milrairc wandeling zoodanig veel te zeggen viel, dat de ;chi ijver geen tijd heef' gehad om alles op bel papier te zetten, en dat wij zaterdag naasi die stDouit-tuile zullen te lezen krijgen. Elrleftt isselinx. Wij hebben maandag in onze brieven bus eene ongeteekende briefwisseling gevonden, waarvan wij geen gebruik kunnen maken, omdat wij den schrijver niet kennen Wil deze dat wij zijnen op stel drukken, dat hij zich bij brieve bij den uitgever bekend make. Nog over dibben en dibbaards. liet Advertcntie-blad schijnt ontevreden omdat wij, in ons laatste nummer,zoowat met den ruwen borstel over dibbaards en dibben gewreven hebben. De confrater der Ooststraat zou nog- tans moeten bekennen dat hij het is die eerst met die kwestie voor den dag is gekomen. Wij vragen niet beter dan iedereen in zijn wezen te laten; maar als men onze vrienden uitscheldt voor schijnhe itgaards, wij meenen wel hel Voor de geabonneerden worden de herbergvermaken gratis geplaatst. Voor de niet geabotmeeiden moeten ze vooraf betaald worden, andeis wor den ze niet gedrukt. Combatschuiving, ir. de Gouden Klok, bij Benoit Uenderyck, op Zondag 5 No vember aanstaande. Combatscbuiving in de Malt er ij, bij A tolt Seys, op Zondag 5 November. getal der stembrieven van de eerste en van de tweede reeks. Dal is dus eene eerste onregelmatig heid, Advertentie-blad; het getal had moe ten gelijk zijn voor de twee reeksen. Van waar dat verschil? Van waar zijn die briefjes gekomen, of wat is-er van de andere twee gewor den? Er bestaat dus een misslag in de op telling, en die optelling lan maar her zien worden door de Bestendige Atveer- diging, die eene vraag tot herziening -moest ontvangen, hetgeen door ons ■gedaan werd. ledeieen weet ook dat het papier der wille stembrieven van slechte hoedanig heid was, en dat uit die reder, een groot getal brieven werden vernietigd. -Gij zegt dal die vernietiging met een parigheid van stemmen is geschied. Wij geloover. daarvan wat wij willen. Wij weien ook niet als die herziening ten onzen voordeele of ten onzen nadeele zal uitvallen; wij vragen enkelijk dat de bevoegde overheid over die betwiste ge vallen uitspraak zou doen. Gij mengelt in de bespreking, ter gc tegenheid dezer reklamalie, geheel on verslandiglijk de namen van den katho lieken getuige en van den heer voorzitter van bei hooldbureel. Die heeren ziji boven alle vermoeden, en wij zullen u op hel terrein der personaliteiten niet volgen. Maar wij verslaan geheel gemakkelijk dat het mogelijk is aan personen, het is gelijk aan welke gezindheid zij be lmoren, en die aan een bureel zetelen van "s morgens ten 7 ure en hall tot ”s avonds om 10 ure. bijzonderlijk in kwestie van cijfers, den cenen of den anderen misslag te begaan Bcwesterpoort. Wij hadden ons aan een lyrisch arti kel verwacht over de militaire wande ling van Cecilia naar Beweslerpoort, zooals hei Advertentie blad er kan afdop pen voor iedei libeiale feest. En zioi! mei moeiio eemge reken in ceu hoekje van de gazel!... Wat mag dat bedieden? Onze liberalen werden toch zeker met opene armen ontvangen te Bewester- poor<; zij, die den kandidaat door de inwoners dier wijk algemeen aangeduid, in hunne gazenen beknibbeld hebben! en met handen en voeten gewrocht hebben opda( Hewesterpoort niei zou vertegenwoordigd zijn in den Gemeente raad. En die groote menigte die het muziek volgde, ’l was toch ook wel zeker het puik van stad Waarom daarmede niet meer geboft en gestoft? Ói is hunne ontvangst te Bewester poort mam koehjn afgeloopen? en