KUNST- EN LETTERNIEUWS. Dit en Dat. geweest door eene ziekte dat spoedige hulpmiddelen ver- eischte, dezen Dehaene, wel is waer, heeft my en anders geene als veearts van zyne hoeve,maer in myne afwezigheid, die zeker genoeg gekend was, heeft hy zich tot mynen Colega, ook veearts alhier, gewend, ten einde hem te verzoeken zyn peerd te gaen bezichtigen den beleefden man, naer eenen hoop ongerimdheden, dat ik t'zyner eer hier niet noemen wifjj ten mynen laste uitge- bragt te hebben, heeft het verzoek van Dehaene gewei gerd, en het peerd is aldus, zonder hulp van eenig vee arts, moeten bezwyken Ik laet het publiek oordeelen over deze verstandige daed, terwyl er verder zal gezocht worden of wel een veearts in zyn regt iszyne kunstin zulke omstandigheden te weigeren. Aenveerd,Mynheer, de verzekering myner hoogachting. D. Chiek, Rylcsveearts. Verschenen VLAEMSCIIE BIBLIOGRAPHIE, of Lyst der Nederduitsche boekenvan 1830 tot 1855 in België uit gegeven. (Uitgave van het Willems'-fonds. Nr 26.) Dit nuttig werk by drukker dezer verkrygbaer, kan geene betere aenbeveeling bekomen dan met de sluit woorden van d'heer F. A. Snellaert 's inleiding van het zelfde boek Heeft reeds de letterkunde betrekkelyk veel op het veld van nitspanning bezorgd, minder wel staet het geschapen ten aenzien van het pratiscli leven. Niet alleen de hoogere wetenschappenwaerin toch nooit veel zal geleverd w or den zoolang de tael uit het hooger onderwys gebannen blyft, maer zelfs voor 't geene den ambachtsman het noo- digst is, voor het wetenschappelyk kennen van zyn eigen bedryftoonde deze halve cenw een volslagen gebrek aen boeken. Sedert Fernand, die op 't laelst der jaren zeven tienhonderd te Gent drukte, is weinig of niets gedaen om in gezegde behoefte te voorzien. De reglsgeleerde en ge neeskundige wetenschappen, voorzoo ver zy onmiddelyk tot het volk spfeken, zyn nog karig vertegenwoordigd. Het praktisch sociael leven,wanneer de geloofsleer er niet onmiddelyk tusschen komt, ligt zoo goed als geheel ver- waerloosd. Wat de werken van godsgeleerdheid betreft, moeten wy met droefheid bekennen dat de oorspronkelyke nog dagelyks eerder schynen af- dan toe te nemen. Men zou haest zeggen dat de kerkwelsprekendheid in Vlaen deren geheel heeft opgehoudenen de predikstoel der Massemin's, der Verslypen ingeruimd is voor doortrek kende fransche predikanten. Wat er ook van zyde tegenwoordige lyst diene tot maetstaf van onze armoede gelyk van onzen rykdom. Onder de ongunstigste omstandighedenonder de meest regtstreeksche tegenwerkingen heeft de vlaemsche geest zyne wedergeboorte aengekondigd. Die geest heeft thans zyne bestendige tolken in meer dan zeventig tydschriften en nieuw sbladen, waeronder menig een in oorspronkelyke redeneering en onafhankelyke beschouwing de fransche bladen van onze gewesten vooruit is; en by eene verstan dige werkzaemheid kan de tyd niet ver meer afwezen, dat het vlaemsche volk zegevierend uit den kamp voor cigen- zelvigheid komen zal. Dat men in die betrachting de handen in eikander sla. Zien wy onbevangen wat er nog gebrekkigs by ons in de letterkunde is; trachten wyingewyden in welk vak ook, de gapingen voor het praktisch leven aen te vullentoonen wyredenaers op den predikstoel en voor de balie, dat ook in de negentiende eeuw, ten aenhoore van het keu rigste publiekde Tael de dolk is voor de verhevenste waerheden. Spannen wy onze vereenigde krachten in, om de dwalende, die schynen vergeten te hebben dat de volkstael degrondslagis van eene echt christelyk-nationale opvoeding, tot verlichtere, hart en verstand meer bevre digende, gevoelens terug te brengen. Dat elk zyne plicht doe zyne plicht in betrouwen