KÜNST- EN LETTERNIEUWS. ingezonden Artikels. Dit en Dat. VERHANDELING VAN DEN BOOMTEELT. Doon Pr Van IIlllk. Op herhaeld verzoek, van de talryke persoonen, die de lessen van professor Van Ilulle volgen, heeft hy boven- aengestipt leerboek geschreven. Vreemd aen letterkundige pretentie wat ook in het geheel niet noodig was beveelt het werkje zich zeer aen door klaerheid en bondigheid van diktie, zoo dat de bui tenlieden, hoveniers en landbouwers, en de gemeenten- ondcrwyzers ten platte lande, hetzelve met gemak en i ucht zullen raedplegen. Daërby heeft de heer Van Ilulle zyn leerboek zoodanig geschikt, dat men van het gemakkelyke der wetenschap tot het moeijelyke opklimt, en hy heeft door vele voor beelden en platen, de theorie vereenigd met de praktyk. Het werkjedat wy voor ons hebben liggenis verdeeld in dry deelen. Het eerste handelt over de boomteelt in het algemeen-het tweede over alles wat de snoeijing betreft, en het derde over de behandeling van iederen fruitboom in het bezonder. Hy elke les van den openbaren kursus handelt de lee reer over een gelyk genummerd en korresponderend hoofdstuk van ieder deelzoo dat men enkel in 10 lessen de geheele kennis der boomkweekery bevattelyk wordt gemaekt. Wanneer men nu de respektieve hoofdstukken bestudeerd heeftvooraleer deze les bv te wonenzal men niet alle gemak de woordelyke uitlegging des leeraers begrypen. Bedoeld werkje van den heer Van Ilulle en de openbare leergangen van boomkweek zullen tot het verspeiden der fruitboomteeltwelke voor vele streken van ons land eene bron van rykdom kan worden, gewis veel bydragen. Het ware ook zeer te wenschen, dat de onderwyzers van het platte land die wetenschap beoefendenzoo wel oni hunne leerlingen in dezelve voort te onderwyzenals om de land bouwers, met de welke zy dagelyks in aenraking zyn raed te geven. Ilet is voornamelyk met dit inzicht, dat de heer Van Ilulle achter elk hoofdstuk zyns boeks eenige vragen heeft gesteld, welke men door de leerlingen zoude laten oplossen. Op deze manier is dit werkje liet eenigst geschikte, niet alleen als leerboek, maer ook om als handleiding benuttigd te worden by de landbouw-konferenciën in de vlaemsche brovinciën. Wy twyfelen er nu ook niet aen of bet zal door de bevoegde persoonen worden aengenomen om als handleiding te dienen aen de persoonen, welke, de openbare kursus gevolgd hebbende, een exaem wen schen te ondergaen om eene diploma te bekomen. Het werkje telt ongeveer 200 bladzydenen een aenfal platen, waerop menige teekeningen. Ilet is ten geringe pry ze ven fr. 1-50 by den uitgever Heinelsoet, te Gent, en by de voornaemstc boekhandelaers des lands, verkryg- baer gesteld. De heer Bloeme pastor te Roquetoire (Fransch-Vlaen- deren)' heeft een werkje uitgegeven dat de aendacht ver dient niet alleen van Vlamingen in Frankryk, maer ook van Vlaemsche Belgen, immers van alle die belangstellen in de nederduitsche tacl- en letterkunde. Het is eene her uitgave van Cats' Kinderspel, met de vertaling in fransche verzen. Dit werk is verschenen te St. Omaers, by Ilenri l.emaire. Den heer uitgever der Dorpsbode van Rousbrugge. Mynheer. In uw blad van gisteren 3 Maerte T857 lees ik eenige aenmerkingen belrekkelyk hetrondlcuren met koopwaren binnen ons dorp, en dat gy begeert een politie reglement te zien daerstellen om dezen handel te verbieden. Zonder uw goed inzicht te w illcn bestryden, moet ik u nochtans doen opmerken, Mynheer, dat een politic regle