was die menig'e, lit; nel muziek volgde, zoo danig puik, da de liberale kopstukken er zelve be-ciiaamd over waren, bij zooverre d:n zij in zekere plaats bevel hebben gegeven aan dal deftig vo'.k van hun gezang te staken en van te zwijgen? Wij denken eerder dat er over die Verschilliffe ïljdisv^eii. Den zaterdag 25 November, ten 11 I ure voormiddag, zal, in het gevangen- I huis dezer stad, de aanbesteding plaats hebben der levering van devooiwer- I pen noodig tot het spijzen en onderhou- I den der gevangenen, de openhouding I der kantien en de levering van genees middelen gedurende 1900. Ziehier eenige bijzonderheden over de laffe moord, in den nacht van 22 Oc tober, te Vinchem gepleegd. Rond 12 ure verliet Hendrik Anseel, landgebruiker, oud 64‘jaar, de herberg I de Koophandel, bewoond door Frederik Boonefaes, ie Wulveringhem. Dezo her berg is gelegen langs den steenweg van Wulveringhem naar de tiamstaiie Wul- veringhem-Vinchem. Nauwelijks was Anseel 100 meiers van genoemde her berg weg, of hij werd aangevallen en zoo onmeêdoogend gostampi, dat men hem levenloos liet liggen. Een half uur later werd zijn lijk op I Vinchem’s grondgebied gevonden door I M. Scherpenseel en Arthur Vertaillie, die bel in da woning van M. Vande wynckel, geneesheer te Wulveringhem, binnen droegen. Aanstonds werden de veldwachters van Vinchem en Wulveringhem verwit ngd, die seffens begonnen'opzoekingen te doen. Hunne vermoedens vielen weldra op vier kerels, die zij in den vooravond ge zien hadden Remi L’iinsiei. Hetni Guy- se en en Louis Leroy, van Houthcm, en Gustaal Pi insier, van Wulveiioghem. Zij hadden iond middernacht de her berg der wad* Odevier vut laten. Leo Dewilde, van V nchcm, Hendrik Rou.'seeuw en Jozef Huygrie, vat; Wul- venugtiem, hadden, kuit- na do vier ecisig’iroetnden, ook dm heiiirg ver laten. Zij werden onderkooi d en ver klaarden dat bel de vier ee. sic waren die Anseel op een IGOtal meiers van de heiberg van Boouetaes hadden aange land. Uil vrees van zelve slagen ie krij gen. waren zij gevlucht. Deze getuige nis werd medegedeeld aan hei parket, dai om 9 uie te Vinchem aankwam. De gendarmen werden naar Houihem gezonden, en om I ure kwamen zij mot Prinsier, Gny.-elen en Leroy te Vinc hem. Gustaaf Prinsier werd van zijn bed afgehaald door de veldwachters van Vinchem en Wulveringhem. Allen zitten in het gevang van Veurne. Lessen van fruitboomteelt te Alve- ringhem. M. Karel Demuynck, hof bouwkundige ie Eerneghem, zal op de volgende dagen, in de gemeente- knechtenschool van Alveringhem, tel kens ten 31/2 ure, lessen van fruit boomteelt geven en de hier onder aan gewezen onderwerpen bebandeien Den 5 November, keur der boom- gaardbooinen en veidere zorgen. Oen 3 December, Aanleg n vnrdec- ling der boot: gaarder; lie. nut derzelve. Den 17 December, ti uithof: aanl ggen, bereiden en bemesten; keus, der plan- (en. Den 7 Januari, vermenigvuldiging der fruitboomen, keu., bewaung, wijze van zaaien Den 11 Februmi, voortkweèk'ng. snbei en standplaats voor den wijngaard. Den 4 Maart, keus, plaining en stand plaats der verschillende fruitboomen. Den 18 Maart, wintersnoei van den perzikboom, nood'ge zorgen, ver.