I J? H 1 Woensdag 5 Joi 1901. 58’ N. 23. JAAUGAUG De blad droevige bekrompenheid steekt de die tot essKs.r. en waar- dronken moordenaars uitmaken Die apostel ziet niet nauwe naar de middels. Hij schrijft geheele dagen zijn eigen lof in Ons Blad, zijn blad; bij beeft alzoo zijn eigene geschiedenis ge drukt waarin hij zijn eigen afscbiidert als een halve God. De Kamer bad leute met die afranse ling en men loech hertelijk ten nadeele van onzen Verlosser. De liberalen van Oostende, volgens blijkt uil hnnne gazette, zijn maar weining gediend met hunnen vertegen woordiger; maar ja, zij hebben hem vast, en zij sullen hem houden. Van deze week wordt de bespreking van de begroeting van landbouw voort gezet. verschijnt den Woensdag. Inschrijvingsprijs. 5 fr. 'sjaars; met de post fr. Ann ineen 20 centimen per regel. De groote lette volgens plaatsruimte. gekregen. Hij en niettegenstaande de gendarmen hem omringden. En nu komt hij mij daar- een weet boe menigvuldig en hoe talrijk Alles is effen en klaar; binnen eenigo dagen zullen de werken aanvang nemen, en met den meesten spoed vooruitgezet worden. Over eenigo dagen nog, niettegen staande het laatste goed nieuws door M. Pil in den gemeenteraad medege deeld, lagen wij nog met eene zekere vrees, omdat men in die tramkwestie zoo dikwijls, nu rens ja ei dan weer neen, gehoord had. daar liggen zij nu allen ondereen neer- 1 gestort, m spotwekkende houdingen, de grooten, de halfgrooten en de kleinen, die, dank aar. eene voorzichtige gelijk- heid, op hunne beurt hoopten groot te woiden UK I£ANIKK. De K»mer heeft eindelijk goed werk begingen te doen Geheel de verledens week werd besteed aan de begrooting van den landbouw. Liberalen en socialisten hebben natuur lijk alles slecht gevonden wat de katho lieke regcering ten voordeele van den landbouw heelt gedaan. Maar die aan vallen werden door menig lid der rech terzijde weerleid, en de achtbare minis ter heeft met cijfers en teilen bewezen dat, sedert de katholieke regeering aan bet bewind is, er aan den landbouw allerlei aanmoedigingen geschonken worden, die men onder bet liberaal be- besluur niet kende. Moesten liberalen en socialisten we derom aan 't hoofd komen, do landbou wers zouden al hunne hulpgelden en toelagen dia zij verkrijgen voor hunne boerenbonden, veesyndicaten,veeverzekerin- gen en landbouwver zekeringen, zonder twijfel, ontnomen worden. Dit blijkt klaar uit de aanvallen door liberale en socialistische redenaars tegen die vrije instellingen gedaan. Landbouwers, onthoudt dat, en ziel eens te meer waar uwe vrienden zijn. Maar met eenen taaier» wil, en eene vlaamsche koppigheid, hebbrn onze achibare herren Burgemeester en Sche penen, onverpoosd voorts gewerkt, door geene bedreigingen noch hinderpalen zich laten ontmoedigen, en eindelijk be komen hetgeen zij voor do belangen van Veurne hel voordeeligst achten, na moei lijkheden te moeten hebben overwinnen die van alle zijden en kanten als uit den grond schenen op te rijzen om al hunne pogingen te doen mislukicen. En zaterdag laatst nog, schrijft de De Senaat. De Senaat heeft zich heel de week uitsluitend bezig gehouden met hel be spreken der wet op de kans- of waag spelen. Alles doet voorzien dat het out werp door de Kamer aangenomen, door den Senaat zal gewijzigd en bijgevolg, opnieuw naar de Kamer zal moeten ver zonden worden. Onze achtbare senator heeft aan du bespreking deelgenomen. Wij laten hier den korten inhoud zijner redevoerng volgen. De heer de Spot. Ik verlang mijne stemming te verklaren en te doen uit schijnen, waarom ik Oostende wil be- voordeelen. Verdrijft gij uit het Kursaal, te Oosten de, de 3 tot 4.000 vreemde leegloopers, die de trouwste bezoekers zijn van een speelkring en bij wie spel eene behoefte is geworden, dan vieren zij in slechte huizen hunne speeldrift bol. Wie thans slachtoffer is van het spel is bel met opzet. Wordt het spel oveial rondgespreid, in plaatsen waar geen toezicht mogclijk is, dan komen er an dere slachtoffers bij. Laat ons, naar het voorstel der commissie, speeldrift re gelen. Buitengewone uitgaven beloopcn, te Oostende, 30 1/2 millioen door dien er werken zijn gemaakt, om onze eerste badstad niet te laten vervallen. En men streeft