Congres der Kleine Burgerij Een aanbevelensweerdig en aan te moedigen werk. Mei hoogachting. Hel inrichting» comileit. (Volgen de handteeseningen) pel voor de kerk opgerichi mei water. 380 gekwetsten, 450 aanhoudingen. Tijdens de woelingen van zondag werden in T geheel 380 personen ge kwetst, waar tusschen 59 agenten; 300 der gekwetsten werden r.aar de ver schillende gasthuizen overgebracht. Er werden 150 aanhoudingen gedaan waar van 80 niet bekrachtigd werden. Sweths commissarissen ontvingen hem aen hel balcon voor hel landshoys, alwaar by afstappende van syn peerdl, sy hetn ge leyden verseldt van den baron Myhus, ver- Cierl met hel kleen kruys van Maria The resia, en den adjudant van den prins lol in de acnter salute, de officieren van hel gar- oisoen, den geweien burghmeestvr code landibouJer van de commune ende van de welh joneker Ferdinand beman ende den den eersten raedpensionnaris Marrannes die by commissie gegaeo was naer het fransch camp van Ghyvelde tol reclameeren de geplunderde f Heden, op het gelnydl van het bom'je in alle haeslen terug gekomen synde qnam syne opwaekynge maeken aen den veldheer, en den oversten Mylins den- welcken zeer wel kennende Joneker Deman als geweest syude synen legermaet in den sevenjaerigen oorlog, mol hem seer veel redeneerende, gesamenllijk met den prins wegens de krygsopdratien, soodaenigh dal den heer Myhus joneker beman aenseyde dat hy nogh goede resten hadde van de krygskennis, die by voorlyib, goo hy seyde sier wel beseleu had. Opening der Jacht. Do opening der jacht is vastgesteld op 26 Augusii. Nogtans is de jacht, bij middel van den loophond of van den hazewind, is slechts toegelaten te rekenen met 15Sep- nynek van Pruyssen, onder wiens oogen hy opgevoedl was geweest. Men verhaelde hem ook wal dien morgen in stadt voorge vallen was,ende ongernsligheydt in welcke het geheel gemeente geweest hadde wegens synen doorlughien persoon. Hy scheen dacraen gevoelig te 'syn; maer seyde dal wanneer het wdsyn van hel landt sufcfen dienst van hem vereisehte, daerin ncyl te kort en soude gebleven hebben en p ene gevaeren in syne rekeniuge en quaemen. De conversatie wierdl gedeurigh nu door dm eenen, nn door den anderen gevoed met nieuwe sloffin. Men sprack dan op de ge wezen fortificatiën van stadt; maer m‘»n treede niet verre in tkse materie, en op den wensch van den prins die hy toonde van destelfs plan le sien hadde men oen uyt schepenkamer; hy examineerde hel sect nauwkeurig on niet vede intrest gesaemd» lyk met den baron .Myhus; sy redeneerden op die seer langh. en den jongen prins wederom de grootste teeltenen van syne wetenschapnert in hat defendheren, at'» queeren ende fortificeren. (Vervolg1)- Eebe bende van 300 anarchisten voor bij do kerk van St. Nicolaas trekkende, heelt bij middel van steenen da beelden aan stukken gesmeten die bel gebouw langs buiten versieren. Van daar xijn xij getrokken naar de St. St. Josepbskerk. Den prince naer een weynigh aldaer bel lokael met den baron Mylius besigbtight le hebben ende daerop geredeneer! hebbende Biet swets gedeputeerde, reed in het raid den van hun in Stadl; den beyaerl ende stads iriumtklokke gingen open kondig den aen het thuys gebleven volck do aen- komste van hunnen beschermer. Een ider haeste sigh om den doorluchten persoon le sien, hem te achtervolgen en toe tv jegenen mót goede weoschen. Den wegh der in- inkonisie wierdl genomen door de kleene Oostmaete, Appelmarkt en soo langst de hooi-wiight dweei-s over de groota markt naer bel landshuys altvd onder bet roepen door eeno menighte van volck van langh leve prins