Dit en Dat. Raedsel. BURGERSTAND. aenzienlykc som opgebragt,en de aen den handel gegcvc- ne exemplaren zullen ook spoedig koopers v inden. Men spreekt met lof van ecnen kruisweg vvaeraen de heer Eug. Van Maeldcghcm, kunstschilder te Brussel, reeds werkzaem is. Die schoone kruiswegwaervan thans vier schilderyen zyn voltrokken, is bestemd voor de kerk van Beveren (Waes). Men leest in den Noord-Brabander: De planeet Venus bevindt zich alle acht jaren in de gunstigste stelling, om liet licht der zon op ons terug te katsen; 1857 is een der bevoorivgte jaren, zy werpt dan ook het schitterenste licht op den gezichteinder. Op dit oogenblyk vertoont de planeet Venus cenc half verlichte schyfeven als de rnaen in hacr eerste kwartier. Op den 1 april zal zy haren groot- sten glans bereikt hebben en by helderen dag zichbaer zyn even als gedurende de gansclie macnd maert. Op dit tydstip zal zy eene schoone halve maen vertoo- nen. den 10 mei zal de planeet Venus zich onder de zon bevinden en later zal zy weder de halve opgaende en af- gacnde maen aennemenmaer dan hooger in de lucht en gunstiger geplaetst zyn dan thans. Den 15 juny zal zy het maximum van haren glans bereikt hebbenzoodat men liaer alsdan nog beter by den dag zal kunnen zien. Vele landlieden uit llamntc en langs de Nelhen vertrek ken met hunne vrouwen, kinderen en dienstboden naer Amerika. In de kerk van Meeuwen (Dussen) is een zerk oiitdekt met het afbeeldsel van Dierick van de Merwede, lieer van Ethen en Meeuwen enz., die in 1424 Jacoba van Beijeren uit hare gevangenis te Gent had helpen verlossen. Het traktement der bisschoppen in Frankryk is ver hoogd en de komponist Meyerbeer, van Duitschland, is volkomen hersteld. In de hoofdstad van China slaet men geld van yzer, by gebrek aen zilver en koper, en de ma- (larynen der schatkist stelen als raven. De omwente ling breidt zich in Peru verder en verder uit. Den 21 mei, zal in de gemeente Lcmbekeeen groot zangkonkoers plaets hebben en by de maëtschappy van Rhetorika Kunst en Ecndruglte Waereghem, den 21 juny, een prys- kamp voor tooneel-en zangkunde alsook te Rousbrugge, den 25 lopende maend een hanekamp. De policie van Minden heeft aen meer dan 30 winkeliers voortaen verboden brandewyn in hel klein te verkoopen. Er Met geen geweld zyn regl wil staven, Eneven als de zwarte slaven Den Walen om een broodkorst vraegt. Neen, laffe mannen, diep gezonken, Gy durft niet krachteloos gebrom Van eene zondie certyds glom Van uwe voorgeslachten spreken, Maer nooit een eigen licht ontsteken, Gy, huischlaers achter vaders mom. Gj die op maegd en deugd bh ft brallen, \an Vlaenderens helden Dat 's vergaen, Die dorsten op den wagen slaen Dien gy den Wael alleen laet voeren. Enals een terpot by de boeren Hangt gy er thans van onder aen. Onze ouders ja, die dorsten kloppen, Aen ieder deur voor billy k regt Wierd hun dit weigerend ontzegdt, Zy blyven daer niet slaen verzinnen, Maer braken langst de venster binnen En namcn't dat was vlaemsch en echt. Gy laet u schandelyk vertrappen, En klaegd, en.zucht, en blyfl gebukt, werd aen iemand gevraegd wat er 't meest noodig was de zon of de maen De maen, was het antwoord, w ant in den dag is het zelfs klaer. liet Raedsel N.° f4 is alleen geraden dooi E. D. V. van Dixmude, die het aldus uitlegt Het raedsel n.° 4 is gamuk gaet voor eer. 2 5 4 5 Het gemak is niet lastig. 2 5 4 Wie gaet blyft niet staén. 2 3 4 Voor is nooit achter. den heer Eer is achting waerd. O. In slaef kunt gy inyn eerste vinden, Terwyl myn tweede is in raer. Myn derde wel in braef, myn' vrinden. Alsook myn vierde in gebacr. In mis daer is myn vyfde zoon En eindelyk myn geheel is schoon. IIARINGHE. Geboorten. 18 Maerte. GustaveLeo Alphonse Boukaert, zoon van Augustus en van Maria Therèse Leenhouder, Rousbrugge. Sterfgevallen. 18 Maert. Josephina Queldrie 75 j. wedu we in lstchuwelykevan Carolus Franciscus Cruyssette, en in 2<i,", huwclyke van Petrus Joscphus Lefever, werkman, llaringlie. 22 Maert. Peterus Demcerseman, tiO j. werkman, te Rousbrugge. 25 Maert. Anaïse Elise Courbot, C maenden, dochter van Ludovicus Dèsidérius en Adèle Sophia Dufour, Yscrvaert. BEVEREN. Geboorten. l(j maerte. Maria Lucia Rossel, dochter van Amandus Seraphinus en van Maria Therésia Scharre. 21 maerte. Petrus Franciscus Defever, zoon van Jacobus Audomarus, en van Amelia Sophia Derensy. Gy kust den voet die u verdrukt, En franschgezinde politieken, En gy ligt stil gelyk een kieken Dat dood is wyl de kok het plukt. U wilu kan ik niet vergeven Hoe naedrend ook ons einde zy i Ik benregl uit gezeidal bly Dat de komeet ons komt bezoeken; Ik zal niet langer moeten vloeken Op zoo een lam geslacht als gy Spoed u komeet, met vuer en vonken En uwen vreeselyken staert, Vernietig mensch en Dier op aerd'; En als gy ergens aen moet landen Laet dan de Vlaming eerst verbranden, Dat schepsel is niet beters waerd. Voor myik wil het niet beleven Ik trek er uit, ik ben 't er moê. Ik zei alreeds w at of ik doe 'k Ben bezig alles in te pakken En eer de slaertstar af komt zakken, Ben ik al lang, met klikken en met klakken,. Te voet op reis naer de ander wereld toe. Handelsblad, van Antwerpen.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 3