J I N. B6. Woensdag 18 Avril 1900. K JAARGANG De blad verschijnt den Woensdag. Inschrijvingsprijs. 5 Ir. 'sjaars; met de post 6 fr. Annoncnn 20 centimén per regel. De groote letters volgens plaatsruimte. Wetgevende Hl iezinffcn. Inlichtingen voor den kiezer. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een Nr 10 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz, 20 fr. het 100, De Annonren voor België (ter uitzondering der Vlaanderen) en 'tbuitenland worden ontvangen door het Office de Pubmcitè, Magdalenastraat, 4G, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever, Appelmarkt, 7, te Veurne, en in de Postkantooren. Plaatsvervangers 1. Baron de Crombruggtie, Vladsloo. 2. de Spot Raphael, Vemne, Visschers van de Panne, weet gij wat de liberalen denken van uwe schuilba- vi n? Hel Advertentie blad, de gazette der liberalen. drukt FFat de schuilplaats aan d: Panne betreft, dat is waanzin! De schuilen van de Panne, Coxyde en Oostduinkerke moeten inloopen te.... Nieupoon! De liberalen zijn tegen de inkomrech- I ten. Kiezers! De plechtige stonde nadert op welke gij zult geroepen zijn oin te beslissen, of gij het geluk ot den ondergang wilt van ons Vaderland. Moest de meerderheid aan de katho lieken ontsnappen, gedenkt welk cenen tijd van woeling ons land zou beleven, en welke rampen het zou teisteren; en om dit te voorkomen, stemt gelijk één man, voor orde- en vredelievende man nen; stemt boven op de lijst der katholieke kandidaten! noeg wint om er hem het poodige te ding kan legengewrocht worden bij mid- verschaffen j del van uitbaggering. Wij zijn van gevoelen dat eene werk zame en talrijke visschersbevolking zoo- als deze van de Panne en Coxyde, het grootelijks weerdig is, dat de Staat, of ware het een millioen of twee slachtof- fere, om haren toestand te verbeteren. Dat hel verkrijgen dier schuilhaven met groole moeilijkheden zal gepaard gaan, dat is wel mogelijk; maar het pro. gramma van M. Pil is ons eene waar borg, dat hij, indien bij gekozen is, uit al zijne krachten zal werken, om dezelve te bekomen. l'ie rctiuilm ven, zegt'men, zou, he- dengemaakt, morgen verzand zijn, bij gebrek aan binnenwater om ze op de Kiezers, gij ziet dat de ware voor, staanders en verdedigers van uwe stof felijke belangen ook bij de katholieken ie vinden zijn. Geeft dus uwe stem aan mannen die uwen welvaart betrachtten, aan onze en uwe vrienden, aan de kandidaten der katholieke lijst! Kiezers. Wanneer wij het aftreden melden van onzen geliefden volksvertegenwoordi ger, M. Leo Visart, dan vroegen wij u dat gij eenen kandidaat zoudt aanduiden in wie de belangen van ons arrondisse ment eenen warmen verdediger zouden vinden. Met bijna eenparigheid van stemmen hebt gij in den poll, M. August Pil, als uwen kandidaat aangewezen. Wij wenschen u geluk over uwen keus. Sedert een zestiental jaren hebben wij M Pil aan het werk gezien. Wij kennen zijne politieke gedachten en strevingen, die zoowel overeenkomen met deze van de oveigroote meerderheid der kiezers van ons arrondissement. Hij is een ware volksvriend, in den echten zin van het woord. Zijne ijverige werkzaamheid en zijne grondige kennissen zullen hem hoogst bekwaam maken, om ons arron dissement weerdiglijk te vertegenwoor digen, en onze belangen met kracht en goeden uitslag ie verdedigen, M. Pil zal in de Kamer de ware man zijn op de ware plaats! Ook, met zulken kandidaat gaan wij vol betrouwen den strijd aan, verzekerd dal ons arrondissement er aan zal hou den door eenen verdienstvollen man ais M. Pil, in de Kamer vertegenwoord gd te zijn. Maar, daarom moet er dapper ge wrocht wotden. Ons arrondissement, omdat het 'i klein ste is van dediie, zal op den kiesbrief de 3’ plaats bekleeden 'i fs Je plaats vao eer, omdat het de plaats is van gevaar. ’l Is voor nei veroveren van die 3* plaats dat de strijd