j. keehsemaeker. eug. stroobant. cii. maertelaer. miciiiel vander voort. DE TABAK. Lehon en Van der Poorten er platen in leverden. M. Van Kerckhoven laet eene weduwe achter niet vyf kinderen waervan het oudste een 16-jarige kiiaep is. 'T is deze jongeling welke liy heeft gelast niet de uit gave van zyne nagelatene jchrifteneene wysgeerige verhandeling, twee of drie romans, verscheidene novel len en gedichten. Deze werken zullen het licht zien by demeerderjaerigheid van den jongen A. Van Kerckhoven. Dingsdag heeft de lykplegtigheid van den heer Van Kerckhoven placts gehad. Een talryke stoet samengesteld uit de gemeente-en provinciale overheden, al de maet- schappyen en letterkundige van Antwerpen, alsmede een aenzienlyk getal uit andere steden hebben het Ivk van den te vroeg ontslapen schryver tot aen zyne laetste rust- blaets vergezeld. Op hel graf hebben er soldalen een dertigtal schoten gelost; zestien redevoeringen werden er uitgesproken. De letterkundige niaetschappy de Wyngaerd te Brussel, die op donderdag 24 september haer jubelfeest zal vieren, heeft voor alle vlaemsche kunstinaetschappyen van Belgie de volgende voorwaerden en pryzenvastgesteld 1° Elke niaetschappy, door ten minsten vyf leden, met een standaerdkartel of blazoenin den stoet vertegen woordigd zal eene voor die gelegenheid opzeltelyk ge slagene herinnerings medalie bekomen. 2° Eene vergulde medalie zal geschonken worden aen het genootschap welke met harmonie of fanfaren den stoet zal opluisteren. o° Eene zilveren medalie zal gegeven worden aen de Maetschappy, buiten Brussel, door het grootste getal le den vertegenwoordigd. De lyst der aenwezige leden zal aen de daerloe benaeiu- de commissarissen worden overhandigd, en moet gewet tigd zyn door het gemeente-bestuer der plaets. 4" Eene zelfde medalie aen de talrykste maetschabpy \an Brussel of deszelfs voorsteden. 5° Eene zelfde medalie aeji de verstkomende Maetschap py- Wanneer verscheidene genootschappen, voor wat de verte betreft, uit eene zelfde plaets komen, zullen zy elk den zelfden prys genieten. G° Eene zilveren medalie zal worden vergund aen de stedelyke Maetschappy, welke het schoonste vaendel zal vqrtooncn. 7° Eene zelfde aen de dorps Maetschappydie het schon- sje vaendel zal medebrengen. 8° Eene idem aen de schoonste blazoen of kartel. In geval er een genoCgzaem getal blazoenen en kartel len zyn zouden, zal er een afzonderlyke prys voor de blazoenen en voor de kartellen worden toegekend. Aen elke buitenlandsche Maetschappy, door ten minste drie leden by den stoet vertegenwoordigd, zal eene zilveren medalie worden gegeven. Allcenlyk de genootschappen, die tooncel, of lettter- kunde en zang of muziek ten toel hebben, worden by den stoet toegelaten. 10° Eene zilveren medalie zal worden gegeven aen den 4txineelliefhebber, die met het grootste gelal medaliön door hemin pryskampen gewonnenin den stoet zal verschynnen. De tooneelliefhehbers w orden verzocht voorafgaendelyk daervan de lyst, met de plaetsen, waer zy hunne meda- liën gewonnen hebben, op te geven, ten einde, des rioods inlichtingen te kunnen nemen. Dc maetschappycn die voornemens zyn zich in onzen stoet te laten vertegenwoordigen, worden verzocht ons daervan niterhk op 10 september aenslaende, berigtte gfeven, franco, aen het adres der Maetschappy, in de Jfeurs, Groote merkt 19, te Brussel. Een volledig programma der feestelykhedenwaeraen de uilgctaoodigdc maetschappycn en persoonen zullen kunnen deel nemen, zal later worden bekend gemaekt. Wy voeden de hoop, Mjne Heeren, dat gy onzen >a- derlandslievenden