St. Sebastiaen TE BRUGGE, Dit en Dat. zen daer te eten noch te drinken is, zy nemen een bolle ken lusschen de lippen en het onderste van de landen, en de zap daer van komende, zwelgen zy in met dat middel konnen zy drie tot vier dagen honger en dorst wederstaen. De inwoondcrs van Florida doen hetzelfde met den rook van den tabak. Den zeiven drinken zom- mige slaven, als heel vermoeid gewerkt zyn, zooveel tot dat zy duizende daervan in slaep vallen en wakker wordende, is al hunne vcrmoeijenis over. De tabak moet des morgens gedronken worden als do maeg ledig is, niet van kinderen of die zwak van hersse- nen zyn, of een lreete of drooge lichaemsgestenis heb ben macr van deze die strek, koud en vochtig zyn, en veel met zinkingen gekweld zyn. Indien evenwel zooda nige hem te veel drinken, zal hyin plaetse van de fluimen op te brengen en de herssenen matelyk op te drogen, het verteeren van de maeg beletten, de herssenen ontstellen en de flnimen in de borst verharden. De tabak wcrdt van de Indianen gezaeid en verplant, ilaerna eerhy bloeid, afgesneden, de kleinste bladeren, stelen en knoppen in Spaensche wyn, Malvasey of lopen- bier gezoden met zout en dan anyszaed en gember daer by gedaen. In dit uitgeperst en afgegoten nat (van de Spanjaers clade genoemd) laten zy de grootste bladeren warm staen broeijen tot dat zy geelachtig worden, dan rygen zy hen aen eenen dikken draed, en hangen ze in de zon te drogen, gedroogt zynde rollen zy dezelfde op, zoo als wy ze in onze landen ontvangen. Tot hedendaegs valt er, door de konst ontwikkeld, merkelyk meer op den tabak te zeggen, maer het zy ge noeg als het van een man komt die in de 17dc eeuw de geleerde wereld veel verlichte. JAERBOEK DER KONINKLYKE GILDE VAN Onder al deze samensteldeelendie de grootheid en magt der gemeenten van vroegere tydstippen uitmaekten mag menzonder overdrevenheidin den eersten rang aenhalen de gilden der Handboogschutters. De vader- landsche geschiedenis meldt menigmael welke heilzame medehulp dusdanige genootschappen, in netelige omstan digheden, het geboorteoord bewezen te velde trekken, boog en pyltot verdediging van den vaderlandsehen bodem, met schranderheid handhaven,scheen hun niet lastig; opliet eereveld onbeschroomdheid en heldenmoed ontvouwen, daervan getuigen menigvuldige veldslagen en het wyde graf by Kortryk. De broederschappen dus der handboogschutters mack ten de voormalige burgerlyke magt der gemeenten uit, welke deze^ laetslc, des noods, tot haren steun in verdediging opriepenin leruggaef der bevvezene diensten, door alle slach van vryheden en voorregten bevoordeeligde. Eventwel lieden, by het ont wikkelen der openbare magt, hebben deze instellingen hunne voorige zending verloren, en de eenvoudige rol ontvangen en behouden: de gulhartigheid, heuschheiden broedermin, onder het handboogschutters-broederen lal te doen bloeijen en aengroeijen. Menigvuldige dergelyke broederscharen bedekken he den nog Vlaenderens bodem, en tellen met de eeuwen. Geen enkele, echter, kan in verglykking van belangryk- heid komen, met de koninklykegilde van Sint Sebastiaen te Brugge zoo oin haren ouden oorsprong die zich schier in den nacht der tydrekening verliest, dan 0111 de merk- weerdige vaderlandsche gebeurtenissen waerinede zy ver mengd is geweest. Beklagensweerdig ware het dus, daer nopens de gilden in de geschiedenis niet breedvoerig gehandeld wordt, indien menigvuldige feiten dezelve betrekkende de ge schiedkundige wetenschappen moesten verborgen blyven. Deze beweegreden ten deele