ROUSBRUGGE. HutsepotJ BURGERSTAND. l)e Regtbank van enkele Policie van het kanton Haringhe, heeft in den loop van het jaer 1856, 37 vonnis sen uitgesproken ten aenzien van overtredingen voorzien zoo by het strafwetboek als by algemeene wetten en reglementen. Op het getal van 61 aengeklaegde 10 zyn vrygesproken4 veroordeeld in acht dagen gevang, 2 in drie dagen, 1 in eenen dag en 44 tot geldboeten alleen te samen bedragende de wearde van 228 fr. 25 cent. By besluit van den heer Gouverneur der provintie Westvlaenderenin dato 26 December 1856, is den heer Henderik Ruyssengreffier by het vredegeregt alhier, verdeeler van het patentregt benoemd in vervanging van zyn vader den heer J. B. Ruyssen, ontslaggever. By koninklyk besluit van 6 january: Is de heer Remaeckers, distrikt commissarisvankortryk. in dezelfde hoedanigheid benoemd te Mons, in vervanging van M. Missou, welkers ontslag aenveerd is. De heer Henri Consciencegewezen greffier der ko- ninklyke Akademie der schoone kunsten te Antwerpen, is distrikts-commissaris benoemd te kortryk, in vervan ging van M. Raemaeckers. Tot burgemeester te Veurne is benoemd de heer N, Van der Heyde, in vervanging van wylen den he er Bril. Leste kwartier (van het maengeschyn) den 18 ten 5 ure 's morgens. Te Rousselaere zyn er in den loop van het jaer 1856, 368 geboorten80 huwelyken en 250 over- lvdens geweest, en te Thielt, 248 geboorten, 74 huwe lyken en 224 overlydens. De belgische National komt met le Drapeau in processe. De uitvoer der g-ianen is verboden tot den 15 february aenstaende en den invoer vry tot 31 december 1857. De volgende onderwyzers zyn krachtens het art. 10 der wet van 31 september 1842, toegelaten tot den eed J. Debal, ondermeester te Slype; P. Goemaere, onderm. by de gemeenteschool te Veurne; A. Ryckaseys, (van Rousbrugge) onderm. te Dudseele; en A. Vermeersch, onderm. te Steenkerke. De vrees voor vyandelykheden lusschen Prussen en Zwitserland is byna verdwenen en den schermeester Schlosser, is den 7 dezer uit Veurne verdwenen met menig zondag oortje. Te Oostende is met nieuwjaer een nieuw fransch blad verschenen onder den titel van le Phare d'Ostende, In de provintie Henegouwen heeft men in 1855 de hoeveel heid van 303,556 tonnen houillekolen van 1000 kil. meer uitgehaeld dan het voorgaende jaer; de uithaling beliep tot 6,458,416 tonnen of 73;367,954 hectoliters. Du- reude het afgeloopen jaer kwamen er te Amsterdam 1990 schepen uit zee aente Antwerpen beliep dit cyfer 1915. Te Gent zyn er 226 sehepen, metende te samen 30,172 tonnen, binnen gevaren, dewyl 228, metende 30,238 ton nen, uitgevaren zyn. Het gaet steeds beter met de ge zondheid van generael Chazal, die nu in het zuiden van Frankryk is. In het noorden is het winter en te Boe- singhe, in eenen gracht, is het lyk gevonden van Karei Loridon, oud 61 jaren, die den avond te voren in dronken toestand uit eene herberg naer huis was gegaen. Ba ron Peers-Ducpétiaux heeft het diploma ontvangen van eerlid der koninglyke Landbouw Maetschappy te Rotter dam. Iedereen weet dat de mensche gevechten in Sebastopol geiendigd zyn.... op Drie Koningdag was er aldaer een haehde gevecht, kamp dood. De engel- sche koninglyke postmael Violett, den 5 dezer uit Oot- tende vertrokken, is met man en muis op de engelsche kusten vergaen. De equipagie bestond uit 7 mannen. De compagnie gelooft dat niet meer