Dö trekking dor Tombola Un voordeele der visschers van Coxyde zal plaats hebben in de zaal van 't Pavil joen, den maandag 23 September 1901, om 10 ure voormiddag. ons tine; zij geneest zonder aan de Onze Waterafleiding. liet Advertenlie-blad dat voorgaande- lijk zoo dikwijls de stadsriolen beknib beld heelt, bespreekt in zijn nummer van zaterdag laatst de, volgens zijnen schrijver, gebrekkige aflooping onzer re genwaters aan sommige wijken der stad, en wel namelijk aan de Pannestraat. Maar de man staat wederom in zijn ei gen licht. Welk zou nu, vraagt hij, bij overvloe- La:er zal de lijst der prijswinnende nummers in dei Peurnaar veischijnen. VcrHckillline tijdingen. Men weet dat onze oude en merk- weerdige keik van Ste. Walburge ge deeltelijk afgebroken en herbouwd woidt. De herbouwingsweiken gaan goed vooruit. Gister acht dagen is de heer minister van justitie, M. Van den Heuvel, gemelde weiken komen nazien. Dit bezoek heeft seffens eene geheele reeks geruchten doen ontstaan, de eene al even onge grond als de andere; wij hebben ver nomen dal een muur die men aan ’t met selen was, zal afgebroken en achteruit gebracht worden; althans zijn de weiken lijdelijk opgeschorst. M. Vandenlleuvel kwam v^nNieupooit, waar men ook aan ’1 herstellen van de monumentale keik bezig is. Vergezeld van den bouwkundige M Van Assche en vatl den heer pastoor Busschaert, heeft de minister al de gedeelten der kerk bezichtigd en er groot belang in ge <-10 d. De lijstervangst is door heel het land totgelaten. liet vangen me; de netten van kleine vogelen is toegelaten te rekenen van 15 September. Allo zulke jachten zullen op 30 November gesloten worden. De gemeente Handzame is ge machtigt! van het Weldadigheidsbureel dezer gemeente de som van 25,000 Irank te onfleenen. De liberalen die op stadhuis vnn Oostende zetelen, komen overeen gelijk honden en katten. Ten gevolge van eenen nieuwen twist, heelt M. Van l.n-choot, schepen van ffnamien, zijn ontslag gegeven. De reden M de Smet do Naeyer, hoofd minister, heelt dezer dag'zn een bezoek gedaan in de tentoon stelling van gezondheidBleer. M. de bur gemeester begeleidde hem. Men had M Van Imsohoot van dit bezoek met verwittigd. Daarom gat hij zijn on slag Misschien is die reden maar een uit- vluchtsel. Te Oostende staan ze op het punt van, in geldzaken, niet meer te weten waaruit ol waarin. '1 zal zoo zijn als de wet op de spelen zal gestemd zijn. T Is misschien in dal vooruitzicht M Van Imschoot vlucht voor de vlaag. Ern ongewone diefstal te Oostende Dooi gaans in hel seizoen laten de‘- heet en hen door vrouwen van zekere klas nestelen. Ditmaal greep het legen ovei gestelde p'aats met eene dier vrouwspersoonen. Pas was deze met haren vriend thuis, of de vreemdeling wierp baar omver en hield haar een fleschje bedwelmende stof voor. Zoo gelukte hel bem al haar geld af to ne men. Toen hij echter do ringen wilde st riemen, ontmoete hij hevigen weder stand, zoodanig dat hij verplicht was de vlucht te nemen. Een anderen dag heeft een Ameri kaan zijne vriendin, in een der voor-' naamste hotels van den zeedijk, 7000 mark er. hare juweelen ontnomen, ter wijl hij haar, onder voorwendsel dat hij naar bet bad gegaan was, op hem had aten wachten. Hij was werkelijk naar Brussel, waar de tot nu loe gedane op zoekingen viuchteloos zijn gebleven. Sier/geval. M. Plets, gewezen onderpastoor van St. Baals Vijve, is den 10 dezer te Rumbcke overleden in den ouderdom van 60 jaar. De algomeene ontvangsten