er nu naar, om de inkomsten dier badstad te verminderen Hoe on billijk, gebeurde zoo iets zonder over gangsmaatregelen Daar zal de Senaat niet in toestem men De duur van het uitstel aan Oostende door de commiss e loegestaan, is niet lang genoeg, om voor nieuwe inkomsten te zorgen. Juist daarom ben ik met eenige medeleden eens om het uitstel tot 31 October 1905 te verlengen. Oveigangsmaatregelen zijn er, onder de huidige omstandigheden, volstrekt noodig. Met zijne welbekende wijsheid, zal de Senaat ongetwijfeld daartoe be sluiten. De bespreking zal van deze week voortgezet worden. De uitzondering of verlenging van de toelating der spelen voor Oostende Spa tot 31 October 1905 zal heel sebijnlijk worden aangenomen. —Mo <awua-«»»w—-- Door vrienden uitgeteekend. Terwijl de liber alen ran alle pluimage. en vooral zij, die zich vroeger doctrinai- I anders ‘t is immers niet mogelijk ach ting en eet bied te koesteren tegenover personen, die, om toch maar iets te kun- t nen zijn, hunne grondbeginselen verloo chenen en kruipen voor hunne vroegere tegenstrevers. Striemend, doch verdiend is dan ook de volgende beoordeeling van burger Destrée, over de voordozen doctrinaire P”' En nu. van baron m.chrigon hoold- I man berootj, lot nieinendalle goKouken, 1 .h.5Ïu A Cn >Oe 111 Toroieligd. baast bespouelijk in baren “I ware” alle" wanhopigen en van alle grootheid be tooiden doodstrijd, is de almachtige doctrinaire partij neergeveid zonder hoop op herleving! Oh! wanneer in 1884 de beiaard der progressistische klokjes weergalmde, door Edmond Picard in beweging gebracht, met zoo veel kracht en vuur rond den stoet der Doctrine, wie zou toen gedacht hebben dat dit spottend geluid eenen aftocht naar den afgrond begeleidde’. En zie. onze katholieke bestuurders, die invloed rijke kopstukken waarvan het Adverten tieblad dikwijls me', zooveel minachting on misprijzen spreekt. Maar nu, dat de zaak gewonnen is, wat zullen zij nu zeggen en doen? Wel, ben zoodanig wringen en krin kelen om toch niet te moeien bekennen dal de katholieken iels goeds kunnen De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, de vriend Buy! heelt in die bespreking ook hel woord genomen, maar zijne redevoering was zoodanig flauw, cn hij is van zulke kale reize te huis gekomen, dat hel Adver tentie blad, nogtans altijd gereed om den vriend Buyl te bewierooken, zelf» voor ’t onnoozelsle vraagsken dal bij stelt, geen gewag durft maken van M. Buyl’s redevoering en niet een enkel woordje daarover roept. Een liberaal blad van Oostende vindt ook dal onzen po[ u'airen depulé,» zoo zij hem roemen, veel beter gezwegen had en met meesterhanden eene aftake ling gekregen heeft van een zijner collega's uit Veurne-Amhaclil. Ziehier in t korte het geval. M. Buyl begon met te bekennen dat de klerikale regeering eenige maatregels genomen bad ten vooideele der land- bouwers maar, voegde hij er bij, zoo doende, wil zij de bevolking' onder klerikale ver drukking btengen. Zoo dus, iemand goed doen, dat is hem verdrukken Wel, Dollje, toch M. De Groote, en eenige andere volks vertegenwoordigers vielen hem in de lede. Citoyen Buyl nam hel geheel boog op, en riep tol M. De Groote dat hij hem, Buyl, te Iloutbulsi-Clerckcn baast had doen vermoorden. Gij zijt een uit dager. voegde citoyen Buyl erbij. M Buyl heeft die woorden wel moeten kek lagen, want M. De Groote heeft seffens aan zijnen tegenspreker eene afstraffing gegeven die bij lange zal ont houden. Ik en zal niet rechtstreeks ant woorden aan M. Buyl dat verbiedt mij mijne politieke eerlijkheid; immers, M. Buyl heeft van alle partijen deelgemaakt en zoo dikwijls zijne kazakke gekeerd of dat hij het profijtig en voordeelig achtte; daarom wordt hij door alle par ijen verstooten. Die M. Buyl stelt bemaan als de red der van West Vlaanderen, als de ver- 'osser van Veurnt-Ambacht. Hij was naar de meeting van Houthulst Clercken Kekomen te midden van honderden katholieke kiezers. Had ik hem niet be schermd, M. Buyl had eene rammeling of er te bekomen; getuigen Braun Devigne, Lippens, Anspach en vele anderen. O arme liberale partij E5e TTratii. Zoodus, de zaak is beslist en het pleit is gewonnen liet leggen van den tram Veurne de Panne is eene