-chil- lige vormen. Den 1 Apiil, uitleg over kweek en en snoei van den abrikoos, pruim en recht en de plicht te hebben eens te on derzoeken wat men eigenilijk verslaan moet door dat eeuwig en ervig scheld woord van diblraard en bij wie ■dat volkje bij voorkeur nestelt. Dit hebben wij gedaan, noch meer noch min. Of’ is hel geen waar misschien, dat, tijdens iedere kiezing, de liberalen, zij de onverzoenbare vijanden van den Gods dienst, overal nitroeperi en rondbrieven dat zij ook brave menschel! zijn; dat zij ook hunne christelijke plichten kwijlt n; dal zij de religie onzer vaderen eer biedigenenz..? Trekken zij niet, iederen keer dit masker en dit schaajivel aan, om brave en eenvoudige lieden om den tuin te leiden? En zijn üat geen aan stootelijke tarluffen, geen ellendige dib baards? Is het geen waar dat, in de laatste ge- meentekiezing, een liberale pilaarbijter, gewoonlijk gewapend met een paternos ter van 55 kaalsebollen, ten allen huize rondzeemde van O. L. Vrouwtje alhier en O. L. Heertje aldaar? En zulke plat- zakkerij zouden wij op dien verfoeilijken dibbaardsrug niet mogen schandvlekken? Nog eens, is liet waar of geen waar, dat sommige personen, al den eenen kant godvruchtig, al den anderen kant hunne godvruchtigheid tegenspreken en tegen werken, als zij, op poliliok gebied, de hand Iconen aan alles wat geloof en reli gie strijdig is? Zulke personen hebben ofwel rechtzinnige gevoelens van chris telijkheid, en dan is hunne handelwijze zoodanig onredelijk en dwaas, dat zij on verslaanbaar wordt; ofwel hun bijbe- len en bidden is loutere schijnheiligheid, en dan, wij herhalen het, het zijn dib baards en dibben van de ergste soort. Ten slotte, heeft het Advertcntie-blad hier een kostelijke percl gevonden. Niet goed wetende hoe zich uit den slag ge trokken, antwoordt hel, zooals altijd, ne vens de kwestie, en beweert eindelijk zie eens hoe slim! dat het met 't geld der liberale dibben is dat de katho lieken stemmen gaan uilkoopcn!.... Wij zullen ons bepalen hierop te ant woorden fen eersten De katholieken hebben de gewoonte niet kiezers uit te koopen; zij laten dat proper stielke over aan de zoogezeide partij van onafhan kelijkheid en vrijheid. Ten tweeden Wij hebben hooger aan zekere personen den keus gelaten tus- schen schijnheiligen cn onbezonnen dwa- zerikken. Edoch! wij hadden nooit durven peizen, noch min durven schrijven, gelijk liet Advertentie blad hel doel, dal die zalige, onmeetbare dwaasheid zoo verre zou gekomen zijn, dat zij, liberaal in het merg der beenderen, zoude geld geven om hunne eigene zienwijze te verklikken! Dat gaat eigentlijk te ver; en wij zullen maar den ladder optrekken.... Tot later, indien het nood doet. Sc3ukn(TH»llc.n. In ons nummer van Woensdag laatst, bespraken wij de goddelooze feiten welke, na de kieziv' werden gepleegd. En 7 Adveilentic 'blad, dal de preten tie heelt, zooals wij meermaals hebben kunnen besta'igen, van te weten zelf wat er in bijzondere gilden ommegaal, schrijft dat het niets weet van al die in gebeelde nachtstoornissen, en dal de Vcurnaar die historiën van heiligschen- derijen uitvindl om zijne lezers te mis leiden. Wij herhalen hier, dal die schande lijke daden, waarvan wij melding wie ken, ongelukkiglijk maar al te waar zijn, cn dat zij door het publiek fel weiden besproken. Het Advertcftie-blad gelooft niet dat liberale jongelingen zich aan dergelijke feiten zouden plichlig hebben gemaakt. En noglans de namen dier nachtstoor- ders die mondsgemeen zijn, cn welke men hier en daar openbaarlijk hoort uit spreken, zijn deze van jongelingen die lol de fijne il ur der liberalerij belmoren. liet is altijd onaangenaam beticht en besproken te worden in eene zaak waar men geene schuld in heelt. Het ware dus in hun eigen belang dat er over die wandaden een onderzoek in gesteld werd. Wij ook wij zouden willen die schavuiten