sedert 1 1901. Vraagt bij uwen apotheker de Seda- line; zij geneest zonder aan de maag l0 schaden schedelbooldpijn, zenuwpij' tien, kopzeer. Algemeen depot A* Deinde, 3, Square Marguerite, Brussel- SACAiÏBÖÖB WEECtMJiatEv, ovenbeesten mieren» kakkerlakken, krekels, sptnnekobb n. motten, tnz. enz. SAGARBOL is een vecht dal gemakke" lijk en spoedig in de kleinste gaatjes e11 digo stortregens, de uitslag wezen? Eu hij antwoordtHet water, dat goenon uitweg meer vindende, zou stijgen lol zoo ver dat nieuwe ovcrstrdbmingen zouden te vreczen zijn. En het gemeentebestuur wordt na tuurlijk verantwoordelijk gesteld, voor de nieuwe ramp welke de inwoners zou bcnadeeügen. Hoe is het eigentlijk met de water afleiding gelegen? Wij zullen onze antwoord in hot Ad vertentie blad zelve vinden. In dien zelfden artikel zegt de schrij ver dal in den loop der vcrledene week wij door stortvlagen werden verrast. En dan? Hebben de inwoners der Pannestraat daardoor schade geleden? Is het water in hunne kelders gedrongen? Zijn zij overstroomd geweest hij ge brek aan genoegzame waterafleiding? Niet eene klacht werd daarover ge hoord. Wat mogen wij daaruit besluiten? Dal de waterafleiding door de riolen van stad, in de Pannestraat zoowel als in de andere wijken, voldoende is om de inwoners van alle overslrooming in hunne huizen of kelders te vrijwaren, aangezien zelfs in stortvlagen, want stortvlagen zijn er geweest, de schrijver van hot Advertenlie-blad begint zijnen artikel met het ons aan te kotidigen, er niemand, van het water noch schade, noch hinder beeft bekomen. Hebben wij geen gelijk van te zeggen dat de schrijver van hel Advertenlie-blad in zijn eigen licht staat; en dat hij we derom beknibbelt, zonder.gegronde re den, alleenlijk om zijnen geest van stel selmatige critiek te kunnen lucht geven. <1 Ou» HSInd. Het gebeurt maar zelden dat wij ons de moeite geven het weekblad van M. Buyl te doorbladeren, omdat wij van te vooren weten dat het meest al.ijd mag vergeleken worden aan een wierookvat brandende ter cere van den Verlosser van Vcurne-ambacht. Op aandringen hebben wij verschil- lige nummers overloopen, en,, om de waarheid ie zeggen, dezelve met achting van ons weggeworpen. In Ons Blad vindt men gewoonlijk drie dingen 1" Eene verheerlijking van: M. Buyl; 2’ een of meer artikels om den Godsdienst belachelijk en do priester ha lelijk te maken; en ten 3“ nieuws uit sleden en gemeenten waarin de schrijver zijne afgunst, zijnen nijd of wraaklust voldoet, jegens de eenen of den anderen inwoner of jegens eeno geheele familie dier stad of gemeente. De briefwisselaars van Ons Blad aan zien de gazette van M. Buyl als eenen spuwbak, waarin al hunne gal mag uit gebruikt worden. Dat in Ons Blad artikels verschijnen tegen mannen met een politiek mandaat bekleed, dat kunnen wij nog aanveer den; maar dat M. Buyl, als nieuws uit de gemeenten, gansche familien laat aanvallen en door den modder slepen, dfe niets met de politiek te zien hebben dat verwekt walg en afkeer bij alle wel denkende lieden, tot welke gezindheid zij ook behooren. De drie voroordeelïngen welke Ons Blad heeft ondergaan voor laster en eer roof, hebben zijnen zucht naar persoon lijke aanvallen niet verminderd, en M. Buyl laat nog altijd toe dat men zijne gazette aanziet als eene opneemvod waar de gemeenste schavuit zijn venijn mag' komen uitspuwen. En dan gebeurt het, zooals het 't ge val is geweest bij een onlangs versche nen artikel, dal M. Buyl zich kort