afgedane zaak. Al de belanghebbende gemeenten der tramlinie Poperrughe, Veurne-de Panne, hebben hunne toestemming gegeven, opdat het deel Veurne de Pai ne eerst zou gelegd worden, met stilstand aan den Pelicaan. j Alle moeilijkheden, alle tegenkantin- -- - dorst niet weggaan, ren of bohoudsgezinden noemden, hun best doen om de gunst der socialisten te winneu, met dezer eischen bij Ie over aanvallen en buitenmenschen voor treden en allerlei lieflijkheden en lol- spraken te bunnen opzichte uil te kra men, houden de roode kopstukken zich steeg tegenover hunne bedelzieke vlei er 6, zoo zij hen niet met minachting en spot bejegenen. Och! hoe zou bet ook Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Een N' 10 cent. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 20 fr. het 100. De Annoncen voor Belgie (ter uitzondering der Vlaanderen) en ’tbuitenland woraen ontvangen door het Office de Puulicité, Magdalenastraal, 46, te Brussel. Menschrijflin bij BONHOMME-RTCKASEYS, drukkeruitgever. Appelmarkt, 7, te Veurne, en in de Postkantooren. wotden En wal nog ernstiger en tevens vermakelijker is dan die tuimclval van personaadjes, dal is de onbelwistbaar- heid van de armoed» der denkbeelden, waarvan die partij geleefd heeft. Hunne droevige bekrompenheid steekt de oo- gen uti der nooit klaarzienden, en dit gewooe schrijver van het Advertentie- gebrek aan ideaal, dn mangel aan pro blad hij die n0 tan3 wig( dal alIes ff dT‘ .voorzc.ker meer da* was, eenen artikel waarin de spijt len in de achting, dan al onze propa- SCbjjn< doar te stralendatde tramkwestie ^an zoo voordeelig is opgelost. Hij gebaart Eertijds onder den dwangslok van v«n riets te weien en doet onze be- hel groote kopstuk, ‘.oog men uil ter gluurders doorgaan voor invloedrijke kop- verovering van mandaten, plaalskens, stukken met wie alles loegelaten wordt, die v '5."“ bölootnngen, en hen laten voor den aap houden, die tot deze gemeenheid van belangen scheen speelbal dienen van den eersten den gereed- voldoende otn hel uitzicht eener partij sten, en die niets te zeggen hebben bij de te geven, aan hetgeen enkel eene bende katholieke regeering welke slaaf; gehoor- was. Thans is de hoop op buil gering en zij moeten ten strijde rukken otn enkel hunne denkbeelden te verdedigeti. Welnu, om mei welgevallen en kiacht- dadigheid zulken kamp te strijden, om voor zijne grondbeginselen te worste len, is ’i noodig dat men er hebbo. Nooit, meen ik, is hel klaarder geble ken dan tegenwoordig, da'., de libera- 1 len alle denkbeeld missen, dalais richt snoer zou kunnen dienst doen. Zij weten niet meer waar zij naaitoe moeten. Niet waar, lezer, 't en is juist geen kleedje om mee te pronken, dat de so cialist Destrée zijne bondgenooten, de liberalen, past. Of zij het naar hunnen smaak zullen vinden, weien wij niet: maar wat wij weten, ’t is dat het juist van maal en snee, dat het zeer passend U11C oiavu lcgouo,uut„cll, gemaakt is. Alleenlijk hadde burger Des- opgelost was, O! dat was de schuld van trée, onzes inziens, er nog kunnen bij voegen, na gezegd te hebben Zij weten niet meer waar zij naartoe moe ten. De slimsten onder hen hou- den niet op met ons, socialisten, te fleemen en pollekens te geven, omdat zij, in hunne hoedanig leid van plaats kensjagers, daarin het eenige middel zien om hunne mandaten te behonden onderscheidingen en voldoende om het uitzicht eener partij sten, en die niets te zeggen hebben bij de 1 zaamt aan de verdokene grillen eeniger bij zondere ingezetenen van uit de Panne!! Hoe blinde partijgeest iemand toch kan doen razen En nu dat de tram kom’, en dat bij voorzeker in dit seizoen nog zal loopen; nu datiedeieen ovettuigd is. dat dit to danken is aan de menigvuldige, onver- poosde en onvermoeide werkingen van den heer burgemeester, en van de hee- i ren schepenen, te zelfder tijde onze katholieke vertegenwoordigers in Kamer en Senaat, denkt gij dal het Advertentie blad zulks zal bekennen, en ons sche- pencollegie m»l den bekomen uitslag zal geluk wenschen? En verwacht u daar niet aan! Zoolang de tramkwestie, uit oorzaak van alle slach van tegenkomsten, niet X. num uvn «'CIVLIU UtttQUJlUUC luU ti -i r r-wi Ftwii - r

De Veurnaar (1838-1937) | 1901 | | pagina 1