kennen, en zien met wien zij iets gemeens hebben. En wij ver slaan de traagheid niet van een onder zoek over zaken die ’s anderdaags reeds van iedereen bekend en geschadvlekt werden. Zal en wel ooit een onderzoek gedaan worden Wij beginnen overtuigd te zijn van neen, er wij laten die nalatigheid tot last van wie het behoort. kriekelaar. Den 6 Mei, uitleg over kwiek en snoei van den piciiaar. Den 4 Juni, mileg over kweek en snoei van den appelaar. Den 17 Juni, scheu dunning, !c ding en innijpiug. Den 1 Juli, zomer bewerking aan den wijngaard. Den 29 Juli, zomersnoei, doel en nul. Den 12 Augusii, zomerzorgen, plukken van 'ruii. Den 26 Augasti, groensnoei, scbild- gi iffeliug. Op woensdag 28 Juni laatst, rond 9 1/2 me, siak de bliksem de hofstede in brand van M Jules Decroos Vanden- bergbo, landbouwer te Pollmcliove. Alleen de schuur bleef over. Onmiddelijk werd alles herbouwd en de schuur was bijna voltooid, toen, in den avond van dun 22 October, een nieuwe brand in de sebuur uitbrak en deze geheel vernielde. In eenige oogenblikken stond geheel bel gebouw in vlam. Aan blusschen viel niel ie denken. Slechts eenige lookende puinen bleven over. Er bevond zich voor 300 frank out en 150 hennen en kie kens in de schuur. Al het allaam van den timmerman die aan de hoeve werkt, is insgelijks de prooi der vlammen gewor den. Een koeier werd door het parket aangehouden en naai Veurne gebracht. Welnu, donderdag morgend. rond 6 1/2 ure ontstond een nieuwe brand in net ovenkot. Sedert werd de koeier in vrij heid gesteld. Het burgerkruis van I* klas is ver leend aan M. Celestiriiis Huyghebaert, gepensionneerde gemcenta onderwijzer tc Middelkerke, voor diensten bewezen a;n het onderwijs. De keiklabriek van Middelkerke I wordt gemachtigd om uil der hand ie I verknopen, voor 7000 frank, een woon huis mei grond aldaar gelegen, wijk B, N" 159!» en 159d, grooi 1 are 49 cent. 48 tien milliaren,en eenen shook grond ter breedte van 1“)62^.groot 12 centi aren 56 lien milliaren. De kerkfabriek van Caeskerke word bij koninklijk van 20 October, gemachtigd een ge&ehiideid raam (e plaatsen in den koor der keik. M. A. Logghe, ontvanger der be lastingen ie Zarren, gaat over n.mr Meulebeke, en M. A. Veisavel, ontvan ger te Cortessem (Limburg), gaat naar Oostvleieren. Da Beuckelaer’s Jubilee-Wafels. De Beuckelaer’s Cacao is do fijnste. De Bouckelaor s Chocolade is do lekkerste. Sedert eenigen tijd gebeurde hel dikwijls dal de rustige inwoners van I Reninghe, den zondag ’.s nachts in hun- I non slaap ges oord werden door eenige 1 straatschenders, die de verslet ruilen I uitwierpen, aan do bellen trokken o( I kutiboomen en hekkens afbraken. De I policio is er in gelukt de daders van dezo wandaden te ontdekken. Er is tegen I de kei els proces-verbaal opgesteld. I In den avond van 21 October, wil- I de Maria Deiyckcr, 7jaren oud, dochter I van Seraphin, timmerman te Proven, in in den bak kruipen die van onder aan I eenen voermanswagen gespannen was. I Door het schommelen van den bak werd I zij den hoofdschedel ingedrukt. De dood I was oogenbl kkelijk. Voor de Vinken. De heer minis ter van rechtswezen heelt aan de ver- I schilligo parketten herinnerd dal zij de strengste maatregelen nemen moeten om de wreedaardige manier, op dewelke I de vinkenvangers die armo beestjes ver minken, te beletten. Deze, die zich aan die verminking plichtig maken, vallen onder toepassing van artikel 651 van I het strafwetboek. -■■aaasgZSZgnriii -

De Veurnaar (1838-1937) | 1899 | | pagina 2