KOOPDAG Napoleon te Brussel. BURGERSTAND. VAN EENIGE MENAGIEGOEDEREN, WAGEN MAKERS-GEREEDSCHAPPEN Op DONDERDAG 7 MEI 1857, ten 9 ure 's mor gens, ten huize en wagenmakerie van Pieter Go«- thaelst, te Watou-Dorpplaets. Koopdag yan eenige Menagie-Goederenbestaende 0pfksM«^ vati Uct QS- 6. Het tcoord is DRAEIBORI), iets wat men niet zelden op kermis of feesten vindt en daer komt het ook nooit te voet aen. I)e jeugd bezoekt liet gretig 'om dat het draeihord altyd iets voor het zoetemondje ten hesten heeftmaer alzoo brengt het renc zekere winst voor zijnen meester in, zonder hetwelk het zekerlijk in een verlooren hoekje zou gesmeten liggen. De uerde draeit, zoo doet allen mensch dagelyks gelijk de eerste helft. De tweede helft hangt meest in elke school: het boud dat dient om voorbeelden met krijt er op te schrgven, en ver ders is het bord het kostelgkst dut eiken boom inhoudt. Alleen naer bebooren opgelost door den heer D. Verijsden, brigadier der douanen te Rousbrugge, voor welken heer wy liet schoone buldclje van Oorspronkelijke vlaemsche Liederen, door Hendrik Van Egek, tot belooning, in ons bureel ter beschikking houden. Dit boekje, inhoudende 14 liedjes met de muziek, zal ongetwyfeld den vlaemschenvrolyken zangerten hoogsten welkom zyn. Toen Napoleonde keizer der franschenvergezeld van zyne gemalin Marie Louise,den 25 april 1810 zyne intrede in Brussel deed wilde een oud schepene, toen raed van prefeetuer gewcirnenhen mede zyne hulde bewyzenen voegde hein ten dien einde, by het overandigen der sleu tels van de toenmalige hoofdstad van het departement der Dyle, het volgende ryinpje toe II n'a bas fait une soltisc, En épousant Marie Louise, hetwelk men in even fraeije regels aldus zou kunnen vertalen Hy was niet gek toen hy ging kiezen, Tot gemalin Marie Louise. Napoleon glimlachte over dit komplinient, en dit had ten gevolge, dat de schepene, in den waen dat zyne ver zen werkelyk de keizerlyke goedkeuring hadden wegge dragen ze des avondsby de illuminatiein een chassinet boven zyne deur aen alle wandelaers te lezen gaf. Toen de keizer den volgenden dag geschenken uitdeelde, gaf hy den vindingryken dichter eene snuifdoos, vergezeld van twee regels welke een weerdig antwoord op het koui- pliment van den raed van prefektuer bevatteden, zy wa ren van dezen inhoud Lorsque vous prendrez une prise, Souvenez vous de Marie Louise, en komen in het vlaemsch hierop neder Neemt gy een snuifje om te niezen Denkt dan ook aen Marie Louise. Den volgenden dag by de revue merkte Napoleon een sergeant-majoor op,wiens gelact hy scheen te herinneren. Hy deed hem uit het gelid treden en voegde hem toe lk heb u meer gezien; hoe is uw naein Noël, sire antwoorden den ouden knevelbaerd met bevende stem. Zyt gy niet in Italië geweest? vroeg Napoleon verder. Ja sire! ik was als tambour op de brug van Areoli. Wanneer zyt gy sergeant-majoor geworden Te marengo sire Maer waer zyt gy later geweest Ik heb al de groote veldslagen bygewoond. De keizer gaf eenen wenk. De sergeant-majoor trad weder in het gelid, en Napoleon begaf zich met den ko lonel in gesprek. Uit de blikken die de keizer van tyd tot tyd op Noël wierp, bespeurde men duidelyk, dat hy zich over hem onderhield, liet was dan ook een van die oude krygers, die dapper en bedaerd in het gevecht, getrouw aen hunne pjigt en ondergeschikt jegens hunne meerde ren zyn. Hy had zich in alle veldslagen onderscheiden doch nimmer om bevordering gevraegd hebbende, had men hem by alle benoemingen vergeten. De keizer riep hem weder voor het front, reikte heui met de woorden Gy zyt een dapper mandie het eeie- kruis verdient, het zyne over. Op dien oogenblik w ist Noëldie tusschen den keizer en zynen colonel stond niet wat te antwoordenmaer zyne groote zwarte oogen zeiden meer dan iemand met woorden kan uitdrukken- Op eenen wenk van den vorst sloegen de tambours eèn roffel. Toen hierop het geheele leger het geweer presen teerde, stelde de kolonel den nieuwen ridder van het le gioen van eer, die bevende van aendoening van het kruis dat op zyne borst echtte, met de volgende woorden aen hetleger voor In naein deskeizers Erken densergeant- inajoór Noël als tweede luitenant van ons regement. Noëlwiens geheele gestel door het gebeurde reeds ge schokt was, meende eerst dat hy droomde en w ilde zich vervolgens voor den keizer op de knicn werpenmaer het onverwrikbare gelaet van Napoleon wcderhield hem. Zonder te zien wat de oude kryger deed,zonder acht teslaen op het gevoel, dat hem overmeesterde, gaf Napo leon anderwerf een teeken. De tambours sloegen eenen tweeden roffelen de kolonel hernam: In den naem de> keizers Erken den tweeden luitenant Noël als eerste luitenant van uw regement. Die nieuwe gunst deed den ouden kryger byna ineenzinkenzyne knieën knikten zyne oogendie sedert twintig jaren niet hadden kunnen weencn, werden nat van tranen; hy waggelde op zyne beenen, zyne lippen openden zich zonder een woord te kunnen uitbrengen, hy was reeds buiten zich zeiven toen een derde roffel hem geheel en al in verwarring brengt, terwyl de kolonel, zich ten derde male tot de troepen wendende zeide In naem des keizers Erken den eersten luitenant Noël als kapitein in uw rigement Hierop zette de keizer, even alsof er niets gebeurd was, de revue voort. Maer de arme Noël lag niet de oogen vol 'tranen in de armen van zynen kolonel van zich zeiven en het geduerde een geruimen tyd, eer hy de kracht had om met eene gemoorde stem den kreet:Leve de keizer! uit te brengen. V. A. (Schelde.) HAR1NGHE. Sterfgevallen.7 april. Seraphinus Vanlaeres, 55 j werk man echtgenoot van Hyacinthe Maes. Rousbrugge. 7 april Josephus Henricus Albertus Despot, 3 j. zoon van René Anicet Despot, en van Albertine Aiinabl» Therry. Rousbrugge. BEVEREN. Geboorten. 13 april. Petrus Amandus Barbier, zoon van Ludovicus Franciscus Modestus. Sterfgevallen. Adolphus Franciscus Vernieuw e, 1 j zoo* van Rosalia Sophia. 18 april Polina Regina Top,2j. 6 m. dochter van Petrus Josephus, en van Victoria Constancia Goffar. 19 april Franciscus Cornelis Dedrie, 78 j. man van Rosalia Constancia Alderwereld. 20 aprilMaria Tlieresia Josephina Depeser, 86 j. vrouw van Cornelis Fraciscus Devys. EN HOUTTEN DIENSTIG VOOR DEN WAGENMAKERSTIEL TE WATOU.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 3