TAN ROUSBRUGGE. ROUSBRUGGE. DEN YZER. 4 AUGUSTUS 1857, N.* 34. 1.** JAER. 7» n P geplaetxt. A lie opzendingen moeten vrachtvrt voor den maendag morgtnd £y ALLAERT, drukker-uilgever te Rousbrugge-Jfariiiqhe, toekomen. Itdrukt worden Gratis in dit blad >ÉSIRÉ Door het betreurend wetsontwerp op de weldadigheid zyn de kaniers gesloten geworden en de zoo dringende zaek van den Yzer is op nieuw lussclien water en wind Ll, ven hangen. Wanneer wy zeggen dringond da»-is het om dat wy hier ooggetuige zyn en bygevolg meest de noodzakelyk- beid der te verrigten werken aen den Yzer gevoelen. Deze rivier is slechts eenc beek geworden, die door eenen ge- woonan regen geheel haer dal laet overstroomen en by eene geineene droogte allen scheepsvaart belet. Kr word veel geschreven en gesproken over de zaek van den Yzer, maer weet cr nu eindeling iemand wat wv vragen en welke de naodige werken aen deze rivier zyn? Men zegt er is een groot ontwerp van M. Debrock, in le ven hoofd-ingenieur dezer provincie, maer weten waer en in wat dit ontwerp bestaat, weet niemand, daer het nog nimmer gezien is geweest. Onderlusschen zyn onze hcorcn provinciale raedsledcn wakende op de groote zaek, en wy dealen met genoegen hel verslag mede gedaen door den heer burggraef Alex ander De Nieuport, namens de byzondere kommissie die door den raed gelast is geweest met de nodige stappen by bet staelsbesteur te doen om de uitvoering der groote ver- beteringsw erken aen de rivier den Yzer, te verzekeren, alsook eenen uittrek der gewigtige redeveering van den heer baron Mazeman-de Couthove. M. burggraef de Xieuport. Mymiëeren, Opdenvoorstel vancenen achtbaren provincialen raeds- hecr, de raed heeft besloten dat er u een verslag over den staet en de kw estie van den Yser zoude gedaen wor den. Met spyt, mynheeren, moeten wy u bestatigen dat, ondanks alle de pogingen de welke de prvinciale over heid en uwe byzondere kommissie aengewend hebban, deze kwestie nog ten oinde niet gebragt is. In uwe laetste zitting, de 4° kommissie heeft u, door myn orgaen, een zeer uitgebreid verslag aengeboden, waerin men acntoon- dc tot boe verre de zaek alsdan gedreven was; er is aen bet staetsbestuer voor oogen gelegd geweest, dat den voorstel door de bestendige deputatie gedaen van voor een 6' in de onkosten te voorzienniet alleen aenncemly k was, maer bovendien den ecnigsten bilyken regtveerdig; geschikt om de belangen van een ider te beschermen, liet wareovcrlollig mynheeren, nog eens op deze kwestie terug te keeren, cr blyft ons alleenlyk u de nieuwe toevallen op te hnlderen die sedert de aenveerding van het verslag ontstaen zyn. Gy zult het u herinneren, het staetsbestuer had ccii wetontwerp aengeboden by het welk een eerste credief van 500,000frankengevraegd was, tot voldoende kosten die de uitvoering der verbeteringswerken aen de rivier den Yser zoude veroorzakenmaer de helft dier kosteiw moet door de provincie, de gemeenten en belanh»bbende grondeigenaers afgedragen worden. Men heeft een verslag uit nacin der mindelseclie op dit wetontwerp voorgedra gende heer Alphons Vandenpeereboomverslaggever, in een document die aen alle de leden van den provinci alen raed is uitgedeeld geweest, heeft deze kwestie op eene zeer merkweerdige wyze behandeld. Gelyk wy, mynheeren, hy heeft betoond dat den acnbod der bestendige deputatie, bekrachtigd door den provinci alen raedvan voor een zesde in de kosten tussehen te komen (het zy eene somine van 216,667 franken 67 cent.f een zeer sterk aendeel was in uitgaven voor werken die meer van een algemeen dan provinciael nut zyn. Dit zal eene zware belasting zyn die wy onze bevolking zullen moeten opleggen; zy die reeds zoo vele opofferingen ge daen hebben om zich van den geessel van overstroomin- gen te bevryden. Ten gevolge eener verandeling die plaets heeft gehad in de niiddelseclic dewelke was samen gesteld uit de heeren ondervoorzitter, Roupellc, Dena'eyer Coppieters 't Wallant, Maghcrman, Thibault, Julcot e» Tack, benevens den verslaggever d'heer Alphonse V'anden- peerebooni, het ontwerp van het staetsbestuer is gewyzigd geweest in der voegen dat de aenboden gedaen zoo wel in name der provincie als in name der gemeenten en belanghebbende eigenaers, aenveerd zyn, en dat de ver deeling tussehen de gemeenten en de belanghebbende eigenaers en de provintie door den provintialen raed zal bepaeld worden. Het is in zitting van 6 mei 1856, dat het verslag van den achtbaren heer Vandenpeereboom is nedergclegd gew eest, en wy zouden ten hoogsten te vroden zyn met de bcplciting onmiddelyk te zien acnvang nemenindien wy den spyt niet hadden UE. te moeten kenbacr maken dat wy de toestemming van den heer minister in het ont werp der middelsectic vruchteloos in de parlcments jaer-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1