Weg met de Liberalen Leve M. De Lantsheere! Leve Baron de Coninck! Zou me of zou me niet?!! Ja meNeen meMe doen allezins nuttig ware en hoe zij zou behooren gezet en gerekend te zijn. Werklieden, 't is hier voor u't is hier numero vier van 't blauw program. De liberalen, die tot nu toe nooit niet gedaan hebben voor den toestand der werkende klassen te verbeteren en die gedurig stokken in het wiel gesteken hebben als het ministerie sociale wetten voorstelde, weten dat gij nu kiezers zijten dat zij u noodig hebben en komen schoone kouten, woorden en kosten niet. M. Joye en M. Deswarte vragen een mininum van dagloon vastgesteld op alle openbare werken. Dat is straf wel en zij hebben gelijk: maar de Katholieken vragen dat ook en zij hebben dat reeds ingevoerd in verscheidene plaatsen. Verleden jaar 't waren er in den Provincialen Raad van Oostvlaanderen die geweldig opkwamen tegen dat minimum van dagloon, t Waren liberalen, werklieden 't waren er die het straf voorstonden't waren Katholieken dat met Arthur Verhaegen aan 't hoofd. Het Katholiek ministerie is te vrekkig, zeggen onze twee blauwe kandidaten voor de kleene beambten. De waarheid is dat dit Ministerie vele jaarwedden en dagloonen van kleene beambten en werklieden heeft opge- legen en dat M. DE LANTSHEERE en BARON de CONINCK het aanwakkeren om in dat verhoogen voort te gaan, voor zooveel 's lands financien dat toelaten. Maar de waarheid is ook dat de liberale minister Olin, droeviger gedachtenis, het dagloon van vele werklieden van den ijzer weg verminderd heeft hij is gelukkig weg en dat de liberale gazetten nog onlangs moord schreeuwden omdat M. Vanden Peereboom werklieden van zijn bestier die hunne Zondagrust genieten, deed betalen alsof zij den Zondag gewrocht hadden. De katholieken hebben, reeds voor de herziening der Grondwet, de verbetering van het lot der werkende klassen ter herte genomen en sociale wetten gemaakt, terwijl een M. Bara gekte dat er geene sociale kwestie bestond. Zij hebben zich de vrienden van den werkman getoond en daarom, Werklieden, zult gij Zondag in menigte uwe vrije werkmansstem aan de heeren de CONINCK en DE LANTSHEERE schenken. Numero vijvel Hij is zijne plaats die numero, van het blauw program, onder numero vijve. M. Joye en M. Deswarte vragen dat de Staat een kosteloos en verplichtend lager onderwijs zou inrichten. Zij vragen in andere woorden nieuwe scholen zonder God op zijn Van Humbeecks, om zielen aan de Kerk te ontrukken. Zij vragen dat de schoolstrijd ophoüde. Met wien lachen die heeren? 't Zijn de liberalen die den schoolstrijd begonnen hebben, met hunne rampwet van 1879. De schoolstrijd is zoo goed als gesloten door de katholieken. En nu komen twee liberalen stemmen bedelen om dien schoolstrijd te doen hernemen. Meenen zij dat de Kiezers puidonnoozel zijnDat zij alles vergeten hebben of gekeerd zijn lijk eene handschoe? Eene vrije, kristene stem is voor geene aan bidders der school zonder God. Gij zult het gewaar worden, Zondag, Mijnheer van Veurne en Mijnheer van Nieupoort. De schoolwet van 1884 moet verbeterd zijn. Dat zeëêen d® katholieken. De positie der gemeente onder wijzers en der vrije onderwijzers moet verzekerd zijn. Men hebbe betrouwen in de katholieken, die staan voor recht en voor vrijheid. Kristene ouders en onderwijzers, om te toonen dat gij van geene scholen zonder God wilt weten, gekozen voor BARON de CONINCK en M. DE LANTSHEERE. Van de twee laatste punten van het geusch program, die voor de Vlamingen en de Walen gelijke taalrechten vragen en die de Evenredige Vertegenwoordiging betreffen zal ik hier niet spreken, omdat de meening der katholieken diensaande genoeg gekend is. Kiezers, daar hebt gij heel het blauw program met vel en beenen. Van Godsdienst en godsdienstige zaken en rept het niet. Gij kunt raden waarom. De geuzerij is daar helsch tegen. Gij ziet wat de liberalen beloven om te beloven. Gij hebt hunne weergaarden aan het werk gezien. Gij kent het verleden der katholieke kandidaten. Uw keus kan niet twijfelachtig zijn. Zulks zal Zondag, de uitspraak der stembus zijn. Tè-rèrèboumlalala Tèrèrèdjinglala tèrèrèboumlala, térèrèdjinglalao yes o yes!.... Braaavooo Zelutteeren We gaan leute hebben in Diksrauide Ha Ha Ha ze lutteeren 't Was al een week of drie dat er groot rumoer kwam onder de Diksmuidsche dunderbeesten Al t jong advokateverstand was in fermentachieAnfla 't Holletje met Manneke-Pis en 't zwijnezieltje met 't Krake- beentje wilden dat er gelutteerd werd, maar heel 't kamp van Beverloo kwam er tegen op Wilt ge lutteeren, eh wè lutteert gij, maar ge moet niet peizen dat we zullen voor uw zotje dienen loopt naar de mane In plaatse van naar de mane te loopen reen ze naar Veurne en gingen ze op M. Andries deure gaan kloppen Ho! lala!.... ze waren abuis, hij wilde hij ook met hem den aap niet laten houden Hij heeft ne goe reuke die menheere en ze hadden wel te pramen, op de knoesels van hunne knieën te vallen, zen leerzen te kussen. Ten kon al niet helpen Ze moesten al goe rieken weg, met den hutseklutse in 't herte Wacht zei Anna 't Holletje 'k hé 't vast!... Gauw naar Djooie 't Is waar we zouden hem liever niet hebben maar éjaliever ne luis in de pot of geen vet!... 'k Wete voorzeker dat hij zal aanveerden maar we zullen misschien moeten al d'onkosten betalen van 't reizen, 't knabbelen en 't slapen Gauw HaHaHaJandoriemet de eerste keer wast panne!.... Voor nen abonnement van vijftien dagen in eerste klasse en bij gelegenheid kost en slapinge voor nieten mochten ze seffens voor tien dagen aan 't riek- koordetje van 't zotje trekken en 't zou wippen en springen en knikken lijk of dat ze wildenOf de jongens met hun speeldingske kontent waren!.... Ze liepen het seffens aan papa vertellen Zeere, zeere naar Diksmuide achter handteekens, want 't presseerde Anna 't Holletje spande seffens zen honden in om 't nieuws naar 't koninklijk paleis van Eessen te gaan vertellen Manneke-Pis ging ook meê want hij moest hem nog 'ne keer gaan rekommandèèren aan mijnheer de Paster tegen dat er een postje zou open komen en.... als ze t huis kwamen was de lijste in order en 's avonds stond er reeds aan al de hoeken van de stad aange kondigd dat er ging leute zijn, en dat Deswarte Pier en Hilarius Agapitius Pompliciscarrem Djooie hen stelden

De Vrije Burger (1894-1911) | 1894 | | pagina 3