j N. 48. i fr van ook wei aan de overhaasting om 't bootje to stappen. en smoren. Veel zou er nog bij te voegen zijn; ;ens plaatsruimte La Marche du Centtnaire, door Van doorzaaid, werd meesterlijk uitgevoerd. Eene bijzondere melding zijn wij ver schuldigd aan de heeren Claerhoudt, vader en zoon, de twee solisten van Les deux Comperes, polka voor 2 pistons. Dat M. G, Claerhoudt, eene uitste kende muziekant is, dat weien wij se dert lang; meer dan eens heeft bij hier van doorslaande bewijzen gegeven. Maar het doet ons genoegen te mogen bestatigen, dat de zoon de muziekale talenten van den vader heeft overgeërfd, en wij wenschen hem vele lauweren op muziekaal gebied. Wij zouden aan onzen plicht meenen te kort te blijven, moesten wij nalaten, M. Th. Retain te bedanken, over zijne dienstveerdigheid in hei opluisteren onzer concerten, met het begeleiden op de piano van de heeren artisten in de verschillige stukken welke zij uitge voerd hebben. Ten slotte meenen wij de tolk te zijn van al de aanwezigen in het concert, met den heer R. de Spot, senator en voorzitter der maatschappij, alsmede de leden der commissie uit ganscher her te te bedanken, over het oprecht koninklijk concert welk zij ons hebben aangeboden, en wij durven de hoop uitdrukken dal jaarlijks de Ceciliafeesten met denzelt- den luister en bijval zullen gevierd wor den. De stralen, langs welke de stoet moest dóórtrekken, waren schoon versierd, en de inwoners der parochie hadden wel hun best gedaan om hunne huizen te varen; de kapitein wu mei werKeii, ui hij drinkt te veel druppelkens en kan bet roer niet rechthouden, ofwel hij ...n gedraagt zich slecht, men werpt hem eor en het genoegen gehad, op één overal over boord, hij zit zonder werk, 1 *--*•—*•-*-- - er komen dan lekken in hel bootje, schulden dringen als water binnen; al bet pompen van de vronw van den kapitein helpt niets meer... Ook ge beuit het wel dat de vrouw kapitein wil zijn en aan bel roer zitten. De kapitein beeft niet te zeggen, en als bij iets zegt, is bet er op. De kleine ma- trooskens leeren al vloeken en schim pen vooraleer zij eenen Onze Vader kun nen bidden. Wat nu aangevangen om niet te ver gaan Ten eersteeene goede verdeeling van de zorgen, lasten en arbeid; eene geregelde verdeeling is de grondslag van den huiselijken vrede de vrouw de huishouding, de man de kostwinning. Ten tweede dikwijls den blinde spe len. Een blinde ziet de gebreken van een ander niet, en daarom is hij meestal zachtmoedig; zoo ook moet een man de de gebreken zijner echigenoote over het hoofd zien en vooral toonen dat bij de verstandigste is. Mocht de vrouw i' De blad verschijnt den Woen>dag. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; niet de post 6 fr. Annoncen 20 centi.nen per regel. D? groote letters volg, Rcchteilijke eerherstellingen 1 fr. Een ft' 10 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitsondering der Vlaanderen) en ’[buitenland worden ontvangen door hel Office de Pubmcitè, Mag dalenas Ir aal, 46, te Brussel. Men schrijft in bij BONHOMME-RYCKASEYS, drukker-uitgever. Appelmarkt, 7. te Veurne, en in de Postkantoren. Maandag vierden de muziekanten hun ne patroonesse Sinte Cecilia. Vóór de hoogmis, werd het nieuw vaandel, ge schenk van den heer voorzitter, plech- lig'ijk gewijd. Na de mis speelde de koninklijke Fanfare met veel juistheid en con brio, de twee stukken La Marche du Cente- naire, en Les Croisés. En om 1 ure werd een goed bereid noenmaal opgediend, waaraan de werkende leden en een groot getal eereleden hebben deelgenomen. Of de muziekanten liet bun lieten wel smaken, dat hoeft niet gezeid te worden. Blijgeesiigheid en gulhertige broeder lijkheid heeft niet opgehouden geheel den tijd te heerschen. Zulke feesten doen den last van een jaar lang muziekant zijn alras vergeten; en met nieuwen moed bezield, maakt men bet vaste voornemen van door neer- stig leeren de roem der maatschappij staande te houden, en hare ;laam te ver meerderen. Om het spebje te voltrekken, was er ’s avonds boiling voor de muziekanten. Er werd leute en plezier gemaakt, en alles is in de beste orde afgeloopen; en ’l was met tegenzin dat men huiswaarts trok, wanneer hel uur var. scheiden was gekomen. Zooveel te beter, en tot ter jure, als -t God belieft. UT. HET