Frederyk, langh leve den prins van Oragnien, langh leve den keyset ende zoo vooriï. Swelbs commissarissen gelast synde met de eere te doen van den lande, siendo dat dit gezelschap aen den prins niet onver- scbiliigb was vraeghee hem zyne toestem minge om die persoocen te mogen nooden Ier tacfel en by stemde sulex toe met de grootste minsaemheydl, en onderwylen wierdl hal nornmacl opgedicht. De ope nings van taetel wierdl gedaen met compli menten van rxcitsie op de frugalileyt. Den prins beantwoorde die mei groote bel efl- heydl, ende men ernam de conversatie van de plnnderir.ghe die plaels hadde gehadt den 31 te yooren; hoe en op wal mamere de Franschè alsdan hnnne aenlastmge ge- derigeert hadden op de stad', de verdtdi- ginge die hel garnisoen daer tegen aen wende, den afioght die het dieshalvens dede, ende slagbtinge die de housaeren van Blanckenstein gemaekt hadden daeghs daer naer van de trainerende plunderaars. De prins gaf in dese conversatie m- nig- vuldige blyckleekPlvm van syne ervaerent heydt in do krygskunsl en 'dat hy wel ge pnficert hadde in de schoole van synen ouden oom, d n groeten Frederyck, ko tember en deze op de faizanten alsook op hei groot wild, te rekenen met 1 Octo ber. Het is verboden bij sneeuw in open veld le jagen, welke ook de hoeveelheid zij die den grond bedekt; de jacht blijft echter toegelaten in de bosschen alsook op hei waterwild, langs de zeekust, in de moerassen en op de sttoomen en rivieren. De patrijzenjacht is gesloten na den 5 November aanstaande; alle soort van acht, er bij begrepen de jacht met loop- nonden, is verboden na 34 December 4899. De konijnenjacht, bij middel van klop- achten ol staande honden, in de bos- ichen alsook in de duinen, en de konij nenjacht, bij middel van beurzen en treilen, zijn geheel het jaar toegelaten; de jacht op T waterwild, langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op het si.oomen en rivieren, blijft open tol den 45 Aptil aanstaande. De jacht met koppels jachthonden en zonder vuurwapens houdt op toegelaten te zijn na den 46 April 4900.* Met verzoek van opname, ontvangen wij den hiernavolgende.! omzendbriei. Wij kunnen de kleine burgerij niet ge noeg aanwakkeren, en al deze die de deinhandelaars genegen zijn, om aan dilCongtes hunne bijtreding, en hunne milde ondeisieuntng te verleenen. Antwerpen, 47 48 Septemb. 4899. M. Met aile recht en billijkheid, begin nen staatkundigen en staatsmachten in ons land, zich te bekommeren om dc heeischende spanning, die de kleine burgei ij zoo liner lijden doet. Desaan- gaande. gat onlangs de bespi eking der begrooting van Nijverheid en Arbeid, na verscheidene andere parlementaire beraadslagingen, ook aanleiding lot eeue zeer belangrijke gedachtenwisse ling. Kleinhandelaars en mj vet aars, ne- rmgdoeners en ambachtslieden moeten dus nu met meer krachten kiem, gansch onbewimpeld hunne stem verbeffen. Zij moeten zich ven enigen met alle meu- seben van goeden wil, uit alle gouwen des lands loe^tstioomd, gezamenllijk de beste redmiddelen beramen on uil den huldigen bezwaarlijken toestand te geraken en de zekerste wegen opspo ren tot spoedige uei opbeuring van den middelstand. Dit doel beoogt ons Con gres, dit werk verlangen wij mei uwe gres, dit werk verlangen wij hulp tot stand te brengen. Den 47 en L8 September aanstaande zulten wij ie Antwei pen tiet eer/te weder- landsch Congres der Kleine Burgerij in richten. Wij ickenen op uwe tegenwoor digheid en uwe medewet king. Wij uebben geer, politiek, maar lou ter een ccconomisch, uitsluiiéiijk een maatschappelijk doel. Wij willen de