woe-t en hardnekkig zal geleverd woiden. De katholieken van Oostende en Di\ mude zijn van nu tends verzekerd dat hunne kaudida'en gekozen zijn. Maar alwie katholiek is, zal er aan houden dat zoovele katnolieke kandida ten mogelijk zegevierend uit de siemlm komen. De katholieke kiezers der arrou dissementon Oostende en Denude, zul len zekei lijk uit al hunne krachten tot hei veroveren der 3’ plan's medehelpen-; maar het is bijzonderlijk aan ons, dal de plicht, de grooie plicht behoort, van aan onsen kandidaat in ons arrondisse ment zulk groot getal stemmen te ver» leenen, en aan de katholieke lijst zoo veel stemmen te verzekeren, dat zijmj Katholiek prograqima» De gewone schrijvelaar van hel Ad vertentie blad bespreekt bet klesprogram ma van M. Pil, welk wij in ons nummer van woensdag laatst medegedeeld heb ben. De man had beter gedaan geheel het programma over te d; ukken, dan hier en daar een stuk uit te trekken, en het op zijne mode u t te leggen. Zijne lezers hadden dan kunnen met kennis van zaken spreken en oordeelen. Op die nevelachtige, en in vele plaat sen onverstaanbaie proza zullen wij voor vandaagerikelijk eenige bemerkin gen maken. De Staat buiten de schdol, dat is af schaffing van hei openbaar onderwijs, zegt de schrijver. Dat is mis, vriend, on gij weet dat zoowel als iemand. Hetgeen wij willen, het is dat de Staat zich geen onderwijs aantiekke, als hel bijzonder initiatief toereikend is; en dat hij zich vergenoege met hulpgelden te verleenen aan de s iholen welke zekere voorwaarden vervullen door den Staaf te bepalen. Openbaar onderwijs is niet noodzake lijk Staatsonderwijs. In Engeland bestaat het vrij onder wijs; en wij gelooven niet da', in dat land, de bewoners onder opzicht van onderwijs, voor een ander land moeten onderdoen. De katholieken zijn de ware voor standers van het onderwijs; ten bewijze daarvan de menigvuldige scholen welke zij geheel het land door met eigen cen ten hebben opgericht. Maar, zij zullen nooit dulden dal de Slaat, onder het masker van onzijdigheid. de opkomende jpugd tracht goddeloos te maken. Niet alleen de landbouwer, maar alle i werkman, ambachtsman en neringdoe- ner, zou met veel genoegen zien dat de landbouwnijverheid wederom bloeie ge lijk vioegei Wij viagen bescherming voor onze diepbeproefde landbouwnijverheid. Een der middels welke wij vooren- siellen, is de landbouwvoortbrengsels doen stijgen in prijzen, bij middel van inkomrechten op de vreemde producten. Zien wij hetze fde niet in wat de nij verheid aangaat? De nij vei aars vragen vermindering van lecbten op de vooribrenging hun ner waren; zij nebben afsjag en geraak bekomen voor het vervoer van hunne producten. Tolrechten zijn ook op som mige vreemde voortbrengsels gelegd. Is dal geene bescherming? Moeten wij niet bestatigen dat alle nijverheidsvoortbrengsels in prijzen ge stegen zijn? De werkman onzer landbouwstreken moet zijne kolen, zijne ijzerwaren en zijne kieedeien aan verhoogde prijzen aaukoopen, zonder zijn dagloon te zien opslaan. De werklieden der nijverheidsstreken zien hunne dagioonen verhoogen en hun nen welstand vermeerderen. Eene zaak alleen blijft aan lagen prijs, te weten: hetgeen de landbouwer voorf- brengi en te koope kan aanbieden. Welk is het gevolg daarvan? Dat de landbouwer moeilijk kan be staan; dal hij het dagloon van zijne werklieden niet kan verhoogen, en dat alle werkman, neringdoener en am bachtsman van onze streek lijdt door de landbouwcrisis, en van langs om meet lijdt door de verhooging van prij zen waarvan wij hooger spraken. En als de katholieken een middel voorstellen om dien droevigen toestand te verbeteren, dan schrijven de libera len Inkomrechten zijn nadeelig; Graan belasten is brood belasten, als wilden zij hierdoor de werklieden tegen de katho lieken opmaken, en hunne stemmen van hen al keeren. Ja