Woensdag 25 April 1900. N. 17. 57e J JAARGANG Men schrijft in bij BONHOMME-HYCKASEYS. drukker uitgever. Appelmark!, 7, te Veurne, en in de Postkantooren. kandi- 3. 4 5. ze 6 Kiezers, R’j moogt niet stemmen van boven op de lijst, en terzelfder tijde nevens de naam van eenen kandidaat. Uw briefje ware nietig. Voor alle zekerheid, stemt van boven op de lijst, en anders met! 't Is gemakkelijk, en ’t is goed! Gij moogl niet stemmen voor daten van verschillige lijsten Niet ie panacheeren! Opgepasl! Onderrichtingen voor <lc Kiezers. Kiezers In de aanstaande wetgevende kiezin- g«n, zult gij moeten stemmen voor de Kamer en voor het Senaat. Gij zult zooveel vitte, en zooveel roode stembrieven van den voorzitter van het kiesbureel ontvangen, als dat gij stem men hebt. Indien gij ééne stem hebt, zult gij één wit en één rood briefje ont vangen; voor twee stemwn, twee witte, en twee roode, en voor drie stemmen, drie witte en drie roode. Gij moet stemmen op AL de briefjes, welke gij zult ontvangen, zoowel op de witte als op de roode; en op de roode zoowel als op de witte. Onthoudt dit wel. En giet dat gij geene briefjes achterlaat. Hierop bijzonderlijk opgepast Hoe moet gij stemmen? Om alle nietige en ongeldige stem brieven te vermijden, stemt in hel vier kant dat boven de namen der katholieke kandidaten staat. Een dop, Van boven op den kop. Wij kunnen nu nog niet zeggen onder welk cijfer. Maar onthoudt wel, dal gi op al uwe witte briefjes moet stemmen in het vierkant dat staat boten den naam van M. Vanderheyde en op al uwe roode briefjes boven den naam van M. de Limburg Stirum. Print dit wel in uw geheugen, en maakt het wijs aan vrienden ec ken nissen. De blad verschijnt den Woensdag. Inschrijvingsprijs. 5 fr. ’sjaars; met de post 8 fr. Annoncen 20 centimen per regel. De groote letters volgens plaatsruimte, Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een N’ 10 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. bet 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitsondering der Vlaanderen) en 'tbuitenland worden ontvangen door het Office de Pubhcitè, Magdalenastraal, 46, te Brussel. Ondanks dat, maken deLberalen zich, in verschillende arrondissementen, de bondgenooten der socialisten, in afwach ting dat zij het bondgenootschap voor goed sluiten in de Kamer. On verra après men zal later zien, zegt M. Braun, burgemeester van Gent. Inderdaad, men zal later zien dat de so cialisten, dank aan de medeplichtigheid der liberalen, eene macht in het land gewerden, die macht zoowel tegen den eigendom en de burgarrechten van de liberalen zullen richten als legen die der tatholieken. En de kreet a bas la calotte zal de li- mraleo niet redden uit de klauwen van ïet roode monster, waarin zij zich, dom weg, vrijwillig zullen geworpen hebben. Kiezers Wij kunnen het u niet genoeg herha- en; overweegt wel den dracht van uwe stem. Moest ons land in de banden vallen van liberalen en socialisten, die woel geesten zullen zulk rumoer en omwen teling maken, dat bet voor langen tijd zal gedaan zijn met de vrede en den welstand in ons land. Behoedt ons duurbaar Vaderland vaq zijnen ondergang, stemt tegen al wa; liberaal en socialist is en stemt voor de katholieken! landbouwer*. De katholieken hebben een ministerie van landbouw ingeriebt, om bijzonder lijk te waken op uwe belangen. Zij hebben bet landbouwonderwijs overal verspreid. Zij ondersteunen door hulpgelden uwe boerenbonden, uwe verzekeringen, uwe syndicaten en samenwerkende maat schappijen. Zij hebben rechten gestemd op hel vreemd vee, en op de haver, niettegen slaande de hevige tegenkanting der li beralen. Zij geven u vergelding voor uw afge maakt vee, hetgeen de liberalen nooit gedaan hebben. Zij verleenen