en liefde. Dees week is er niet veel nieuws w ant het is kermis eventwel bcoeft er toch wat in dit en dut gepraet te zynr en dat doen wy ook, zonder zelfs nog van het overvloedig getal kramen, kunstenaerskoten, bals, bals-chainpétres volksbalen en feesten te spreken hetwelk alhier reeds tc gemeen is. Inderdaed als men het wel ingaet dit zyn niet dan menschelyke zmnelykheofeii. Ik weet het nietmaer het is niy dunkens, zoo aengenaein, zoo treffend en zoo edel, den dorpgenooten in familiekring vergaderd tc zien waer Grootvader de eereplaets aen den tafel bekleed en waer zyne kinderen en kleenkinderenrond hemgeschaerd zyn, waer men nog het onverbasterd grootvader en groot moeder, kozyn en nichte hoort noemen en daer de oor spronkelyke doch zindelyke kleedy der streek my zoo eenvoudig het bestaen van vlaenderens kinderen nog waerborgt. Dit moet elk gevoelig mensch aendoening ba ren; voor my, ik moet het bekennen, liet is my zoo tref fend dat ik van niet anders wat de kermis aengaet schry- ven kan. In overeenstemming, met dit echte nateurlyke schyntalhet overige my enkel blaes en wind Gaen wy voort, beminde Lezer, ik zal u zeggen dat de jagers zich grootelyks beklagen over de groote hitte die hun be let het wild te bewaren dat zy schieten; maer, dank zy de Hemel, zy mogen hunne klachten staken, alsook de beenhouwers van Rousbrugge en andere, het weer is merkelyk verkoeld en wy hebben daerby eene goede teug regen bekomenhetwelk zekerlyk de oorzaek is dat de boter op onzen laetsten merkdag 10 centimen in prys gedaeld is. De eerste nieuwe lioppe is geleden acht dagen, ter merkt van Aelst verkocht geweest aen 80 fr. de 80 kilos. Den 17 der volgende maend zal te Mecli- elcn een kongres van vlaemsche onderwyzer» byeenko- ïnen, om te beraedslagen over de middelen, die aengewend zouden kunnen worden om aen het onderwys in de vlaemsche tael op de volkscholen eene grootere uitbrei ding te geven. Wy lezen byna dagelyks in de dagbla den een verbazend getal brandrampen, dat wy in onze gemeente teregt er mede mogen bekommert zyn. Den toestand onzer brandblusmiddelen laet niet weinig maer alles te wenschen over. Ons volkerig dorp zou het eens duer kunnen boeten, dat men er grondig op denkeen zorge vooraleer het te laet is, want ziet, te Avelgem, een dorp byna zoo als het onze, zyn over eenige dagen acht huizenwaeronder een kantwerkschool afgebrand. De werkingen in de caoutchoue fabrieke, te Meenen, die ten verleden jare afgebrand is, zyn op groote schael hernomen. Het gebouw is nieuw opgebouwd en tegen het vlier verzekerd. Men zegde dat er in den Dit en Dat ging staen Yrydag avond miserie op tafel maer het is zoo niet, miserie voor kermis, hoe zou het dan naer kermis gaen als alle horzen leeg zyn O het zal beter gaen als dat, want in de Zooloyie van Antwerpen zal de Zebra of kaepschen ezelbinnen kort een jong werpen. De gezondheids toestand van juffrouw Rachel verbetert geensins, en de beroemde kunstenares denkt meer dan ooit aen, zich aen het krislendom te bekeeren. Op haer doopsel, zou een ander sakrament volgen door de inge ving haer moederhert, en in het vooruitzicht der toekomst van hare kinderen, zou zy wenschen dezelfde aen eenen voogd toe te vertrouwen, en zou zy, naer men zegt, be sloten hebben, in het huwelyk te treden. Ilare bekeering hondt haer echter het meeste bezig. De vreedheden in Bengalen zyn nog steeds aen het dagorde de huizen der ongelukkige landgenooten worden in brand gestoken de vrouw en kinderen worden den buik opengesneden en op duizend verschillige wyzen gemarteld. Nog een woord De koordedraeijers hebben een vet keun dood gedaen"

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2