HUWELIJKSBOOTJE. ’lis een aardig ding, een boo’j»*! Wil men een uitstapje te water wagen, dan is men voorzichtig genoeg eerst ie Onderzoeken of het bootje geen lek heeft, of hei niet te licht is en gemakkelijk om kantelt, of men goede roeispanen heeft om tegen den stroom op te varen. Met het huwelijksboo'je gaal het ge meenlijk heel anders. Men springt er maar in zonder ergens naar om te zien. Was men er dan nog maar met een nat pak af, dat ware nog zoo erg niet; maar in dit bootje heet bet pompen of verdrinken. Is men er eens in, dan moet men varen, of men wil of niet, men kan er niet meer uit. Het is bij gebrek aan die voorzorgen of voorbereiding toe te schrijven, dat er zooveel buwolijksboojes lek zijn, dit wil zeggen dal er zooveel huisgezinnen be staan, die ongelukkig zijn, waar noch vrede, noch geluk noch eendracht heerscht. Zulke huisgezinnen, waar man en vrouw zich niet verslaan, zijn wezenlijk te be klagen; hel is een groot, een onherstel baar ongeluk voor ieder, zoowel voor rijken als armen. Voor de arbeidende klas is fevent- we! dit ongeluk nog grooter. dewijl hij, buiten zijn werk.in den schoot zijns huis gezins, zijne voornaamste uitspanning, zijne rust cn zijn genoegen moet vinden, Gelukkige huishoudens waar dit alles te vinden is. In ‘t algemeen wordt hel meisje der volksklas, de toekomende huismoeder, in huis of school weinig voorbereid tot de verhevene rol, welke zij later in de maatschappij te vervullen heeft. Worden de meesten niet opgeleid bui ten alle kennissen van huishoudenYWordt er door velen wel aan gedacht ze spaar zaam, ordelijk, werkzaam, oprecht, zedig en deugdzaam te maken? De nieuwe richting aan het lager on derwijs sedert eenige jaren gegeven, de stichting van huishoudscholen, bestuurd door geestelijke of wereldlijke onderwij zeressen, doen reeds alom hunnen wel- dadigen invloed gevoelen. ‘t Is omdat de vrouw mis opgeleid is, dat zijde hoedanigheden niet bezit, welke hoogst roodzakelijk zijn om het huiselijk leven aangenaam en aantrekkelijk te maken, en dat er thans zoovele ongeluk kige huishoudens bestaan. Dat iedereen maar eens rondzie, en hij xa' er vinden waar slordige vrouwen zijn. Wat gebeurt erdaai’De man krijgt af keet van zijn huishouden; ’t walgt hem, en hij zoekt andere piaa'sen, waai het zindelijk is; maar belaas, waar hij weldra langzamerhand aan den drank geraakt, j Die man is bedrogen aangekomen eer zij getrouwd was, ging zijne uilverko rene flink opgeschikt, en thans! men zou ze niet meer kennen. Hare fortuin is go maakt, zeggen kortzichtige buurvrou- wen. Zulks is enkel aan de verkeerde opvoeding toe to schrijven. In een ander huis, is de vrouw lui Wanneer de man. na een vermoeiende arbeid, te huis komt is hij dikwijls ver plicht nog zelf voor zijn eten te zorgen. Dit slaat hem tegen, en dit laatste moet haie werkende en eereleden, alsmede lijke uitvoering der stukken op den spel- a'in hunne huisgezinnen aangeboden, wijzer aangeieekeud, OENSDAG 28 November 1900. 57 JAARGANG Alwie een abonnement neemt op 1 - - DE VEURNAAR voor hof jaar 1901, ontvangt het blad van heden af buitenhuis tevredenheid en genoegen, kosteloos. hij gaan idJrinken; het huishoudelijk ter gelegenheid van. Sinte Ceciliafeest. f „Jf. en ter herdenking van de 26" veijuing Remooriel, mei tal van moeilijkheden van het bestaan der gilde buitenhuis tevredenheid en genoegen. Deze uimoodiging was zoo talrijk be- j Niet minder ongelukkig zijn de buis- antwoord dat de zaal proppensvol be- I houdens, waar snoeperige, verkwisten- zei was. de of pronkzieke vrouwen zijn. Alles Dit concert werd gegeven met de wat de man met hard werken gewonnen welwillende medewerking der heeren beeft, om in de benoodigdheden van het Edw. Jacobs, ridder van het Leopolds- huishouden te voorzien, komt alsdan orde, leeiaar van violoncel aan het ko niet toe om de grillen der echtgenooie ninklijk conservaioriuin van Brussel; N. te voldoen. Er heerscht gebrek in huis; Laoureux, I" viool solo, aan den ko- de man verliest den moed; in zijn buis ninklijken Muntschouwburg te Brussel, houden vindt hij het geluk niet waar- viool van het quatuoi Thomson; Theo naar hij haakte, en bij gaat zijn verdriet Charlier, 1* trompet solo aan gezegden teleurstelling in den drank ver- Muntschouwburg en