u gemak en afslag van vervoer voor uwe landbouwerproducien en scheikundige meststoffen. Zij hebben eene wet geestemd tegen de vervalsching der boter, en over 't be reiden der margarine. Zij trachten in alles de landbouwnij verheid op te helpan en te ondersteu nen. De liberalen hebben nooit anders ge daan dan u beschimpt en bespot. Stemt voor uwe viienden! stemt voor de katholieken. lïe strijd. Indien de katholieken in de aan staande wetgevende kiezingeu de neder laag bekomen, zullen nootzakelijk de liberalen met de socialisten moeten te zrme i spannen om eene meerderheid in de Kamers te vormen. In d t vooruitzicht vragen de liberalen dalai wat anti-katholiek is, progressist radikaal, socialist en liberaal, te velde zou trekken onder den strijdkreet a bas la calotte. Jamaar van nu reed* loonen de socia- isten hunne tanden. Zij willen den speel bal niet zijn der Itbr ralen, en deze, indien ztj bel bewind willen in handen nemen, zullen meer dan ééne toege vendheid moeten doen aan de socia listen. De socialistische dagbladen verdui ten zulks niet. Zij zullen hun deel willen hebben in de ofïicnëe koek, en hun programma doen doorgaan, fboruil teekent protest aan tegen den kreet van a bas la eulotte die. geheel bet program der libe alen schijnt uit te maken. Het socialistenblad beoordeelt dien kreet en dat program als volgt Wat hoop* raen dan door het herhalen van hel verouderd A bas la callotte De werklieden ie begeesteren voor den ouden rtr.jd van hel liberalism, van bet burgerlijk gezag tegen het geesielijk g'Z>g? Ons den strijd voor gewjjdeen onge wijde kerkhoven, voor rekeningen der kerk» fabrn ken, t gen de doode hand. enz. Ie doen aanzit u als de hoofdzaak; ons den vrezen lijken vijand der arbeidende klasse bet kapitahsm, uil het oog te doen verhezen In dn geval is men mis en wel om eene dubbele reden. De rechtzinnige anli-klerikalen in onze rangen aanzien den strijd der liberalen tegen het klerikalism als weinig ernstig, en te recht. De ergste schreeuwersA bas la calotte, wenden zich tot de kerk voor doo- pen. trouwen, begrafenissen, enz. Hunne kinderen zijn leerlingen der klerikale scho len en zij onderhouden, in financreele ondernemingen, de beste betrekkingen met hunne zoogenaamde vijanden. Wat blijft er dan nog over van hun gebrul A bas la calotte Voorzeker, indien Vooruit daarmeê wilde zeggen dat de eeuwige zucht tot verdrukking der katholieken onweerdig is van eene partij die zich de partij van licht en vrijheid noemt, wij zouden hem moeten gelijk geven. Maar de haat tegen de godsdienstvrij heid der katholieken is, op zijn minst, zoo hevig bij de socialisten als bij de liberalen. Doch, bij dien haat voegen de roode mannen nog den klassenhaat, de zucht tot vernieling der maatschappelijke instellingen. Vooruit beschouwt de katholieke partij als de eeuigste verdedigster van *t kapi taal. dat wil zeggen van den wettigen eigendom, en daarom zegt bij u Vrij aan de liberalen hunnen slrjjt legende kalotle voort to zetten op de wijze waarop zij dit gewend zijn. t Onder het klerikaal gouvernement, maar ook onder een liberaal ministerie, zullen wij logiek, hardnekkig, zonder ver pozen onzen strijd voortzetten legen het kapilalism van alle kleur, van allen gods dienst t En op den kreel a bas la calotte I ant woordt de werkende klas mei den oorlogs kreet weg met hel kapilalism De socialisten hebben het dus gemunt op de omverwerping der samenleving en de kieet der liberalen d bas la calotte zal ben van dat doel niet doen afwijken. te zijn en Roomscb-katboliek in re ligie. (Liberale Revue de Belgique). v. Wij verdu'ken bet niet, ja, 't ig wei de Roomsche katholieke Kerk dio wij bevechten. (Journal de Gand). Het gevang, be boete, de verban, ning zijn