VAN ROÜSBRÜGGE. 11 AUGUSTUS 1857. N.8 35. l.ste JAER. Indische Bedelaéïis. ]fl. P. F. Van Kerckhoven. iHoimmi Men betaeld voor DEN DORPSBODE die eiken dinsdag verschyntte Rousbrugge en alien die het blad by den drukker afhalen, per jaerfr. 4-00; zes muendenfr. 2-25; met de post fr. 4-75, of fr. 2-50 per zes maenden-, voor Frankrijk 7 fr. 'sjaers. Berigtcn en Aenkondigingen 12 cenlimen den drukregel. Afjichen en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. Alle opzendingen moeten vrachtvry voor den maendag morgend bg DÉS1RÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-Haringhe, toekomen. De opstand die in Indië is uitgeborsten, vestigd naluer- lyk de openbare aendacht op de maetschappelyke instel ling dier streken, waer het regiem der godsdiensten in volle gebruik is, en wy denken dat men niet zonder be langstelling eenige inlichtingen zal lezen,over hetbeslaen en de gewoonten der fakirs, welke ongetwyfeld een kleen gedeelte der bevolking uitmakendoch die een grooten invloed op de indische bevolking uitoefenen. De fakirs zyn eigenlyk gezegd, bedelende monikken (fakkars beteekent in de arabische tael arm). Mem schat op 800,000 het getal der muzulmansche fakirs en op 12,000 dat der lieidensche fakirs, welke er in lndië be- slaen. Men vindt er die afgezonderd leven, zonder kleèren en zonder eene andere schuilplaets dan den blooten hemel Ie bezittenin de hand dragen zy eenen stok of knods. wacraen vodden gebonden zyn. Voor den eenzamen reiziger is het ontmoetender fakirs van dit soort zeer gevaerlykdeze bezitten de kunst om het gemeene volk to overtuigen, dat zv, zonder te zon digen. alle akten mogen plegen, welke door de besehaefde volkeren vóór misdaden aenzicn worden. Eene andere klas van fakirs is samengesteld uitmannen die in groepen, onderaenleiding van een opperhoofd rei zen. Deze dragen kleèren van verschillige kleuren; hun opperhoofd onderscheidt zich door een kleed, dat prach tiger is dan dat van het overige der troepen, en door eene keling, welke hy aen een zyner beenen draegt, en die by by het doen van zyne gebeden schudt. De menigte door het gedruiseh dier keting verwittigd, hoest zich een cetmael voor den troep te bereiden en aelmoesen te geven; in vergelding ontvangt men raedbehoedmiddelen en recepten voor hét genezen van ziekten. Eene derde klas van fakirs is eenigzins op militaire wyie ingerigt. D:e tot dezelve behooren dragen wapens, eenen standaerd die zieh op hunen marsch ontrolt en zvn van tambours en blaes-instrumenten vergezeld. Men weet dat de heidensche fakirszich dikwyls door bygeloovigen iever afschuwelyke folteringen aendoen. Er gaet geen jaer voorby zonder dat verscheidene dier fakirs verpletterd worden, door dat zy zich vrywillig onder de wielen werpen van de wagens waerop de afgodenbeelden worden rondgevoerd. Men heeft fakirs gezien, welke gedurende vele jaren in eene moeijelyke houding bleven; zy stonden dag en nacht regt, en deden zich ondersteunen door koorden, welke aen de boomen gebonden werden; zoo bleven zy tot hun nen dood met de armen kruisgewyze opgeheven stacn' anderen deden zich levendig begraven, en nogmaels an deren bragten verscheidene jaren door zonder te spreken Een engelsche reiziger noemt eenen fakir die het ambt van brahmine hoopte te verkrygen, en die gedurende 12 jaren zonder zitten of slapen, bleef regtstaen dit was dé eerste proef. Vervolgens hield hy twalf jaren de handen op het hoofd saêmengevoegd. Zyne nagels waren zoodanig langen gekromd, dat zy in het vleesch zyner handen drongen. Hy moetst nog eene laelste proef ondergaen welke bestond in tusschen vyf vuren door te gaen vier der vuren w aren voor de vier w indstreken ontstekenen een ter eere van de zon. Doch eene halve uer na den aen- vang der proef, werd de fakir dood opgenomen. Na bedevaerten, welke de fakirs naer de plaetsen, waer de vermaerste indische afgoden zyn, plegen zy dik wyls eene menige misdaden; zy randen de reizigers aen bestelen en vermoorden henen steken de afzonderlyk liggende wooningen in brand. liet engelsche gouvernementen de indische kompagnie hebben vele middelen aengewend om die wanorders te doen verminderen. De vlaemsche letterkunde heeft een smartelyk verlies ondergaen. M. P. F. Van Kerckhoven, een onzer vcr- dienstelykste schryvers, is zaterdag 1" dezer, te Antwer pen, in de schoonste jaren van het leven, na langdurig en bitter lyden, gestorven. M. Van kerckhoven heeft zich door talryke werken in verschillende vakken eenen naein gemaekt, die doorliet volk steeds met een dankbaer gevoel zal herdacht worden. Geboren in 1818 is hy nog geen 40 jaren oud. Van Kerckhoven deed zyne eerste studiën op het atheneum van Antwerpen en was student in de geneeskunde ter hoogeschool van Bologne (Italië). Rond 1840 keerde hy met het doktorsdiploma naer zyne geboortestad, Antwer pen, terug. In plaets van zich als doktor te vestigen en een clienle) te zoekenlegde Van Kerckhoven zich op de letterkundige werkzaemheden toe. Ily stichtte het tydschrift de Noord star en had voor eerste medew erkers MM. Conscience, Th. Van Ryswyck en De Laet, terwyl MM. De Block, Dillen»,

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1