VAN ROUSBRUGGE. De bloedschatting. 2f JULI 1857. l.,u JAER. r=rrrr= Men belaeld voor DEX DORPSBODE die eiken dinsdag Verscliyntte Rousbrugge en alien die het blad by den drukker afhalen, per jaerfr. 4-00; zes maetulen .- fr. 2-25met de post fr. 4-75, of fr. 2-50 per zes maendenvoor Frankrijk 1 fr. 'sjaers. Beriglen en Aenkondiqingen 12 centimen den drukregel. Affichen en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. -Alle opzendingen moeten vrachtvry voor den maendag worgend by DÉSIRÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-Uaringhetoekomen. v -jp Onder de verkeerde instellingendie ons maetsehappe- lvk leven bevlekken en eene plaeg zyn voor den gemee- ueninan, staet vooraen de Militaire conscriptie dat ge schenk van Napoleon den Groote, en die men in plat vlaemsch Blocdschatting heet. De Economiste Beige bevat ecu merkensweerdig artikel, waerin het de wreed heid en schandelj kheid der Conscriptie doet uitschynnen wy volgen blootelyczyne gedachten in deze regels. Gcene schatting krenkt zoozeer als deze, de wet der gelykheid. Terwyl de bekwaemste leden der werkende klasse aen de militaire slaverny overlevert, terwyl zy aen den geringen man den dienst zyner kloekste kinderen ontneemt, wordt de bloedschatting nauwelyks gevoeld door de ryken, die er zich van vry koopen. Immers, wat is, by voorbeeld, eene opoffering van 12 a 1500 franks voor eene famillie, die 20 a 50,000 franks inkomen heeft, vergeleken by den karwei, die aen den jongen uitliet volk opgelegd wordt, gedurende de jaren, in welke liy zv ne ouders het meest zou kunnen dienst bewyzen, en tevens zyne bekwaenhe- den zou kunnen ontwikkelenen zyne ny verige kennissen volmaken, zoowel voor zyn eigen zeiven, als in het voor deel der nationale nyverheid Het stelsel der Conscriptie is niet alleen ongelyk en daerdoor onregtveerdig, het is niet alleen drukkend voor den geringen burger, maer het is strydig met de ware belangen der nationale verdediging. Aengezien de magt van ons leger niet in het groot getal bcstacn kan, zouden wy hetzelve des te meer magt moeten byzetten door de hoedanigheid, door de deugd van onze krygsliedeh. Maer wat gebeurt er De Conscriptie neemt uit elk menschen- geslacht een zeker getal mans uit den blinde, in het wild, als in eene loterij, alleenlyk de misvormden, en de kranken verwerpende; en zonder te onderzoeken of zy tot den krygsdienst bckwaem en genegen zyn niaekt zy er soldaten van; aen wie zy de verdediging van het vader land toevertrouwd. Het domme en wreede stelsel der Conscriptie zou mis schien onvermydelyk zyn, indien er geene vry willigere te krygen waren, jongheden, die tot de krygskunde gene gen en geschikt zyn. Welnu de vrywilligers bieden zich in het ministerie van oorlog aen met hoopen, maer men wil ze niet, men verzendt ze; in plaets van jonge lieden, die voor den stiel der wapens genegenheid hebben, ver kiest mgn soldatendie de Conscriptie tegen hunnen dank opgeroepen heeft. Het is om een talryk legeT te hebben, dat men de vrywilligers weigert, alsof een klein leger van duchtige soldaten niet beter ware dan een groot le ger, waerop men niet rekenen kan. De spaerzaemheid en liet nationael belang zouden hierin best moeten raden. Maer men bekommert zich sterk om spaerzaemheid en nationael belang Een groot ambtenaer, aen wien men eens sprak van het leger te verminderen, gaf lot ant woord als men het getal der soldaten verminderde, wat zouden wy dan met de officiers doen Het leger is voor de officiers daer, gelyk de admini stratie voor de ambtenaers. Zoo verstaet men het in de hoogere kringenen alzoo blyven wy allyd even verre van eene goedkoope bestiering. De Emancipation vaert ook uit tegen de afwyzing der vrywilligers, en eindigt met te zeggen dat zulke eene schandclykheid is, die moet ophouden, hetzelfde hoe, hetzy door schikkingen van bestier of van wetgeving. OPSPOORING VAN SIR JOHN FRANKLIN. HctsehoofvaertuigFoj;, door lady Franklin te Aberdeen uitgerust en ,gelast met nieuwe opspooringe in den noordpool, heeft zee gekozen. Wy vinden in het Athoeneum belangryke inlichtingen over het plan, dat de expeditie voornemens is te volgen. De expeditie wordt gekominandeerd door kapitein Clin- tock, van de koninglyke zeemagt. De staf is samengesteld uit luitenant Ilobson, zoon van den laetsten gouverneur- generael van Nieuw-Zeeland; kapitein Allen Young; D.r David Walker en de heer Peterson. Luitenant Ilobson bezit eene volmaekle kennis van de poolstrekenhy heeft gedurend zeven jaren gevaren aen boord van den Plover, die aen den ingang der straet Behring kruiste. Kapitein Allen-Young, officier van het transpoortschip Adelaide, in de zwarte zee, bekleed aen boord van den Fox het ambt van equipagiemeester. Ily heeft 500 p. st. lot de nilrusting van den Fox bygedragen en hy heeft veel belang in den goeden uitslag der onderneming. Doctor David Walker is aen boord als geneeeshecr en natuerkundige, en de heer Peterson: die deel maekte van de persoonen welke ingescheept werden door kapitein Penny, de doktor Kane, zal de gewigtige funktien van tolk vervullen. De Fox heeft twintig zeelieden aen boord; het zyn allen

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1