dan vier passagiers aen boord waren. Kapetein Lyne, die het bevel voerde over het schip, was over veertien dagen met eene ryke juffer getrouwd, en het was de laetste reis die hy voornemens was te doen. Vader, vroeg een jongen, hebje van je leven nog een andere vrouw gehad dan moeder Neen jongen, waerom vraegje dat Om dat ik in uwe pa pieren gelezen heb dat gy getrouwd zy t met Anne Domini, en moeders naem is Wantje Strop. Het is volop aen den dooi te Rousbrugge en uit dat zelfsde dorp schrift men aen den Volksvriend van Yper, van 5 january Se- dert twee dagen hebben wy eenen aenhouden slagre- genook de groote hoeveelheid water die door den Yser van Frankryk koomt heeft die rivier doen over- n stroomen en vele landen onder water gebragt. Tot nu ii toe is de schade nog niet geheel aenzienlyk. Wanneer ii zal het toch het Gouvernement behagen de handen aen ii 't werk te slaen, om onze streek van jaerlyksche ram- ii pen en onheilen te bevryden Als het tyd zal hebben. DE GUILLOTIEN VAN LOUIS XVI. Te Londen laet men tegenwoordig, in eenen bazar van kuriositeitende guillolien zien, welke, zegt men, Lode- wyk XVI heeft onthoofd. Dezer dagen was er ook een student in de geneeskunst het mooriuig komen bezichtigen in de schrikkelijke kamer waer hetstaet, en na een fyn onderzoek, meende hy dat het juk 't welk op de schouders van den gehalsregte ge drukt wordt, niet zwaer genoeg was om nem te houden liggen, indien hy weerstand wilde bieden.Zyne nieuws gierigheid deed hem wachten tot dat hy alleen in de zael was, en toen stak die Uilensoiegel zyn hoofd in den bril, maer wat hy ook deed, hy kon er niet meer uit.... Toen dacht hy na, dat het mes dieboven zyn hoofd hing, misschien niet goed wasvastgemaekt envallen kon, indien hy nog meer geweld deed om los te gerakenwant hy wist niet dat het mes niet valt, dan wanneer men eene veèt losmaekt. Middelerw yl lag hy,bleek als de dooden tegen wil en dankin de zandmaend te ziendie beneden stond enwaerinzynhoofd rollen zou,indien het mes losgeraekte. Eindelyk schiep hy adem, want hy hoorde iemand komen. Het was een schot, vergezeld van zyne vrouw, die die hy levendig smeekte hem toch te verlossen. De Schot dachj, dat het een persoon was, die was aengesteld om te toonen hoe de guillotien w erkt,en het beste dat w y doen kunnen,zeide hy,is,ons daer niet mêe te moeijen. u Daerop gingen man en vrouw henen, De ongelukkige student werd dus in zynen akelingen toestand gelaten tot dat de heer Tussaud kwamdie het mes goed vast maekte, eer hy hem er uit hielp. Sinds dan is het mes uit de guillotien genomen en er nevens gelegd, om alle ongevallen te vermyden. HARINGHE. Geboorten. 27 dec. 1856. Regina-Theresia Bustraen, dochter van Livinus en Nathalia Markey. 28 id. Leonie-Marie Faes, dochter van Joannus-Lu- dovicus en Rosalia-Amelia Bulthez. 6 January 1857. Leonie-Sophie Dehouck, dochter van Carolus-Ludovicus en van Amelia Barthelemeus. 7Regina-Sophia Messu, dochter van Carolus-Ludo vicus en van Anna-Theresia Lefevre. Sterfgevalen. 7 january. Carolus-Ludovicus Verhaeghe, 7 m., zoon van Maria-Theresia. 9. Petrus-Joannes Liefooghe, 92 j., landbouwer, al hier geboren. BEVEREN. Geboorten. 30 Dec. Romanius-GermaniusRooryck, zoon van Robertus-Jacobus, en Joanna-Theresia Bailleul. 4 January 1857. Romania-Octavia Desmedt, dochter

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2