en kleine maakt en moet zeggen Hadde ik dit of dat geweten, 'k en'had het niet laten drukken. Intusschen zijn onze lezers ingelicht over de strekkingen en den inhoud van Ons Blad; en wij raden hen aan, heel voorzichtjes die voddegazette met de tang aan te vatten om hunne handen niet te bevuilen, en ze zorgvuldig te ver branden Zij en is nog niet weerdig van gebruikt te worden daar waar de koaing te voete gaat. 1 Priesterlijke benoemingen. Mgr. de Bisschop van Btugge heeft be noemd Onderpastoor te Komen, M. Binckacrl, coidj'ttor van M. den pastoor dier parochie. Professor in den 4" professionneelen leer gang van het klem Seminarie van Rousse taaie, M. Deliori*, licenciaal in handels- en consulaire wetenschappen. Professor van den G" lalijnschen leergang in hei colleg'e van Veurne, M. Sobry, kan didaat in wijsbegeerte en letteren. Heer Uitgever, Sedert een tiental dagen is uw geëerd nieuwsblad zoodanig in achting geklom men in onze badsteden, dat hei bij de gioote dagbladen voorgetrokken is. 'tEn is niet le vei wonderen. Immers, belang rijk nieuws van groote mannen uil ver- algelegene streken in het Oosten, meldt hel vóór alle andere, 't Is viucbteloos dal wij den Palriole, Le Uien Public enz. doorbladeren, nergens vinden wij de geschiedenis van den ontrouwen Vizier Me t zegt dal de grooe nieuwsbladen reeds alle betrekkingen mei de Agente Havas, die hun dit nieuws niet vei meid beeft, zouden afgebroken hebben, ware hel met dat zij de geschiedenis der on trouw van dien Groot Vizier als een ver- •dichtsel aanzien. Wij willen geen kwaad berokken aan de Agence Havas, maar wij willen ook uw blad zijnen goeden naam doen be houden Daarom bidden wij u uwe geschiede nis van dien Groot-Vizier wederom uit le geven en ditmaal met cenige nadere be palingen. Gij zoudt ons bijvoorbeeld kunnen laten kennen, indien de Grool-Visier na zijne verbanning, nog blozend van ge zondheid gebleven is; indien bij nu nog, gelijk vroeger, zoo hoog het hoofd in de lucht draagt; indien de warmtegraad van zijn lichaam niet verminderd is, eu hoe rap of hoe traag zijnen pols wel slaat. Nog iels. Was dit de eerste misgreep van den Vizier? Want eeno afstelling is eene zware stiaf voor een eersie mis drijf. Verders, welken indrut maakt dit op hei volk van dal land; wordt er over die ongenade, zoo plotselings overkomen, veel gesproken? Wal wordt er zoo al verteld over de oorzaken dezer onge nade? Is de Groot Vizier ook in achting bij hel volk gedaald? Zie, heer uitgever, wildel gij deze en andere punten duidelijker bepalen, uw blad zou er bij winnen. Een uwer bt iel wisselaars heeft het u reeds gevraagd Woensdag laatst; wij ook op onze beurt, wij dringen ander maal aan. Blijft toch niet onverschillig aan die herhaalde vragen, 't is uwe eigen belang die hel vereiscbl. Badgast. N. B. Wij zullen onmiddelijk aan onze briefwisselaar uil hel Oosten hiervan kennis geven, met bede er spoedig ge volg aan te geven. -- Dlc lAmncr Op Dinsdag 8 October zullen onze af gevaardigden hunne werkzaamheden hei vatten. Het gewone zi.t ngjaar wordt op 12 November geopend. Vijf weken zullen dus kunnen woiden gewijd aan het onderzoek van het militaire wets on werp, bot cenige dat op de dagorde van den buitengewoner! zittingstijd ge plaatst is. Gedurende den gewonen zittingstijd zal bel ontwerp lot herziening der grondwet woiden ingediend, gelijktij dig, naar het schijnt, met eene aanvraag tot bespreking van hel gemeentelijke en provinciale wetsontwerp. Zullen er