zeker, indien er inkomrechten op de granen gelegd werden, deze zouden stijgen in prijs; 't is juist daarom dat zij gevraagd worden; maar deze vernoo ging zou don welstand der landbouwers vermeerderen, en zou een gelukkige weerslag hebben op den welstand van geheel onze streek. Landbouwers er. werklieden, prent die woorden van hel Advertentie-blad in uw geheugen, en overweegt waar uwe verdedigers zijn. Ik vraag mij af wat de priesters, de paters en de nonnen die somtijds hun goed aan kerken of kloosters afstaan, en de kleine verhooging van vergelding aan de geestelijken hier gemeens hebben met het programma van M. Pil. Of hebt gij misschien moeten te lange wachten naar uw gedacht om van pries ters en nonnen te schrijven? de schrijver. Bestaan er dan geene andere graange wassen dan tarwe? En wat baat het den wei kman dat hel brood goedkoop is, indien hij niet ge- het zand voort te spoelen. Die Hel spreekwoord Niemand kan twee heeren dienen,» in in werkelijkheid toege- past in de nieuwe kieswet. De mannen van mussel noch viscb, en zullen niet meer kunnen stemmen gelijk vroeger, voor kandidaten van ver- schillige lijsten, neen. Zulke brief kes zijn nietig. Hei is den kiezer uitdrukkelijk verbo den van te panacheeren, 't is ie zeggen, van te stemmen voor katholiek en hbe raai op hetzelfde briefje. De kiezer die wil eene geldige '.stem uitbrengen, mag enkelijk stemmen voor kandidaten van ééne en dezelfde lijst. En hoe mag hij op die lijsle stemmen 1 1° Van boven op de lijst; Of 2“ Nevens den naam van éénen kandidaat, Of 3° nevens den naam van éénen plaatsvervanger; Of 4° Nevens den naam van éénen I kandidaat en éénen plaatsvervanger. I De vier manieren van stemmen, elk af- I zonderlijk genomen, zijn goed; en lellen voor geheel de lijst. Zijn nietig 1° De gepanacheerde briefjes, ’t is te zeggen, de briefjes die stemmen bevat ten voor verschiliige lijsten; 2" Dc briefjes waarop de kiezer ge stemd beeft, van boven op de lijst, en ter zolfder tijde nevens één of meer namen van dezelfde lijst; 3° De briefjes waarop de kiezer ge stemd beeft nevens meer dan ééne naam van werkelijke kandidaten. 4° De briefjes waarop de kiezer ge stemd heeft nevens meer dan ééne naam van plaatsvervangers. Voor menschen die niet gewoon zijn van mot kiesbrieven om te gaan, zal deze uitslag misschien niet heel duidelijk robijnen. Wij denken nogtans zoo klaar mogelijk geweest te zijn. Maar, wij ra den al onze kiezers aan, ten einde zeker te zijn van geen nietig briefje in de stembus te steken, te stemmen met een enkelen dop boven de lijst der katho lieke kandidaten. Kiezers Maakt het wit puntje zwart in het vier kant dat zal staan boven de naam van M Vanderheyde, voor de Kamer, en van M. de Limburg-Stirum, voor het Senaat, en zoo stemt gij voor geheel de lijst. Doet dit op iedereen van uwe briefjes. Ef.N PCN1JE ZWAIIT MAKEN VAN BOVEN OP Jt DER BRIEFJE, ÈÊN ai.i.een, ei» dat is ge- toeej. Lijst der katholieke kandidaten voor de aanstaande kiezingen van 27 Mei. Kiesomtrek Veurne-Dixmude Oostende. Voor de Kamer. Werkelijke kandidaten. 1. Vanderheyde Jules, Oostende. 2. De Groote Eugeen, Dixmude. 3. Pil August, Veurne. 4. Hamman August, Oostende. Plaatsvervangers 1. Hamman August, Oostende. 2. Piers de Raveschool, Gouckelaero. 3. De Roo Willem, Nieupoort. 4. Roger-Olievier Oostende, Voor het Senaat. Werkelijke kandidaten. 1. de Limburg-Stirum. Oostende. 2. de Spot Raphael, Veurne, I Als die mannen uwe stem komen af I bedelen, herinnert hun die woorden. Dat wisten wij reeds, maar T is toch i goed van die vei klaring hernieuwd te zien. i L Graan belasten is brood belasten, zegt 1 «.diepte en open te houden. i Maar, bestaai er geene schuilhaven te Blankenberghe? Zal men er geene ma ken te Heysi Daar zijn ook geene binnenwaters om verzan- ft fff

De Veurnaar (1838-1937) | 1900 | | pagina 1