grootebehoudsgezinde partij Oleidwars- boomen, noch bel Staatsbestuur bekam pen. Al wat maar eunigszius aan kiesza- zaken raakt, hetzij op wetgevend, hetzij op plaatsbestuur ijk gebied, zal uil ouzo besprekingen gebannen worden. Alle uitstekende staatsmannen in Bel gië, schenken ons bescherming en on deisteumng. Daarom mogen wij over tuigd zijn, dal onze wenschen niet alleen zullen in aanmerking genomen woiden; maar dat de hervormtngs- en vooruit- gangsmaatiegelen door ons Congres vastgesteld eerlang zullen vcrwezenl- lijkt worden. De medeweikiog van ervaren ge leerden, gtoo'.e mannen, machtige han. delaars vereenigingen en klemhande %’erMciiilllge tijdingen. Wij vernemen dat M. Achille Vander- straete, van Veurne, zijn laatste exaam voer hofbouwkundige met groote onder scheiding heelt afgelegd; dat bij de ge- lukwenscbingen der Jury verwierf, en primus uitgeroepen wierd der wijdver maarde gentsche bofbouwschool. Eene bijzondere decoratie van 2’ klas is verleend aan M. Pieter Noie- baert, hovenier, en August Debaenst, beide ondervoorzitters der maatschap pij van ouderlingen bijstand de Veuru- scha Broederbond, te Veurne. Hel burgeikruis van 4* klas is ver gund aan M. L. J. Vertaillie, aangeno men veearts, en de medalie var. 4* klas aan M. C. Verleye, hootdhulpsluiswach- ler, beide teNieupoort en aan M. baron F. de Crombrug^he de Picqucndaele. provincieraadslid te Vladsloo, en M. J.-B. hebreus, schepen te Westvlctcreii. Op de lijst der kieskaien vooi den senaat, bevinden zich de volgende bee- ren van Let arrondissement Veurne-Dix- mude II. Beinier d’Uongorswal, grondei genaar, en II. Cuvelier. id. beide te Veurne; Gusiaaf de Breyne, id. te Dixmude; Baron F. de Crombrugghe de l’icquen- daele, te Vladsloo; Renaal DeGi ave, voorzitter der Recht bank, Heliodoor Despol, gi oadeigenaar, en Raphael de Spot, id. te Veurne; Pieter Dezwarie. te Nieupoort; Jules Floor, notaiis te Rousbrugge; Edward Herwyn, eigenaar te Veurne; Baron Mazeman de Coutbove en van Tonlicu, id. ie Proven; Aithur Meighelyr.ck, id. te Wttlve- ringhem; Eugeen Piers, de Ravescboot, id. te Couckelaere. De hierna vermelde belooningen en premien worden verleend aan de volgende maatschappijen van ouderlin gen bijstand, die aan den vtjfjaarhjk- scher. prijskamp (1891-95) hebben deel genomen Verwoesting der Sint Joseph's kerk. Heiligschenderij. De anarchisten kwamen rond vijf ure aan de kerk van St. Joseph. Aanstonds vielen zij als eene bende wilden, gewa pend met kapmessen en andere groote snijmessen, welke zij uil de winkels hadden gestolen, deze kerk aan. In ee nen oogslag waren de ijzeren hekkens die den koster kwam te sluiten bij middel van bijlslagen losgctnaakt en uitgenomen, de ijzeten slaven verwron gen. Als bezetenen liepen zij de houten kerkpoorten op, die welhaast begaven, en zij stormden de kerk binnen. In de kerk werd alles vernield, de auiaren. de doopvont omverre getrokken, de mar meren wijwatervaten verbrijzeld, de schilderijen doorgesneden en de beel den stuk geslagen. De woesiaards vielen alsdan het hoogaltaar aan, rukten hei tabernakel at en wierpen het ten gronde. De heilige hostien werden onder de voeten getrapt, de stoelen gebroken, de deuren inge- stampi. Stoelen en deuren, op de kleine voorplaats der kerk gebracht, werden in brar.d gestoken. Het kruisbeeld dal het hoogaltaar ver sierde werd le midden het vuur gewor pen. Vervolgens drongen zij opnieuw de kerk binnen om het altaar van O. L. Vrouw te verbrijzelen. De koster Pierre Thoreau, die in de handen gerocht was der revolutionnail s gelukte er in ie ontsnappen en kon de policie