ment nooit tegenstrydig aen de wetten mag zy n. De w et van 18 Juny 1842 laet een ieder toe mits patent- regt te betalen, zyne waren op openbare plaetsen ten koope te biedener zyn slehts eenige voorzorgen genomen tegen den smokkelhandel voor die by de grenzen desryks willen gaen, het gemeente bestuer kan deze vryheid geensins beletten, maer het mag niaetregelen nemen om de zeden, de orde en de openbare rust te handhaven, bv voorbeeld het mag de plaetsen op de merkten en feesten aenwyzen w aer de kramen mogen gesteld wordenhet mag verbieden op de duren en vensters der burgers te slaenof te kloppen en andere diergelyke, maer het kan den vreemdelingen niet verbieden hunne waren op de openbare plaetsen te verkoopen, of in de wooningen ten koope te bieden. Ilet gemeente bestuer kan, volgens de schikkingen der wet van 20 Mei 184G, nog de verkoopingen van nieuwe koopwaren by opvciling verbieden. Niet tegenstaende heb ik reden te gelooven dat de bur gers van Rousbaugge nooit geene voordeelen gevondon hebben met aen rondleurders te koopenen dat zy weldra in het belang van hunne eigene nering zullen ophouden van met onbekenden te handelen om niet verder meer gefopt te zyn, gelyk de ondervinding m£ zelfs geleerd heeft. Gelieve,Mynheer, deze aenmerkingen in een aenstaen- de nummer van de dorpsbode te plaetsen en intuschen de verzekering myner achting te aenveerden. Een inwooner van Rousbrugge. Wy danken den heer inzender dezer opmerking en be- looven hem ondanks de onmogelykheid welke hy ons voorschryft op onze zaek nogmeermaels terug te koeren, tyd en plaets beletten ons heden meer te zeggen. In zitting der kamer van zesden dezer vracgt de nee- ringryke gemeente Lodelinsart twee uildeelingen der brieven per dag. Ilet neeringryke dorp Rousbrugge Sinds eenige dagen, zegt men, zyn de werken van den yzerenweg vanLichtervelue op Veurne begonnen. Een der oudste herbergiers van Brussel, M. Onkelaer, is over leden. Wie eene gouden doekspeld verlooren heeft mag ze op het middenbureel van pilicie, te Gent, gaen afhalen. Eene dame uit Brussel, zegt de Emancipation, heeft hare eigendommen verkocht en is buiten de w creld in Amerika gaen woonen, uit vrees dat het hier met ons den 13 juny zal gedaen zyn, en Baron James von Roth schild heeft ter gelegenheid van het huwelyk van zyn zoon Alfons, 18,000 fr. voor den armen gegeven. Eene vrouw wier man op sterven lag, scheen zoo onlroostbaer, dat hare vriendinnen haer naer een ander kamer wilden brengen. Laet my toch hier, zeide zy, het doet toch al ly (I genoegen, zyn man te kunnen zien sterven. Ilet hanoversch gouvernement heeft de kamers een nieuw ont- werp van muntwet voorgedragen en w oensdag of donder dag is het haenkamp in de Drie Koningen, by Watou. De lieer Dubos, de bekende brusselsche tafelhouder, heeft zyn gesticht vergroot. Men verzekert dat degraef Ho- noré de Licdekerke zynen ouden dienstknecht PieterDanse eene vergoeding heeft gegeven van 300 franken, voor den ty d dat deze laetste in de gevangenis heeft doorgebragt, ten gevolge van den diefstal van 102 duizend franken, die zooveel gerucht heeft gemaekt. ANTEKRIST. Óver eenige dagen, zoo lezen wy in een blad, werd een dorp naby Thienen gansch met schrik en verbaesheid geslagen. Iloort de rede Op eenep namiddag, om drie uer zag men aldacr langs de Grypen iets aenkomen varen door de lucht. Niemand^ wist w at het mogt zyn, men vreesde en

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2