe in bei hoofd, het linkeroor en de schouders. De kreet van moord 1 bomende, kwam de wed. Vamr.aele- Nauwynck zien wat er gebeurde, waarop de woestaard de vlucht nam Hei slacht offer, welk veel bloed verloor, werd naar de hoeve Vanmaele gebracht waar ze v rzirgd werd lol men ze naar hare I woning kon overbrengen. Hare wonden zijn gelukkiglijk mei doode'ijk. Deze aanslag heeft de bloeddorstige I nog mei bedaard, zoo hel schijnt; wam I in den nacht van donderdag totviijdag In de zitting van 21 dezer heeft onze achtbare senator de heer Raphael de Spot eene redevoering uitgesproken over de belangen van ons arrondisse ment. De Annalen ors te laat toegeko men zijndo, zullen wij in ons nummer van Woensdag naast de redevoering van M. de Spol overdrukken. -- ■■■■rwiiMClMMEai.n»—-

De Veurnaar (1838-1937) | 1899 | | pagina 2