oproep niet yver zult beantwoorden en dat wy L'ten voordeele der vlaemsche zaek en Ier opluistering onzer jubelfeest, weldra brocdcrlyk de hand zullen kunnen drukken. Namens de Fecst-Com missie De SckrctarisDe Voorzitter Gezien en goedgekeurd in zitting des Bestuerraeds van 23 july 1857. De Sekretaris, Dc Voorzittende Commissaris, Daer onze streek tamelyk voorzien is van tabakrookers. zoo kan het nooit ten ontyde komen eenige bemerkingen over dit tydverdryf te geven, dewelke inen zoo eenvoudig aentreft in de volledige werken van den hollandschen geleerde I. V. Bevcrwyek, en die nog met een versje van den altyd biminden vader Cats opgesiert is ziel aldus luid het De Tabakblazer spreekt. Wat mag er eenig volk spek. vleesch of hammen wenscben Al dat maekt drabbig bloed en onvermeugen menschcn Voor my ik weel een spv« die ik al beter houw, Die draeg ik in myn zak, of in myo wydc inouw. Kom let op mvn beuryf, 'ten zyn geen slechte zaken De kok dien ik gebrufk aai lJn m)'n c'gcn kaken, Myn keuken is een pyp, een doos mvn schappera Die droeg ik altyd met waer dat ik henen ga Een hlad is myn gebraed. Van nier, o grage monden, De sekoorsteen is myn neus, is dat niet wet gevonden? En rook dat is myn drankwat pas ik op den wyii Ik kan ook zonder liem gerust en vrolyk zyn. 'kEn hoef aen jeen servet myn handen 'af tc vegen, Een kleintje webgebruik! dat is een grooten zegen Wel laekt my dieji het lust. Het is een rustig man Die met dc minste kost hem vrolyk f maken kan. TABAK heeft den naem van oen landschap van West- Indien daer hy wel wast. Ily heeft mede den naem van Nicotaen, na ccnen nicotixus, die, ambassadeur in Portu- gacl zynde, van aldaer eerst in Frankryk brngt het jaer 1560, gelyk de ridder en admirael Drukt-denzelfdcn mede in Eüngeland gebragt heeft omtrent het jaer 1564. Daerna is hy ook in Nederland gekomen, alwaer met den- zelfden nu eenen sterken handel gedreven werd. De Tabak is niet koud van aerd, om dat hy den mensch slaperig maekt, gelyk Dodonaus eertyds plagt te meenen, maer heet en droog, en dat wel omtrent den derden gracd. Deze hitte blykt genoeg uit de bytendc scherpigheid, die men in den Tabak gewaer wordt, alsook doordien hv zoo geweldig alle vochtigheid en slvmerigheid uit het hoofd trekt. Maer behalven deze kracht, heeft hy nog eene ver- droogendeeigentheid,cnden rook in liet lichacm komende (inzonderheid in degene die hem ongewoon zyn te drin ken) werpt de maeg om, en maekt den buik geheel los, met groote ontrocringe van geheel'het lichaem. Daer be nevens wordt hem nog zonderlinge kracht tegen het ver gif toegeschreven. Het is te Antwerpen gebeurd dat eene snoeperige kat een brok met rattekruid loegeworden was, die zy inslokkendc op en neder spronk zoekende den- zelven uit te braken, maer te vergeefs. De vrouw zulks ziende, mackte den mond open te krygen, en stak er ta bak met boter in, waerdoor de kat aen het braken ko mende, in leven bleef. Dan veelc verzekeren dat hy won der goed is legen de pest. My is van geloofweerdige lie den verliaeld, dat als wanneer er zeer groote sterfte in Londen was, de tabakhuizen heel bevryd waren. Het is aenmerkenswaerdig 't geene Monardus schryft, dat de Indianen honger en dorst niet den tabak verslaen. Zy branden eenige schelpen van rivicrslekken, hier van en van den tabak nemen zy evenveel, dat knauwen zy tot dat het gelyk deeg aen malkanderen kleeft en maken er ronde bollekens van, als erwelen, dewelke zy in de sehaduw c drogen. Als zy dan door ecnigte bosshcen rei-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2