verwiitigen. De republiketnsche wachl en de poli- cieagenien, ter plaats gezonden, waren verplicht den sabel le trekken om zich tegen de anarchisten te verdedigen die allen gewapend waren met nieuwe messen. Een twintigtal kerels gingen eene schuilplaats zoeken in een buis gelegen rechtover de kerk. Anderen vluchten in den kloktoren. Eindelijk kon de policie zich meester maken van een twinligta anarchisten die onder de toejuichingen der menigte werden gevangen ge nomen. Toen de agenten de kerk binnen ge rocht waren, mieken de schurken toe- beretdsels om den predikstoel in brand lesteken, daar zij hem niet hadden kun nen omver werpen. Het uitzicht der kerk is waarlijk er barmelijk, ‘t is eene ware verwoesting. Voor het hoogaltaar zit geknield de onderpastor Lecour die de gewijde hos tien opneemt en dezelve in de heilig bostievaas neerlegt. Wat ongeluk roept hij uit, en welke tijden beleven wij. De schade is voor den oogenbiik on berekenbaar, daar vele schilderijen van groote weerde niet meer bestaan. De bewoners ovérgoten den vuursta- laars van hier en elders, zal aan onze i beraadslagingen een gezag en eene I kracht bijzetten, waarover nooit te vo- ten dergelijk Congres zich roemen mocht. De heer minister van nijverheid en arbeid, heelt zijne hooge bescherming aan ons Congres verleend en zal uit ziju hooger bestuur eenen afgevaardigde sturen, die welwillend ieder van onze wenschen zal opnemen. Opdat ons Congres voor eenieder toe 1 gankelijk zij, wordt de pi ijs der bijlre- ding voor werkelijke leden, slecht op één frank gebracht. Die geiinge bijdrage geeft recht op deelneming aan de werk zaamheden, aan de verscheidene fees telijkheden van bet Congres en andere voordeelen. Mits eene som van 2 frank daarbij, I bekomt men al de uitgaven van het Con- I gres, berichten gestenographieerde ver- I slagen der zittingen, enz. 1 De beschermende leden, bestaande uit de aanzieulijkste personen der politiek en wetenschap, betalen eene bijdrage I van minstens Ir 40 00. Alwie verlangt eene mededeeling le doen, wordt verzocht den tekst ervan voor 4 September aan het bureel te laten I geworden. De inrichters van het Congres drin- I gen bijzonderlijk aar., op de noodzake lijkheid. zooveel feiten en bewijsstukken mogelijk in te zamelen Ook zullen wij oe grootste belang hechten aan versla gendie men ons zal gelieven in te zenden I hairekkelijk do voornaamste vraagstuk I ken (samenwerkende maatschappijen, I leurhaodel, uitpakkingen, oneerlijke me- t dedingiug, beioepsvereenigingen, kie- diet, vakondeiwljs, gereéhisonkosten, belastingzaken, propaganda, enz.). Wij doen ook eenen oproep tot allen, ten einde bijzondere bi'scbi ijvingen te be komen in dewelke mer., voor zekere I sleden of opzichtt-n* sommige bijzon dere ambachten, den toestand der bun gei ij, den uitslag van zekere maatschap pelijke ondervindingen, de oorzaken van gelukken of mislukken van pt octal deelingen of nieuwe inrichtingen zou blootleggen. Zulke mudedeelingen, in dien onze geldmiddelen bet toelaten, zullen gedrukt en, vóór hei Congres, aan al de leden uitgedeeld worden. Uit al hel voorgaande, kunt gij aflei der) dat het Congres van Antwerpen zulkdanig belang hebben zal, dal n.ei een welmeenend burger zich zal kunnen onthouden er deel aan te nemen. Daarom hebben wij do eer UEd. te verzoeken ons, eene ondersteuning te verleenen, en uwe bijtreding le wilton inzenden, aan den beer Jules Schoonheydi, alge meen secretaris, Otlj Veniusstiaai, 24, Anivyerpen. EENIQE BLADZIJDEN nil d» geschiedenis y&d Veurne en Veurne Ambwhl 17Ö4.

De Veurnaar (1838-1937) | 1899 | | pagina 2