heeft ons opgewj&jt om het Jaerboek der koninklyke gilde van Sint SöffSstiaen te Brugge, gevestigd op oorspronkelyke en onwederligbare bewysstukken in het licht te geven, daer wy ten anderen overtuigd zyn dat allen handboogschutter dit boek met genoegen en aendoening lezen zal, en het zelve als zyn herkenningsteeken, als de schoonste lot en roemrede der Brugsche Maetschappy zal aenveerden. Dit werk zal in drie afdeelingen verdeeld worden waervan de eerste het geschiedkundige der Maetschappy, sedert kaer bestaen tot heden, zal opleveren. In de tw eede zal men de naemlyst der hoofdmannen die dezelve bestuerd hebbenalsook de bezonderheden nopens hunnen persoon of geslacht aentreffen. De naemlyst der Gildebroeders sedert de vroegste tyden tot heden, zal de stof der derde afdeeling uitmaken. Dit werk zal een boekdeel in 8", van ongeveer 600 bladzyden uitmaken, en uit eenen nieuwen lettter ge drukt worden. Inschrijvingsprijs: fr. 5 50 ct. In den loop der verlendene week zyn er Brussel alléén vier zelfmoorden gepleegd en te Rousselaere is een inet- serdiener er in mislukt. Als een schoon voorbeeld, te genover de zwakheid der zelfmoorders, dient het gedrag van een geheimzinnig persoon, zondag laetst, t# Brussel, en op zyne eigene aenklagt, in hechtenis genomen. Die persoon had, volgene aenteekeningen gedaen in een zak boekje dat liy op zich droeg, reeds 84 uren zonder eten noch drinken doorgebragt. Gepraeind door den nood, stool hy een'zyden neusdoek en ging zich zei ven dan, als dief, aen het geregt overleveren. Dingsdag stond die persoon voor het tribunacl, en welke moeite de voorzitter ook aenwendde om zyneu naem te ontdekken, kon hy er niet in gelukken. De beschuldigde bleef standvastig wei geren, voorgevende dat dit de eer zyner familie zou kw et sen. liet tribunacl heeft hein tot vyf dagen gevang ver oordeeld. Gedurende de maend july zyn er in Ant werpen 158 schepen aengeland In july 1856 was dit getal 220). Daer zyn er 187 vertrokken, waervan 125 ge laden. In 1856 waren deze getallen 185 en 122). De bevolking van Londen verteerd jaerlyks 277,000 ossen, 50,000 kalvers, 1,480,080 schapen, 54,000 varkens, 1,000,000 quarten koorn, 510,464,000 ponden aerdappe- len, 80,672,000 kools, 75,000,000 eijeren, 65,000 stukken wyn, 2,000,000 galons esprit en brand 5,000,000 tonnen steenkolen per jaer.Te Kortryk is de bliksem in hel huis van den bakker Saverays, wonende in de Voorstraet gevallen. Het hemelsch vuer heeft de klok van eene hanghorologie half gesmolten en de verbryzelde ketting aen het gewigt van hetzelfde uerwerk gesoudeerd. En den zeiven dag, te Erw etegem, heeft den bliksem 4 hof steden in asch gelegd, te samen veroorzaek hebbende 56,000 franks schade. Karei Dael, niuldersgast by den heer V. Van der Bruggen, te Ghyverinchove, is maendag avond in eenen stal gevonden, levenloos op den grond liggende. De lykschouwing heeft bestatigd dat Dael over leden is aen de gevolgen cener dronkenschap. Wanneer een grage mond te gulzig heeft gedronken En dat alzoo de mensch ten lesten is beschonken, Zoo word het lichaeni zw aerde beenen wonder zw ak Ook ryst er onverstand, en ander ongemak. De mond is zonder slot, het oog begint te zwieren, Men schreeuwt er overhoop gelyk als wilde dieren, En zonder iemand zoekt de grondeu van het kwaed Het komt ons van het bier gedronken zonder maet. Lccrktivs li Twee antwoorden zijn op onze laetste prysvraeg toege komen, evenwel t's geene van beide voldoende tot btkrooning.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 3