Voor de trouwers! Onze scholen. WOENSDAG 8 APRIL 1908. 65 JAARGANG. Nr. 14. I IlsrsCJSTCIJ'V'IlsrG-SI’IlIJS Voor de StadIr- 5.00 Met de Post - fr. 6.00 Een afzonderlijk nummer 10 c. Men schrijft in bij den Drukker-Uitgever en in alle postbureelen. tegenovergestelde te peizen! Èn gij, I‘iet?- Van Soorten, SCHUIMERS; ’t Ziet er tegenwoor dig liet uit in frankrijk met al die fail lieten en schuimerstrekken Evrard Eliez. notaris en burgemces- er van Berlaimont en senator an ’t Noorden, is in failliet verklaard niet een millioen 500 duizend frank schu'd. De man heeft voorzichtig de plaat ge-, poets'. geren, kregen van den Staat 2 330. 418 fr. 91 voor 161.757 leerlingen of 14 fr. 40 per hoofd. .Moest de Slaaf nu aan de kindersder vrije katholieke scholen het onderwijs geven, dat zon hem jaarlijks 21 millioen 57 duizend fr. 680 fr. 60 kosten in plaats van 6 mill. 449 duizend 218 tr. 81 fr.; dus een schadelijk verschil van 14 millioen 608 duizend 461 fr. 79 c. Bij gevo'g moesten onze vrije scholen uitsluitelijk door den Staat onderhouden worden, dit zou eene jaarlijksche ver meerdering van 17 millioen 109 duizend 388 fr. 77 c uitgaven veroorzaken. En hier spreken wij nog niet van de middelbare scholen en de Hoogescholen van den Staat. Deze laatste alleen kosten de kleinigheid van 3 millioen 500 'duizend frank ’s jpars aan het land, terv ijl de Hoogeschool van Leuven geene centiem toelage ontvangt. Ziedaar wat een uitsluitelijk officieel onderwijs zou kosten. Aan het Advertentie-blad. In ons laatste nummer hadden wij ge toond dat de alwetende heer Buy) inde Kamers daar nen kemel geschoten had. Alhoewel er geen enkel openbare be diende moet storten voor zijn persoon'ijk pensioen, toch beweerde den Heer Buyl in do Kamers dat hij als onderwijzer daar voor betaald had. Op ons schrijven verscheen er Zater dag laatst een antwoord in ’t Advertentie blad. Wanneer wij dat bewijsvoerend, door slaand artikel overlezen, bestatigen wij daarin klaar en duidelijk de bevestiging van hetgeen wij zegden, namelijk dal de heer Buyl als onderwijzer niet voor zijn persoonlijk pensioen, m; ar inde kas van weduwen en weezen gestoit had. Bijgevolg ’t was dus zeker dat M. Buyl in zijne verklaring nevens de waarheid was Welnu Pie’je, met al uw krinkelen en krullen om buiten de kwestie te draaien, vindt ge dal dan zoo zonderling dat wij, na zulke beweringen, n el in bewonde ring staan over de diepgrondige kennis sen van uwen hertnagel Gij en zult toch zeker niet zeggen dat een gewezen onderwijzer en Kamerheer die voorat roemt op zijne bevoegdheid in schoolzaken en vol pretentie verklaart Ik spreek van hetgeen ik ken en die daarna zulke onzinnen vertelt, hel bewijs geeft van groole bekwaamheid in die kwestie Wij zouden eerder geneigd zijn het Kortelings werd in al de kerken van ons bisdom een brief algelezen, door Zijne Heiligh. den Paus aar. de bisschop pen der gansche wereld toegezonden nopens het huwelijk, en wel bijzonderlijk nopens den onderlrouw. Deze dus, die na den hoogdag van Paschen. en van dan af' in het huwelijks bootje willen gaan, moeten dat eens goed lezen en mogen niet vergeten wat wij hier zullen zeggen. 