wettelijke middelen; waarom niet gebruiken legen de katho lieken. (Revue de Belgique). Het liberalismus is hoofdzakelijlc vijandig aan het katholicismus. De kreet van Voltaire écrasons Cinffime, moet ons ordewoord zijn. (de Laveleye). Veel andere uittreksels uit liberale gazetten en schrijvers zou ik kunnen aanbalen, doch deze moeten genoeg zaam zijn om iedereen te overtuigen. Wat men ook schrijve of zegge, al de liberalen houden niet op, en dat door alle mogelijke middelen, bet katholiek geloof te bevechten; zij verwerpen opent lijk zijne geloofspunten, beknibbelen zijne zedenleer, spotten met zijne mira» kelen, verachten zijne plechtigheden. Nu openlijk, dan eens op eene loensche wijze, bespoken zij bet katholicismus, en al hunne pogingen hebben geen ander doelwit dan den invloed der Kerk op da gieten te vernietigen. Zulks is de ware toestand, en allen zijn wij het eens om bet te herkennen. Wie schrijft zulks? Eene gazet die wq! op de hoogte is’van wat er in het libe raal kamp omgaat, de Flandre libérale. Dat het liberalismus dit doet, ’t akkoord; doch dat al de liberalen zoo gesfemd zijn, wij zelven dierven het nog niet zeggen, de Flandre mocht het uitbren gen. Hel liberalismus komt hierop uitGod uit de burgerlijke maatschappij veibai» nen. Hewel dal is eene ergere doling dan weikdanige ketterij. Ook moot men het liberal smus eerder een afval van het geloof dan ketterij noemen. Geen wonder dus dat de Kerk, die onfeilbaar is in zake van geloof, het li beralismus nis eene dwaling gedoemd heeft. Geen wonder dus dat het verbo den is die dwaalleer voor te staan en te verdedigen, en zijne stem te geven aan liberalen, wier eerste plicht is, hel katho liek geloof aan te randen, de katholieke Ke k omver te werpen, den katholieken godsdienst te vernielen IVcrkliedcn I De katholieken hebben menigvuldige wetten ten uwen voordeele gestemd Wel op de regeling, de betaling en de onaantastbaar heid dor dagloonen; wet op den arbeid van vrouwen en kinders, wel op de vervalsching der eetwaren; instelling van een hulpfonds voor ge kwetste wetklieden; wet op het werk, toezicht in de fabrieken, en op do reglementen in dewrrkhuizen vergelding van 30frank per maand aan de miticianen onder dienst; afschaffing van de be taling der personeele belasting; uitbei- ding der maatschappijen van Ouder lingen Bijstand; hulpgeld aan de Lijvent- kassen. En de wet, een pensioen verleenonde aan de oude werklieden is ook reeds ter kamer neergelegd; en zal nog vóór de kiezing gestemd worden. Werklieden Gedenkt uwe weldoeners, en BUMjft voor de katholieken. Kandidaten der katholieke kiesver- eeniging. voor de arrondissementen Veurne- Dixmude-Oostende. Voor de Kamer. Werkelijke kandidaten. 1. Vanderheyde Jules, Oostende. 2. De Groote Eugeen, Dixmude. 3. Pil August, Veurne. 4. Hamman August, Oostende. Plaatsvervangers 1. Hamman August, Oostende. 2. Piers de Raveschoot, Coucke- laere. 3. De Roo Willem, CHeupoort. 4. Roger-Ollevier, Oostende. Voor liet Senaat. Werkelijke kandidaten. 1. de Limburg Stirum, Oostende. 2. de Spot Raphaë'., Veurne. Plaatsvervangers 1. Baron de Crombruggiio, Vladsloo. 2. de Spot Raphaöl, Veurne. Hel Uberallsuiufl» Wat is het liberalismus? Wal wil het? Ziehier andermaal eenige getuigenis sen van zijne beste voorstaanders alles is letterlijk overgenomen 1. Liberalismus en catbolicismus kunnen niet samen gaan. (Liberale Indépendanci). 2. Alle wapens zijn goed, ais er spraak is van zijn vijand neer te slaan. Nu, die vijand is Rome. (Indépendance). Wees lutheraan, calvinist, jood, wees al wat ge wilt, en gij kunt een goede liberaal zijn; doch weet dat bet onmogelijk is van liberaal in politiek VEURNAA F --- miMl*» 11

De Veurnaar (1838-1937) | 1900 | | pagina 1