nog andete belangrijke wetsvoorstellen der Kamer worden aangeboden, bijvoor beeld dat op de arbeidsongevallen? De wetgevende kiezingen moeten in Mei plaats hebben, bet zittingjaar zal der halve kort wezen Men kan een debat verwachten over de herziening van hel reglement, welk debat voorzeker heel wat tijd zal vergen. Geineentesckrelatissen. Kiach'ens de wet van 1891 hebben al do gemeente secretarissen, dm in dienst waren op I januari 1895, recht, van at 1 jinuori 1990, op eene veihnoging van 5 <>P de jaarwedde van 1899 De gemeente besturen, die nog geen gevolg gegeven hebben aan dezen maatregel, zijn door M. de Ttooz verzocht geworden zulks te doen. Voor do keuken is r.iets zoo ont- misbaar als echt Liebig’s Vleesch-Exiract Gemakkelijk gebruik. Zuiverheid ge waarborgd De blauwe handteekeniog eischen. Sneeuw. Den 10 dezor heeft het te Moskou gesneeuwd. Nieuwe nickehnunt. Een konink lijke besluit van 22 Augusti beveelt dat ei nieuwe nickelen muntstukken zullen geslagen worden, met eene opening in 't midden, var. 3 1/2 millimeters door snede voor de stukken van 5 centiemen, en van 4 millimeters voor deslukken van 10 centiemen. Op de voorzijde zullen zij twee L’s dragen onder eone konings kroon, en als omschrift de woorden Royaume de Belgique of Koninkrijk Belgie; van onder hei jaartal; op de keerzijde, links een olijftak en 1 echts de aanduiding der weerde. Destukken zullen een glad den buitenraad hebben De stukken van 5 oentimen zullen 19 millimeters door snede hebben en 2 1/2 grammen wegen; die van 10 centiemen. 22 millimeters doorsnede en.4 grammen. Te Coudekerke, bij Duinkerke, bestuurde Henri Ankiere, 41 jaar oud, eene dorschmachien. loen hij door een wiel bij den arm werd geval en in do machien meegerukt, De ongelukkige werd letterlijk onthoofd en den rechter arm afgedraaid. Hij laat eene weduwe met vijf kleine kinderen achter. De kloosterwet in frankrijk. De kloosterlingen maken gereedschap om Frankiijk ie verlaten. Eooige zijn zelf» reeds vertrokken.Geheele streken komen op legen de uitvoering dezer hatelijke wet. bijzonderlijk deze waar het gioot klooster der Kaïlhuizersslaai. Die kloos terlingen schenken jaarlijks honderd duizenden aan de armen, en komen mildelijk tusseben in du ongevallen en rampen die de bevolking van uren ep uren in het ronde treffen. Onder de uitgedreven kloosterzusters bevindt zich de grootmoeder van onzo toekomstige koningin, pi inse* Elisabeth- Deze edele dame, de hertogin dowarime Adelaide de Biagance, i< 70jaar oud en was sedert 13 Juni 1897 m het be roemd klooster der Binediktljtinrsse'» van Solesmc.-» getrejier. zij is vertrokken in gezelsohap van La'C tweo dochters- de aai ishenogin Mana Theresia v:in Ooilemijk en de hertogin van Ba: ma Maria Antonia. Buuftspoorwegeu - De ontvang' sten der nationale maatschappij van Buu; I «poorwegen, geduiende de maan0 Juni, op de volgende lijnen, beloopc’1 tot Oostcnde-Nieupoort-Veui ne, Reiziger en reisgoed Ir. 13,381 95; góederen en verschillende opbiengs'en tr. 9.7ID 53; te zamen fr. 23,101-48. Oostende-Blanken bei g he, Reizige,s en reisgoed; 14,510 85. goederen én verschillende opbrengsten Ir. 18,187 77 Totaal 32,098-62 Veurne Uper Reizigers en reisgoed, 12 713 05; goederen en verschillende opbrengsten 5,684 47; To’aal 18,397 52 I' Januari bedragen 1900. 91,048 61 109,267-38 81,199,54 111,55>-3a io5,5o3-56 95,o5o-86 -- 1 TiriTfim Oostcndc-Vcurnc, Oostende-Ulankcnb. Vcurnc-Upcr,

De Veurnaar (1838-1937) | 1901 | | pagina 2