van de beroemde j Isayn concerten, Alb De Jonghe, tenor, 1* prijs van het koninklijk conservato- bes'-atigen wij enkel dat bel ongeluk rium van Gem; Henri Robyt, luimige vele huishoudens te wijten is aan zanger te Bfussel, eu Th Retsin pianist, de verkeerde opleiding der dochters en laureaat van het koninklijk conserva- i in lotium van Gent. Inhuldiging van den Eerw. Heer Vermeulen, als pastoor van Ste. Walburga. Dinsdag 20 dezer beeft, in onze stad, de plechtige inhuldiging plaats gehad pastoor der parochie van Ste. Walburga. moeten wij onze gelukwenschingen aan- ver mei i en welklinkende tonen, zoo zoet, zoo zacht, zoo machtig bij oogenblikken, doch I steeds zoo harmonieus en welluidend, I Al hetgeen wij van deze heeren en I I rB zou ver beneden de waarheid blijven; hare hebben en wie heeft er geene néér te schrijven men moet zulke artisten is en niemand, zegt de apostel, haal zijn eigen vleesch. Ten derde, raden wij de vrouw de bescheidenheid aan. Gelijk de man soms den blinde, zoo moet de viouw zeer dik wijls de stomme spelen en deuken men vangt moer vliegen mei een diup pel honing dan met eene ton azijn. Daarom goed uit de oogen g-kenen, alvorens in hel bootje te stappen. Een maal er in, dan is bet noodig dal men van weerszijde de noodige kristelijke fchen, en met ziel en' leven het deugden bezitle, om elkanders fouten en Voal de kiuiskens van het leven gelaten te verdragen, in andere woorden, de kunst I verstaan om van tien linnen er vijf te j maken. Voegen wij daarbij, dat hoe meer godsdienstig en istelijk hel huishou den zal zijn, des te meer zal er ver gezangenTn’geïïare?,^ standhouding en vuw hcc.dc. ;c J ,ör en eendracht heerschen. nige aangename stonderTtë’ döeïTöver - Bij de koninklijke Fanfare De Melomanen. De koninklijke Fan'are had ons uitge noodigd naar he lui-terrijk Concert aan hunne huisgezinnen aangeboden, het koninklijk conserva- I Hel opsommen alleen der namen van ‘17 men eenmaal zoover, dan moet men deze bekende mannen, zegt genoeg dal de kapitein wil niet werken, ot i bet concert buitengewoon prachtig ge- r - i weest is. Nog nooit heeft men in onze stad de en hetzelfde conceit, zooveel beroemde mu ziekanten ie mogen aanhooren. Ook vinden wij oi s oninachtig om, naar behooren een verslag over liet con cert van zondag te geven. En inderdaad, wie kan naar weerde schatten bet spel van eenen Edw. Jacobs, den beroemden violoncellist, wien ge heel Europa ons benijdt, en die binnen eenigs weken naar Sint-Peiersburg, boofdsiad van Rusland, vertiekt, alwaar hij uitgenoodigd is, om eene reeks con certen te geven; van eenen Laoureux, die met zijn snaartuig de zielen en herten in verrukking brengt, en ons, als hel ware, naar eene andere wereld i voert; van eenen Theo Charlier, zijne toevertrompet, wiens zilveren 1 zoo machtig bij oogenblikken, doch steeds zoo harmonieus en welluidend, iedereen's bewondering opwekte. Al hetgeen wij van deze heeren en hunne uitvoering zouden kunnen zeggen ...j - --- - m .j.vu; de onmogelijk een juist gedacht daarover ,hëd7nkï“dan''dai”x'ij o"nze wederhelft hooren. om zich te kunnen inbeelden De en tot boe ver de kunst iemand kan bren gen, en welk genot welke verrukking zielsgenoegen zij aan den toehoorder kan verschaffen. M Alb. De Jonghe, met eene zuivere en prachtige tenorstem begaafd, heeft met veel kunstzin en gevoel, eenige zangstukken, getrokken uit de beste meesters, voorgedragen. Hij is meester van zijne stem, weet dezelve met behendigheid te beheer- l muzie kaal gedacht van den schrijver, door wending en buiging der stem meester lijk weder te geven. Tot afwisseling heeft de heer Robyi j ons op eenige luimige zangen en decla maties van zijn repertorium vergast. M. Ki istelijk het huishou Robyt heeft er een handje van, om, door voortdurende vrede aanhoorders op te wekken, en hen ee- - - -.-van den Eerw. Heer J.'Vermeulen, als brengen. En, last not least zegt de engelschman, bieden aan den heer H. Maton, bestuur der der koninklijke Fanfare, en aan „u.o. u zijne muziekanten; voor de onberispo- pinten en ie pareeren voor de inkomu van hunnen nieuwen herder. Het h i< wijzer aangeieekeud. I lechtover de pastorie verdient eere tij- VEURNAA ■S’ -S7 1MI IIM A UU V UIM w.- L--! -- j

De Veurnaar (1838-1937) | 1900 | | pagina 1