1. Over den ondertrouw. De ondertrouw, zooals ge geleerd hebt, is eene belofte van elkander te trouwen op bekwamen tijd. Niemend is verplicht den onderlrouw te doen maar deze die den ondertrouw gedaan hebben, ver binden zich tol deze drie dingen I.) De verloofden zijn verplicht het aan te gaan zonder lang tc Vraagt in al de winkels van VANDER- HEYDE’S gebrando koffi’s. ’t is verre de beste. StoomkoOibranderij, Appel- maikt te Veurne. tuigen. Iedere pastor mag het huwelijk inze genen van dezen die op zijne parochie aijn, zelfs van de vreemdelingen. Opdat het huwelijk ?ou geldig zijn moet de pastor, voor het inzegenen van het huwelijk de toestemming der ver loofden vragen en bekomen. Belangrijk nieuws Onder dien titel vinden wij in de Gids van den Ondcrlingen Bijstand, een be langrijk artikel van den heer Therssen, voor de werklieden, geboren in 1843 en 1844. Volgens de wet van 10 Mei 1900 moe ten de personen geboren in 4843, 44 en 45, om ’t pensioen van 05 tr. te kun nen bekomen, gedurende drie jaren in de lijlrcntkas stortingen gedaan heb ben van ten minsten 3 fr. 's jaars, en een totaal uitmakende van 18 fr. De werklieden, geboren in 1845 moe ten dus dit jaar nog hunne eerste stor ting doen, willen zij op 65 jarigen ou derdom kunnen de toelage van 65 fr. te genieten. Maar als die v an 43, 44 tot nu toe nog geene stortingen gedaan hebben in de lijfrentkas, kunnen zij aan hun 65 jaar, de toelage van 65 fr. niet trekken. Doch voor die menschen is er toch een middel om het ouderdomspensioen in de vol gende jaren te bekomen, indien zij nu de vereischte stortingen willen doen. De wet veréischt niet dat de voorziene stortingen, gedurende drie jaren, zou den gedaan zijn vóór den ouderdom va« 05 jaar, maar enkel, vóór dat men het pensioen aanvraagt. Wat moet er gedaan worden? Drie jaar lang in de lijfrentkas stortin gen doen, die voor elk jaar, ten minste 3 fr. bedragen en tezamen 18 fr uitma ken en dat op de volgende wijze Met uitgestelde rent zoolang men geen 65 jaar o-.d is, met onmiddelijkc rent als men 65 jaar oud is, zorge dragende dat de on middelijke rent ten minste één frank be - draagt Nemen wij twee onbedachte werklie den die aan alle opwekkingen weérstaan hebben en hunne onvoorzienigheid nu beklagen. Pieter is geboren in Maart 1844 en Jan in Mei 1843. Pieter kan nog volgens de schikkingen der lijfrentkas, 2 stortin gen doen met nitges'elde rem 3 fr. in 1908; 6 fr. in Maart 1909. De derde storting met onmiddelijke rent, in 1910. Deze storting zal moeten van 9 fr. zijn, opdat zij óenen frank rente zou moeten opbrengen. Jan kan maar eene storting meer doen met uitgestelde rent, 3 tr. in Mei 1908. De twee andere zullen gedaan worden m t onmiddelijke rente, 9 tr. in 1909 en 9 fr in 1910, opdat iedere storting éénen frank onmiddelijke rente zou ge ven. Op het einde van 1910 zullen Pieter VERSCHIJNENDE DEN WOENSDAG BIJ.. DE KINDERS BONHOMME-RYCKASEYS, Nieupoortstraat, 10, Veurne. en Jan hunne aanvraag mogen doen, om het ouderdomspensioen van 65 trank te trekken. Pieter zal één jaar en Jan twee jaar da toelage van 65 fr. verloren hebben Jan zal daarenboven 21 fr. moeten storten hebben in plaats van 18 tr. Trekken zij het wat later dm de voorzienige werklieden, zij zullen het hen zelven moeten wijten, maar zij zul len toch niet kunnen zeggen dat zij ge heel uitgesloten zijn. Alwie zich met de schoone zaak der ouderdomspensioenen bezig houdt zal eens zijn, om de heer Therssen geluk te wenschen voor zijne vindrijke samenvat ting. Dat de achterblijvers geboren in 1843 en 1844 dus de moed niet verliezen, dat zij raad gaan vragen bij de bestuurleden der pensioengilden hunner gemeente. Hoe eerder zij beginnen te storten, hoe min zij zuilen moeten inleggen om het ouderdomspensioen van 65 fr. te kunnen trekken, De katholieken hebben overal scholen gesticht, die in alle noodwendigheden voorzien, en door alle onpartijdige man nen hoog geprezen worden. Slechts wor den zij aangerand en beknibbeld door dweepzuchtige politiekers, die beter zou den doen het voorbeeld der katholieken na te volgen, willen zij blijkens geven van hunne rechtzinnige liefde voor het onderwijs. Zelfs zijn de liberalen onbeschaamd genoeg soms te beweren dat onze vrije scholen een middel zijn om overvloedig uit de schatkist te puiten en dat ze mach tig veel kosten aan ’t land. Eene kleine vergelijking zal ons daarin de waarheid toonen. Do 11 Normaalscholen van den Staat en de 2 van de stad Brussel, met eene bevolking van 1111 leerlingen, kosten jaarlijks aan de lastcnbetalers I millioen 40 duizend 879 fr. 79 c.; dat maakt 772 Ir. 74 per leerling.. In de 38 vrije katholieke normaalscho len zijn er 3587 leerlingen die aan de schatkist 280 duizend 891 fr. 43 c. heb ben gekost; dat maakt 78 fr. 30 per leerling. Moest de Staat die 38 vrije scholen beslieren, hij zou jaarlijks 2 millioen 500 duizend 926 fr. meer betalen dan nu. In hel jaar 1905 hebben de o/pcice’e lagere scholen gekost de somme van 28 millioen 607 'duizend 515 fr. 07 voor 501.025 leerlingen of 57 fr. 10 per leer ing. De vrije aangenomen scholen hebben slechts 4 millioen 119 duizend 99 fr. 87 gekost voor 207.029 leerlingen, of 19 fr. i 90 per leerling. De vrije aanneembare scholen, aan wie gemeente en provincie alle toelage wei- huwelijk wachten; 2 Het is hun verboden een ander huwelijk aan te gaan op straf van zware zonde; 3 Hot huwelijk welk een der verloof den zou willen aangaan met een bloed verwant in den eersten graad van dezen met wien hij verloofd is, zou ongeldig zijn. Hoe mort na Paschen de ondertrouw gedaan worden 11 De onderlrouw knn ofwel eerst door de verloofde onderleekend worden en vervolgens door den pastor de.- parochie; 2) ofwel de onfe-lrouw kan gedaan worden in de tegenwoordig ’eid van twee getuigen, waaronder de pastor niet ge rekend wordt, maar die twee getuigen moeten ook onderteekenen. Wat moe'en de trouwers doen die met kunnen schrijven Het moet vermeld worden in het ge schrift dat de een of andere persoon i uiten de twee getuigen moet in zijne plaats teekenen. TVaarom is dat nu veranderd. De. Paus doet niets zonder redens. Dat is om alle misbruiken of bedrog die vroeger bestonden of konden bestaan, legen to gaan. De onderlrouw immers onder vier oogen gedaan, werd dikwijls lichtzinnig aangegaan en ook voor een ka» gebroken, tol groote schade of nadeel 'au een der ver’oofden. Nu moet de onderlrouw per geschrift gecaan worden Gij die wilt trouwen verzint eer ge begint. \:ui Paschen af moet ge dus naar uwen pastor niet u eer om u tegen een huwelijk t; stellen, als ge geen papieren mede hebt en wel nog papieren die in reg--l z;jn. Over het huwèüjk. ijk moet geschieden voor Ier twee ge- Gewone aankondigingen per regel 20 et. Rechterlijke eerherstellingen per regel fr. 1.09 Herhaalde aankondigingen, volgens overeenkomst. 0 r I t f t -1II ■■■-■--- -n—- -A.A. KO HST DIG-11ST G-E KT affichen. bij '>ns gedrukt, worden EENS onvbrgeld pgc* nomen. 13e Aankondigingen voor Belgis en Buitenland (beide Vlaanderen uitgezonderdworden ontvangen door den Oi-EICE DE PÜBLICITE. Magdalcnastraat, 46, te Hrussct rwi--

De Veurnaar (1838-1937) | 1908 | | pagina 1